Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

linee
10. črc 2018

@natysnovec ja ano;)

natysnovec
10. črc 2018

@linee je to hrozny??

linee
10. črc 2018

@natysnovec co myslis?

natysnovec
10. črc 2018

@linee ta cukrovka,dieta apod...sestra rikala ze to mam pozitiv u druheho odberu ale jen malinko hranice je pry neco okolo 10 a ja mam 10.5

skripmart
10. črc 2018

Já už se teda modlim aby byl konec .... na dietě od 16tt ... od 18tt na inzulinu... od 22 tt metformin.....a.mam toho teda po krk 🙂

werumka
10. črc 2018

@natysnovec Ahoj, tak to mě mrzí, že to nakonec stejně takhle dopadlo. Ale nevěš hlavu 🙂 Na dietu si zvykneš, zjistíš třeba spoustu nových věcí o stravování a bude se Ti to hodit i po porodu 🙂 Kdy jdeš na dia?

werumka
10. črc 2018

@skripmart To druhé těhotenství Tě teda nešetří ☹ Kde nakonec budeš rodit?

natysnovec
10. črc 2018

@werumka asi tenhle ctvrtek...ale ja ji mam hooodne slabou...takze to bude spis omezit sladky....apod.

natysnovec
10. črc 2018

@werumka ne nic hrozneho...

werumka
10. črc 2018

@natysnovec Uvidíš podle glukometru, jak budeš reagovat na různá jídla atp. Cukrovka v těhotenství - co kus to originál 😀 Někdo nemůže mléčné výrobky, někomu dělá špatně pečivo... to si vyzkoušíš a uvidíš 🙂 Hlavně to chce sledovat, každý týden se to mění, tak abys věděla včas co a jak 🙂 Ogtt je takový odrazový můstek, pak už je ten vývoj vždycky individuální. Výhodou je, že s dietou už zřejmě nepřibereš, možná i něco shodíš, takže po porodu budeš jak laňka 🙂

natysnovec
10. črc 2018

@werumka 😁😁😁haha neschodim

natysnovec
10. črc 2018

@werumka jak na co budu reagovat??Ja myslela ze je tomomtom nejist sladky apod...

natysnovec
10. črc 2018

@werumka co je to ten glukometr??

werumka
10. črc 2018

@natysnovec Věř tomu, že klidně shodíš 😀
Ta dieta je o tom, že se úplně vynechá vše, co je doslazovné. To je první krok. Další krok je, že si rozvrhneš jídlo do menších porcí v rámci celého dne. To jídlo by mělo mít vyvážený poměr sacharidů tuků a bílkovin. To, co diabetika zajímá nejvíc, jsou právě sacharidy. Rychlé sacharidy (to jsou ty sladké věci, které vynecháš), se nedoporučují vůbec. Pak jsou dlouhé sacharidy. Ty jdou do krve pomalu a tím nezatěžují tolik metabolismus. Jsou různé vzorové jídelníčky, na které se můžeš kouknout. Všechny důležité informace ohledně diety najdeš na webu www.tehotenskacukrovka.cz v sekci Dieta.
Glukometr je takový malý přístoj, kde z kapky krve zjistíš, jakou máš glykémii. Je potřeba se měřit na lačno (tam je tolerance do 5,3) a pak hodinu po jídle (tam platí limit 7,8). Naučí Tě s ním pracovat v dia poradně. Naučíš se to rychle a snadno a díky němu zjistíš, která jídla jsou pro Tebe v pohodě a která jsou problematická 🙂

natysnovec
10. črc 2018

@werumka jezis to je snad prehnany ne???Vzdyz mam jen nad limitem a to malo!!!Nejsem zadnej diabetik...mela sem jinak vse ok..

natysnovec
10. črc 2018

@werumka Tohle fakt delat nebudu....manzelovo sestra mela taky tehu cukrovku a nic takkceho nedelala.

werumka
10. črc 2018

@natysnovec Ta potíž u těhotenské cukrovky je v tom, že Ti nikdo neřekne, jak se bude chovat za týden, za tři týdny... proto se to kontroluje. Protože ty komplikace pak za to nestojí 🙂 Je toho hodně takhle na začátek, ale dostaneš se do toho a nakonec to pro Tebe žádnou potíž představovat nebude 🙂 Za chvilku budeš rodit a cukrovka bude pryč 🙂

natysnovec
10. črc 2018

@werumka rikaly mi ze do poradny budu chodit jedno za mesic na kontrklu

werumka
10. črc 2018

@natysnovec To chodí diabetici 1. typu, jako já, kteří už svou nemoc znají. I já, kdybych měla nějaké potíže po 20. týdnu, kdy se glykémie zvedají, bych chodila častěji. Ale ženy s gestačním diabetem chodí většinou častěji právě z důvodu možného skokového zhoršování glykémií. Zase na druhou stranu, když bude vše na glukometru v pořádku, tak Tě nebudou zvát častěji 🙂 Často se to dělá tak, že se výsledky zavolají, lékař si to zapíše a tím to hasne 🙂

werumka
10. črc 2018

@natysnovec Ale nemusíš se bát - když bude miminko ok, žádný skokový nárůst hmotnosti, placenta ok, glykémie ok, tak se to opravdu víc neřeší 🙂

natysnovec
10. črc 2018

@werumka ja nejsem diabet.jen mi nesedlo to silene sladky piti...bylo mi po tom spatne...

natysnovec
10. črc 2018

@werumka mimi ma vahu jakou ma mit,placenta je ok a nepribiram tak strasne aby to melo byt na reseni...

werumka
10. črc 2018

@natysnovec Máš těhotenskou cukrovkou. To není cukrovka na celý život, ale na dva, tři měsíce 🙂 Když se k tomu postavíš čelem, už to nikdy nebudeš muset řešit. Když tyhle tři měsíce hodíš za hlavu, můžeš vlivem toho dostat cukrovku 2. typu za pár let. A to přece nikomu za tohle riziko nestojí. Špatně po pití Ti bylo proto, že jsi příliš dlouho lačnila. Jak jsem Ti psala včera. Stačí 8-10 hodin. Ty sis dala poslední jídlo bez sacharidů a pak jsi byla velmi dlouho bez jakéhokoli příjmu. Pak tělo při testu reaguje nevolností. To ale nesouvisí s diabetem, ale zase s tím, že každé tělo reaguje individuálně. Nech to uklidnit, sednout. Je to náraz, příliš mnoho informací. Ale ve finále to opravdu není tak strašné, jak to vypadá. A hlavně to s sebou nese výhody do budoucna a to za to stojí 🙂

natysnovec
10. črc 2018

@werumka snad...musim.ty inform.vstrebat...jdu spat.Dekuju moc.🍀🍀

werumka
10. črc 2018

@natysnovec Nespěchej na sebe, všechno přijde. Ber to jako příležitost o sobě zase něco nového zjistit. Bude to dobré, neboj se 🙂 Dobrou noc!

hubertka
10. črc 2018

@natysnovec jak píše @werumka, je toho najednou hodně, co je potřeba vstřebat. Já byla celý život na sladkým, těhot.cukrovku mám skoro od začátku - 12.tt., jsem e už zvyklá, že prostě určitý věci nesmím. Občas je to ještě hodně těžký, opravdu, je sezóna ovoce a to já miluju, zmrzlin.. Teď jdu do finále s těhotenstvím, dnes jsme na kontrole u dia nedopadla moc dobře, mám vysokou ranní hodnotu, tak se musím zas stravovat správně (14dni dovolené na chalupě uprostřed rybízů atd.udělal své). Když si odmyslim to, že nemůžu téměř žádné ovoce, tak mi ta dieta celkem vyhovuje - učí mě pravidelnostíli v jídle - ta mi chyběla a hlavně jsem jedla fakt hlouposti. Manžel se mnou teď začal tzv.držet basu, tak je člověku hned líp. Bude to dobré, neboj.

natysnovec
11. črc 2018

@hubertka
@werumka D3kuju😘😘❤❤🍀🍀

skripmart
11. črc 2018

@werumka nakonec apolinar ... měla jsem v podolí ale jelikož tam pořád mají stopstavy a ka se bála aby mě pak nelifrovali někam jinam tak jsem přehodila registraci k apolinari kde mě převzala i dia .... no už toho mám po krk... cukr ... teď tlak ... dlouhej jsem.mela 38..38..37 a dneska 39 .... lacna lítá a to mi slibovali že od 36 týdne se to zlepší.... a ne ...

skripmart
11. črc 2018

@natysnovec 🤣🤣 achjo ... hele .. já měla na ogtt jen o málo vyssi lacnou... po zátěži hodnoty v norme a koukej jak jsem dopadla ..m prcek taky odpovídal... až teď kolem 30tt je z něj mamut..m ve 34tt měl 3kg ... odhad v den porodu 4300g .... a tobě pravidly řídím.... bez sladkého... hlídám ve slozeni degtrozu.. fruktozu.. slad ... karamel... atd..m. a nejhorší je tento že by byl prcek větší není to největší riziko ...

natysnovec
11. črc 2018

@skripmart uvidim...neresim...podle dr.zitrà

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru