Cysta na vaječníku

Cysty na vaječnících patří k nejčastějším gynekologickým potížím žen v plodném věku.
Jestliže lékař odhalí cystu na vaječníku, je potřeba ji důkladně vyšetřit a vyhodnotit její nebezpečnost. Cyst je několik druhů, které se dělí dle příčiny jejich vzniku.

Většinu cyst nedoprovází žádné příznaky a nejsou škodlivé

Obávat se ovariální cysty 1 však není třeba - většinu z nich nedoprovází žádné příznaky a ani nejsou nijak škodlivé, velmi často se jejich přítomnost vyřeší sama. Často se k léčbě používá kombinovaná hormonální antikoncepce3. Operace, která se nejčastěji provádí laparoskopicky, je až poslední řešení. Jak se zbavit cysty vám mohou poradit i bylinky.

Co je to ovariální cysta a jak ji poznám?

Ovariální cysta je dutina, která se během menstruačního cyklu vytvoří tím, že během ovulace6 nepraskne, ale pokračuje v růstu. Velikost cysty může být od několika milimetrů až do velikosti pomeranče.

Existují i útvary, které se cystám pouze podobají. Díky ultrazvukovým přístrojům, kterými je vybavena téměř každá gynekologická ordinace, je ale snadné cystu odhalit a diagnostikovat i pouhým okem zkušeného lékaře a tím nastavit správnou léčbu hned od počátku objevení.

Příznaky, které vám mohou napovědět, že máte cystu na vaječníku:

  • můžete cítit bolest v podbřišku2 nebo v oblasti pánve, která může střílet do dolní části zad a stehna
  • příznakem může být i bolest prsou
  • můžete trpět pocitem nafouklého břicha, plností
  • při pohlavním styku můžete cítit bolest, zejména v oblasti pánve
  • pozorovat můžete neobvyklý nárůst ochlupení
  • všimnete si zhrubnutí svého hlasu
  • krátce před menstruací míváte bolesti v pánvi
  • při stolici cítíte bolest nebo tlak na střeva
  • vylučování moči nebo stolice doprovází bolest, tlak, nebo je nesnadné
  • častá bývá i bolest při sexu
  • největším ukazatelem jsou potom poruchy menstruačního cyklu1, zejména bolestivá a nepravidelná menstruace

Pokud dojde k samovolnému prasknutí cysty, doprovází ji bolest břicha4, kterou doprovází nevolnosti8 a zvracení3. Zvláště, pokud o existenci cysty víte a nastaly by u vás tyto příznaky, vždy rychle vyhledejte lékařskou pomoc.

Vpravo vaječník, ze kterého vyrůstá cysta

Cyst známe několik druhů, které vznikají a škodí rozdílně

Většina cyst vzniká zcela přirozeně během menstruačního cyklu. Takovým cystám se říká funkční cysty. Folikulární cysty, jak se těmto přirozeně vznikajícím cystám říká, bývají neškodné a obvykle se jejich přítomnost vyřeší přirozeně během dvou až tří menstruačních cyklů. Takové cysty obvykle ani nepostřehnete a nemají žádný vliv na fungování vašeho těla.

Méně časté jsou ostatní druhy cyst, které však ve vašem těle mohou působit problémy s bolestí, s menstruačním cyklem a následně také mohou způsobit potíže s plodností.

Dermoidní cysty - jsou to cysty, které mohou obsahovat tkáně, jako je kůže nebo vlasy, které se vytvořily ze zárodečných tkání v době, kdy se vaše tělo teprve vyvíjelo

Cystadenomy - jsou nádory žlázového původu, které obvykle rostou i do velmi velkých rozměrů a vyplňovat velkou část břišní dutiny. Jejich přítomnost se obvykle řeší operačně, avšak operační zákrok je snadný a má trvalý efekt.

Cysta žlutého tělíska - cysta na žlutém tělísku2 bývá drobná, ale často bývá s vaječníkem propojena a bývá prokrvácená. Její přítomnost může rozhodit menstruační cyklus a pokud praskne, začne krvácet do dutiny břišní. Podobně jako například mimoděložní těhotenství22, tak prasknutí této cysty je život ohrožující stav.

Endometriomy - tyto cysty se vyvíjejí v důsledku endometriózy6, což je nemoc, kdy rostou buňky děložní sliznice mimo dělohu. Tyto cysty ovlivňují ženskou plodnost zejména tím, že mohou vaječník utlačovat a snižovat tak počet folikulů v dalším cyklu.

Syndrom polycystických ovárií2 - je pak samostatné onemocnění, při kterém se cyst na vaječníku může vytvořit hned několik. Tento syndrom patří k nejčastějším příčinám ženské neplodnosti. Při tomto syndromu dochází ke zvýšené aktivaci folikulů, které ale správně nedozrávají. Nejčastější a efektivní léčbou syndromu polycystických ovárií je pak léčba za pomocí hormonální antikoncepce, která paradoxně dokáže vaječníky zklidnit a tím pomoci k ovulaci.

Léčba cyst závisí na jejich původu

Nejdůležitějším faktorem toho, jak váš lékař bude přistupovat k léčbě cysty, je její původ a druh. Příčina vzniku cysty je důležité vodítko k léčbě. Vyšetření cysty spočívá v důkladné gynekologické prohlídce, obvykle i s použitím ultrazvuku, a krevních testech.

Odběr krve v gynekologické ordinaci, kde své potíže řešíte, slouží k tomu, aby lékař dokázal diagnostikovat, o jakou cystu se jedná. Z odebrané krve totiž v laboratoři dokáží vyčíst, zda se jedná o rakovinné buňky či nikoli.

Pokud lékař shledá, že vaše cysta je folikulární, běžná, která vzniká během cyklu, není ihned třeba nějakou léčbu započínat. U většiny folikulárních, běžných cyst, se vyčkává nejméně tři cykly, zda si s nimi tělo neporadí samo.

Před každým zásahem do vaječníků je tak zapotřebí zejména cystu důkladně diagnostikovat

Operace cysty na vaječníku a případná hysterektomie

Operace, kdy je cysta odstraněna i se svým obalem, zajistí, že cysta už se nebude dále tvořit. Bohužel však nezaručí, že se nevytvoří cysta jiná, na jiném místě.

Operace se volí zejména u cyst, které jsou endometriální a které přímo způsobují ženinu neplodnost. Operace se pak provádí laparoskopicky, tedy za pomoci zavedení několika ramen operačního přístoje s minimálním zásahem do těla.

Cystu pak lékař odstraní i s jejím pouzdrem a lůžkem. K operaci se přistupuje pouze v krajních případech také pro to, že každý operační zásah do vaječníku znamená narušení kapacity vaječníků, tedy takzvanou ovariální rezervu2. Po zákroku totiž může vaječník produkovat vajíčka v menší míře než dříve.

Cysty, myomy a další útvary, které se mohou kolem dělohy a vaječníků vytvořit, mohou být jednou z příčin, kdy se lékař rozhodne pro provedení hysterektomie2 - chirurgickém odstranění dělohy. Během operace dokáže lékař cystu diagnostikovat a rozhodnout se během ní k přesnému postupu léčby, případně může vaječníky zcela odstranit. Po hysterektomii žena nemá menstruaci a nemůže otěhotnět, i bez odstranění vaječníků se riziko návratu cyst výrazně zmenšuje. V menopauze je výskyt cyst nejnebezpečnější

Cysta na vaječníku souvisí i s menopauzou

V období při a po menopauze2 je výskyt cyst častý, zejména v souvislosti s dorůstáním folikulů během ovulace. Ke vznikům cyst dochází také díky hormonálním odchylkám, které období podzimu ženského cyklu doprovázejí.

Nebezpečí cyst v období v menopauze tkví v tom, že menstruace bývá nepravidelná, a tak si ženy nespojují její absenci s jinými potížemi. Po menopauze, kdy již žena nemá menstruaci vůbec, mívá tendenci gynekologická vyšetření odbývat. Případné cysty pak lékař odhalí často až ve fázi, kdy jsou nebezpečně velké a dorůstají do fáze cystického nádoru.

Pamatujte proto, že i když jste žena, jejíž produktivní fáze života skončila, stále o sebe musíte pečovat a pravidelně navštěvovat gynekologii.

Existuje prevence, která by tvorbě cyst zabránila?

I když jsou cysty přirozenou součástí lidského těla, lze jim předcházet. Prevence pak spočívá zejména ve zdravém a vyváženém přístupu k jídlu i pohybu.

  • cystám můžete předejít správnou životosprávou (omezit mastný tuk, vejce, sýry, mléčné výrobky, sacharidy, alkohol a kávu, svůj jídelníček obohatit o celozrnnou stravu, ryby, kuřecí maso, čerstvé ovoce a bylinkové čaje)
  • nepřetěžováním organismu, nasloucháním svému tělu, dopřáním mu dostatek odpočinku, nepoužíváním syntetických přípravků
  • tělu dopřát dostatek spánku
  • mít pravidelný přísun tekutin, ideálně v podobě čisté vody
  • věnovat se pohybu, zejména tomu přirozenému
  • pokud se s cystami vyskytuje často i kvasinková infekce, dopřejte si protikvasinkovou dietu

Cystám můžete předejít správnou životosprávou

Hormonální antikoncepce - samostatná kapitola v boji proti vzniku cyst

Hormonální antikoncepce je užitečným vynálezem naší doby, kterýa využíváme zejména jako prostředek, který nás chrání před nechtěným otěhotněním. Antikoncepce ale nabízí další zdravotní bonusy, které vám může lékař navrhnout právě i při léčbě vzniku cyst na vaječnících.

Hormonální léčba se používá i v případě výskytu endometrických cyst, kdy antikoncepce může paradoxně pomoci k nastartování ovulace a tím otevřít cestu přirozenému početí miminka.

Přírodní léčba cyst na vaječnících

Bylinky a babské rady - i to může být součást léčby, kterou můžete zkusit v boji proti cystám. Podle názorů, které nahlížejí na lidské tělo celostně, jako je například tradiční čínská medicína, je příčinou vzniku cyst nerovnováha v oblasti jater.

Jedním z nejdoporučovanějších způsobů, jak léčbu cyst podpořit, bývá terapie teplem. Podbřišek je dobré nahřívat horkými obklady, elektrickou dečkou nebo nahřátými kameny. Pokud teplo nebude přímo léčit, minimálně vám uleví od bolesti a nepohodlí.

Pod horký obklad můžete přidat i vrstvu kapesníků nebo šátku, který namočíte do ricinového oleje. Ricinový olej je všestranně využitelný pro mnoho neduhů, jeho výsostná vlastnost však spočívá zejména v tom, že dokáže odstraňovat toxiny, včetně těch hluboko usazených v těle.

Obyčejný heřmánek vám pomůže ulevit od stresu, bolestivosti a zároveň dokáže harmonizovat menstruační cyklus. Mezi královskou bylinu na ženské obtíže je ale nutné zařadit zejména kortyhel. Pro harmonizaci jater, související s cystami, pak lze doporučit pití ostropestřece marijánského a smetánky lékařské. Výborný pro tento případ bude také univerzální lék Gynex, který všechny dámy, které někdy řešily gynekologické potíže, důvěrně znají a často na něj nedají dopustit.

Více o cystě na vaječníku na Modrém koníku

Použité zdroje:

  1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Ovariální_cysta
  2. https://www.novinky.cz/zena/zdravi/464653-hormonalni-antikoncepce-nemusi-byt-jen-strasak-muze-pom...
  3. https://www.novinky.cz/zena/zdravi/396256-cysty-na-vajecnicich-dokazou-potrapit.html

Hodnocení a zkušenosti s cystou na vaječníku

Máš zkušenost s cystou na vaječníku?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce