NT screening ok, triple test ne - co bude následovat?

petrusew
24. lis 2014

Ahoj holky, už od pátku se trápím a přemýšlím.. NT screening mi vyšel naprosto v pořádku, vše tak jak má být, závěr dr. zdravé miminko. Ale v pátek mi volal gynekolog, že triple testy nevyšly nejlépe, připravoval mě i na možnost odběru plodové vody. Ve středu dopoledne jdu na konzultaci k Mudr. Polákovi do Olomouce, je to prý špička a teď se ptám, co bude následovat? Na co se mám připravit? Co mě čeká? Jsem celá zmatená a nikde jsem nenašla ty odpovědi, které jsem hledala. Vím, že spousta z vás to má za sebou, mohly by jste se podělit o zkušenosti? Děkuji

zabzulka
24. lis 2014

@petrusew neměj obavy, triple testy vycházejí velmi často falešně pozitivní.. na genetice jsem byla,řešili mou rodinnou anamnézu, udělal rodokmen mé rodiny a rodiny partnera s ohledem na vrozené vady..Pak zhodnotil výsledky NT screeningu a triple testu, hodil to všechno do compu a vyjelo mu riziko..s největší pravděpodobností Ti amniocentézu doporučí, záleží jaké riziko mu vyjde. Mi jsme se nakonec domluvili pouze na velkém utz ve 20tt. Amniocentézu můžeš odmítnout, není to povinné, záleží abys vyhodnotila, jestli riziko postižení je natolik velké, aby převážilo riziko případného potratu po AMC. Držím palce, ať to všechno dobře dopadne, věřím, že je to v pořádku, holt to jsou ty blbé triply

petrusew
autor
24. lis 2014

@zabzulka Právě toho rizika potratu po odběru se moc bojím. Já doufám, že to je jeden z těch špatných výsledků, vrozené vady doma nikdo nemáme, léky které beru jsou pečlivě hlídané a kontrolované mou alergoložkou, navíc mám nižší dávky, než u dcery. Nic dalšího - krom srdce, v rodině nemáme. Tak doufám, že to bude dobré. Dělal ti i utz?

zuza01
24. lis 2014

Nevím, jaká hodnota vám vyšla špatně, ale moje zkušenost - dle tripple testu nejvyšší možné riziko 1:2, že má dítě těžký rozštěp. Dr. na mě radši ani nepustila obrazovku, když dělala ultrazvuk. Podle genetika se dítě nemělo dožít porodu. Jsou jí čtyři měsíce, je úžasná a hlavně je zdravá. A sestřenice 1:25 Downův syndrom, taky zdravé dítě. Ten test vychází falešně pozitivní hrozně často. Držím palce 😉

zabzulka
24. lis 2014

@petrusew genetik mi utz nedělal, to můj gynekolog, ale nevím jak to má MUDr. Polák.

petrusew
autor
24. lis 2014

@zabzulka děkuji

vanilkacka
24. lis 2014

@petrusew Ahojky, já zažívala v červenci to stejné co Ty. Byla jsem taktéž u Dr. Poláka na prvotrimestrálním screeningu a všechno bylo naprosto v pořádku. Poté jsem podstoupila Tripple test a vyšlo mi zvýšené riziko na Edwardsův syndrom. Šla jsem tedy k Dr. Polákovi na kontrolní ultrazvuk, přičemž žádné vady nenašel. Ale i tak jsme se pro můj klid domluvili na odběru plodové vody, který Dr. provedl ještě v ten okamžik. Měla jsem z toho taky hroznej strach, jestli nepotratím, ale dodržovala jsem opravdu důsledně klidový režim a zvládla jsem to. Žádné komplikace jsem neměla. Odběr vyšel dobře, výsledky mi telefonovali druhý den. Poté jsem byla ještě na UTZ v 21. nebo 22. týdnu a taky vše v pořádku. Držím palce, ať to dopadne dobře.

petrusew
autor
24. lis 2014

@vanilkacka s tím odběrem by byl asi problém, mám doma tříletou dceru u které dodržovat 100% klidový režim moc nejde a nevím, jak by to bylo, jestli by manžel dostal na mě paragraf.

andrejinda
24. lis 2014

Ahoj Peti,

Tripple testy vycházejí opravdu hodně často falešně pozitivní, neboj, vše bude v pořádku. Mně taky vyšel falešně pozitivní (vyšší riziko Downova syndromu), plašila jsem a hodně, ale na genetice mě hodně uklidnili, že to je časté a vše bude určitě Ok...a bylo🙂 Byla jsem pro jistotu na odběru plodovky, hodně jsem ji zvažovala, pak jsem se rozhodla, že na ní teda půjdu a vše bylo v pořádku. U druhého mimča jsem už na Tripple test nešla a nechala jsem si udělat nějaký ten velký UTZ u gynekoložky, to bylo OK a bylo vyřešeno, Tripple test už jsem nechtěla, u prvního těhu jsem nevěděla, že tato možnost je, nerozuměla jsem tomu tehdy.

dezyre
24. lis 2014

@petrusew já jsem byla na časné odběru plodové vody ve 13plus1, klky mě vzít nechtěli, že by to bylo až moc rizikové a zvládla jsem klidový režim s dvěma detma. Samozřejmě riziko potratu po odběru je a je to jen na tobě jak se rozhodneš, takovou věc si musí probrat každý sám v sobě, jestli ti bude stačit zklidňování se, že se u vás v rodině nic takového nevyskytlo.

petrusew
autor
24. lis 2014

@andrejinda
@dezyre holky, děkuju, já právě zvažuji, jestli ano, nebo ne..tak uvidíme. V případě, že by se jednalo o vady, které odhalí NT srceening, tak bych na plodovku s největší pravděpodobností nešla.

petrusew
autor
24. lis 2014

@dezyre můžu se ještě zeptat, na ten klidový režim? Co obnáší? Děkuji

vanilkacka
24. lis 2014

@vanilkacka On ten klidový režim není zas až tak hrozný, ale chápu, že s dítětem je to složitější. Já hned ten den jen ležela a max. chodila na záchod a další 2 dny polehávala, ale už jsem si i troufla do sprchy a pomalu se pohybovat po bytě. A celý týden jsem pro jistotu zůstala doma, neuklízela, nevařila, nechodila jsem na procházky, nákupy apod. Možná jsem byla až moc opatrná, ale nechtěla jsem riskovat.

vanilkacka
24. lis 2014

@petrusew On ten klidový režim není zas až tak hrozný, ale chápu, že s dítětem je to složitější. Já hned ten den jen ležela a max. chodila na záchod a další 2 dny polehávala, ale už jsem si i troufla do sprchy a pomalu se pohybovat po bytě. A celý týden jsem pro jistotu zůstala doma, neuklízela, nevařila, nechodila jsem na procházky, nákupy apod. Možná jsem byla až moc opatrná, ale nechtěla jsem riskovat.

cacenka_d
24. lis 2014

@petrusew Presne znam spoustu lidi na dawna a postizeni vseho druhu a byli ok 🙂 Prusvih se muze stat i pri porodu apod. z tohohle bych si nic nedelala 🙂

mysonek
24. lis 2014

@petrusew ahoj, tripple test opravdu někdy vychází falešně pozitivně. Kolegyně z práce také musela na amniocentézu a nakonec bylo vše OK, má zdravou holčičku. A s tím rizikem potratu po amniocentéze jsem někde četla, že ve skutečnosti není tak vysoké jak se uvádí (0,5%), že se často potratí ty plody které opravdu mají nějakou vadu a u zdravých miminek je to riziko nižší. Držím palce ať je vše OK. Já jsem v 10 týdnu a už se taky začínám strachovat jak mi dopadnou ty screeningy.

soleilll
24. lis 2014

@petrusew Měla jsem přesně opačnou situaci - NTscreening pozitivní (UTZ v pořádku) a tripple negativní. Vzhledem k porovnání rizik potratu při amniocentéze (1-2%) a vypočteného rizika postižení dítěte při NT hodnotách (0,5%) jsem na odběr nešla. Dítě je úplně zdravé, takže zbytečnej několikatýdenní stres. Podle mě je NT daleko přesnější a hodně důležitý je i výsledek UTZ. Na konzultaci jít můžeš, ale pokus se nenechat vylekat. Jak psaly holky výš - tripple je hodně často falešně pozitivní a měl by to vědět i tvůj gynekolog.

mabe
24. lis 2014

@petrusew ahoj,ja mela to stejny. Moje dr rikala,ze tripple testy vychazi falesne pozotivne,at na ne nechodim. Ja na ne sla a stalo se. Takze pak doporucenej od geneticky utz,tak se nezdal nos,pry dvakrat mensi,takze moznej down. Geneticka dal doporucila odber plodove vody. Ten strach ze potratim diky odberu,je tam malinke riziko,cekala jsem trirydny na vysledky,vynervovana,jestli jsem udelala dobre. Vse nakonec ok a ma 4,5letou anicku. U dalsiho tehu jsem triplle testy vynechala a sla az na velkej UTZ. Stejne u odberu jsem tak dlouhi cekala...tot muj nazor

milmic
24. lis 2014

Nemám tuto zkušenost, ale obě moje lékařky mě v těhotenství upozorňovaly na falešné výsledky triple testů s tím, že pokud si je vysloveně nepřeju, dělat je nebudou. Že se budou řídit NT screeningem. Tolik jen k triple testům.
Pokud NT vyšel dobře, tak bych těm triplům asi nepřikládala takovou váhu.

eloana
24. lis 2014

ja to mela zrovna tak...slajsem na geneteku a udelali mi podrobny utz a vse bylo ok a na plodovkujsem nesla....syn je zdravy....
nic mene kamaradka mela hranicni tripltesty -pvni screenig vysel v poradku,ale nemela to delane v genetickem centru,tak nevim jakou to mohlo mit vahu...sla na utz a rekli ji,ze je vse ok,ze plodovka nema cenu-ona na tom trvaka a miminko melo downuv syndrom.
ale pokud mas delany prvni screening na atestovanem pracovisti, spis bych se poutala k nemu... byva presnejsi a spolehlivejsi nez trippletesty

craki
24. lis 2014

@petrusew Spatne triply vychazeji dost casto. Casto jsou falesne pozitivni. NT screening je mnohem presnejsi, nez triply...
Byt tebou, nedelam si z toho hlavu. Vubec nic z toho nemusi byt.. (vim ze se to lehce rika)
Doktor ti muze nabidnout odber plodove vody, vystreni z krve matky na tri nejcastejsi a nejvaznejsi vady ktere ale stoji 13 000 (dalsi chromozomalni vady nejsou tak tezke a jsou slucitelne s beznym zivotem) nebo ti muze nabidnout integraci vysledku s nt screeningem. To je ze nejaky program zpracuje ty dva vysledky a vyplivne jeden vysledek, podle ktereho se muzes rozhodnout co dal...

Nekteri doktori triply neuznavaji, protoze jsou zastarale a v zahranici se nepouzivaji. Jini zase tvrdi, ze maji lepsi schopnost upozornit na mozniost rozstepu a srdecnich vad. Jsou ale casto falesne pozitivni...

Pokud veris spis screeningu, muzes veskera vysetreni odmitnou, verit v to, ze geneticky je miminko zdrave, a pockat na velky utz ve 20tt, kde se podivaji na rozstepy a vady srdicka... Na ukonceni se da jit az do 24 tt eventuelne. Ale vetsina rozstepu a srdecnich vad je dneska uz operovatelnych...

Ja mam za sebou pozitivni screening (spatny utz), odber plodove vody a jeji negativni vysledek 🙂 Ted cekame na velky utz a utz srdicka, ktery vyvrati rozstepy a vady srdicka... Byly to silene stavy kdyz mi rekli pred mesicem vysledek.... V 25 a u prvniho mimca jsem musela zvazovat plodovku, coz uz to mi prislo proste mimo.. Byla jsem tak vydesena, ze malemu fakt muze neco byt (protoze vysledek zhorsil ten utz, tedy vec primo na miminku) ze jsem odber podstoupila.. Riziko bylo proste na me vysoke... Navic u toho nejpresnejsiho testu co se u nas bezne dela....

monikabie
24. lis 2014

Nepanikařila bych, NT je přesnější, ony by se ty hosdnoty z NT a triplů měly vyhodnodit dohromady aby to bylo ok. Tak bud v klidu🙂

petrusew
autor
24. lis 2014

Všem děkuji za rady a povzbuzující slova 🙂 Už aby byla středa a já to měla za sebou 🙂

dezyre
24. lis 2014

@petrusew v podstatě týden jsem jen polehávala, né že bych ležela v posteli, ale polehávala jsem u televize, vařila jen jednoduchá a rychlá jídla. Potom další týden jsem ještě dodržovala takový trochu klidovější režim, jakože jsem s dětma nechodila ven, naštěstí v tu dobu bylo hodně deštivo, tak se ani nedalo. No a samozřejmě jsem Honzíka nenosila, toho mě přenášel manžel. Ale jako takhle ležet určitě nemusíš, myslím, že s malou vymyslíš hodně činností, kde ty budeš polehávat, i třeba na zemi a budete si skládat kostky, atd. atd. Je pravda, že ten odběr samotný vůbec nebolel, ale jsou tam rizikové první tři týdny po odběru, samozřejmě, že čím dýl po odběru, tím je riziko menší. Ještě jsem si vzpomněla, že jsem se mohla po tom odběru jen sprchovat, žádné nakládání do vany. A přiznám se, že hned po tom odběru jsem si pořídila AngelSounds a poslouchala, jestli je malá v pořádku 😉

dezyre
24. lis 2014

Co se týká spolehlivosti tripple testů, tak ty jsou pravda nespolehlivé, ale zase dokáží navést nejen na downa, což bývá falešně pozitivní, ale hlavně i na rozštěpové vady, což už se moc tak neví. Takže i když ti NT vyšel dobře, tak NT nedokáže odhalit právě ty rozštěpové vady. To prostě odhalí až ultrazvuk ve 20tt, ale i ty tripple testy. Ano vychází i falešně pozitivně, ale .....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru