Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

arien_black
17. črc 2018

tak po třech letech jsem opět tady 🙄😅

werumka
17. črc 2018

@arien_black Skoro by se chtělo říct "dobří holubi se vracejí" 😀 ale radsi bych tu skupinu viděla prázdnou 🙂

arien_black
17. črc 2018

@werumka já jsem s tím tak nějak počítala, že tu zase skončím 😅 ale bylo to o kousek, noo... 4,7 - 10,0 - 7,9

werumka
17. črc 2018

@arien_black Tak to je skoro k vzteku 😀 a jak jsi to měla v předchozím těhotenství?

linee
17. črc 2018

@natysnovec jak si dopadla?

natysnovec
17. črc 2018

@linee zatim nevvim dneska sem byla v poradne a braly mi krev s prstu na test jak reaguju hodinu po jidle....tak uvidim.V patek jdu k dr...ale zadnej glyk.pristroj sem nedostala.

werumka
17. črc 2018

@natysnovec Hm, bez glukometru je to na nic... těžko se určí pohyby glykémií po jednotlivých jídlech... Tohle zjednodušování práce na diabetologiích nesnáším. Hodnota po jídle je potřeba měřit přesně hodinu od začátku jídla a nemáš mít mezi tím pohyb. Pokud tohle bylo dodržené, ok, ale pokud ne, tak je jim ta hodnota dobrá maximálně tak místo toaletního papíru ☹ Alternativa je, koupit si glukometr (nebo půjčit od někoho) a nechat si do něj na diabetologii napsat proužky. Máš nárok na 400 proužků od pojišťovny. To je důležité vědět, protože diabetologie, kde nejsou zvyklí pracovat s ženami s těhotenskou cukrovkou, tohle často vypouští.

arien_black
17. črc 2018

@werumka taky si říkám, že jsem si měla před druhým odběrem udělat deset dřepů 😀 Poprvý jsem měla zvýšenou taky tu prostřední, myslím 10,5.

werumka
17. črc 2018

@arien_black Zase si to vezmi tak, že kdyby Ti vyšlo třeba 9,8 a věděla jsi, že jsi v minulém těhotenství měla cukrovku, tak by Tě hlodalo, jestli třeba tomu i tak nevěnovat pozornost... tohle je větší jistota 🙂

natysnovec
17. črc 2018

@werumka ja ji nemam!!Uvidi se zitra co vude...dietu dodrzuju...mam ji tak nizkou ze to nestoji ani za rec.

natysnovec
17. črc 2018

@werumka A ty si doktorka nebo co??Nezliv se na me ale oni snad vedi co delaji...treba ho dostanu treba taky ne.Uz ne merily po jidle...a nebudu to tu uz resis.Od toho sou doktori a ne ty.Promin

natysnovec
17. črc 2018

@werumka koukala sem a na profilu mas snad vse o diabetu takte je jasny,ze jsi zastance.Ale doktor nejsi.Takte staci A ahoj!! .a nezlob te se!

sweet81
17. črc 2018

Ahoj holky, je tu někdo kdo při prvním těhotenství měl těhu cukrovku a při druhém těhotenství držel hned od začátku dietu? A od kolikáteho týdne jste jí drželi. Při prvním těhotenství mi bylo řečeno, že až budu znovu těhotná, tak bych měla preventivně držet dietu od začátku.

werumka
17. črc 2018

@natysnovec Já nejsem zastánce ničeho 🙂 Jen toho, aby se věci dělaly jak mají. A u Tebe je neudělali. To samé se dočteš na webu tehotenskacukrovka.cz, který vede lékařka, diabetoložka, která se o těhotné stará celou svou kariéru. To je prostě fakt. Bohužel kvůli přetlaku těhotných jsou mnohdy diabetologie přeplněné a lékaři s nimi nemají tolik zkušeností. Nemusíš se rozčilovat, chtěla jsem Ti poradit, abys věděla, jaká máš práva (a to je zapůjčení glukometru a předepsání proužků). Je to v Tvém vlastním zájmu, víc se Ti do toho pařit nebudu.

natysnovec
17. črc 2018

@werumka doktori snad vedi A tahle ma v oboru tehotne!

natysnovec
17. črc 2018

@werumka Asi vi co dela.

werumka
17. črc 2018

@natysnovec Doktoři mě dostali do invalidního důchodu. Ne, vždycky nevědí. A těhotenská cukrovka je velmi specifická věc, která se vymyká běžnému diabetu a je potřeba podle toho k ní přistupovat. Kvůli tomu, že během dvou měsíců dokáže způsobit to, co běžná cukrovka až během let. Popíráním faktu, že jí máš, ubližuješ jen sama sobě. Je to zbytečné a stojí Tě to moc sil a to přece nikomu neprospěje.

natysnovec
17. črc 2018

@werumka za mesic a pul rodim . Docela pozde

werumka
17. črc 2018

@natysnovec V čem je to pozdě?

natysnovec
17. črc 2018

@werumka ut cgapu proc mi kazdej rika,neres veci na internetu...dobrou noc

werumka
17. črc 2018

@natysnovec Upřímně, za těch x let tady nejsi ani první a určitě ani poslední, která tady na mě ve vzteku virtuálně křičí. Z frustrace, protože tahle diagnóza nebyla v plánu, není možné, aby ji zrovna tahle žena měla. Mnohdy je to křik, kdy ženy nadávají na vše. Do chvíle, kdy tu příležitost chytí za vlasy a poperou se s tím. Tak, jak umí jen ženská. Nezlobím se a ani se nedivím. Žere Tě to a potřebuješ někoho, na koho se vykřičíš. Klidně křič. Nevadí mi to, určitě nejsi poslední. Jen Tě prosím. Prostuduj si ten zdroj, který tu už byl mnohokrát zmiňovaný. Je to JEDINÝ dostupný zdroj, který nese všechny informace o gestačním diabetu a slouží k tomu, aby Ti pomohl. Co máš dělat, na co máš právo. Jaké jsou směrnice kolem porodu. Až se z toho vyspíš, chyť tu příležitost, slibuju, že Tě to obohatí v dalších letech.

natysnovec
17. črc 2018

@werumka Jak je tedx mozne,ze jsem ted nasla diskuze ve kterych maminy pisou,ze je tam dr an8 neposlal a nebo ze tam ani nesly....Prosim te me jen stve ze na tvuj nazor se nikdo neptal.A ty tady delas jak kdyby jsi mela diplomi s dia snad vseho. Myslim ze muj gyn.vi co dela a k jake diabetolozce me poslaly.Moje malicka je po vsech smerech dobra.Velikostne,plodova voda je akorat,v moci n8c nemam,vahu ma malicka taky krasnou.

natysnovec
17. črc 2018

*diplomy.

natysnovec
17. črc 2018

@werumka Nemam ani cujrovku 2 typu.Nic.Vse co sem zbezne cetla ten tom webu...

werumka
17. črc 2018

@natysnovec Však to je dobře, že je maličká v pořádku! A cílem je, aby to tak bylo i nadále. A nejen teď, ale i v jejím životě, dospívání, dospělosti. Test je v ČR dobrovolný. Tj. můžeš ho odmítnout. To je volba, které se paní doktorka Krejčí na webu tehotenskacukrovka.cz taky věnuje (ta kapitola se jmenuje "Je OGTT bezpečný?"). Nemám diplomy. Mám jen cukrovku 30 let. Každý den. Prošla jsem si těhotenstvím. Vím, co dělá glykémie s dítětem. Chápu, že nevěříš mě. Ale nechápu, proč víc věříš diskuzím, než lékařce, která se celou svou kariéru gestačnímu diabetu věnuje.
Máš pouze těhotenskou cukrovku. Z tohohle vlaku vystoupíš porodem. Nechtěla jsi v něm sedět a hledáš možnosti, jak z něj vystoupit. Ale uvědom si, že jede do stejné stanice, kam míříš. Jen jinudy.

natysnovec
17. črc 2018

@werumka byla sem kontrolovana nedavvno a vae bylo ok...pohyb taky mam.Omezila sem vse co pani dr.pise...a te pouze pockam co a jak zitra vysledky a co rekne dr na vysledky z dneska.A evidentne je to mazec s tou cukrovkou jak to snizily kazdej na to nadava a nehlede na to ze nas na tech odberech dneska sedelo snad 5-6 zenskych.Muj tata rikal zr babicka na ton snad nikdy nebyla a deti mela 6.je fakt ze mela stareckou cukrovku...Nevim...u prvniho tehu sem nic nemela a zrala sem vetsi prasarny nez ted!!!

werumka
17. črc 2018

@natysnovec Zase si vezmi, že kdybys byla na testech před čtyřmi lety, kdy limit po hodině byl 8,9 a Ty bys měla 10,5, tak by nikdo o žádné hraniční hodnotě nemluvil. Protože hraniční hodnota není. Limity se naopak po zátěži glukózou uvolnily. Jediné, co se snížilo, byla lačná glykémie. Z dobrého důvodu, který dokázala mezinárodní studie.... Jinak, než snížením limitů na ní bohužel reagovat nešlo 😞 Je dobré, žes najela na dietu, to je nejdůležitější. Chtěla jsem Ti jen pomoct, abys věděla, že máš nárok na proužky do glukometru, potažmo na jeho zapůjčení. To je u těhotenské cukrovky obrovská pomoc, protože glykémie s přibývajícími týdny kolísají. Můžeš tuhle pomoc odmítnout, ale já bych za ní třeba byla vděčná... zvlášť, pokud na ni podle pojišťovny mám nárok.
Stařecká cukrovka (2, typu) je u žen často následkem těhotenské cukrovky. A děti žen s těhotenskou cukrovkou mají pak podobnou genetickou výbavu. Představ si, že tou obyčejnou dietou svojí dceři pomůžeš k tomu, aby ona ve svém těhotenství cukrovku neměla. To je přece skvělé, ne?

arien_black
18. črc 2018

@natysnovec setkala jsem se s tím, že spousta maminek reaguje přesně jako ty. Stylem "mám to jen trochu zvýšený, tak když si nedám čokoládu, bude to v pohodě" Spoustě s nich to stačí, ale některým ne. Těhotenská cukrovka je dost specifická a u každého jiná. Bohužel bez glukometru a dlouhodobého sledování to nezjistíš. Spousta maminek říká, že je přeci sleduje gynekolog. Ano - po 30 tt jednou glykemii nalačno, cukr v moči a případně odhad váhy. I když tohle všechno je v pohodě, žena přesto cukrovku mít může... Musím se zastat @werumka protože ona opravdu ví, o čem mluví.
Rozhodně neříkám, že těhotenská cukrovka je procházka růžovou zahradou. Je to naprd 😀 člověk se obejde bez čokolády, sušenek, zmrzliny... ale musí se taky hlídat s ovocem, přílohami, pečivem atd.

Držím palce, aby u tebe bylo všechno v pořádku 😉

astracreek
18. črc 2018

@werumka Ahoj, já mám s ranní glykémií třeba problém. Přes den jsem v naprosto ukázkových hodnotách, pokud si nedám něco hodně špatného (což se obvykle nestává), ale ranní glykémie ne a ne srazit. Už beru 3 tablety Gluphage na noc a přijde mi, že je to ještě horší jak bez nich. Druhá večeře nepomáhá, víc sacharidů na noc nepomáhá... A žádné sacharidy také nejsou řešení :( Už jsem z toho skoro bezradná.

werumka
18. črc 2018

@astracreek Ahoj! Ta lacna je někdy fakt peklo. Jake glykemie ráno mivas? Ketony v moci?
Někdy pomůže si privstat, změřit se dřív a dat si snídani. Někdy ta glykémie s přibývajícím časem leze nahoru a glukophage je pak v tomhle kontraproduktivní.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru