V 7tt mi doktor nedá neschopenku, je to normální?

iluky
15. pro 2014

Ahoj vsem, prosim o radu…jsem ve zkusebni dobe a jsem 7tt, prodavam v parfumerii 12hod denne bez moznosti si sednout a je mi tu fakt zle, nemame tu wc a uz jsem tu zvracela nekolikrat do kyblu. Dnes jsem to rekla dr a ten mi odvetil ze do 12tt mi nemuze dat neschopenku a ze mi nemuze pomoct. Je to normalni?

lenkavd
17. pro 2014

@paracka gynekolog není těžce mimo. Bohužel se neschopenka v ČR u těhotných šíleně zneužívá a používá se tak jak nemá... Někomu už to dochází a začíná se k tomu stavět tak jak by měl, ač chápu, že se to mnoha ženám vůbec nelíbí, protože je stále zakořeněné, že na neschopenku má těhotná nárok kdykoliv si řekne.

iluky
autor
17. pro 2014

@lenkavd tak zneužívat ji nechci,vychazky pro me nejsou nic moc,ale prece nedam vypoved a najit tu jinou praci kde nebudu vybalovat zbozi atd je problem...a kdyz zustanu na pracaku a vycerpam podporu tak co pak?

lenkavd
17. pro 2014

@iluky ale i to že máš zatím fyziologické těhu bez problémů (běžné zvracení problém není) prostě zneužívání neschopenky je. Neschopenka je pro nemocné a to ty nejsi... Já to nemyslím špatně i tě chápu, že jsi v blbé situaci a bylo by to nejjednodušší řešení. Protože stejně když budeš chodit do práce a oni zjistí, že jsi těhotná, tak poletíš. Je otázka, zda to vydržíš tak dlouho tajit.
Ty jsi předtím pracovala a odváděla nemocenské pojištění nebo jak to máš? Ale jak jsem psala, zkus se domluvit s praktikem, do konce roku ti to napíše a pak už budeš z nejhoršího venku (co se týče nevolností) a má to další řešení 😉

iluky
autor
17. pro 2014

@lenkavd pracuju uz 5let v kuse a nikdy jsem nebyla na pracaku...ja vim,ze to k tomu patri,ale je to problem kdyz zvracis v kamrliku pred lidma a pak ten kybl neses pres celej obchodak na wc protoze tu neni ani umyvadlo....

ninive211
17. pro 2014

@lenkavd Tak pokud tazatelka píše, že má práci, kde si nemůže ani pořádně sednout a má dvanáctky, tak to je práce absolutně nevhodná pro těhotnou a důvod na PN by tu jasně byl. Jasně, že prvotně by to měl řešit zaměstnavatel a přeřadit na jinou práci anebo nechat doma za plný plat, ale neznám snad nikoho, kdo by to tak dělal a tazatelka je ve zkušebce, jakmile se zmíní zaměstnavateli o těhotenství a že by chtěla zůstat doma při plném platu,že na to má ze zákona nárok, tak má hned v ruce výpověď a žádný plný plat, na PN by měla alespoň těch 60%.
Já mám sedavou kancelářskou práci a stejně se mě Dr. na první kontrole v 8.tt zeptala, jestli náhodou nepotřebuju neschopenku a kdyby něco, tak ať si řeknu...neměla s tím absolutně problém. Já si nedokážu představit, že bych ve druhém měsíci, kdy mi bylo asi nejhůř (a to jsem měla pohodové těhotenství a skoro mi nebylo blbě) trávila dvanáct hodin v kuse stáním! A k tomu v parfumerii, mně se lehce navalovalo i v buse, když si přisedla trochu více navoněná postarší "dáma", v parfumerce si to totálně nedokážu představit.

lenkavd
17. pro 2014

@iluky ano je to problém, to souhlas. Ale ne zdravotní, který by měla řešit neschopenka. Správně by toto měl řešit zaměstnavatel, ale tam zase narážíme na problém jménem zkušební doba.
Tak ono jestli dobře počítám, tak podporu od pracáku by jsi měla mít až skoro do MD, odpracováno máš (tam akorát nevím, jestli by se na tebe vztahovala ochraná lhůta, to by chtělo zjistit)...
Ale každopádně určitě najdeš doktora, co ti to napíše, je jích stále hodně. Já jenom tím vším jsem chtěla říct, že doktor prostě nedělá nic špatně, jak ho tu některé osočovaly a neschopenka u těhotných se nepoužívá tak jak má, tedy na to, na co je primárně určená. Ale ať ti to vyjde tak jak ty chceš a je ti brzy dobře 😉

lenkavd
17. pro 2014

@ninive211 jestli jsi dobře četla, tak to co píšeš v prvním odstavci jsem cca psala....
Ale trvám si na tom, že důvod pro PN to prostě není. Doktor nemůže suplovat funkci zaměstnavatele nebo řešit osobní problémy. Proto to vypadá tak jak vypadá......

iluky
autor
17. pro 2014

@lenkavd chapu to co jsi tim chtela rict,jen nechci pritom ze od skoly pracuji byt bita...nechci zneuzivat system,ale kdyz mi pak mladsi nevlastni sestra ktera nikdy nepracovala ani skolu nedodelala rekne,ze na davkach ma celkem 15tis co si tady ani ja nevydelam,tak me to vytaci,tak si rikam proc bych po 5letech nemohla chtít po systemu neco ja...akorat ze me to nikdy nevyjde :D

lenkavd
17. pro 2014

@iluky ten kdo je poctivý na to vždycky dojede, bohužel 😝
To co píšeš je naprostá pravda a dokuď to bude systém dovolovat, bude to vypadat tak jako to vypadá.

evulina77
17. pro 2014

@iluky pokud jsi ve zkušebce, tak tě můžou vyhodit bez udání důvodu kdykoliv během té doby

xpila
17. pro 2014

@iluky Jen teda pozor na další věc - pokud tě vyhodí ve zkušebce (což samozřejmě po dvou týdnech na nemocenské můžou), tak bys pak sice měla neschopenku, ale neměla nárok na PPM, protože by ses nevešla do ochranné lhůty.

keeshka
17. pro 2014

Dle mého to není normální, když je ti takhle blbě. Mě dal gynekolog neschopenku od 6tt. Prostě jsem tam šla na potvrzení a vedle plodu se objevil ještě jiný útvar, možný hematom, takže mě okamžitě poslal domů. Průkazku jsem dostala až někdy v 11tt, kdy mi ji musel dát kvůli screeningu, ale byla jsem od začátku riziková a stále mi moc nedávali šanci udržet.
Pokud je ti takhle blbě, chápu, že být v práci je opravdu problém. Zašla bych k praktické a vysvětlila jí problém. Pokud jsi ve zkušebce, domluvila bych se, že neschopenka bude vystavena na něco jiného, aby se tam nepsalo těhotenství, pro jistotu.
Tak hodně štěstí!!

iluky
autor
17. pro 2014

@xpila ja se obavam ze se nevejdu ani tak podle toho co jsem cetla na netu ale moc tomu nerozumim...

mimi1004
17. pro 2014

Šupajdi k obvoďákovi, vymysli si virózu nebo záda! Taky jsem to tak udělala, dělala jsem v práci 9,5h. Sice jsem seděla, ale pauza na oběd minimální, ochota upravit směny žádná...

xpila
17. pro 2014

@iluky No ochranná lhůta je max. 180 dní od ukončení zaměstnání, nicméně je tak dlouhá, jak bylo poslední zaměstnání. Takže pokud by tě vyhodili ve zkušebce, tak moc dlouhá nebude a to 100 % nestihneš.

iluky
autor
17. pro 2014

@xpila a kdyz na to nemam narok,co to pro me znamena?

keeshka
17. pro 2014

@lenkavd já bych naopak řekla, že tu důvod k neschopence je. Zvracení sice k těhotenství patří, ale u některé je prostě ve větší míře a už pak není normální fyziologické těhotenství. Ono není sranda stát celý den na nohách, nemoci na toaletu a takové nevolnosti. Poprvé jsem nastoupila na nemocenskou v těhotenství, kdy mi byla vyloženě nařízena a i když jsem si předtím myslela, že těhotenství není nemoc a proč chodit na nemocenskou, názor jsem změnila. Prostě když má žena pocit, že by jí bylo lépe na nemocenské, práci nezvládá, šla bych. Jak se tady bavíte, systém je často zneužíván a upřímně, tohle je moment kdy bych prostě myslela na sebe a dítě. Je to moment kdy si řeknu, na co si pojištění platíme 😉

xpila
17. pro 2014

@iluky To, že nebudeš mít mateřskou, ale rovnou rodičovskou.

iluky
autor
17. pro 2014

@xpila jo tohle 🙂 jj o tom jsem uz cetla...

mimi1004
17. pro 2014

@keeshka Přesně tak, já jsem šla na neschopenku ve 12tt. Přitom mi fyzicky nic nebylo, žádné ranní nevolnosti, žádné zvracení, jen jsem měla citlivější čich, ale jinak jsem byla v pohodě. Tedy krom jedné věci - vadilo mi dlouhé sezení. Připadala jsem si trapně, ale můj vnitřní pocit mi říkal, že je něco špatně. A taky že jo - v 16tt mě hospitalizovali s neskutečnými bolestmi v podbříšku. Zjistili mi obrácenou dělohu, která byla důvodem, že jsem nemohla dlouho sedět. Měla se mi otočit v dalším průběhu, ale neotočila se a zřejmě byla i jedním z důvodů, proč jsem ve 26+2tt porodila (děloha roste do pánve místo do břicha). Naštěstí zatím malá krásně roste pod dohledem lékařů v Motole, ale já děkuju bohu za to, že jsem svůj instinkt poslechla a zůstala doma. Kdybych dál chodila do práce, ten 16tt by byl pro mimčo fatální... 😒

iluky
autor
17. pro 2014

@mimi1004 juj! Tak hlavne ze jste obe v poradku 🙂

kamino
17. pro 2014

Ja mela od gynekologa neschopenku od 6 tt. Nemel s tim problem. Byl ale kryty,protoze tehotenstvi bylo za pomoci CAR..takze to je mozna i tim.

kamino
17. pro 2014

Jeste k te vypovedi ve zkusebce...mam za to,ze existuje zakon,kdy nesmi vyhodit tehotnou..poinformuj se na socialve,ci pracaku,tam ti urcite reknou vic.

polaks
17. pro 2014

Mne gynekoóg u druhého tehotenstva napísal neschopenku už v 4tt. robila som na smeny,dopol. a odpol. v obchode a občas som musela vykladať tovar zo skladu a dr. mi povedal,že sa naťahovať nemám a vypísal ma.Nerobil s tým žiadny problém.

evulina77
17. pro 2014

@kamino ve zkušebce může

xpila
17. pro 2014

@kamino To sice ano, ale nevztahuje se to na zkušební dobu, protože to není klasická výpověď, ale zrušení pracovního poměru ve zkušební době.

lenkavd
17. pro 2014

@kamino těhotenství po umělém oplodnění je bráno automaticky jako rizikové, tedy je nárok na neschopenku od začátku
@keeshka je jasně popsáno jaké zvracení (a jeho následky) je fyziologické a jaké ne. To že zvracíš párkrát denně prostě fyziologické je. Nemyslím si, že by zakladatelka psala o nějakém extrémním zvracení. Neboj, já těhotná byla, 2x. Vím o čem mluvím a se zvracením jsem si u jednoho docela užila. Když jsem se málem pozvracela uprostřed operace přímo od otevřené operační rány, bylo mi jasné, že v tu chvíli tam nemám co dělat. Takže jsme si vzala týden dovolenou, ze zaměstnavatelem jsem se domluvila a zrušila všechny své plánované operace a zůstala jsem pouze na ambulanci, bez služeb. Cca po 3 měsíci jsem se vrátila na plno, od 6m jsem už operovat nemohla a šla jsme na překážky na straně zaměstnavatele až do MD. Všechno je to jenom o tom co člověk chce a jak se dohodne...
Nemocenské pojištění si platíš pro případ nemoci a ne proto, že ti jako těhotné není v práci dobře. Když je to oprávnění rizikové těhotenství s problémy tak pak je neschopenka na místě, jinak se to prostě má řešit jinými prostředky, tomu určenými,

lucina90
17. pro 2014

@mimi1004 tak ještě že to dobře dopadlo. Ja se sice teprve snažím, ale taky mám sedavou práci 9h a obrácenou dělohu..dr říkala, že se to má v těhotenství spravit

mysicka_lb
17. pro 2014

Vůbec se nestresuj a běž ke gynekologovi vyděšená, že občas špiníš. Do vzorku moči, který budeš odevzdávat, přidej kapku krve (píchni se do prstu). Budeš doma hnedka. On má tabulku, co je a není důvod k neschopence, jak se ty subjektivně cítíš, ho bohužel nezajímá. Nevolnost podle tabulky není důvod k neschopence, ale tohle ano.

Pro rejpaly: Rozhodně nepodporuju zneužívání neschopenek a sama jsem to takhle neudělala, jen z doslechu vím, že to tak funguje. Teď se ale bohužel se "zneužíváním neschopenek" zatočilo takovým způsobem, že ji nedostanou ani lidé, kteří na ni jednoznačně patří.

kamino
17. pro 2014

@lenkavd tak to jo...ale na mela jen IUI,ne IVF..kazdopadne jsem za tuto moznost byla rada.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru