Těhotenská cukrovka?

hela222
31. črc 2022

Ahoj holky, jdu se poradit🙌🏻Byla jsem na zatezovem testu na cukrovku a vysla mi z krve zvysena hodnota 5,1, tak jsem za dba dny sla znovu uz trochu ve stresu, proc vysla vyssi hodnota znovu zvysena na 5,3. Test se dal neprovadel a byla jsem poslana do dia poradny. Tam me doktor dost vydesil a rekl, ze mam tehotenskou cukrovku a dal mi glukometr, 4 krat denne merit a zapisovat plus dieta. Take se ptal na prvni tehotenstvi, ktere skoncilo sekci z duvodu, ze mala byla opravdu velika. Mela porodni vahu 4650 kg. Po porodu byla uplne zdrava, skore 10,10,10. Test na tehu cukrovku jsem mela v prvim tehu v poradku. Odhad gynekologa byl 3,5 kg. Poctive jsem jedla kazdy den tehu vitaminy, proto podle sestricek v porodnici byla tak velka. Nyni je take uplne v poradku 🙂 Ale diabetolog me presvedcoval, ze ten test na tehu cukrovku je vlastne subjektivni, ze se z jednoho odberu neda rict, ze je nebo ze neni a v mem pripade sice vysel dobre, ale i tak jsem ji podle neho mela. V ordinaci mi zmeril hodnotu glykemie ( vychazelo to skoro na hodinu po obede) na 6,8, dlouhy cukr 3,8. Rekl mi, ze rani hodnota nesmi presahnout 5,5 hodinu po jidle 7,8. Ptala jsem se ho, jak je mozne, ze mi vysla 5,3 a uz je to spatna hodnota, ale vlastne mam mit rani do 5,5🙈Tomu nerozumim. Jsem z toho ted spatna a porad nad tim premyslim😔 Hodnoty si merim a zapisuji. Rani 5,3,5,2,5,3 po snidani hodnoty 6,6, 6,6,7,1 obedy 6,3,6,4,7,4 a vecere 5,9, 7,5, 7,3, 7,1. Dietu zatim nedrzim. Mohla bych se zeptat na vase nazory, jestli se stresuju zbytecne, ze by mi dal inzulin? Moc dekuji

fandysek_1
31. črc 2022

@hela222 cukrovku opravdu máš dle těch ranních hodnot. Zkusí se dieta a pokud to nepůjde bude inzulín nebo prášky. U každého to je jinak. Já jí měla 3x. 1x inzulín, 1x dieta,.1x prášky. Také každý dietolog má jiný přístup.

werumka
31. črc 2022

@hela222 Ahoj! K dotazum:
Test v prvním těhotenství mohl teoreticky proběhnout nesprávně - když se dělá hned z kraje 25.tydne, může vyjít falešně negativní. Zaroven je potřeba, aby krev byla odebírana v laboratoři a ve správný čas vyhodnocená. Je tam dost proměnných, které mohou vést k falešné negativite.
Lacna glykemie: pan doktor Ti dal benevolnentnejsi hranici- při domácím měření by neměla glykemie dlouhodobe přesahovat 5,3.
Důvod, proč je u testu hranice 5,1 a u domácího měření 5,3 je takový, že glukometry měří orientačně a nemají takovou přesnost jako laboratoř.
Dietu začni držet, protože těhotenská cukrovka má svůj vývoj a během několika týdnů se muze zhoršit. Proto je důležité ji hlídat hned po zachytu.
Glykemie v tuto chvíli na inzulín nemáš. Ale je opravdu potřeba měřit a sledovat, ať se případné vzestupy zachytí. Často přicházejí skoro ze dne na den 😉

kamce
31. črc 2022

Ona ta hranice je strasne nizko, proto ma ted mnoho zen tehu cukrovku. Ja jsem mela u toho OGTT v tomto tehu hodnotu na lacno 5.2. Kdy si rodila prvni dite? Ty hranice byly vyssi 🙂 v dia poradne jsem taky vyfasla glukometr, 2x tydne merit 4x denne. Ja teda sladke vysadila, ale dalsi opatreni jsem resit nemusela, hodnoty ok 😊 ted jsem byla na kontrole mesic pred porodem a mam si to merit, kdyztak zavolat kdyby to nejak rapidne stouplo. Po porodu muzu zacit jist normalne a po pul roce zase na ten OGTT test (ale pozor tam je uz hranice jak u klasicke cukrovky na lacno 5,6🙄). Cela ta tehotenska cukrovka mi dava smysl no 😁. I te mudr to podle me prislo usmevne, ze nerozumi proc ta hranice porad klesa 🤔 na druhou stranu zase musim rict, ze ten cukr nicemu prospesny neni, bez nej jsem se fakt citila lepe 😊

werumka
31. črc 2022

@kamce Trochu se divím, že lékař diabetolog neví, proč se limity měnily. Ve zkratce - až do roku 2014 nebyly výsledky žádné studie, která by ukazovala vliv glykemie na dítě. V tuto dobu vyšly výsledky první studie na toto téma, kdy se ukázalo, že v těhotenství je žádoucí jiná glykemie než mimo těhotenství a to z důvodu vlivu na dítě. A tedy že nemohou být stejne limity mimo těhotenství a v něm.
Zajimavosti je, ze hned ze začátku těhotenství ženě glykemie vlivem hormonů o něco klesají oproti jejimu normalu. Tedy to je známka že tělo ví, jaké hladiny jsou pro těhotenství prospěšné 🙂

hela222
autor
1. srp 2022

@kamce Moc dekuji. Rodila jsem 2018, takze ty hodnoty uz byly zmenene. Me jen prislo, ze me vystresoval uplne zbytecne. Ze kdyby mi to rekl tak jako tobe, tak to samozrejme kontroluju, ale pichat se do prstu 4 krat denne a desit se, jestli to nebude nad hranici mi pripada zvraceny.

kamce
1. srp 2022

@werumka nerikam, ze nevedela, ale ze mi prislo, ze nevedela 😊 Ja jsem napr. vysadila cukr uz tyden testem (kvuli kvasinkam). A vysvetlovala mi, ze tim sokem mi telo mohlo zpusobit zvyseni cukru na lacno a zrovna jsem sla na ten test. V te dia poradne asi po tydnu jsem uz mela hodnotu 4,8 na lacno 🙈 ale rikala, ze uz musim byt brana jako cukrovkar kvuli tomu oggt testu. Samozrejme tu cukrovku nijak nezlehcuji, ale opravdu si myslim, ze je nebezpecnejsi ve vyssich hodnotach. Je nekde dostupna na studie o ktere se zminujes? Snazila jsem se neco dohledavat, i ty hodnoty a moc toho nenasla 😊 ja rodila 2014, 2016 a po porodu jsem teda neposkytovala informace o tom, kolik jsem mela oggt na lacno a jak jsem mela velke dite 🙄

werumka
1. srp 2022

@kamce Jo, to jsou takové věci, které jsou ošemetné - před testem by se nemělo vysazovat sladké a neměl by být jiný přísun sacharidů, než jaký běžně těhotná přijímá... jenže to se člověk pak dozví až od diabetologa ☹
Ta studie se jmenuje HAPO, v roce 2016 jsem o ní psala sem: https://www.modrykonik.cz/blog/werumka/article/vysledky-studie-hapo-hyperglycemia-and-m6a7fw/
Jsem ale laik, tedy to byl spíš takový výcuc nejdůelžitějších závěrů. Studie celá se dá najít na netu.
V roce 2016 ještě spousta laborek jela po staru - ujednocení limitů probíhalo postupně. Teď už je to fakt snad všude stejné. Ten progres stran diagnostiky a následné péče šel v posledních letech hodně dopředu (například nárok těhotných na proužky do glukometru - dřív prostě nebyl). Myslím, že je to docela dobrá prevence metabolických poruch a diabetu 2.typu jak u dětí, tak pak u těch maminek v pozdějším věku.

87pavlina
1. srp 2022

Rodila jsem před 2 lety a hodnota byla 5,1, před 3 měsíci jsem byla na testu a už je hodnota 5,0. Mně naměřili 2krát 5,1, takže se letos taky nevejdu. Mám opět glukometr (jako v prvním těhotenství). Hodnoty měřím každý den ráno a obden celý den. Ze začátku jsem taky měřila každý den. Pak jsem volala do dia poradny výsledky a doktorka mi řekla, že dobrý, že můžu začít měřit takhle obden, abych neměla rozpíchaný prsty. Ze začátku jsem taky měla vyšší hodnoty, protože člověk zkouší, co a jak můžeš a nemůžeš. Ty ranní hodnoty by měly být nižší, nejlépe pod 5, denní by neměly být přes 7. Ale ty ranní záleží na tom, co jsi jedla večer, jak jsi spala v noci a taky jak moc se s tím stresuješ. Přes den se zkus vyhnout sladkému, ovoce mít jen dopoledne, nejíst bílé pečivo atd., aspoň trochu podle té diety. Já jsem třeba omezila jen něco a hodnoty jsem měla v pohodě (malá měla při narození 3660 g), ale je to hodně individuální. Pak jsem snědla celou pizzu a měla jsem 7,4 😀 Jako jednou se nezblázní, když zhřešíš, ale nesmí to být každý den. Hlavně buď v klidu, udělej si z glukometru kámoše a uvidíš, že za chvíli ho poneseš zpátky do poradny, protože už budeš mít po porodu 😀

mourovatakocka
1. srp 2022

@hela222 Já mám na GDM ten názor, že z nějakého důvodu se z lidí dělají pacienti. Já jsem v druhém těhu dodržovala čistě kvůli synovi dost striktní dietu, vše jsem vážila a zapisovala do kalorickych tabulek, hlídala jsem sacharidy hodně, měřila jsem si cukr poctivě opravdu čtyřikrát denně. Ale. Nechodila jsem do dia, aby mi tam někdo vysvětloval dost často velmi protichůdná pravidla, zastaralé, případně prostě úplně stupidní tipy pro běžné cukrovkáře, to jsem zájem neměla. Můj gynekolog se po nepovedeném ogtt smál, že jsem na vánoce dlabala cukroví ve velkém a že kvůli upraveným hodnotám roste počet GDM 🤔 Žádanku mi nabídl, ale řekl, že je to na mě, on důvod nevidí. Tak jsem to brala poctivě, ale sama za sebe. Když jsem pak na fb četla zkušenosti s dia, nelitovala jsem.

berushe14
1. srp 2022

Ranní hodnoty mas hraniční, správně by měly být maximálně 5,1. Což ti normální dia, který se nezabývá GD neřekne. Dietu by si opravdu měla držet. Já brala léky v prvním těhotenství a jestli se teď zadari vím na 100% ze GD mít budu. Čili dieta a nejspíše léky a inzulin budu brát. Ale škodí dítěti daleko méně. Tím, ze nedodrzujes dietu bohužel ublizujes dítěti, musí použit svoji slinivku, aby ti vyrovnala inzulin. Takže začni okamžitě s dietou a najdi si to na netu. Málo se o tom mluví, ale diky Špatně kompenzována GD umírají detatka v brisku celkem často. Promiň, ze té děsím, ale je to tak.

nina004
1. srp 2022

@hela222 Cukrovku máš. Tiež som mala u syna takéto hodnoty ráno. Do konca tehotenstva sa mi ale rapídne hodnoty nalačno zvýšili aj keď som brala veľké množstvo inzulínu. Hrozilo odlúčenie placenty a preto mi robili 38+0tt sekciu. Dia dieta v tehotenstve je vlastne zdravé stravovanie s veľkým množstvom zeleniny a minimom cukru,ktorá tebe ani drobcovi neublíži. Určite je lepšie ju dodržovať a nič nepodceňovať. Inak odporúčam web tehotenskacukrovka.cz. alebo je aj skupina na FB tehotenska cukrovka

luciana2111
12. srp 2022

@nina004 ahoj já mněla dietu a prášky 7měsíci a v 8 měsíci ještě navíc inzulín, a ještě to bylo přez vánoční svátky, ale zvládly jsme to v pohodě a zvládla jsem také rychlý vyvolávaný porod v termínu porodu a všechno bylo v pořádku. A po porodu se cukrovka ztratila. Měj te se hezky.

nina004
12. srp 2022

@luciana2111 Tak to ste krásne zvládla. U mňa sa báli odlúčenia placenty ,lebo cukrovka to vraj spôsobuje. Mne teda inzulín nezaberal vôbec a to som mala 50j. A navyše mamke aj sestre sa v tehotenstve placenta odlucila,tak aj genetika. Teraz som na práškoch tiež, zatiaľ bez inzulínu. Tak uvidíme. Termín mám 4.1. ,tak som zvedavá ako to so sviatkami bude 🙂

luciana2111
13. srp 2022

@nina004 aha tak to přeji hodně štěstí ať to dobře dopadne

latte007
30. srp 2022

Vážně mne překvapuje, s jakým přístupem diabetologů se občas setkáváte. Pravidla se měnila z konkrétních důvodů a to už tuším v 2015! Kritéria jsou teď přísnější v hodnotě glykémie nalačno, naopak v 60 a 120 minutě po testu jsou tolerované vyšší než před tím. Jak zmiňuje @werumka, bylo to po studii HAPO. Došlo vlastně ke sjednocení, po světě i u nás. Třeba v ČR někteří gynekologové posílali na OGTT všechny ženy, jiní zase jen ty „rizikové“ – silnější, s diabetem v rodině, atd. Bohužel GDM se nevyhýbá ani štíhlým a sportovním ženám, co se stravují zdravě a tam prostě k záchytu nemohlo dojít. No a jak byly stanoveny ty současné hodnoty? V HAPO vlastně udělali screening na těhotenskou cukrovku. Ženy, které byly diagnostikovány s GDM byly léčeny a ze studie vyloučeny. Ty ostatní byly poté sledovány, bez léčby. Sbírala se u nich ale data o komplikacích - v těhotenství, u porodu a jeho vedení, u miminek. Sebraná data pak byla vyhodnocena a hledaly se hodnoty, kde se začaly významně zvyšovat rizika pro maminku a dítě. Na tomto rozhraní se nastavily nová diagnostická kritéria – a to dává smysl.
@hela222 , těhotenskou cukrovku opravdu nepodceňuj. Pokud je špatně kompenzovaná, má to hodně rizik pro tebe i dítě. Před porodem různé infekce, preeklampsie, vysoký tlak. Při horší kompenzaci jsou u GDM velké děti - vyšší riziko porodních poranění (hráze nebo zlomené klíční kosti u porodů větších miminek). Častější vedení instrumentálně nebo císařem. Průšvih ale je, že v děloze dochází k „programování“ miminka. Takže už v bříšku se mu zakládá na predispozice k nadváze, metabolickým onemocněním jako cukrovka 2.typu později v životě. Navíc jak těhotenství postupuje a zvyšuje se hladina těhotenských hormonů, zhoršuje se cukrovka.
Docela dobrý zdroj je knížka To pravé jídlo pro těhotenskou cukrovku. Nebo se dá využít DiaMama.cz – to je vzdělávací program pro mamky s GDM s podporou a aplikací na zápis jídla, s diadeníkem. No a nebo jsou skupiny na Facebooku přímo zaměřené na těhotenskou cukrovku.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru