Těhotná po 30

Být těhotná po 30 je dnes zcela běžné. Benefity pozdějšího těhotenství jsou zřejmé a většinou se dají označit jako socioekonomické. V pětatřiceti již s větší pravděpodobností, než třeba o 10 let dříve máte:

 • vypracovanou kariéru - přeci jen na své kariéře již několik let pracujete a máte své místo na kariérním žebříčku vybudované,
 • lepší finanční situaci a finanční gramotnost - již několik let pracujete a řídíte svůj život sama, popř. s partnerem, velmi často již myslíte na zadní vrátka a tvoříte si rezervu,
 • vlastní bydlení - ať již domek nebo byt, důležité je i to, že máte kde budovat rodinu,
 • partnera pro život - v tomto věku už poměrně jistě víte, co chcete, co jste schopné tolerovat a co ne.

Těhotná po 30
Pakliže plánujete otěhotnět, máte v tuto chvíli perfektní předpoklady stát se výborně připravenou maminkou. Vaše těhotenství24 bude velmi informované (hodně čtete, vyhledáváte informace, nebojíte se zeptat), miminku i sobě chcete dát zkrátka to nejlepší. Pravděpodobně se budete aktivně účastnit různých těhotenských cvičení9 a budete dbát na zdravou a vyváženou stravu1.

Být těhotná po 30 má i své mínusy

Být těhotná po 30 ale neznamená pouze benefity. Po 30. roce začínají pomalu ale jistě klesat hladiny ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu a také dochází k pozvolnému vyčerpávání ovariální rezervy (počet vajíček). Tato skutečnost má za následek fakt, že pomalu klesá schopnost otěhotnět, a to zejména po 35. roce věku. Tento věk je v České republice vnímán jako taková hranice mezi těhotenstvím, které je považováno za bezproblémové a těhotenstvím, na které je již nutné více lékařsky dohlížet.

Společně s tím, jak se zvyšuje počet svíček na vašem dortu také mimo jiné “stárnou” vaše vajíčka. Čím déle vaše vajíčka čekají na oplodnění, tím větší je pak riziko chromozomální vady. Díky této skutečnosti se také u těhotenství po 35. roce věku více sleduje jeho průběh. Existuje vyšší riziko genetických vad a také samovolných potratů1. Zkrátka a dobře - vajíčka již nejsou tak kvalitní, jako dřív a navíc vaječníky pomalu ztrácí funkci nekvalitní vajíčka rozpoznat a nedopustit, aby byla oplodněna.

Těhotenství po 30

Amniocentéza jako vyšetření navíc

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem se po 35. roce dočkáte automaticky jednoho vyšetření navíc - amniocentézy. Amniocentéza je odběr plodové vody2, díky jejímuž rozboru dokážou lékaři vyloučit některé genetické vady, např. Downův syndrom.

A na co se připravit, pokud vás toto vyšetření čeká?

Amniocentéza se provádí ambulantně mezi 16.29 a 20. týdnem těhotenství20 (pouze u vícečetného nebo rizikového těhotenství můžete být hospitalizována v nemocnici). Velmi tenkou jehlou je vám odebrán vzorek asi 20 ml plodové vody. Po celou dobu odběru jste zároveň pod kontrolou ultrazvuku, lékař má možnost sledovat polohu plodu36. Následně v rámci vyšetření sledují lékaři tzv. chromozomální aberaci, což je změna počtu chromozomů, která může mít vliv na zdraví plodu. Na základě toho jsou poté schopni určit potenciální riziko vývojové vady u plodu. Bezprostředně po vyšetření byste se měly vyhýbat zvýšené fyzické námaze, další omezení většinou nutná nejsou.

Více se o amniocentéze můžete dočíst v samostatném článku na téma: Amniocentéza17

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem je také pravděpodobné, že otěhotnění nemusí vyjít tzv. na první dobrou. V okamžiku, kdy je vám víc než 35 let, nechají vás lékaři obvykle zkoušet početí přirozenou cestou zhruba 6 měsíců. V případě, že budete muset podstoupit umělé oplodnění24, je vaše šance na úspěch cca 15 %.

Více informací o umělém oplodnění najdete v článku: Asistovaná reprodukce

Pokud se právě snažíte otěhotnět, držíme vám palce, ať se zadaří. A v případě, že už těhotné jste, užívejte si svůj stav každým douškem!

Více o těhotné po 30 na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.mesicnikzdravi.cz/vztahy/tehotna.htm
 2. https://cs.wikipedia.org/wiki/Amniocentéza
 3. https://zoommagazin.iprima.cz/zajimavosti/vek-zen-s-umelym-oplodnenim-dal-stoupa-prumer-je-nad-35...
 4. https://www.modrykonik.cz/snazime-se/tehotna-po-30/
 5. https://web.archive.org/web/20140704104113/http://www.parenting.com/article/pregnancy-at-20-30-40...

Použité zdroje obrázků:

 1. pixabay.com
 2. https://pixabay.com/en/pregnancy-couple-love-pregnant-1742143/

Hodnocení a zkušenosti s těhotnou po 30

Máš zkušenost s těhotnou po 30?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Přihlas se do těhotenského newsletteru