Ovariální rezerva

Pokud se potýkáte s neplodností a hledáte její příčiny, nebo řešíte otázku, zda si ještě můžete dovolit mateřství odkládat, v obou případech je pro vás jedním z vodítek k řešení určit, jak velkou ještě máte zásobu vajíček. Ovariální rezerva je termín, který označuje kapacitu vaječníků a množství vajíček, které jsou vaječníky schopny k oplodnění vytvořit.

Ovariální rezervu lze vyčíslit pomocí ultrazvuku vaječníku nebo měřením hormonu AMH neboli anti-Müllerova hormonu2.

Ovariální rezerva
Popis obrázku: Kolik máte vajíček, to lékař zjistí ultrazvukem nebo měřením hormonu AMH

Jakou máte ovariální rezervu?

Trendem posledních dvaceti let v evropských zemích je odklad mateřství2 do pozdějšího období po 30. roce věku ženy. Mnohé ženy si neuvědomují, že pravděpodobnost početí může být podstatně snížena, i když pravidelně menstruují2. Nejistota vyplývá z množství vajíček, které od narození zanikly.

Každá žena má po svém narození jinou ovariální rezervu, o které se rozhoduje již v období embryonálního života. Vaječníky novorozené holčičky obsahují asi 700 000–2 miliony primárních oocytů, na počátku puberty3 jich však je pouze asi 400 000. Nakonec jich pouze několik stovek během života ženy dozraje a účastní se ovulačního cyklu6 souvisejícího s uvolněním vajíčka do vejcovodu3.

Již v embryonálním období je dána velikost ovariální rezervy budoucí ženy
Popis obrázku: Velikost ovariální rezervy je dána už v 5. měsíci života budoucí ženy v bříšku matky.

Každá žena se však rodí s jinou ovariální rezervou, která značně ovlivňuje možnost početí. Množství vajíček, které se pohybuje v řádech milionů, v průběhu života postupně klesá. Podle odborníků dojde během jednoho cyklu k zániku 40 až 100 vajíček.

Od pátého měsíce života budoucí ženy, tehdy ještě u své maminky v děloze3, je dán počet vajíček, které bude mít žena pro svou budoucí reprodukci k dispozici. Žádná další vajíčka už se nevytváří, jen podstupují dělení. Neexistuje léčba, která by tuto rezervu nějak zvýšila.

Jedinou efektivní pomocí je tak znalost ovariální rezervy a podle aktuálních výsledků přistoupit k založení rodiny včas. Skutečný věk totiž u mnohých žen nekoresponduje s věkem ovariálním - vaječníkovým. Proto některé ženy po vypotřebování vajíček vstupují do předčasné menopauzy a jsou odkázány na dárcovský program.

Jaké jsou možnosti vyšetření ovariální rezervy

Lékaři dosud posuzovali rezervu vajíček na vaječníku podle ultrazvukového obrazu. Pokud vám takové vyšetření bylo nabídnuto, není třeba se na něj nijak připravovat, probíhá jako standardní ultrazvukové vyšetření břicha. Lékař v něm hledá počet tzv. preantrálních folikulů a sleduje objem vaječníků.

Ovariální rezervu lze určovat také dále podle bazální hodnoty FSH z 3. dne menstruačního cyklu, hormonu zvaného inhibin a také podle tzv. clomifenového testu.

Všechna tato vyšetření jsou však nepřesná, často závislá na dni menstruačního cyklu, nebo osobě, která vyšetření provádí. Revolučním objevem je vyšetření AMH = Anti–Müllerian Hormone, který spolehlivě, jak za pomoci odebrání malého množství krve, dokáže vyčíslit vaši ovariální rezervu.

Video: Test ovariální rezervy z krve slouží k měření plodnosti (ENG)

Co je to AMH = Anti–Müllerian Hormone?

Jedná se o hormon, který je produkován granulozovými buňkami časně vyvíjejících se antrálních folikulů. To jsou nezralá vajíčka, která čekají na vzbuzení – hormonální impuls, aby v budoucnu dozrály. Jejich počet se s věkem přirozeně snižuje a tím se také kontinuálně snižuje AMH. Tento hormon nám tedy správně ukazuje počet zbylých vajíček.

Mám si nechat vyšetřit hodnoty AMH?

Vyšetření hormonu, který by vám odpověděl na otázku, zda máte dostatek vajíček, zvažujte hlavně v případě, že budete odkládat těhotenství do vyššího věku. Získáte tak jistotu, že máte dostatek vajíček i do budoucnosti. Zároveň se také zeptejte maminky a babiček, v kolika letech ve vaší rodině přicházejí ženy do menopauzy. Pokud je to dříve než v pětačtyřiceti letech, je vyšetření na místě. Zjišťování ovariální rezervy se také využívá u pacientek po operaci vaječníků, u žen s těžkou endometriózou6 či po chemoterapii.

Test a případnou léčbu neplodnosti3 by měla podstoupit každá žena, která se o početí neúspěšně snaží déle než rok.

Hormon se měří z odebrané krve a provádějí je běžné laboratoře. K vyšetření není třeba se objednávat a i pokud nebudete mít doporučení lékaře, lze ho provést kdykoli. Pokud řešíte neplodnost a na vyšetření vám váš gynekolog napíše poukaz, test pro vás bude hrazený vaší zdravotní pojišťovnou. Pokud vás vaše ovariální rezerva z nějakého důvodu “jen” zajímá, test stojí kolem tisícikoruny.

Optimální hodnoty AMH (ovariální rezerva)

Optimální hodnota AMH značí dostatečný počet zdravých vajíček, při takovéto naměřené hodnotě je pak možné v případě neplodnosti vyloučit příčinu v ovariální rezervě. Při nízkém AMH je naděje na přirozené otěhotnění malá, ale stále je zde možnost otěhotnění za využití některé z metod umělého oplodnění24. V případě, že je vaše hodnota AMH velmi nízká, je pak k úspěšnému početí miminka zapotřebí využít dárkyně vajíčka.

U hodnot AMH je vždy nutné vědět, v jakých jednotkách je výsledek uveden.

... pmol / l ng / ml
Optimální 28,6 - 48,5 4,0 - 6,8
Dostatečné15,7 - 28,6 2,2 - 4,0
Nízké 2,2 - 15,7 0,3 - 2,2
Velmi nízké 0,0 - 2,2 0,0 - 0,3

Více o Ovariální rezervě na Modrém koníku

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20180211155850/https://arleta.cz/ew/6ed0df77-8146-4d4c-98cc-644f21cec...

Použité zdroje obrázků

  1. https://pixabay.com/cs/těhotná-těhotenství-těhotná-žena-2021797/
  2. https://pixabay.com/cs/těhotná-dítě-echo-ultrazvuk-518793/

Hodnocení a zkušenosti s ovariální rezervou

Máš zkušenost s ovariální rezervou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
janeckovadenimarie  6. dub 2020

Nízké AMH jen 0,08

Dobrý večer,
je mi letos 37 a mám po 1. ivf. Nevyšlo mi to a bojím se, že se nepodaří ani další pokus.
Co mám dělat, když mám nízké AMH?
janeckovadenimarie  1. únor 2020

Nízké AMH 0,08

Je mi 36 let a mám takovou ovariální rezervu, že mám velmi nízkou šanci na úspěch otěhotnění, ale ne prý nulovou šanci. Záleží, jak budu reagovat na stimulaci vajíček. Dárkyni vajíček nechci, to nám také v Car řekli, ale to je až u neúspěchu. Ale než dárkyni, tak raději přímou adopci, když by nebyla jiná možnost.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce