Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Kristellerova exprese

12 zkušeností

Kristellerova exprese je náhrada nebo zesílení slabého a nedostatečného břišního lisu a kontrakcí33 dělohy3 matky v druhé době porodní28. Tehdy se tlakem na břišní dno pomáhá vytlačit plod7 z porodních cest. Tato metoda se používá ve výjimečných případech.

Indikace k provedení Kristellerovy exprese

Kristellerova exprese

 • prolaps pupečníku
 • dystokie ramínek
 • insuficience břišního lisu (diastáza přímých svalů břišních, hernie břišní stěny, venter pendulus)
 • nedostatečné děložní kontrakce
 • hrozící hypoxie plodu
 • onemocnění matky omezující použití břišního lisu (plicní a kardiovaskulární onemocnění, struma)

Kontraindikace

 • nepřítomnost děložních kontrakcí
 • děložní hypertonus nebo hypotonie
 • mrtvý plod
 • hrozící nebo akutní hypoxie plodu
 • děloha s jizvou
 • vrozené vývojové vady dělohy či myomy
 • hrozící ruptura dělohy
 • rigidní porodní cesty
 • jiná poloha plodu36 než poloha podélně hlavičkou
 • nepoměr mezi pánevním vchodem a naléhající částí

Pokud nedojde ke zhoršení stavu plodu a pokud se tlakem na plod očekává rychlejší vaginální ukončení porodu než -li porodem intrumentálním (klešťový porod2), tehdy lze Kristellerovu expresi použít.

Provedení exprese

Exprese se zásadně provádí během kontrakce. Porodník chytí rukama děložní fundus tak, že oba palce jsou na zadní stěně. Ostatní prsty jsou na přední stěně dělohy. Během kontrakce tlačí oběma rukama směrem do pánve. Po nástupu další kontrakce v tlaku na fundus pokračuje. Počet expresí by neměl přesáhnout 5. Následkem tohoto tlaku probíhá druhá doba porodní rychleji. Nedochází však k postupnému otevírání hráze. Většinou je nutné provedení nástřihu hráze19.

Rizika pro plod a pro rodičku

Tlak na fundus nese s sebou spoustu rizik. K nejzávažnějším rizikům patří:

 • poruchy fetoplacentární cirkulace z komprese pupečníku
 • abrupce placenty1
 • ruptura děložní stěny
 • bolestivé vnímání tlaku na břišní, hrudní a děložní stěny u matky
 • kompresivních trauma orgánů rodičky dutiny břišní (játra, slezina), dělohy a žeber
 • trauma plodu nadměrným tlakem na jeho struktury
 • průnik fetálních Rh pozitivních erytrocytů do oběhu Rh negativních matky a tím ke vzniku sérologického konfliktu v následné graviditě

Více o Kristellerově expresi na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.prirozeny-porod.eu/kristellerova-exp...
 2. https://theses.cz/id/bncf8p/Romana_Kukulkov_Kri...
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s kristellerovou expresí

Máš zkušenost s kristellerovou expresí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
ellive
27. lis 2018

Už nikdy!

Také mám bohužel zkušenost, Ostrava Vítkovice 2015.

Popraskaly mi žilky v očích, přísahám, že jsem na vteřinu opustila své tělo a viděla se z vrchu. To jsem si uvědomila, že jde o život a zařvala jsem, že chci sekci a hned! Byl to nejhorší zážitek v mém životě!!!
0 poděkování
no_title
24. lis 2018

Kristellova exprese v 90. letech

Po přečtení komentářů níže jsem se rozhodla, že taky něco napíšu, byť se to týká spíš toho, jak jsem se sama narodila.

Moje mamka rodila v Ostravě-Fifejdách. Tohle bude takový výlet do minulosti :-) . Člověk by si řekl, že se Kristell používá a používal jen při komplikovaném a dlouhém porodu, ale není to tak. Byly porodnice, které to používaly plošně i pro naprosto normální porody.

Mamce začal porod v 6 ráno prasknutím vody. Do hodiny se dopravila do porodnice, mohlo být tak před 7. hodinou ranní. Na uvítanou dostala kapačku, prý aby to měla rychlejší - pravděpodobně šlo o Oxytocin. Na samotné tlačení došlo asi v 8:30, vypadalo to tak, že jí jedna obtloustlá sestra hupla na břicho a řekla tlačte. Mamka ani tlačit nemusela (ani nemohla), vyjela jsem z ní sama. Pak mě odnesli a vrátili jí miminko až za 4 hodiny. Jelikož v porodnici pracovala teta, tak zařídila, že mě hned po porodu viděl taťka, babička, no, ale mamka - ta, co mě porodila až jako poslední za ty 4 hodiny. Jeden by si myslel, že to budou dělat jen u dlouhých porodů, ale u ní šlo o překotný porod. Ona i já jsme byly naprosto zdravé a těhotenství zcela bez komplikací.

Z té obtloustlé sestry, co jí skočila po břiše se stala taková veselá rodinná historka. Až při vlastním těhotenství jsem zjistila, jak to s Kristellovou expresí je, že je to postup NON LEGE ARTIS, čili není zákonem dovoleno toto použít a jaké může mít následky.

Později jsem potkala kluka, který se narodil v téže nemocnici o 2 roky později. Když jsme se víc poznali, rozpovídal se o tom, jak se narodil. Měl velmi komplikovaný porod, maminka přenášela asi 2 týdny, tak jí porod vyvolávali, stále se to nedařilo, dostala spoustu Oxytocinu. Když došlo na samotné tlačení, taky jí skákali po břiše. Díky tomu všemu vznikla ruptura dělohy, několik hodin bojovala o život a měla několik klinických smrtí. Lékaři ji museli dělohu odstranit. Díky tomu nemůže mít další děti a velmi to ovlivnilo i partnerské vztahy kvůli bolestem a tak. Kamarád má pravděpodobně kvůli tomuto postižení rukou, limituje ho to v zaměstnání.

Další šíleností bylo, co nastalo po porodu. Namluvili jí, že za rupturu dělohy může dítě, protože se tomu porodu bránilo a poničilo dělohu. Sestřičky jí vyčítaly, že horší porod nezažily atd. Co to provedlo se samotnou rodinou (pocit viny za zničené zdraví a partnerské vztahy matky apod.) se nedá ani vypsat.

Je mi smutno z toho, jak lidi za Kristella děkují, protože je to prostě hazard. Buď se dítě zachrání a matka dejme tomu také, ale může nastat i takováto komplikace, která může stát život. Sice nejsem příznivcem císaře, ale podle mě 100x lepší císař než kristell.

Tomu kamarádovi jsem se snažila pomoct, konzultovala jsem to s gynekoložkou a PA a obě shodně říkaly, že rupturu dělohy dítě způsobit nemůže, pravděpodobným viníkem bude Kristellova exprese nebo příliš mnoho Oxytocinu anebo i obojí.

Pokud v 2. době porodu miminko vytlačit nejde, možná maminka není v dobré poloze pro jeho zrození. A tak, než aby se třeba 2 hodiny namáhala tlačením, možná by stálo za to alespoň zkusit změnit polohu třeba do kleku, kdy se prostor pánve zvětší.
 • - je to postup non lege artis
 • - riziko ruptury dělohy (riziko trvalé neplodnosti a úmrtí matky)
 • - riziko postižení a zranění dítěte
 • - riziko zlomenin žeber aj.
7 poděkování
pajuna08
29. dub 2017

Metoda

Také mě vytlačili malou, byli u mne 3 doktoři a dvě doktorky mi tlačily loktama na břicho - každá z jedné strany. Už jsem neměla vůbec sílu tlačit a malá potřebovala prostě ven. Bylo to sice náročné pro mě, ale děkuji porodnickému týmu liberecké porodnice za vše.
2 poděkování
rencatko140
29. dub 2017

Nevím...

Ja pořád nechápu co je špatného na poloze rodit na zádech. Podle mě se tak rodí nejlíp a jinak bych rodit ani nechtěla.
1 poděkování
mrkvickaaa
4. srp 2015

Ani jednou jsem neprotestovala

Kristellerovu expresi jsem měla u obou porodů.

V prvním případě byl syn příliš velké miminko, které mělo navíc omotaný pupečník kolem krku, takže v okamžiku, kdy sestupoval a měla jsem začít tlačit, se začaly úplně ztrácet ozvy. Já měla za sebou čtyři dny a noci kontrakcí á dvě až pět minut po sobě, kdy se tělo chystalo na porod, a samotného porodu na sále sedm hodin. Byla jsem totálně vyčerpaná a najednou všichni začali spěchat, aby byl co nejdřív venku. Nebýt PA, kdo ví jak by se dostal ven. Nevěřím, že bych ho sama vytlačila nebo aspoň dostatečně rychle.

Teď, podruhé, se mi udělala během těhotenství velká diastáza, kdy se mi břišní svaly rozestoupily asi o pět centimetrů. Kůži jsem měla v těch místech tak napjatou, že jsem v ní ztratila cit. Břišní lis stál za houby, takže jsem nakonec neprotestovala, když mi PA pomáhala. To byl ostatně jediný důvod, proč jsem se nechala otočit na záda. Jinak je tahle poloha největší zvěrstvo na rodičce.
1 poděkování
hancazivocich
4. srp 2015

Sice zakázaná, ale dcera díky ní žije...

Nechce se mi popisovat úplně celý porod. Bylo komplikovaný, rodila jsem v noci z neděle na pondělí - měla jsem u porodu dvě PA, nicméně pořád i jednu lékařku. Od samého začátku se to nevyvíjelo tak, jak mělo. Po odchodu otce malé se kontrakce začaly občas i ztrácet. Pak se zase objeviliy. No a pak se prostě stalo, že začaly mizet i ozvy malé. Dodnes slyším ten křik - volejte dětskou JIPku, okamžitě. Taky vím, že jedna druhou odsunuly bokem - prostě do ní strčila - nevím, kdo do koho. Ale najednou byl prostě problém - malá nesestoupila tak, jak měla a uvízla - pravděpodobně visela i za pupečník.

Zazněl rozkaz, ať mi pomůžou - jedna z nich mi vzala z levé strany loktem přes hrudník a břicho a malá se prostě narodila. Já byla potrhaná, nicméně ona žila. Apgar skore zaznamenali luxusní - už u toho byl i primář z dětského. Ale malá se ve skutečnosti narodila uplně fialová. Jen mi ji sestřička ukázala a mazala vedle - na odsátí, byla dost nalokaná. U nás za to mohla asi i hypotonie. Víc věcí...
2 poděkování
milada99
1. čer 2015

Díky téhle metodě moje dítě žije

Díky téhle "zakázané" metodě moje dcera žije. Byla moc veliká a porod se táhl několik hodin, dusila se. Jen díky lékaři, který mi razantně máčkl na břicho - mně zlomil dvě žebra, ale dcera v naprostém pořádku, váha skoro 5 kilo. :-)
Já lékaři děkuji, i když teď už z 35-letým zpožděním. Už jsem od té dcery šťastnou babičkou. :-)
2 poděkování
stellamax
4. pro 2014

Kristellerova exprese

Mám podobnou zkušenost jako pajar. Neměla jsem žádné kontrakce, ale nikdo se mě neptal. Větší bolest jsem v životě nezažila a doufám, že už nikdy nezažiju. Měla jsem pocit, že mi prasknou všechny vnitřnosti. Celý porod byl proti tomu hračka a to končil kleštěma a stehů mám nespočet.

Porod byl jinak rychlý, žádné výrazné bolesti až do doby než mi porodní asistentka oznámila, že mi protrhla plodovou vodu. Nevím proč to udělala, ale od té doby bylo všechno špatně.

Jestli se k porodu ještě někdy odhodlám, tak jedině s vlastní porodní asistentkou.
1 poděkování
katyxq
2. pro 2014

Nenechte se do toho vmanévrovat

Tato metoda je non lege artis, ale naši "odborníci" se s tím vyrovnali po svém - jen to přejmenovali na přidržení děložního fundu :-(. Bohužel jsem se ke konci porodu nechala nemocniční lékařkou a porodní asistentkou vytrhnout z toho zvláštního stavu, kdy všecko šlo dobře, řídila jsem se sebou, vybírala si polohu ... a výsledkem byl sled zásahů včetně Kristellovy exprese (takticky přejmenované :-N), nástřih hráze a že malá si dýchla plodovky. Apgar 7-9-10, klidně jí to mohly odsát na mém těle, ale odnesli ji (s malou byl aspoň manžel, který se teda během porodu jako ochránce mých přaní u porodu ukázal na nic, i když na předporodní kurz chodil se mnou). Takže příští porod plánuju jinak - rozhodně s vlastní porodní asistentkou.
8 poděkování
pajar
19. čer 2014

Kristellerova exprese

Souhlasím s @kacena00. Je to zakázaná metoda a hlavně to nedělaji podle toho jak je to tady popsáno!

Mě při prvním porodu skákali na břicho i mezi kontrakcemi a byla to teda bolest jako prase. Nehledě na to, že malého stejně nakonec vytáhli kleštěma :-(. Diky bohu jsme oba v pořádku, jen mě pořádně potrhali dole, vyfasovala jsem přes 40 stehů :-(
2 poděkování
nikollita
18. čer 2014

Metoda

Tuto metodu na mě použil i můj porodník. Porod se vlekl, otevřená a připravená tlačit jsem byla už dlouho, jenže syn neměl pořád tu správnou polohu, tak se pořád čekalo a čekalo, že se malý natočí. Pak se začalo tlačit, ale vůbec mi to nešlo, tlačila jsem dvě hodiny a posunul se asi o 2 mm. Metoda jako taková mi přišla velmi bolestivá a nepříjemná, protože mi Dr. ležel skoro na hrudníku a měla jsem pocit tísně ;-)

Nicméně to bylo celé k ničemu. Docházelo pak k situacím, že mi při kontrakcích netvrdlo břicho (přišla jen bolest) a břicho tvrdlo až při odeznění kontrakce, ale vůbec mě nebolelo. Nakonec porod skončil císařským řezem a zjistilo se, že měl malý obří hlavičku a celkově jeho váha nebyla úplně ideální :-D
1 poděkování
kacena00
18. čer 2014

Zakázaná metoda

Hlavně tu nebylo řečeno, že jde o metodu zakázanou, byť bohužel v českých porodnicích vykonávanou.
Při prvním porodu jsem bohužel měla tu čest a mohu být ráda, že já i syn jsme vše přežili ve zdraví.
1 poděkování