Porodnice Vyškov

5 zkušeností

Gynekologicko - porodnické oddělení, Nemocnice Vyškov, p.o. (Porodnice Vyškov) není perinatologickým centrem. Od r. 2005 má titul „baby-friendly hospital".

Porodnice Vyškov

Co porodnice Vyškov nabízí:

 • porodnice pořádá kurzy předporodní přípravy pro těhotné ženy a jejich doprovod
 • dny otevřených dveří pro všechny těhotné ženy
 • těhotenské cvičení je součástí předporodních kurzů
 • možnost doprovodu při porodu ( Pokud žena rodila doma a kvůli komplikacím přijela do porodnice, je jí umožněna přítomnost porodní asistentky, se kterou rodila. Doprovod může zůstat s rodičkou po celou dobu trvání porodu, tj. od příchodu na porodní sál až po jeho opuštění.)
 • Personál porodnice je zvyklý zacházet s porodními plány. Pokud nelze akceptovat všechny požadavky, pak individuální přístup, dohoda. O způsobu vedení porodu rozhoduje lékař.
 • porod pouze s porodní asistentkou, pokud si to žena přeje
 • spolupráci s dulou
 • 3 místnosti určené k první době porodní, ve kterých se připravuje vždy pouze jedna žena a může zde trávit i další doby porodní
 • pomoc při kojení po propuštění - porodnice může na žádost zprostředkovat návštěvní službu porodní asistentky v domácnosti, kterou si hradí sama rodička
 • bezbariérové zařízení a příjem rodiček s postižením. Personál porodnice má zkušenosti s hendikepovanými rodičkami. Umožní ženám s postižením ubytování spolu s doprovodem. Pokud si žena s postižením přeje porodit fyziologicky, přirozeně (bez lékařských intervencí), je personálem podporována.
 • služby psychologa
 • spolupráci s duchovními (na případné přání rodičů)
 • personál porodnice je schopen s klienty komunikovat - anglicky, německy, francouzsky, rusky, maďarsky, chorvatsky a také znakovou řečí
 • zajištění speciální stravy pro klientky, např. vegetariánskou stravu
 • možnost podat písemné podněty (připomínky, stížnosti) klientek formou ankety - schránka je umístěna na oddělení
 • umožňuje odběr pupečníkové krve
 • možnost doprovodu rodičky k porodu - otec za přítomnost u porodu neplatí, dula platí 500 Kč
 • zhotovení dětského pasu - fotka polaroid + otisk nožičky: 150 Kč
 • nadstandardní pokoj pro matku po porodu
 • poporodní pokoj pro 24 hod. nepřetržitý pobyt doprovodu: 100 Kč/den

Předporodní příprava pro těhotné a jejich doprovod

Kurz trvá 20 hodin a je rozdělen do 10 lekcí. Vede jej porodní asistentka. Účast na kurzech je dobrovolná.
Součástí je i těhotenské cvičení. Jedná se o gymnastiku (v tělocvičně) a plavání (1x týdně v aquaparku, po celý rok).

Dny otevřených dveří

Termíny jsou uvedeny na webových stránkách nemocnice. Účast je dobrovolná a doprovod se může na požádání také zúčastnit.

Porodnice Vyškov

Registrace k porodu

Registrace rodičky k porodu není nutná. Porodnice doporučuje návštěvu jejich těhotenské poradny od 36. týdne těhotenství.

Šestinedělí a podpora kojení

 • Porodnice dodržuje 10 bodů k úspěšnému kojení:

• Má písemně vypracovanou strategii přístupu ke kojení, která je rutinně předávána všem členům zdravotnického týmu.
• Školí veškerý zdravotnický personál v dovednostech nezbytných k provádění této strategie.
• Informuje všechny těhotné ženy o výhodách a technice kojení.
• Umožňuje matkám zahájit kojení do půl hodiny po porodu.
• Ukazuje matkám způsob kojení a udržení laktace i pro případ, kdy jsou odděleny od svých dětí.
• Nepodává novorozencům žádnou jinou potravu ani nápoje kromě mateřského mléka, s výjimkou lékařsky indikovaných případů.
• Praktikuje rooming-in - umožnění matkám a dětem zůstat pohromadě 24 hodin denně.
• Podporuje kojení podle potřeby dítěte (nikoli podle předem stanoveného časového harmonogramu).
• Nedává kojeným novorozencům žádné náhražky, šidítka, dudlíky apod..
• Povzbuzuje zakládání dobrovolných matek pro podporu kojení (breast-feeding support groups) a upozorňujete na ně matky při propouštění z porodnice.
• Rooming-in je možný na všech pokojích, částečný rooming-in porodnice umožňuje v indikovaných případech. Nejčastěji je praktikován nepřetržitý kontakt mezi matkou a dítětem po celých 24 hodin. Podpora kojení je v této porodnici velmi dobrá. Je zde zakázáno používat dudlíky.

Vybavení na pokoji šestinedělí

 • 10 jednolůžkových nadstandardních a 5 trojlůžkových pokojů - ve všech jednolůžkových nadstandardních pokojích je k dispozici zařízení na koupání dítěte, sprcha, WC a telefon, TV, rádio, ventilátor, mikrovlnná trouba, lednice, varná konvice, nábytek a komfortní elektrické lůžko. Pět z těchto nadstandardních pokojů umožňuje 24 hodinový nepřetržitý pobyt partnera.

Návštěvy na pokojích jsou možné pouze v případě nadstandardu, a to kdykoliv. Běžně probíhají návštěvy ve zvláštním, k tomu vyhrazeném prostoru, kdykoliv. Bez omezení věkem mohou na pokoje i starší děti rodiček.

 • V porodnici mají ženy k dispozici zdarma základní oblečení pro dítě (košilka, dupačky, zavinovačka, dvě látkové pleny apod.).
 • Kosmetické potřeby a plenky pro dítě, hygienické potřeby pro matku nutno přinést vlastní.

Po fyziologickém porodu žena obvykle odchází 4.- 5. den dopoledne.
Po císařském řezu žena obvykle opouští porodnici 8. den dopoledne. Možná je i vzájemná dohoda.

Porodnice Vyškov

Související články

Více o porodnici Vyškov na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. Oficiální stránky porodnice Vyškov
 2. https://web.archive.org/web/20180722060743/http://www.aperio.cz/194/porodnice-vyskov
 3. http://www.babyonline.cz/porodnice/nemocnice-vyskov
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Zkušenosti s porodnicí Vyškov

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost s porodnicí Vyškov?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
skupova
17. dub 2019

Porod Vyškov

Dobrý den,

18.2.2019 se narodil můj syn Patriček. Rodila jsem ve Vyškově a byla jsem naprosto spokojená jak se samotným porodem, tak na oddělení šestinedělí.

Do porodnice jsme přijeli již s odteklou plodovou vodou. Porod probíhal za přítomnosti porodní asistentky paní Čtvrtníčkové. Děkuji za její profesionální přístup a jednání. Porod proběhl do 15 minut od přijetí na sál. Využila jsem možnosti sepsat si porodní plán, který jsem měla připraven. A PA se mě nemusela vyptávat, vše bylo zapsáno jasně a personál se řídil mým přáním.
Na oddělení šestinedělí jsem si vyžádala nadstandartní pokoj. Vřele všem maminkám s novorozeným miminkem doporučuji, aby si nadstandartní pokoj zajistily.
Chválím jak personál po stránce profesionálního a laskavého přístupu a chválím i podávané jídlo, které je pro novopečené maminky zásadní při začátku laktace.

Všem ve Vyškovské porodnici děkuji.
Barbora Š
0 poděkování
9810134191mk
16. črc 2014

Porod ve Vyškově

Dobrý den,
rodila jsem v naší Vyškovské porodnici 25.6.2014 a ráda bych se podělila o svou zkušenost,ale hlavně bych chtěla vřele doporučit.

Samotný porod byl velmi rychlý, se vším všudy 4 hodiny, do porodnice jsem přijela a odrodila do 45 min. po našem příjezdu. Rodila mě paní doktorka Vendula, příjmení neznám a porodní asistentka. Byly, vzhledem k situaci, příjemné a ochotné. Narodila se nám holčička Viktorka a my první 2 hodinky strávili i s tatínkem na porodním boxu v soukromí. Pak nás odvedli na náš pokoj, já jsem měla nadstandart za 800,-Kč. Náš pobyt byl celkem 4 dny, ale absolutně si nemohu stěžovat!!!!! Klid, čistota, soukromí a ochota a i strava mi chutnala. Velmi mi pomáhaly sestřičky z novorozeneckého oddělení v mé snaze kojit a dělaly vše pro to, aby se podařilo. Těm patří můj velký a upřímný dík. Byly naprosto skvělé, ochotné a myslím, že to ani není jejich povinností být tak úžasné. Moc jim děkuji a můj dík patří i ochotným a usměvavým sestřičkám na oddělení gynekologie!! I pánům doktorům, i když v mém případě tu hlavní roli hrály právě sestřičky. Velmi Vám všem děkujeme.

Tento můj názor není zveličen. Sama jsem byla velmi mile překvapená, jak vše je na tak skvělé úrovni,protože, přiznám se, nečekala jsem to a také jsem měla mírné obavy z toho jaké to bude.

Vřele doporučuji rodit ve Vyškově - beze strachu, bez obav. Připlatit si za pokoj považuji za peníze, které jsem nevyhodila, protože ten klid, soukromí a sžívání s miminkem je k nezaplacení, alespoň tedy pro mamku, která si není příliš sebou jistá. ;-)

Martina Sys.
0 poděkování
urbalu
30. kvě 2014

Nerušený porod

Má zkušenost z porodu ve Vyškově je výborná.

Doktorka i porodní sestra byly moc příjemné, do ničeho nás netlačily, vždy mi jen nabídly, čeho bych mohla využít (klystýr, čípky a injekce na otevření branky, nástřih) a snažily se vše vysvětlovat, pomáhat. Nijak nás nevyrušovaly, snažily se nechat nám maximální soukromí.

Rodila jsem na největším porodním boxu, kde jsem měla k dispozici sprchu s wc, vanu, žíněnky, lano, míč a široké porodní křeslo. Horká sprcha byla skvělá na urychlení kontrakcí, pocitově pomohl i klystýr, jinak v posledních chvílích první doby porodní bolest dost zhoršovaly polohy na zádech, na boku a v předklonu (vydržela jsem jen stát nebo být v objetí manžela). Rodila jsem na porodním křesle v polosedu, tahle poloha mi dobře sedla.

Pokud používáte epi-no, řekněte to porodní sestře! Já to stihla říct chvilku před porodem a díky tomu mě nechali o pár kontrakcí navíc porodit dcerku bez nástřihu (jinak se ptala sestra, jak se stavím k případnému nastřižení). Nakonec jsem měla jen menší ranku na malém pysku.

Po porodu jsem měla maličkou pár minut na břiše, manžel přestřihl pupečník, potom ji dětská sestra za doprovodu manžela odnesla vedle, ošetřila, zvážila a změřila. Po pár minutách ji manžel přinesl zpět za mnou, mě mezitím sestra píchla injekci pro odloučení placenty, pomohla mi ji porodit a ještě jsem si ji nechala ukázat. Následně jsme na porodním boxu strávili všichni tři ještě hodinu a půl, bez rušení, v klidu. Mohla jsem se i najíst a umýt.

Oddělení šestinedělí znám jen z nadstandardu, neměla jsem s nikým problém, většinou se jen přišli ptát, jestli něco nepotřebuji, nechci poradit atd. Nebylo to nijak rušivé. Manžel se mnou mohl být přes den, spát tam nemohl (kvůli sdílené koupelně) a návštěvy jsem měla neomezené (nikoho nezajímalo, kdo tam se mnou na pokoji je). Ráno chodí kontrolovat lékaři mající službu (z dětského a z porodního). Miminko nám celou dobu koupala 1x denně sestra (byla jsem tam 4 dny), oblékali do erárního oblečku, zavinovačky, dávali hadrovou plenku na ublinknutí. Po koupání většinou chtěla sestra náhradní papírovou plenku.

Doporučuji mít s sebou nějaké větší vložky (noční), podprsenku, vložky do podprsenky, mýdlo, ručník, papuče, něco k jídlu (dostává se 3x denně, málo a nic moc), papírové plenky pro miminko, hadry na utírání kakánků, mastičky na prdelku. :-)

Byla jsem se vším spokojená a z porodu mám stále dobrý pocit. Šla jsem rodit s tím, že nás nečekají žádné komplikace a vše půjde hladce a bez úrazu - a taky že ano! :-)
0 poděkování
katyxq
7. kvě 2013

Přirozený porod

Ve Vyškově jsem rodila začátkem prosince 2011, až na pár drobností jsem byla spokojená, podrobnosti jsem nedlouho po porodu sepsala do článku, je to dlouhé a přijde mi zbytečné to kopírovat sem. Do Vyškova jsem se rozhodla jet z Brna, protože je to malá porodnice, kde preferují přirozené porody, v Brně jsem chodila na monitory na Obliní trh a přišla jsem si tam jak nesvéprávný kus masa, na jedné kontrole se mi lékařka ani nepředstavila, na druhé se mě jiná doktorka snažila ještě prěd termínem dotlačit do vyvolání porodu (aniž by byl důvod).
0 poděkování
veruska007
6. kvě 2013

Přirozený porod

Vlastní zkušenosti:
Po celou první dobu porodní (téměř 30h!) u mne mohl být manžel na samostatném pokoji, porodní asistentka i lékaři byli diskrétní, před vstupem do pokoje klepali. Mohla jsem si vypůjčit libovolné pomůcky, umožnili mi naprosto svobodný pohyb po celém oddělení a občas i v rámci budovy (chůze po schodech ;-) ).
Jídlo i pití mi nabízeli a nosili, sama jsem však z důvodu nevolnosti nejedla. Ale manželovi chutnalo ;-).
Klystýr jsem dostala, nebyla jsem proti němu. Oholená jsem již přišla z domova.
Monitoring byl nenásilný, velmi jsem ocenila možnost monitoringu vestoje, při sezení na míči… když již byly kontrakce velmi bolestivé, porodní asistentka sondu jen přidržela na břiše na několik desítek vteřin mezi kontrakcemi.
Odmítli mi dát analgezii i po třiceti hodinách velmi bolestivých kontrakcí (jejich intenzita v porovnání s prvním porodem byla neskutečná). Prý jej nedoporučují, neboť zpomaluje průběh porodu. S tím jsem nesouhlasila, při prvním porodu mi epidurál porod naopak zrychlil a z odborné literatury plyne, že prodloužení porodu je max. o 3/4h, což by při mém extra dlouhém porodu zas tak citelné nebylo.
Nabídka alternativních metod při porodu byla opravdu veliká. Vzhledem k nižšímu počtu porodů v této nemocnici jsem měla po téměř celou dobu porodu porodní asistentku jen pro sebe. Velmi mi pomáhala, přitom respektovala soukromí partnerů. Využila jsem rehabilitační míč, porodní vak, různé podložky, poslouchala jsem hudbu, využila jsem (bez příplatku!) porodní vanu. Masáž, aromaterapie ani homeopatika mi nabídnuty nebyly, ale oficiálně je v nabídce mají. Velmi jsem ocenila největší porodní pokoj, kdybych měla strávit těch 30h na pidipokojíčku o rozměru koupelny, asi bych se tam zbláznila. Zařízení bylo čisté a působilo útulně. Porodní asistentka mi doporučila několik alternativních poloh, nakonec jsem rodila vkleče. S výběrem jakékoli polohy nebyl problém.
Pupeční šňůra byla přestřižena okamžitě. Dítě bylo po porodu ihned odneseno do jiné místnosti. Poté proběhl porod placenty a další ošetření rodičky. Pak bylo přivezeno miminko, přiloženo k prsu. Za doprovodu porodní asistentky mi byla umožněna osobní hygiena (sprcha, umytí vlasů).
Moje zkušenost s touto porodnicí
+ individuální přístup
+ ochotný a vstřícný personál
+ přirozený porod bez lékařských zásahů
+ respektování soukromí partnerů při porodu
+ útulné a cenově dostupné nadstandardní pokoje
- odmítnutí epidurální analgezie bez vážných důvodů při dlouho trvajícím porodu
- šití rozsáhlejšího porodního poranění bez jakéhokoli umrtvení, nepříjemný lékař (ale jednalo se o výjimku, ostatní byli velmi milí), dlouhodobá léčba poporodních komplikací
- běžné pokoje nejsou příliš útulné, nepohodlné postele, židle, zastaralé společné sociální zařízení
0 poděkování