Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Opožděná menstruace

Pokud má vaše menstruace zpoždění, je třeba vyloučit nejprve zejména těhotenství. Následně můžete využít několika osvědčených rad, jak měsíční krvácení přivolat. Příčin, proč vaše menstruace nepřišla na čas, může být celá řada.

Pokud bude váš těhotenský test negativní, můžete začít pátrat po příčině jinde a začít zkoušet osvědčené rady, jak si opožděnou menstruaci přivolat

Příčiny aneb co se mohlo stát, že menstruace nepřišla?

1. Těhotenství

Jeden z prvních kroků, který vám pomůže situaci vyřešit, je udělat si těhotenský test56. Pokud nemáte menstruaci přesně na termín častěji, je dobré se těhotenskými testy vybavit a mít je vždy po ruce. Těhotenský test je nejlepší dělat hned ráno z první moči.

Prokazatelnost testu je velmi vysoká a v době, kdy jste měla mít menstruaci, by byla hladina hCG1 už tak vysoká, že test můžete s klidem pokládat za průkazný. Pro klid duše můžete zkusit více značek či test zopakovat v dalších dnech, kdy menstruace nedorazí.

Pokud je test negativní, můžete začít pracovat na vyvolávání menstruace a vyloučit další příčiny, které zpoždění mohly zapříčinit.

2. Stres

Vedle těhotenství je nejčastější příčinou opožděné menstruace2 stres. Pokud jste v posledních týdnech před očekávanou menstruací pracovala nad míru, prožila situace, které ve vás vyvolaly nějaké negativní emoce, můžete se vsadit, že prožitý stres má na vaše tělo velký vliv. Tělo může jako stres vnímat i třeba cestování, změnu práce, stěhování.

Kvůli stresu se může menstruace opozdit klidně i o týden i více - tělo vám tak dává najevo, že jste to přehnala a je třeba si odpočinout. Menstruaci můžete přivolat tím, že si uděláte čas pro sebe, dostatečně se vyspíte a naplánujete si alespoň jeden den činností, které máte ráda. Tělo pookřeje, uvolní se a menstruace může přijít!

3. Nemoc

Prožitá nemoc je pro tělo stejným signálem, jako několik dní stresového období. Ať už se jedná o nachlazení, chřipku nebo také o prodělanou kvasinkovou infekci5, tělo na to reaguje.

Opoždění menstruace mohou způsobit i některé léky, se kterými si tělo musí poradit. Zejména se jedná o antibiotika. Po těžší či vleklejší nemoci se může menstruace zpozdit i o 14 dní, než se cyklus znovu nastartuje.

4. Hubnutí, změna stravy, nebo špatná výživa

Pokud jste začala hubnout, nebo jste prostě jen neměla v poslední době čas se dobře najíst, i to na menstruaci může mít velký vliv.

Jedním z ukazatelů, že hladovíte, je třeba také bolest hlavy5. Pokud tělo reaguje na hlad a nedostatek výživy jako na stres, jste zpět u druhého bodu. Odpočívejte, dopřejte si dobré, výživné jídlo a menstruace si vás brzy najde.

Za opožděnou menstruací může stát nedostatečná výživa a hubnutí

Bolest a opožděná menstruace

Pokud při opožděné menstruaci cítíte bolest zad, vaječníků či čekání na krvácení doprovází hnědý výtok, zpozorněte. Drobné špinění je v pořádku a může být předzvěstí menstruace, pokud ale trvá déle, je dobré pátrat po jeho příčině.

Na vině může být například cysta v oblasti vaječníků, která na sebe takto může upozorňovat. Pokud se vám zpoždění nezdá, vyhledejte svého gynekologa a nechte se vyšetřit.

Opoždění menstruace po čtyřicítce

Čtyřicítka nic není, stále jste mladá a plná života. Některé ženy ale kolem čtyřicítky zaznamenávají první signály končícího cyklu a počínající menopauzy2.

Menstruace v tomto věku se může začít dostavovat nepravidelně. Můžete zaznamenat potíže s pravidelností krvácení, silnější bolestí břicha i zad nebo změnu doby krvácení. Jedná se o běžné doprovodné signály. Po čtyřicítce existují ale také vyšší rizika výskytu cyst a myomů3, rozhodně tedy nezapomínejte na pravidelné kontroly u svého gynekologa a se všemi potížemi se mu svěřte.

Pár babských rad, jak se můžete pokusit menstruaci přivolat

Pokud jste vyloučila, že jste těhotná, a menstruace stále nikde, můžete zkusit několik babských rad, jak ji vyvolat.

1. Horká vana a víno

Osvědčená klasika je horká vana a červené víno, kterou můžete takzvaně zabít dvě mouchy jednou ranou. Bonusem tohoto aktu je odpočinek a čas pro sebe, který si v lázni dopřejete.

Udělejte si hezký večer pro sebe, zakažte si přemýšlet a užívejte si relax. Teplá voda uvolňuje napětí svalů a roztahuje cévy, červené víno jí v tom velmi pomůže a navíc dodá antioxidanty.

2. Sex

I milování vám může s menstruací pomoci. Sex vám pomůže přestat na chvíli myslet a uvolnit se. Při orgasmu se uvolní svalstvo i pánevní dno a to může přivolat menstruaci. Pokud nemáte po ruce partnera, použijte ruce svoje - účinek je stejně efektivní.

3. Bylinky

Mezi přírodními zdroji lze najít hned několik rostlinek, které vám s vyvoláním menstruace dokáží pomoci. Určitě je ale nekombinujte s vínem, se všemi ostatními doporučeními ale můžete.

Bylinky vám mohou pomoci přivolat opožděnou menstruaci

Mezi hlavní zdroje pomoci z přírody patří pupalka dvouletá a olej z ní, který můžete i ve formě dražé. Pupalka pomáhá při celé řadě obtíží od cukrovky2 po hojení ran. U ženských záležitostí se používá například i k vyvolání porodu16. U menstruačního cyklu je výborná na mírnění PMS2, na vyvolání menstruace i na mírnění bolesti během krvácení.

Královskou bylinou na ženské potíže je pak kontryhel, který lze koupit i v různých směsích, určených na různé fáze menstruačního cyklu. Často se doporučuje míchat s hřebíčkem. Kontryhel řeší potíže pánevního dna, vynechané menstruace a mnoho dalších potíží, když menstruace neprobíhá tak, jak má.

Účinné jsou také třezalka tečkovaná a šalvěj. Opatrně s nimi zejména, pokud užíváte nějaké léky.

Na vyvolání menstruace nezkoušejte všechny rady najednou. Vyberte si něco, co se vám nejvíce líbí, a pár dní to zkoušejte. Pokud nebudete úspěšná dalších několik dní a opakování těhotenských testů bude stále negativní, vyhledejte svého gynekologa.

Více o opožděné menstruaci na Modrém koníku:

Použité zdroje

  1. https://www.ladybio.cz/clanky-opozdena-menstruace-aneb-jak-menstruaci-vyvolat-prirodni-cestou.html
  2. https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/sedm-duvodu-proc-se-vam-zpozdila-menstruace-a-neni-...
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti opožděnou menstruací

Máš zkušenost opožděnou menstruací?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost