Odmítla jste některá metformit u těhot. cukrovky?

lastovenka
12. bře 2019

Hezké ráno
Mám dotaz. Odmítla jste některá metformim při léčbě těhotenské cukrovky? Jde mi o to, že se bojím tento lék brát. Je sice už v těhotenství doporučený, nicméně súklem ještě neschvaleny. Navíc mám 95% měření po jídlech a na lačno v pořádku, dlouhodobý cukr také, tak si myslim, že není nutné tuto medikaci vůbec nasazovat. Ještě si jdu dneska pro názor k jiné doktorce, jen by mě zajímalo jestli jste některá léčbu odmítla. Navíc z krve mi minule lačná vyšla 3.8 takže se bojím že když nasadíme léky tak bych se občas mohla dostat i do hypoglykemie. Nicméně samozřejmě nechci dítěti ublížit a pokud mi řekne další diabetolog že prášky brát mám tak budu. Díky

kvietorka
12. bře 2019

@lastovenka pred nasezenim metforminu mi hodnoty lacne glykenmie litali od 5,1 do 5,9. Snazila jsem se to ukocirovat dietou, ruzne kombinace, 2. vecere atd. ale nic nepomahalo spis se lacne hodnoty postupujicim tehotenstvim zhorsovali. Taky jem zkousela merit v prubehu noci, dala jsem si budik kazde 2h v noci a zjistila jsem, ze se mi lacna hodnota zveda nad limit kolem 4h rano, vstavam po 6h tak jsem se uklidnovala, ze miminko je zatizene max. 2hodiny vyssi glykemii. Po nasazeni metforminu se lacne hodnoty upravili a ranni hodnota byla vzdy v limitu.

lastovenka
autor
12. bře 2019

@kvietorka To je dobře, že ti teda zabral. Mně právě doktorka řekla, že zřejmě nezabere a že v tom případě by přidala inzulin........ Jinak nezkoušela jsi nějakou sváču v noci, když se budila?

ilonne
12. bře 2019

@lastovenka Ja mela GDM 3x, u poslednich dvou jsem si pichala inzulin. Na metformin x inzulin jsem se ptala. Diabetolozka mi odpovedela, ze sice uz se metformin v tehotenstvi muze, ale ona radeji dava inzulin, ze je to telu prirozena latka a prece jen nevime co presne metformin muze zpusobit.

kvietorka
13. bře 2019

@lastovenka ano zkousela jsem i ruzne druhy svaciny v prubehu noci, opravdu nic nezabralo. Ja jsem od diabetologicky pochopila, ze nedriv nasazuji metformin a az pak pridavaji inzulin, pokud metformin nezabira. Nemusis si pak pichat konske davky inzulinu.

petratretra
13. bře 2019

Já měla lačnou i kolem 6 - 7 když mi těhu cukrovku zjistili. Čím více jsem dodržovala doporučenou dietu, tím to bylo horší. Pak jsem začala jíst mnohem časteji než bylo doporučeno (samozřejmě bez rychleho cukru apod) a hodnoty byly nakonec ok. Nechybělo moc a také jsem si nechala medikaci nasadit (naštěstí jsem se řídila vlastním rozumem). Určitě bych nejprve zkusila zjistit jaka strava mi vyhovuje a až poté bych zvažovala medikaci. Jinak neustale vyhrožovali jak bude dítě veliké a nakonec se vyvolávalo kvuli malemu plodu (aby ne po takové dietě). Dcerka je úplně zdravá. Dost mi take pomohli na tehotenskacukrovka.cz, tam radí zkušená lékařka.

kvietorka
14. bře 2019

@petratretra s tim vyhrozovanim velkeho plodu to bylo stejne i u nas...delali 3 vahove odhady utz a vsichni tvrdili, ze bude veliky cca 4,5kg a narodil se 3,6kg. Jinak dieta ma i pozitivni stranku, ja jsem v poslednim trimestru zhubla 14kg a citila jsem se neskutecne dobre.

lastovenka
autor
14. bře 2019

@petratretra já mám taky pocit, že když se ta dieta drží až moc přísně, tak že je to horší,...... jako nechci jí porušovat, ale asi do jídla zahrnu třeba víc oříšků nebo tak? Jinak ty hodnoty jsi měla cca jaké? děkuju

lastovenka
autor
15. bře 2019

@werumka Werumko-jen jestli tě to zajímá. Dneska jsem si nechala v laboratoří odběrem z žíly změřit lačnou glykemii. Vyšla mi 4,4! Super hodnota. Odběry jsem si zaplatila sama, abych porovnala, kolik si zároveň tedy naměřim na tom mým glukometru. Takže když mi odebrali krev z žíly, tak jsem se do pěti minut,ještě v prostorách laboratoře, změřila glykemii glukometrem z prstu a hádej kolik mi vyšlo!!!!!! 6,5!!!!!!! Neskutečný rozdíl!!!!! Z toho pro mě plyne, že měření doma je úplně k ho........ Anebo úplně k ho....bude ten můj glukometr. Každopádně už ničemu nevěřím. Žádnýmu měření mimo měření z žíly teda ne!

werumka
15. bře 2019

@lastovenka Me to uprimne moc neprekvapuje ☹ já mám s wellionem dlouhodobe zkusenost, že měří blbe a vyšlo to i v nějakém větším testování glukometrů. Správně by mela být maximální odchylka 15% (tj. glukometr by Ti třeba ukázal, že mas 5,1 a to je v toleranci). Ale víc ne. Dřív byly povolené odchylky až 20%, ale pak se to zprisnilo. Samozřejmě nemůžeme po glukometru chtít, aby měřil na desetinu přesně. Slouží k orientačnímu měření, sledování trendů. Ale taková odchylka je fakt už mimo.

lastovenka
autor
16. bře 2019

@werumka vid! Asi si budu muset koupit nový. Ale vůbec nevím značku, která je dobrá........

werumka
16. bře 2019

@lastovenka Freestyle nebo Accu chek, koukni po nich 😉

petratretra
16. bře 2019

@lastovenka cím vetší stres, tím to bylo horší. A to např. V praci apod. Poridila jsem si vlastni glukometr, abych se mohla meřit v klidu a hned jsem byla v norme i po jidle kolem 6. Dokud jsem meřila jen pujčeným glukometrem,tak byly hodnoty vysoké, i kolem 13 jsem jednou poo naměřila. Vždy mi stoupl stres jen z toho, že.jdu měřit a že.dr. výsledek pak uvidí.....např. oříšky, které mi dr.dopručila uplne vynechat neměly u me vliv na glykemii vůbec, takže jsem je jedla po hrstech 🙂

petratretra
16. bře 2019

@kvietorka to musím uznat i já, hned po porodu jsem byla na sve původní váze a byla jsem fit....

lastovenka
autor
16. bře 2019

@petratretra to jako fakt? Až takový rozdíly ti to ukazovalo? To snad není možný. Já fakt už tomu svýmu nevěřím......

klea81
14. črc 2019

@lastovenka ano, je rozdíl prst a žíla, v jeden den jsem měla 4,7 a 5,9, v rozmezí pár minut. Doktorka se klonila k hodnotě z prstu.

klea81
14. črc 2019

@lastovenka proto se dělá kalibrace glukometru, mě doktorka takhle poslala s pujcenym na porovnání do laboratoře a rozdíl byl teda jen 2 desetiny, ale i ty jsem pak musela zohlednit při zápisu

klea81
14. črc 2019

@kvietorka jj vyvoláváný porod velkého dítěte a dítě jen 3,57 🙄

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru