Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

pe_ma
1. únor 2016

@somalicats byla...já jsem hodně riziková podle anamnézy, ale byla sem blbá a nepřipouštěla jsem si to, vždycky mi bylo dobře, tak co...no a ted je to všechno jinak...
@werumka tak to já to měla snad poprvé takto, právě sem měla hodinu po jídle i 10 a za další hodinu 5, takže opravdu nevím...ale jak sem psala, snažím se tím nestresovat, ptž tomu fakt nerozumím a nemám ponětí, jak a co s tím dělat, takže prostě píchám inzulin, dodržuju dietu, nařízení dr a píšu hodnoty a dál už mi musí říct dr...

somalicats
1. únor 2016

@pe_ma Já mám diabetiky 2. typu v rodině z obou stran, táta byl velmi špatně kompenzovatelný diabetik, postupem času byl problém mu srazit glykémii pod 10, mamka je taktéž diabetička. Takže se mám v budoucnu na co těšit, ale zatím naštěstí mimo těhotenství u mě diabetes diagnostikován nebyl. Ale co není teď, bude později, s tím počítám.

werumka
1. únor 2016

@pe_ma A přesně tak to dělej i dál 🙂 Děláš co můžeš a zbytek nech na lékaři. Těhotenství je prostě "jiný stav" se vším všudy. I s tím, že glykémie někdy reagují divně.

pe_ma
1. únor 2016

@somalicats já ho mám u obou babiček, rodiče zatím ok (tuk tuk) no a já už do toho spadla...držím ti palce, at se ti to vyhýbá ještě dlouho, ideálně, at tě vůbec nepotká 🙂

pe_ma
1. únor 2016

@werumka jj, já sem naštěstí od mala poslušný pacient a co mi dr nařídí, to dělám, takže to prostě dělám a věřím doktorům...ale bych někdy uvítala více informací, ale to se mi snad zítra podaří nějaké vydolovat :D

werumka
1. únor 2016

@somalicats Tak pořád lepší s tím počítat a podchytit v začátku, kdy ještě není produkce inzulínu moc snížená, než na to přijít pozdě, když už se to veze... Myslím, že kdyby se u většiny lidí ta cukrovka podchytila dřív, tak z toho pak nejsou takové komplikace.

somalicats
1. únor 2016

@pe_ma Díky, bohužel s velkou pravděpodobností potká, i když jsem po tátovi naštěstí "nepodědila" i ty ostatní metabolické poruchy, které měl.
@werumka Souhlasím, tohle je celkem rezerva u praktiků, když dělají preventivky (za předpokladu, že na ně lidi přijdou) - u těch rizikových skupin ne každý praktik možnost rozvoje diabetu hlídá. Já třeba na tom u svého praktika trvala, protože nechci řešit stav až ve chvíli, kdy budu mít problémy. Sice na mě nový praktik po přestěhování koukal jak jojo, ale nakonec neměl námitek...

vrk
1. únor 2016

@pe_ma to se mi taky obcas stavalo. Ze se to zvysovalo

pe_ma
1. únor 2016

@somalicats mě dělala dr preventivku před 2 lety a bylo to ok, jenže jsou to 2 roky...ted mě čekala další ale těhu bylo dřív...
@vrk já to říkám pořád, že tomu nerozumím, tak už to neřeším a jsem víc v klidu 🙂

svatenka11
2. únor 2016

u nás na cukrovku zemřel děda,měl ji od 30ti let a dožil se teda 80ti,pak mu skrz cukrovku uřezali nohu a za 14 dní umřel,moje mamka měla cukrovku a zemřela v 68 letech,ale ne na cukrovku,ale na selhání srdce,ale ono je to stím taky spojené,já mám 3 sourozence,ztoho jeden zatím cukrovku nemá,mě je 38 a sestře 28,ta už si píchá inzulin od tuším 13ti let,já zatím jen na dietě,jen co přestanu kojit,dr mě napíše slabší prášky.zřejmě,už o tom mluvila.dietu držím,ale taky mě to někdy vyletí,ono stačí víc stresu a jeto vyšší.

pe_ma
3. únor 2016

tak dneska na oběd brambory a vepřové se zahuštěnou štávou a 10 :( ale nemůžu jíst rybu každej den! :/ no sem zvědavá, co na to doktor vymyslí...

londy
5. únor 2016

Ahoj holky,já teprve začínám s měřením cukru kvuli těhu cukrovce,ale zaujalo mě že jsem papírky musela platit!A to za 50 kusu 400 kč u diabetologa.Myslíte že mám šanci je taky dostat i zadarmo?Zjistili mě těhu cukrovku brzo koncem 1 trimestru a začátek druhého trimestru jsem začala měřit.Takže do porodu daleko a papírku bude potřeba hoooodně ☹...

pe_ma
5. únor 2016

@londy to mě překvapuje, mě dr říkal, že je na pojištovnu 400 proužků za kalendářní rok...určitě se poptej, třeba i pojištovně

londy
5. únor 2016

@pe_ma No já byla z toho taky v udivu ale neváhala jsem a koupila je,no.Ale každopádně se poptám 🙂 děkuju!!!! 😉

pe_ma
5. únor 2016

@londy nz 🙂 ono kdo se v tom má vyznat :D stejně je to síla, i těch 400 na rok je strašně málo a to nemluvím o jehlách na inzulin...

londy
5. únor 2016

@pe_ma No to joo teda!Dneska se člověk nedoplatí!!!Bohužel ty pojištovny hlavně proplácejí každá jinak!!!Já díky bohu zatím inzulín si píchat nemusím a doufám že to tak zustane 😒 😎

werumka
5. únor 2016

@londy Napiš mail svojí pojišťovně, ať Ti napíšou, na kolik proužků máš nárok. Ten mail si pak vytiskni a přines svému lékaři. Najednou Ti může napsat 400 proužků - na jeden poukaz z fleku. Pokud bys měla cukrovku déle, píchala inzulín, pak se žádá revizní lékař o navýšení. Problém to není a projde to v pohodě. To, že Ti je pan doktor prodal je spíš jeho finanční přilepšení, protože oni některé materiály dostávají od firem do ordinací zadarmo. A nemáš je co platit. Na proužky máš nárok.

pe_ma
5. únor 2016

holky, nedávno se tu řešilo jaké lze použít sladidlo a ted to nemůžu najít...nevíte, jak se ten druh jmenoval?

werumka
5. únor 2016

@pe_ma CandyS

pe_ma
5. únor 2016

@werumka děkuju! už mě dohání chut na sladké, tak si říkám, že bych si dala třeba kakao nebo palačinku nebo tak...nehodlám to používat denně do všeho...

werumka
5. únor 2016

@pe_ma v pohode, tohle je v tehotenstvi bezpecny. Jen si trochu oslad zivot 🙂

maru9
5. únor 2016

@pe_ma taky jsem si CandyS po doporučení tady koupila, fakt nemá žádnou hořkost jako stévie, ale zjistila jsem, že slazené mi už chutná opravdu máloco .. leda tak tvaroh s kakaem 🙂
Ještě pořád všude někdo doporučoval pro těhotné xylitol, tak jsem ho koupila, ale píšou, že má ve 100g min. 97g sacharidů/0g cukru, sladivost 1 lžička = 1 lžička cukru, takže předpokládám, že pro nás stejně úplně k ničemu

maru9
7. únor 2016

nerozumím stavu, který mám: Jsem půl týdne po vyléčení bolesti z krku, pořád mám rýmu, ale včera večer jsem trošku cítila pálení tam dole, dnes v 11:45 při čurání to pálilo jak při zánětu močáku, tak jsem hodila papírky na moč a nestačím se divit - krom ostatních věcí, které jsou trošku mimo normu (vyšší PH, bilirubin a urobilinogen) mám v moči ketony?! Nechápu to, asi 9:45 jsem měla chleba s vajíčkem, půl syrové okurky (cca. 30 g sacharidů)... v 11 jsem dala domácí neslazenou bábovku (cca. 20g sacharidů z toho do 1,5 g cukru) a 11:45 mám v moči ketony??
Hned jsem si změřila i cukr, glukometr po 45 min od bábovky ukazuje 6,9.
Je fakt, že mám hlad jak vlk (většinou jen dopoledne, prostě jsem byla zvyklá se ráno víc "nažrat", ale snažím se i snídaně dělit a prostě ty sacharidy rozložit (o to častěji jíst, diabetolog mi to posvětil, že hodnoty mám krásné po velkém profilu - předtím jsem měla po snídani s 40g sacharidů 2x hodnoty těsně pod 7,8).. ale nechápu, co tam dělají ty ketony

michaelapfeiferova
7. únor 2016

@maru9 ketony se tvori z nedostatecneho prijmu sacharidu.... ...tedy co ja mam zatim nacteno.

maru9
7. únor 2016

@michaelapfeiferova no právě, sacharidy jsem doplnila myslím až až

michaelapfeiferova
7. únor 2016

@maru9 podle toho co pises jsi o 20g pod hranici... 😀 ale ja v tom mam vitr. Snidane 30g a 20g svaca...atp.... a pod 200by jsi jit nemela...kor jestli jsi stihla . Ale jak rikam ja jen placam ...treba ti doktor rikal co mas presne delat a vi to presneji na miru tobe.

michaelapfeiferova
7. únor 2016

@maru9 kecam 😀 mas akorat prijem .... 😀 Ja se prekoukla... :-/

michaelapfeiferova
7. únor 2016

@maru9 Tak naposled devce 😀 jsem kjáva.... k snidani 40g snidane 30g svaca by mela byt... Zkus si to zvysit - do 250g denne tim neuskodis.. 😉

maru9
7. únor 2016

@michaelapfeiferova vpoho nic se neděje - nemůžu zvýšit jednorázově, pak mi vyskočil cukr (7,6, 7,7) a doktor vyhrožoval inzulínem. Takhle rozložit mi to na cukr právě vyhovuje, jenže jsem nepochopila ty ketony. Jo a močák chytlý nemám, asi jen podráždění tam dole. 250g stejně nedávám (to doktorovi neříkám, dávám kolem 200g, štíhlá nejsem, ale dle hodnot profilů to cukru v krvi takhle vyhovuje) jen mě dost zarazily ty ketony, že tam jsou... za další hodinu už tam ale stejně nebyly, naštěstí 🙂

pe_ma
7. únor 2016

tak to sladidlo je mazec!!! po 3 měsících sladké...aaaaach!!!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru