Porodnice Vyškov

Gynekologicko - porodnické oddělení nemocnice Vyškov existuje již od roku 1951. Od roku 2005 se dokonce pyšní označením baby friendly nemocnice15. Velký důraz se zde klade na co nejpřirozenější formu porodu5. Je možné přinést vlastní porodní plán32. Nemocnice také umožňuje ambulantní porody.

Sál pro výkon císařských řezů v porodnici Vyškov

Před porodem

Prohlídka porodnice
Předporodní kurzy
Vlastní porodní plán
Baby friendly nemocnice
Oddělení rizikového a patologického těhotenství
Konzultace a informace pro rodičky a tatínky

Vybavení a možnosti porodnice

Standardní porodní sály/boxy
Nadstandardní porodní sály/boxy
Standardní pokoje pro šestinedělí
Nadstandardní pokoje pro šestinedělí
Doprovod k porodu
Možnost ubytování doprovázející osoby
Zamluvení konkrétního porodníka/operatéra/asistenta

První, druhá a třetí doba porodní

Volba polohy při porodu
Volný pohyb po oddělení při porodu
Epidurální anestezie
Jiné prostředky proti bolesti
Císařský řez
Dotepání pupečníku

Novorozenec

Perinatologické centrum
Bonding při porodu
Rooming-in systém
Laktační poradna při šestinedělí
Dokrmování umělým mlékem v případě potřeby

Prohlídka porodnice

Prohlídka porodnice probíhá formou dne otevřených dveří. Datumy jednorázových informativních schůzek naleznete zde. Na prohlídku je nutné se telefonicky objednat na telefonním čísle +420 517 315 333.

Konzultace a informace pro rodičky a tatínky

Podrobnější informace a případné konzultace můžete využít na telefonním čísle +420 517 315 333. Kontakt využijte také v okamžiku, kdy máte individuální požadavky.

Předporodní kurzy

Porodnice nabízí psychofyzickou a fyzickou přípravu:

 • Kurz předporodní přípravy6 je bezplatný a probíhá každé pondělí od 13:30 do 14:30 v jídelně na oddělení šestinedělí.
 • Plavání těhotných se specializovanou porodní asistentkou vždy ve čtvrtek od 16:00 do 17:00 hodiny v Aquaparku Vyškov. Vstupné 40 Kč. Není nutné se objednávat.

Plavání těhotných v Aquaparku Vyškov

Porodní sály

Nemocnice má k dispozici 2 standardní porodní boxy a jeden nadstandardní porodní box. Nemocnice je také vybavena specializovaným sálem pro provedení císařského řezu.

Nadstandardní porodní box

Standardní pokoje

Na oddělení šestinedělí jsou poskytovány standardně vybavené pokoje rooming-in.

Nadstandardní pokoje

Nadstandardních pokojů za poplatek, je možné využít 9. Maminka v nich najde vlastní sociální zázemí, televizi, mikrovlnou troubu. V nadstandardním pokoji lze ubytovat také doprovod.

Nadstandardní pokoje v porodnici Vyškov

Doprovod k porodu

K porodu si můžete vzít nejen otce dítěte, ale také vlastní porodní asistentku nebo dulu. Přítomnost u porodu bezplatná.

Prostředky tlumení bolesti a epidurální anestezie

Tlumení bolesti 10 je vedeno především přirozenou cestou (pomocí sprchy, dechové relaxace, aromaterapie nebo například homeopatie. Na přání maminky lze využít i tlumení bolesti léky22.

Bonding po porodu

Porodnice podporuje vedení porodů přirozeným způsobem a samozřejmostí je i bonding33 na matce, eventuelně i otci. Miminko je v přítomnosti maminky ponecháno po celou dobu pobytu na porodním sále.

Poplatky spojené s porodem

SlužbaPoplatek (CZK)
Doprovod na nadstandardním pokoji400 Kč/noc
Nadstandardní pokoj na oddělení šestinedělí (apartmán) 1 200 Kč/noc
Nadstandardní pokoj na oddělení šestinedělí (vlastní soc. zařízení) 1 000 Kč/noc
Nadstandardní pokoj na oddělení šestinedělí (společné soc. zařízení pro 2 pokoje)800 Kč/noc
Dětský pas s fotografií a otiskem nožičky 150 Kč
Plavání těhotných40 Kč

Adresa porodnice

Nemocnice Vyškov, příspěvková organizace
Purkyňova 235/36
Vyškov - Nosálovice
682 01

Kontakty

Přednosta: primář MUDr. Josef Eim;

Zástupce přednosty: MUDr. Branislav Babjak;

Vrchní sestra: Jitka Abrahámová;

Ostatní kontakty

Oficiálne stránky porodnice

Co si přinést do porodnice

 • doklady:
  • těhotenský průkaz, kartičku pojištěnce, občanský průkaz,
  • vdané maminky originál oddacího listu, hlášení o křestním jméně dítěte,
  • svobodné maminky rodný list, prohlášení o otcovství a hlášení o křestním jméně,
  • v případě, že pravidelně užíváte léky, vezměte si je s sebou.
 • z hygienických potřeb si zabalte:
  • mýdlo,
  • 2 ručníky,
  • toaletní papír,
  • vložky vhodné pro období šestinedělí,
  • přezůvky (i pro případný doprovod),
  • kojeneckou podprsenku,
  • příbor.
 • pro novorozence:
  • papírové pleny,
  • vlastní kosmetiku podle vašeho rozhodnutí (základní kosmetika je na oddělení šestinedělí k dispozici),
  • vlhčené ubrousky,
  • mast Bepanthen,
  • 5 látkových plen.

Kde co najít v porodnici

Oddělení šestinedělí1. poschodí gynekkologicko-porodnického oddělení
Oddělení rizikového a patologického těhotenství1. poschodí gynekologicko-porodnického oddělení

Použité zdroje

 1. www.nemvy.cz/gynekologicko-porodnicke-oddeleni

Hodnocení a zkušenosti s porodnicí Vyškov

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost s porodnicí Vyškov?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
misa111249  8. kvě 2020

Porodnice Vyškov

Zdravím budoucí maminky, musím se podělit o svou zkušenost. Měla jsem problém najít aktuální informace, tak snad pomůžu. Můžu říct, že jsem byla maximálně spokojená, skvělé PA, skvělá poporodní péče, všichni moc hodní, ochotni a to jsem byla prvorodička. Vřele doporučuji. Jinde bych nerodila.
 • Vše super.
 • Žádné.
1 člověk považuje za užitečné
skupova  17. dub 2019

Porod Vyškov

Dobrý den,

18.2.2019 se narodil můj syn Patriček. Rodila jsem ve Vyškově a byla jsem naprosto spokojená jak se samotným porodem, tak na oddělení šestinedělí.

Do porodnice jsme přijeli již s odteklou plodovou vodou. Porod probíhal za přítomnosti porodní asistentky paní Čtvrtníčkové. Děkuji za její profesionální přístup a jednání. Porod proběhl do 15 minut od přijetí na sál. Využila jsem možnosti sepsat si porodní plán, který jsem měla připraven. A PA se mě nemusela vyptávat, vše bylo zapsáno jasně a personál se řídil mým přáním.
Na oddělení šestinedělí jsem si vyžádala nadstandartní pokoj. Vřele všem maminkám s novorozeným miminkem doporučuji, aby si nadstandartní pokoj zajistily.
Chválím jak personál po stránce profesionálního a laskavého přístupu a chválím i podávané jídlo, které je pro novopečené maminky zásadní při začátku laktace.

Všem ve Vyškovské porodnici děkuji.
Barbora Š
1 člověk považuje za užitečné
9810134191mk  16. črc 2014

Porod ve Vyškově

Dobrý den,
rodila jsem v naší Vyškovské porodnici 25.6.2014 a ráda bych se podělila o svou zkušenost,ale hlavně bych chtěla vřele doporučit.

Samotný porod byl velmi rychlý, se vším všudy 4 hodiny, do porodnice jsem přijela a odrodila do 45 min. po našem příjezdu. Rodila mě paní doktorka Vendula, příjmení neznám a porodní asistentka. Byly, vzhledem k situaci, příjemné a ochotné. Narodila se nám holčička Viktorka a my první 2 hodinky strávili i s tatínkem na porodním boxu v soukromí. Pak nás odvedli na náš pokoj, já jsem měla nadstandart za 800,-Kč. Náš pobyt byl celkem 4 dny, ale absolutně si nemohu stěžovat!!!!! Klid, čistota, soukromí a ochota a i strava mi chutnala. Velmi mi pomáhaly sestřičky z novorozeneckého oddělení v mé snaze kojit a dělaly vše pro to, aby se podařilo. Těm patří můj velký a upřímný dík. Byly naprosto skvělé, ochotné a myslím, že to ani není jejich povinností být tak úžasné. Moc jim děkuji a můj dík patří i ochotným a usměvavým sestřičkám na oddělení gynekologie!! I pánům doktorům, i když v mém případě tu hlavní roli hrály právě sestřičky. Velmi Vám všem děkujeme.

Tento můj názor není zveličen. Sama jsem byla velmi mile překvapená, jak vše je na tak skvělé úrovni,protože, přiznám se, nečekala jsem to a také jsem měla mírné obavy z toho jaké to bude.

Vřele doporučuji rodit ve Vyškově - beze strachu, bez obav. Připlatit si za pokoj považuji za peníze, které jsem nevyhodila, protože ten klid, soukromí a sžívání s miminkem je k nezaplacení, alespoň tedy pro mamku, která si není příliš sebou jistá. ;-)

Martina Sys.
urbalu  30. kvě 2014

Nerušený porod

Má zkušenost z porodu ve Vyškově je výborná.

Doktorka i porodní sestra byly moc příjemné, do ničeho nás netlačily, vždy mi jen nabídly, čeho bych mohla využít (klystýr, čípky a injekce na otevření branky, nástřih) a snažily se vše vysvětlovat, pomáhat. Nijak nás nevyrušovaly, snažily se nechat nám maximální soukromí.

Rodila jsem na největším porodním boxu, kde jsem měla k dispozici sprchu s wc, vanu, žíněnky, lano, míč a široké porodní křeslo. Horká sprcha byla skvělá na urychlení kontrakcí, pocitově pomohl i klystýr, jinak v posledních chvílích první doby porodní bolest dost zhoršovaly polohy na zádech, na boku a v předklonu (vydržela jsem jen stát nebo být v objetí manžela). Rodila jsem na porodním křesle v polosedu, tahle poloha mi dobře sedla.

Pokud používáte epi-no, řekněte to porodní sestře! Já to stihla říct chvilku před porodem a díky tomu mě nechali o pár kontrakcí navíc porodit dcerku bez nástřihu (jinak se ptala sestra, jak se stavím k případnému nastřižení). Nakonec jsem měla jen menší ranku na malém pysku.

Po porodu jsem měla maličkou pár minut na břiše, manžel přestřihl pupečník, potom ji dětská sestra za doprovodu manžela odnesla vedle, ošetřila, zvážila a změřila. Po pár minutách ji manžel přinesl zpět za mnou, mě mezitím sestra píchla injekci pro odloučení placenty, pomohla mi ji porodit a ještě jsem si ji nechala ukázat. Následně jsme na porodním boxu strávili všichni tři ještě hodinu a půl, bez rušení, v klidu. Mohla jsem se i najíst a umýt.

Oddělení šestinedělí znám jen z nadstandardu, neměla jsem s nikým problém, většinou se jen přišli ptát, jestli něco nepotřebuji, nechci poradit atd. Nebylo to nijak rušivé. Manžel se mnou mohl být přes den, spát tam nemohl (kvůli sdílené koupelně) a návštěvy jsem měla neomezené (nikoho nezajímalo, kdo tam se mnou na pokoji je). Ráno chodí kontrolovat lékaři mající službu (z dětského a z porodního). Miminko nám celou dobu koupala 1x denně sestra (byla jsem tam 4 dny), oblékali do erárního oblečku, zavinovačky, dávali hadrovou plenku na ublinknutí. Po koupání většinou chtěla sestra náhradní papírovou plenku.

Doporučuji mít s sebou nějaké větší vložky (noční), podprsenku, vložky do podprsenky, mýdlo, ručník, papuče, něco k jídlu (dostává se 3x denně, málo a nic moc), papírové plenky pro miminko, hadry na utírání kakánků, mastičky na prdelku. :-)

Byla jsem se vším spokojená a z porodu mám stále dobrý pocit. Šla jsem rodit s tím, že nás nečekají žádné komplikace a vše půjde hladce a bez úrazu - a taky že ano! :-)
1 člověk považuje za užitečné
katyxq  7. kvě 2013

Přirozený porod

Ve Vyškově jsem rodila začátkem prosince 2011, až na pár drobností jsem byla spokojená, podrobnosti jsem nedlouho po porodu sepsala do článku, je to dlouhé a přijde mi zbytečné to kopírovat sem. Do Vyškova jsem se rozhodla jet z Brna, protože je to malá porodnice, kde preferují přirozené porody, v Brně jsem chodila na monitory na Obliní trh a přišla jsem si tam jak nesvéprávný kus masa, na jedné kontrole se mi lékařka ani nepředstavila, na druhé se mě jiná doktorka snažila ještě prěd termínem dotlačit do vyvolání porodu (aniž by byl důvod).
veruska007  6. kvě 2013

Přirozený porod

Vlastní zkušenosti:
Po celou první dobu porodní (téměř 30h!) u mne mohl být manžel na samostatném pokoji, porodní asistentka i lékaři byli diskrétní, před vstupem do pokoje klepali. Mohla jsem si vypůjčit libovolné pomůcky, umožnili mi naprosto svobodný pohyb po celém oddělení a občas i v rámci budovy (chůze po schodech ;-) ).
Jídlo i pití mi nabízeli a nosili, sama jsem však z důvodu nevolnosti nejedla. Ale manželovi chutnalo ;-).
Klystýr jsem dostala, nebyla jsem proti němu. Oholená jsem již přišla z domova.
Monitoring byl nenásilný, velmi jsem ocenila možnost monitoringu vestoje, při sezení na míči… když již byly kontrakce velmi bolestivé, porodní asistentka sondu jen přidržela na břiše na několik desítek vteřin mezi kontrakcemi.
Odmítli mi dát analgezii i po třiceti hodinách velmi bolestivých kontrakcí (jejich intenzita v porovnání s prvním porodem byla neskutečná). Prý jej nedoporučují, neboť zpomaluje průběh porodu. S tím jsem nesouhlasila, při prvním porodu mi epidurál porod naopak zrychlil a z odborné literatury plyne, že prodloužení porodu je max. o 3/4h, což by při mém extra dlouhém porodu zas tak citelné nebylo.
Nabídka alternativních metod při porodu byla opravdu veliká. Vzhledem k nižšímu počtu porodů v této nemocnici jsem měla po téměř celou dobu porodu porodní asistentku jen pro sebe. Velmi mi pomáhala, přitom respektovala soukromí partnerů. Využila jsem rehabilitační míč, porodní vak, různé podložky, poslouchala jsem hudbu, využila jsem (bez příplatku!) porodní vanu. Masáž, aromaterapie ani homeopatika mi nabídnuty nebyly, ale oficiálně je v nabídce mají. Velmi jsem ocenila největší porodní pokoj, kdybych měla strávit těch 30h na pidipokojíčku o rozměru koupelny, asi bych se tam zbláznila. Zařízení bylo čisté a působilo útulně. Porodní asistentka mi doporučila několik alternativních poloh, nakonec jsem rodila vkleče. S výběrem jakékoli polohy nebyl problém.
Pupeční šňůra byla přestřižena okamžitě. Dítě bylo po porodu ihned odneseno do jiné místnosti. Poté proběhl porod placenty a další ošetření rodičky. Pak bylo přivezeno miminko, přiloženo k prsu. Za doprovodu porodní asistentky mi byla umožněna osobní hygiena (sprcha, umytí vlasů).
Moje zkušenost s touto porodnicí
+ individuální přístup
+ ochotný a vstřícný personál
+ přirozený porod bez lékařských zásahů
+ respektování soukromí partnerů při porodu
+ útulné a cenově dostupné nadstandardní pokoje
- odmítnutí epidurální analgezie bez vážných důvodů při dlouho trvajícím porodu
- šití rozsáhlejšího porodního poranění bez jakéhokoli umrtvení, nepříjemný lékař (ale jednalo se o výjimku, ostatní byli velmi milí), dlouhodobá léčba poporodních komplikací
- běžné pokoje nejsou příliš útulné, nepohodlné postele, židle, zastaralé společné sociální zařízení

Přihlas se do těhotenského newsletteru