Klešťový porod

Klešťový porod je operační porodnický postup s použitím forcepsů (porodnických kleští)

Podmínky použití kleští

  • živý plod,
  • prostorná pánev,
  • volné měkké porodní cesty,
  • prasknutý vak blan,
  • zašlá porodní branka,
  • hlavička musí být sestoupená a fixovaná v šířce pánve, výjimečně i když je hlavička sestoupená a pevně fixovaná v pánevním vchodu.

Indikace klešťového porodu

Použité zdroje

  1. Antonín Pařízek a kolektív: Porodnická analgezie a anestezie. Grada, 2011 (slovensky).

Hodnocení a zkušenosti s klešťovým porodem

Máš zkušenost s klešťovým porodem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
hhhanicka  5. pro 2014

Můj porod

Rodila jsem 14 hodin, při tlačení se malá pořád vracela zpět a nešla vytlačit, začala mít špatné ozvy, tak nastoupily kleště. Strašně se mi ulevilo, že už se to konečně někam posune. Malá se narodila přidušená, nadýchala se zkalené plodovky, takže hned putovala sanitkou do jiné nemocnice na výplachy plic. Kdyby ji včas nevytáhli, určitě by nežila.
Vnitřní poranění jsem trochu měla, nástřih musel být kvůli klešťům taky větší, ale během šestinedělí se mi všechno bez problémů zahojilo, možná i díky homeopatikům Arnica Montana. Takže já mám na kleště pozitivní vzpomínky. :)
2 lidé považují za užitečné
anetadr  22. kvě 2013

Klešťový porod

Měla jsem rychlý porod - od prvních větších bolestí jen 2,5 hodiny. Vše probíhalo bez problémů, až při samotném tlačení mi nešel Jiřík porodit. V kontrakci se krásně posouval ven, ale mezi nimi se pomalu zase vracel. Do toho mu začaly klesat ozvy na monitoru a tak bylo rozhodnuto o použití kleští. Manžela ze sálu vyhodili a Jiříkovi kleštěmi zachránili život, když už byl téměř bez srdeční akce. Přišlo se na to, že jsem měla tak extrémě krátký pupečník, že Jiřík porodit nešel. Jak jsem se ale snažila tlačit, tak se pupečník natahoval a tím se přiškrtil a Jiřík se tak začal dusit. Porodní poranění jsem měla opravdu velké a trvalo v podstatě rok, než se vše dalo relativně do normálního stavu, ale hlavní pro mě je, že Jiřík je zcela v pořádku.
2 lidé považují za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru