Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

mandihan
5. črc 2017

@pucka123 Jestli sezenes, doporucuji "Vecerni chlebik"od Penam,ma jen 3,6g sacharidu na 100g (pro srovnani zitny asi 46g S/100g). Je to jako tip na strankach tehu-cukrovky a pro me opravdu k nezaplaceni.
Je to takova penova hmota se spoustou seminek,ale clovek se naji.
Ja napriklad muzu k snidani jen 1/2 krajicku zitneho celozrnneho chleba (do 30g!) jinak mam take vysoke hodnoty. Takze si dam tu pulku,k tomu podle chuti tenhle Vecerni (ten uz ani nevazim) a cokoliv jako sunku,syr,maslo a vse je ok.
Ovoce se take neboj. Ja si ho dopravam s tucnym reckym jogurtem a je to v techle horkach vyborna svacina-i trochu misto zmrzliny🙂 Pokazde si ovoce ale vazim a mnozstvi upravim podle toho,kolik ma sacharidu. Zrovna jahod se opravdu bat nemusis!😁 Malo maji i nektarinky, kiwi, obcas pridam kousek jablka, bananu-proste si delam ovocnou smes. Tresne jsou ted do toho take dobre-chutove sladoucke. Tuk v jogurtu zpusobi,ze ti zpomali vstrebani sacharidu a hodnota ti tedy nevyskoci tak vysoko. Stejny efekt maji i celozrnne veci-proto se doporucuje uprednostnit celozrnnou ryzi, testoviny, pecivo a tak😉

mandihan
5. črc 2017

@moni0801
Ketony jsem mela v moci skoro pokazde (mam od dr. testovaci prouzky) a uz jsem nad tim zlomila hul 😊 Dr. rikala,ze to muze byt i nedostatkem tekutin. Takze zkus take hodne pit. A nejde jen o posledni vecerni jidlo, ale v testu se projevi cca poslednich 12hodin,takze i vecere nebo jestli mas hlad mezi tim? Me se jen dr. zeptala,zda mivam hlad-tak jen rikam,ze pri vsech tech svacinach mam pocit,ze neustale jim😁a hlad nemam. Tak nad tim trochu mavla rukou, doporucila vecer jogurt nebo mlecny vyrobek a nazdar. Tak si nejcasteji davam tucny recky jogurt s orechy a jsem naprosto spokojena😊 Od te doby se to trochu zlepsilo,obcas mam i bily-jinak jen svetle ruzovy.

mandihan
5. črc 2017

@pucka123
Jo a k tomu grilovani: dresinky ne, ale malo sacharidu ma majoneza, francouzska horcice, hrubozrnna horcice - s tim se da vyjit😉 Vyzkousej!

pucka123
5. črc 2017

@mandihan moc moc dekuji za radu vyzkousim 🙂

pe_ma
5. črc 2017

@pucka123 snídat můžeš "cokoliv" ideální je, aby to nebylo bílé nebo barvené pečivo, takže celozrnné, žitné, knekbrot...mě třeba ted strašně vyhovují kaše...a jestli ti to přijde suché, tak si k tomu nalož pořádnou porci toho okolo...pomazánku, sýr, vyjíčko, šunku, zeleninu...nebo mě hrozně vyhovovalo si dělat tousty a seděl mi tousták od penamu, takový větší, americký
zkus na to kouknout a nebrát to jako trest, ale výhodu! aspon tolik nepřibereš a dáš miminku to nej a i tebe to naučí lepší stravovací zvyky, který pak s miminkem na příkrmech ocenáš, mě třeba ted to studování příkrmů strašně posunulo i v mém jídle...
@moni0801 ono ty ketony se asi nesrovnají hned, si myslím, hl ono to je o celkové pohledu jídla za den, ne jen ta večeře...podle mě, ale pokud máš nějaký rozumný příjem sacharidů a nejsou ty ketony hodně, tak bych to možná neřešila a zbytečně se nenervovala...ale tj jen můj pohled na věc

pe_ma
5. črc 2017

@mandihan s tím tukem bych byla opatrná, mě osobně třeba tuk cukr spíš zvedá...chce to vyzkoušet, ale obecně máš pravdu, ideálně k ovoci něco, ptž ovoce je rychlý cukr, takže to chce něco, co nastoupí do krve pomaleji a za delší dobu

pucka123
6. črc 2017

@pe_ma no prave dneska na lacno 5,6 posnidala jsem novy chleba psenicno zitny lehce namazany maslem,sunka, 2 kolecka okurky, vetsi hrnek ovocneho caje neslazeny jen platek citronu a po hodine mi to opet vyletelo na 8,1 ....... kazdy den mam jiny chleba ale furt mi to lita nahoru jeste zkusim ty knakebroty zitra, pozitri zkusim klasicky rohlik a uvidim kdyz to bude furt takhle vysoke asi budu muset zkusit tu delenou snidani ☹ strasne me to stve at se snazim jak chci a obmenuju ty chleby nemuzu prijit na ten spravny :'( pritom pred obedem a pred veceri jak se merim tak jsem v norme ale ty rana proste nejdou dolu ani za mak ☹

mandihan
6. črc 2017

@pe_ma Tak ja s tukem problem nastesti vubec nemam, vysledky mam po tom pekne. Ani s mlecnym, ani s tim, kdyz si dam nekdy prasacky kupovanou syrovou pomazanku☺️
Ted v tom horku jsem si dala na kolecka krajeny zraly banan do mrazaku. Na svacinu pak cast vytahnu,rozmixuju a smicham s jogurtem a uz se to hoodne blizi zmrzline a je to rychlovka😁 Zvazuji,ze zkusim zmrazit i ten jogurt ve forme na led.

mandihan
6. črc 2017

@pucka123
Podle webu teh-cukr. je snidane u vetsiny nejproblematictejsi jidlo dne😊Tak si z toho nic nedelej. Nema cenu zkouset vsechno ruzne pecivo. Proste jdi s davkou sacharidu na snidani dolu. Takze si to rovnou rozdel na dve davky po dvou hodinach nebo si dej jen kousicek chleba, klidne poradne namazany, k tomu kolik sunky chces a okurku klidne celou-v tom je skoro nic😉

mandihan
6. črc 2017

@pucka123
Nebo si davej k snidani vajicka, polevku, ten "vecerni chlebik"(maji ho v Marku nebo v iTescu),proste neco,co nema moc sacharidu. Muzes si je pak "pridat" na svaciny.
Diabetolozka mi dala plan na 250g sach./den, ale to nesplnuji ani omylem (napr. obed je tam na 65g sach. a me prochazi tak do 50g). Jsem kolem 130(kdyz se snazim,tak i 150😊), hlad nemam, nehubnu, ketony v moci uz take nejsou, zkratka si to sedlo. Tak se neboj 😉Brambor si davam hromadu, celozrnnou ryzi a testoviny vazim, s pecivem vseho druhu jsem opatrna,i kdyz pozdeji behem dne snesu i vetsi porci. Treba k veceri mi krasne proslo i 1,5 celozrnne tortily (z Lidlu), k tomu maso z grilu a list.salat.
Pokud zvazujes k snidani vlocky,tak ty u me mely stejny efekt jako chleb-takze jich mohlo byt jen malinko a na kasi by to nebylo. Tak spis jen tak nechat tu trosku nabobtnat v mlece ci jogurtu.

medulinek
6. črc 2017

Nevim,jestli jsi to tu nepsala,ale me sedl chleba az lamankovy. Navic je i docela dobry.
Holky,merite si tu nektera ketony doma? Zbylo mi tu bez 4 papirku cely baleni diaphanu,kdyby nekdo chtel.

pucka123
6. črc 2017

@mandihan budu zkouset zitra zkusim ty knakebroty..... a kdyz ani to neprojde budu to delit neda se nic delat no ☹ kazdpadne moc diky za rady a pomoc byla jsem z toho fakt nestastna ale uz se z toho tolik nehroutim nejak to dopadne no 🙂

pe_ma
6. črc 2017

@pucka123 přidej na zelenině! ta spomaluje cukr a do množství sacharidů se nepočítá 🙂 a kidně to zkus rozdělit, dej si část a za hodinu zbytek, to strašně pomůže!
@mandihan jj, mražený banán taky miluju 🙂
no já na sobě měla vypozované, že jednu dobu mi vyloženě na obědy procházela pouze ryba, kuře s odřenýma ušima, vepřový byla katastrofa...ale třeba mléčné výrobky jsou u mě taky ok, hodně mi pomohly ty kaše...
a teda ty sacharidy jsou mazec! to koukám, že opravdu co dr, to názor :/ j sem prostě nesměla jít pod 200g na den, ptž 170 a mín už je redukční dieta a to v těhu ne, takže sem měsíc, možná dýl u jídla skoro brečela, že tu porci nemám šanci sníst, jedla sem i hodinu, než sem to do sebe nasoukala, ale sedlo si to a ted to do sebe hodím za 3minuty :D

pucka123
6. črc 2017

@pe_ma aha s tou zeleninou jsem to nevedela 🙂 to je dobre vedet 🙂 dekuji za radu 🙂

werumka
6. črc 2017

@pe_ma Tak to jsou samý krásný zprávy! 🙂 tak pak uvidíš, co udělá metformin, dej pak vědět! A jak se chystas na svatbu? Už Ti lezou přípravy krkem? 🙂

werumka
6. črc 2017

@moni0801 Světle růžové ketony problém nejsou. Je potřeba, abys pocitove ani objektivně nehladovela. Pokud máš příjem pod 200g sacharidů na den, je nutné zařadit navíc bílkoviny, kvalitní tuky a zeleninu. Ale jinak bych se tím opravdu vubec nenervila. Ketony jsou špatně, pokud jich je víc a objektivně dochází k hladovění. Protože pak kvuli tomu stoupá paradoxně i glykémie.

werumka
6. črc 2017

@pucka123 Ahoj! Ještě chvíli testuj potraviny, ale určitě se z toho není nutné hroutit. Kolem 30. týdne je to běžný vývoj u cukrovky. Není to Tvá chyba, je to prostě stoupající hladina hormonů. Takže to neber jako své selhání. Mnoho našich maminek melo v těhotenství gestacni diabetes, ale tehdy se to neresilo, pokud uz se nejednalo o nějaké zjevné potíže, které s sebou prinasely velke komplikace. A my, jako jejich dcery, mame třeba pak k diabetu v těhotenství taky sklon, protože náš organismus v zatěžkávací zkoušce - což těhotenství je - neumí s cukry správně hospodařit a neumí je zpracovat. My máme teď naopak skvělou možnost, jak naše dcery od toho uchránit - když prostě tu situaci přijmeme a zaridime se podle ní. Naše maminky neměly glukometry, neměly takové možnosti, co my. Ale jsem si jistá, že kdyby mohly, tak to pro nás udělají zrovna tak 🙂

eloise02
6. črc 2017

@pe_ma Jak to myslíš, že zelenina se do množství sacharidů nepočítá? To je podle mě naprostá blbost, třeba mrkev má na 100g 7,34g sacharidů, rajče 4,07, cibule 9,6g, řepa dokonce ještě víc... to jako myslíš, že to nějak vyšumí? Samozřejmě, že je potřeba je započítat. A určitě si ani nemyslím, že pomůže jíst půlku jídla po hodině, řekla, že bych že je naopak dobré zachovávat pauzy mezi jídly 2,5 - 3 hodiny po jídle. Chodím na diabetologii už více než dva roky, hodně se lékařky ptám a mám poněkud jiné informace. Nesouhlasím ani s tím nejedením bílého pečiva, když na druhou stranu píšeš, jak strašně fajn je americký toastový chleba, vždyť právě ten má těch sacharidů pořádnou nálož, ale nechci se dohadovat, jen mi tvoje názory přijdou zvláštní. Vím, že jsem ti kdysi posílala jídelníček sestavený lékařem a tohle vše co tady hlásáš mi prostě přijde vcelku mimo.

werumka
6. črc 2017

@eloise02 Zelenina typu rajče, salát, okurka se zapicitavat nemusí. Neco jineho je sladká zelenina - mrkev, hrášek, kukuřice...Dělena snídaně je pri gestacnim diabetu velký pomocník, jedna část se sni hned a druhá polovina po hodině (mezitím se změří glykémie), pak už se jede v běžném režimu.

pucka123
6. črc 2017

@werumka Ahojky 🙂 to je pravda moc děkuji za podporu 🙂 jen me to kazde rano zamrzi ze uz jsem nakoupila asi 5 druhu chlebu a zatim zadny neuspel i kdyz vim ze to neni moje vina presto si rikam co delam furt spatne ☹

medulinek
7. črc 2017

@eloise02 taky mi bylo receno,ze zelena zelenina plus rajce se nezapocitava a opravdu podle glukometru mi rajce nic nedelalo. A rozestup 2,5-3 hodiny bych nedala nejdyl po 2 hodinach jsem musela jist,jinak mi bylo zle. Myslim,ze tohle ma kazdy jinak a je potreba si to odsledovat.

pe_ma
7. črc 2017

@werumka jj, mám radost 🙂 no svatba...pěkně mi tečou nervy :D jak na to není čas :D
@eloise02 tak to úplně nevím, ale všude od dr napsáno, že se do 200g na porci nezapočítává, počítá se pouze mrkev, hrášek a kukuřice...takže zeleninu opravdu nepočítám, počítám vyloženě přílohy, mléčné a ovoce
a americký chleba, celozrnný! má něco kolem 60g sacharidů na 100g a mě opravdu sedí skvěle
rozložení snídaně je doporučené snad všude, co vím, ptž cukr stoupá hodinu, pak už jde dolů a ty ho tou druhou půlkou snídaně zase zvedneš...
a vím, žes mi jídelníčky posílala a já se s nimi nějak neskamarádila, jsou právě dost proti tomu, co říká můj dr a tomu, co už mám zaběhnuté a funguje mi, třeba ta zelenina...moc dobře vím, že když si nedám notnou dávku zeleniny, cukr letí výš, se zeleninou je nižší...ono v tomto se prostě nikdy dr neshodnou, evidentně a já se hlavně řídím tím, co mi dělá dobře
a pauzy mám dělat 2-4hod a většinou mám po 2 hod hlad, tak se najím, delší dobu vydržím jen po obědě...

moni0801
9. črc 2017

Ahojte, je normálne ze hodinu po obede som mala cukor 6,5 a teraz dve hodiny po mam 7,1? Ved najvyššia hodnota by mala byť po hodine nie?

pe_ma
9. črc 2017

@moni0801 ano, mela by byt nejvyssi po hodine...me tohle resi dlouhy inzulin - ten, co senpicha na noc...jestli si ale jen na diete...urcite bych se zeptala dr

moni0801
9. črc 2017

@pe_ma a nemohlo to byť tým že som si dala prvýkrát od zistenia cukrovky knedlik, zeli a mäso? Ako myslím že tým že je to mastnejsie tak preto. Po ďalších 45minutach už som mala 4,9

fatal_error
9. črc 2017

@moni0801 omg, jako laik bych řekla, že mít hodinu po knedlu-vepřu 6,5 a po 2 7,1 jsou fantastický výsledky. 🙂 já si dala zkusmo trošičku svíčkový se 2 tenkejma kupovanejma knedlíkama asi před tejdnem u nás v jídelně a měla jsem hodinu po jídle asi 8,3, takže tak. doktorka mi na to řekla, že nemám experimentovat, ale že když to ulítne sem tam během dne, nic se neděje.

moni0801
9. črc 2017

@fatal_error no to som dnes fakt za experimentovala tým že končím 37.tyzden. Ako tie hodnoty sú OK len ma prekvapilo ze mi to po hodine ešte stúplo. A ináč mala som 3knedliky :D

fatal_error
9. črc 2017

@moni0801 a máš vůbec těhotenskou cukrovku?

moni0801
9. črc 2017

@fatal_error no ja ti ani neviem, je pravda ze som nikdy ten limit neprešvihla, ráno krásnych 4,4 každý deň.. Ale na teste mi vyšli hodnoty 4,7-10,0-8,1.. Takže len ta stredná hodnota je desatinu nad limitom.. A pri diéte mojej Dr. Som mala každé ráno ketony na jeden+, od kedy som si zdvihla sacharidy tak ich nemám..

pe_ma
9. črc 2017

@moni0801 pokud ti to vyleti jednou, tak bych to neresila ;) klidne to muze byt i jidlem, me tyhle bomby hazely sileny cisla :D jak sem ted psala, ja mela obdobi asi mesice, kdy sem se do limitu n aobed dostala jen s rybou...takze ono to muze byt cimkoli

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru