V 7tt mi doktor nedá neschopenku, je to normální?

iluky
15. pro 2014

Ahoj vsem, prosim o radu…jsem ve zkusebni dobe a jsem 7tt, prodavam v parfumerii 12hod denne bez moznosti si sednout a je mi tu fakt zle, nemame tu wc a uz jsem tu zvracela nekolikrat do kyblu. Dnes jsem to rekla dr a ten mi odvetil ze do 12tt mi nemuze dat neschopenku a ze mi nemuze pomoct. Je to normalni?

lenkavd
17. pro 2014

@kamino tohle přesně nevím. Ale jakmile jdeš z CARU tak je to asi jedno.....
@mysicka_lb to je šílené, co píšeš 😅 Vždyť si to holky můžou uškodit,zbytečně absolvují další vyšetření, které vyvíjejícímu embryjku fakt nepomůžou..
Já tedy nevím o nikom, kdo by na neschopenku měl nárok a nedostal jí.... Včera na mne jedna paní ječela, že mě zabije, jestli jí neschopenku neprodloužím., že přeci na ní má nárok a budou vánoce 🙄

kamino
17. pro 2014

@lenkavd bohuzel mam v okoli pripad,kdy holcina servirka v baru,kdy se oteviralo v 15 hod do pulnoci,kuracke pracoviste prosila o neschopenku,protoze opravdu tuto praci nemohla vykonavat,bohuzel ji nedostala a ve 14 tydnu potratila pri noseni bas s pivem..
Je to hodne slozite ...

pjarm
17. pro 2014

já jsem na neschopence od 7tt doktor mi to sám nabídl, takže si myslím, že to záleží jen a jen na doktorovi a jsem na neschopence celou dobu 😉 v lednu budu přecházet na mateřskou 🙂 nedala bych se jen tak odbýt!!!!

mimi1004
17. pro 2014

@lucina90 Mně se právě neotočila... 😒

mysicka_lb
17. pro 2014

@lenkavd No jo, nevíš o nikom, kdo by měl nárok a nedostal ji.... Jenže co je to ten nárok? Kdo ho posuzuje a podle čeho? Lékař podle tabulek a podle toho, jak se mu který pacient (ne)pozdává? Mám například kamarádku, která dělala v laborce a chytla zánět šlach na rukách. Opakovaně chodila k doktorovi, že s tím nezvládá pracovat a potřebuje na neschopenku, ten ji opakovaně odpálkovával, že simuluje.... Takže pracovat musela a bolelo to čím dál více. Nakonec z toho je chronický zdravotní problém, který už trvá půl roku a bude trvat asi ještě další rok. Přitom původně šlo o banální problém, který by čtrnáctidenní neschopenka vyřešila. Pokud se oprostíme od "presumpce viny," že je každý, kdo chce neschopenku a nemá zrovna tabulkovou angínu nebo zlomené všechny čtyři končetiny, simulant, tak si troufám říct, že pacient zná své tělo a pozná kolikrát v zárodku lépe, že se něco děje, než zkušený lékař.

lenkavd
18. pro 2014

@mysicka_lb víš to máš jako všude, jsou dobří doktoři a pak ti špatní... Zánět šlach nemohl poznat s prominutím jenom idiot. Měla jít někam jinam, když nebyla spokojená... Nebyla by ani první ani poslední. Takových pacientů chodí denně několik, kteří byli předtím někde jinde a nejsou s výsledkem spokojeni.
Jen si tedy dovolím oponovat že by to 14 denní neschopenka vyřešila, ono to není tak jednoduché....
Jako to co píšeš tak je pravda, ale kdyby jsi viděla, co všechno jsou schopní lidi nasimulovat a zahrát, pochopila by jsi, že ono to není tak jednoduché. Já osobně se snažím lidem věřit, protože tomu vnitřnímu pocitu co ty píšeš taky osobně věřím, ale musí být pro to alespoň nějaké důkazy, protože pocit je prostě málo. A ať se ti to líbí nebo ne, tak to prostě je....

zmrz_lina
18. pro 2014

@mysicka_lb já si myslím, že tady je problém ten, že neschopenka neslouží k řešení nevhodného zaměstnání pro těhotnou (a to se tu snaží říci i @lenkavd). Od toho prostě jsou jiné předpisy, které toto řeší, a pokud se na řešení problému s nevhodným zaměstnáním pro těhotnou použije PN, tak je to prostě její zneužití, ať se vám to holky líbí, nebo ne.

ronyx
18. pro 2014

Já byla na nemocenské od první návštěvy gynekologa.Doktorka mi na rovinu řekla,že nežijeme ve středověku kde se musí makat do porodu a že pokud chci nemocenskou něco mi napíše a bylo to 🙂 Navíc jsem pracovala ve fabrice kde lítá skelná vata,tahaj se těžké věci a ještě je tam hluk. Ona byla ale tak super a tak vstřícná,že by mi to napsala i kdybych pracovala v teplém kanclíčku bez jakékoliv námahy 🙂 Je to fakt jen o lidech,na koho prostě narazíš 😉

78marcela
27. pro 2014

@lenkavd naprosto souhlasím, co říkáš o té neschopence. Jen opravím jedno, ne každá těhotná po IVF má automaticky nárok na neschopenku. Je to asi nejspíš zase o tom, kdo si řekne. Já se v Car léčím od 2010, dvakrát jsem byla těhotná, jednou jen velmi krátce, odešlo to s ms. Podruhé přestalo bít srdíčko v 9.týdnu. Musela jsem na revizi. Neschopenku jsem neměla, nikdo mi ji nenabídl, a ani mě to nenapadlo.. Teď, včera, jsem si opět objevila zatím slabě pozitivní test, jsem teprve devátý den po transferu embryí. Nicméně to teď už zvažuji, že chci zůstat doma. Sice pracuji jako učitelka, žádná fyzicky namáhavá práce, ale jsem stále v kolektivu děti, které na mě prskají bacily. V tom září jsem od nich chytla docela ošklivou virózu, doktorka ji pak uvedla jako jednu z možných příčin potratu. Prostě se teď už bojím. Jestli mi ji teda někdo dá. To nevím. Jak jsem psala, nikdo mi ji předtím nikdy nenabídl.

kotito
27. pro 2014

@78marcela držím pěsti!!!

ragi272
27. pro 2014

@iluky zajdi si k obvodákovi a domluv se s ním řekni jaký máš problém i to co ti řek gynekolog. opravdu záleží na tom jaké máš doktory...

kotito
27. pro 2014

Mě doktorka PN nabídla už v 6 týdnu. Nechala jsem si jí napsat v 8 týdnu, kvůli nevolnostem. Pracuji jako kuchařka v takové lepší restauraci a ty pachy mě nutily ke zvracení.... Pro mě děs a zvracející kuchařka taky nic moc 😀

78marcela
27. pro 2014

@kotito díky, jsi hodná🙂 věřím, že to bude teď ok, musí, smůlu už jsem si snad vybrala a teď se konečně dočkáme.🙂

lu777
27. pro 2014

@iluky proboha co to je za hlášky od toho gynekologa? to si nevidí do huby?? 😲 🤐 🤐
stoprocentně bych hledala jiného doktora!!!

a hlavně se šetři, nenervuj se kvůli pitomé práci 😉 za pár let tyhle lidi ani nebudeš znát, nezní to jako práce snů, takže bych se soustředila na syna nebo dceru 😵 😉

lu777
27. pro 2014

@lenkavd formálně máš samozřejmě pravdu... já osobně ale teda za zneužívání tohle až tak nepovažuju... protože dotyčné špatně je... a jde i o ochranu dítěte, o které může klidně při 12tihodinových směnách a stání přijtí 😖

za zneužívání dávek považuju, když je bere někdo komu nic není (tzv. invalidky a to není na 8- 9 měsíců ale většinou na celý život 😝 ) apod.

jinak bez ohledu na vystavení PN bych hledala jiného gynekologa, protože jestli jí říká to co tu psala, tak je to velmi neprofesionální a k takovému dr. bych v těhotenství tedy chodit nechtěla...

lu777
27. pro 2014

@mysicka_lb nevím jak ofiko, ale mám dvě kamarádky co zvracely dost a měly kvůli tomu PN... obě braly nějaké čípky na to a jedné bylo zle až od 6. měsíce...
ale co jim tam psal dr. to netuším.. každopádně jedna z nich třeba zhubla 6 kg za 2 měsíce...
takže zvracení rozhodně důvod k PN být může 😉

lu777
27. pro 2014

@lenkavd mně nechtěli dát PN ani po IVF... já byla navíc napěchovaná hormonama, zle mi bylo a nervy co zas bude (už jsem předtím o mimčo přišla)... nakonec mužovi ruply nervy a po ostré hádce jsem PN měla (on kvůli tomu IVF šel i na operaci, nebyla to fakt žádná maličkost)...
takže zrovna tohle si mysím, že je nějaké divné... každý dr. si to sází jak chce... protože pak jsem slyšela jak se naprosto zdravých holek někdo ptá jestli PN chtějí a ony nechtěly třeba a dr. se jich ptal opakovaně a to jim ani nebylo moc špatně, nic...

a když jsem bývala nemocná často ještě před dětmi, tak mě dr. nechtěla ani pořádně vyšetřit, že mi prý nic není... tak jsem si připadala jak hypochondr, bylo mi hůř a musela jsem se pak už šíleně přemáhat, abych mohla jít do práce... skončilo to tím, že jsem zkolabovala přímo v práci... mojí doktorce pak volal doktor přímo přede mnou z nemocnice a řádně jí vynadal, že mám zánět někde u srdce..... dal mi PN a odeslal mě do nemocnice ve Střešovicích...
pak když jsem šla na kontrolu k doktorce tak to bylo až legrační - neustále se mě ptala do kdy chci PN a že mi ji kdykoli může prodloužit nebo dát znovu...
bohužel ne každý doktor ví co dělá, do člověka jednak nevidí a druhak ne každý doktor je zodpovědný a pečlivý (někteří to studium sotva prolezou, co si budeme povídat a dál se nevzdělávají)....
mě tohle naučilo, že člověk se musí bránit, když mu je zle a doktor nereaguje...

saaralota
27. pro 2014

@lenkavd no já nevím, ale i nevolnosti bych jako důvod k neschopence viděla...samozřejmě je to dost subjektivní a špatně posoudit, jestli si někdo nevymýšlí... ale mě bylo zle naprosto od začátku těhotenství až do cca 15. týdne, a to tak, že jsem sotva mohla jíst, motala se mi hlava, klepala jsem se, byla jsem naprosto slabá...naštěstí mi můj lékař neschopenku dal, protože jinak bych asi musela dát v práci výpověď. Měla jsem problém se zvednout z postele, natož se dopravit do práce (1,5h autobusem) a nějak tam fungovat. Bylo to opravdu děsný, i když objektivně mi vlastně nic nebylo, dítě v pořádku... asi po 15. týdnu se to zlepšilo, zle mi bylo pořád, ale už jsem byla schopná trochu fungovat a i jsem začala chodit třeba na krátké procházky. Do té doby jsem jen přežívala. Práci mám normální kancelářskou, takže nic zatěžujícího, ale nebyla jsem schopná tam ani dojít... takže jsem vděčná, že jsem neschopenku měla a nepovažuju to za její zneužívání.

marecek4
27. pro 2014

když pominu to že jsi těhu,tak stačí jediná kontrola z hygieny-nedostatečné pracovní zázemí-pokud tam není toaleta a máte tam 12 hodinové směny-tak je to proti předpisům a divím se,že něco takového vůbec dovolili otevřít-i stánkaři musí mít tohle vyřešené,o možnosti si sednout ani nemluvím-po 4 hodinách práce máš nárok-zákonný na přestávku,takže musí být možnost odpočinku-vstoje za pultem to asi nesplníš,jako já teda nadávám na to že nemáme kam jít a musíme se doprošovat případně lidí na pochůzce,ale tohle.... no comment
takže si můžeš vybrat-vydržet ještě chvilku-pokud už jsi to nedořešila a nechat si napsat neschopenku od to 12 tt-i když pokud dr ví,že jsi těhu,tak fak nevím proč ji nenapíše dřív-ono vlastně děláš v rizikovém prostředí-chemikálie i když vonavé,a jako bonbonek až už budeš doma tam poslat kontrolu-protože tohle se může stát každé druhé,která přijde po Tobě a nemyslím si,že by zaměstnavatel musel zneužívat svého postavení a že je málo práce a neposkytnout prostor pro základní životní potřeby a dodržení zákoníku práce

svetlus_pepca
27. pro 2014

Mně gynekolog taky neschopenku nenapsal dřív než ve 12.tt, ale obvodní doktorka hned, jak jsem zjistila, že jsem těhotná 😉 Dojížděla jsem docela daleko do práce autobusem, a to se fakt nedalo.

tak2014
27. pro 2014

@zmrz_lina naprostý souhlas...v dnešní době se v těhotenství nemocenská zneužívá v nevídané míře...pracovní neschopnost je z důvodu NEMOCI, což těhotenství rozhodně není!!! a nevhodné pracovní prostředí pro těhotnou řeší zákoník práce a nelze tak ZNEUŽÍVAT dávky ( každý tady nadává na nepřispůsobivé, ale být na rizikovém těhotenství bez rizika, z důvodu, že si potřebuji "odpočinout"-od čeho proboha, od práce? je zneužití dávek jako každé jiné). Nejvíce mě tu pak dojímají dotazy, zda může žena na rizikovém těhotenství odjet na dovolenou...tak sakra, pokud je mi tak, že nemohu pracovat, tak těžko můžu cestovat, ne? A na takovéto chování poté doplácí ženy, které by PN skutečně potřebovaly...doktoři jsou z toho znechucení a já se jim nedivím, i oni musejí sociálce vysvětlovat, proč ta která žena je v PN...můj doktor s jednou takovou, která se dožadovala PN, vyrazil dveře přede všemi a byla jsem moc ráda, že jsem u takového doktora, který toto zneužívání nepodporuje... Já sama budu pracovat co nejdéle ( pracovat je snad normální, srovnání se středověkem nechápu) a nevím, proč bych měla jako těhotná pracující odvádět daně na těhotné nepracující povalečky... tak a klidně mě ukamenujte děvčata 😎

mysicka_lb
27. pro 2014

@lu777 Já chtěla ofiko PN kvůli zvracení a nedal mi ji. Přitom mi bylo nejhůř v životě, měla jsem i silné migrény (asi kvůli tomu, jak mi haprovaly hormony, možná i z přepracování). Kam se hrabala jakákoli střevní chřipka, na kterou jsem PN vždy v pohodě dostala. Buď to byl běžný těhotenský problém (zvracení), na který se PN nedává, nebo to vůbec nebyl těhotenský problém (migréna), takže to taky nebyl důvod pro PN. Neschopenku jsem dostala až někdy ve 25. týdnu na (údajné) tvrdnutí břicha. To už jsem byla opravdu zoufalá (má práce byla celkově blbá, šéf mě šikanoval tím, že mi udržoval v kanceláři nesnesitelnou zimu, tahala jsem těžké balíky a bylo mi fakt zle). Už jsem byla jen krůček od toho, abych se vážně píchla do prstu a v moči se objevila krev. Připadala jsem si jako ten nejhorší simulant na světě, i jsem to obrečela (hormony mi v těhu vážně dost blbly), ale už jsem to v práci opravdu nezvládala. A když jsem se potom začala předčasně otevírat, byla jsem opravdu ráda, že jsem si tu PN prosadila.

lenkasilerka
27. pro 2014

Moje dr dává neschopenku až s tahu průkazkou a tu dává až od 10 TT.

lenkavd
27. pro 2014

@78marcela
@lu777 holky ptala jsem se u nás v nemocnici kolegy na gynekologii. A na IVF je těhotenství bráno opravdu jako rizikové a tedy je nárok na PN dle "tabulek". Prý je to ve většině případů ale zbytečné a nabízí se to jenom v odůvodněných případech. Ale na vlastní žádost ti jí v tomto případě musí dát (po prokázaném těhu, tedy ne hned po zavedení embryí)
@lu777 jina jak formálně tak právěn toto zneužívání prostě je. Na ty případy co píšeš mají fungovat jiné mechanismy, než PN. V ZP je jasně popsáno, na co má nárok a zaměstnavatel musí těhotnné vyjít vstříc, takže žádné 12 hodinové směny a pod. A ten doktor, to máš pravdu jsou dobří a špatní a není to o škole. Znám jich dost co ve škole prolézali jen taktak a přitom to jsou skvělí doktoři a naopak. O tom da měl někdo modrý nebo červený diplom to fakt není 😉
@saaralota tak ono jsou nevolnosti a nevolnosti... Když už je to fakt extrém tak ano, ale jak jsme psala, ono je to docela jasně definované co je fyziologické a co ne. I z krve se to pak dá rozeznat pomocé enzymobého testu, takže je to prokazatelné...

alboo
27. pro 2014

🙂 celkem se bavím nad touto diskuzí. souhlasím, že těhotenství není nemoc, ale i třeba fyziologické těhotenství snáší každá žena jinak. já měla pn od 7+3 a byla mi sice nabízena hned (zdravotní sestra na ne moc vhodném pracovišti s 1,3 úvazku) ae i když mi bylo blbě snad od druhýho dne početí, tak sem nechtěla. aele v momentě, kdy sem přes bolesti břicha a šílený celodenní nevolnosti (bez zvracení 🙂 ) skoro jednodne dosloužit službu a v tu chvíli mi bylo fakt jedno, co pacienty a mám pocit, že i kdyby byl někdo v ohrožení života, tak bych mu snad nepomohla, sem změnila názor a PN si vyžádala... sice mi jí dr.napsal,a le při představě, že budu od ledna do června řešit kam a kdy půjdu dle vycházek mě dost štvala, chtěla sem neomezený, což nelze, jen přes komisi, dr. je hajzlík po výstupu ohledně vycházek na mě poslal kontrolu (ikdyž mu muselo být jasný, že jako sestra bych si případně sehnala potvzení, že sem byla někde u lékaře) přešla sem jinak, kde tohle moc neřeší... a to jsem měla fyziologcké těhotenství, ale bylo mi hůř než kdykoliv v životě, všdchny střevní chřipky, zápal plic a nevím co, bylo oproti tomu supr 🙂 a na těhotenství to byla moje 2.pn v životě... sice chápu, že to někdo dokáže zneužívat,a le umě prostě nebylo jiný řešení, někomu je prostě blbě a únava je neúnosná. sice sem vycházky neřešila, ale když už sem někam vyrazila, tak dle toho jak mi zrovna bylo a stejně jen někam na návštěvu, kde sem byla v lehu nebo v sedu nebo přpadně na krátkou procházkuu se psema a tak to bylo skoro až do půlky těhotenství
takže mě prostě pěkne štve, když někdo těhotný pn nenapíše (já bych si osobně na svědomí tohle nevzala), ale každý máme jiný názor, ale věřím tomu, že kdyby mu bylo dobře, tak chodím do práce do nástupu na PPM, převazuju hnusný rány, peru se s opilcema, dohaduju se s dementníma a zmatenýma lidma, který koušou, škrábou, kopou a ještě se nad tím bavím 🙂

lu777
27. pro 2014

@mysicka_lb víš jak, potíž je v tom, že někdo dává PN těhotným jak na běžícím páse (znám případy kdy to těhotným pomalu vnucovali a nakonec ta těhotná přisvědčila a doma zůstala, přitom původně o to neměla zájem)... a pak u někoho je to tak nemožné dát PN...

tohle mi přijde divné a nefér, že není jednotný metr... 😉 i když ono třeba ty nevolnosti jsou subjektivní a někomu může být fakt zle dost (zažila jsem u prvního těhu - nezvracela jsem, ale nevolnosti šílené, do 7. měsíce jsem hubla a nemohla jsem sníst ani kus jablka nebo chleba, po všem mi bylo zle, takže jsem byla vysílená pak už, nevím jak bych při tom pracovala 😕 dr. mě chtěl poslat pak už na nějaké vyšetření metabolické jestli je vše ok, ale naštěstí se to pak otočilo už konečně a do konce těhotenství to bylo super - takže v době kdy má každá těhotná nárok už být před porodem doma (těch asi 6 týdnů), to byly moje nejkrásnější dny v životě, kdy mi bylo luxusně 😅 😵
holt nejsme každá podle tabulek... takže ti doktoři nemají lehké to hodnocení...
já teda většinou do tabulek nezapadám nikde... většinou jsem výjimka potvrzující pravidlo 😀

rituska88
27. pro 2014

Taky jsem zdr. sestra jako @alboo. Já sice pracovala v ambulanci pro dospělé, ale k tomu jsem měla návštěvní službu u nemocných a denně musela chodit k lidem s chřipkou, infekčníma ránama apod. Neměla jsem nevolnosti a cítila se celkem dobře, jen někdy mě pozlobila latentní tetanie, s kterou se léčím. Ale potom mi začlo vrtat hlavou, že to moc normální nebude - zaměstnavatel mě honil čím dál víc bez ohledu na moje rostoucí břicho a na to, že venku bylo náledí jak prase a taky mu bylo úplně jedno, že se třeba můžu něčím nakazit a miminko tak ohrozit a posílal mě i k lidem, kteří byli nakažliví, a mu se k nim nechtělo, jenom aby měl víc peněz za výkony (já nebyla placená od výkonů ale měla jsem pořád stejnou mzdu bez ohledu na množství vykonané práce). Když jsem se v 6.měsíci cestou na návštěvu k nemocné paní málem nabourala v autě a o týden později ve spěchu odřela na parkovišti jiné auto, řekla jsem dost. Jenže zaměstnavatel na mě řval, že prostě nemůžu zůstat doma, že za mě nemá náhradu a vydíral mě, že prostě na PN jít nesmím (gynekolog mi ji nabídl, ale já měla strach, abych neměla v práci problémy, byli jsme na tom finančně špatně a kdyby mi třeba pozdrželi výplatu nebo něco, byla bych v háji). Vydržela jsem ještě měsíc, ale to už jsem byla s nervama vyřízená - v čekárně se denně povaloval bezdomovec s podezřením na žloutenku, chodil tam pán se svrabem, další s neštovicema...já denně všechno drhla dezinfekcí, milionkrát se umývala a v duchu se modlila, ať se něco nestane. Kromě toho jsem měla i strach, aby někdo psychicky labilní mi nějak neublížil, občas se totiž stalo, že někdo přišel opilý apod. a já už byla v 7.měsíci, takže břicho už jsem schovat nemohla. Přítel do mě hučel, že to není normální, že má o mě strach, ať už sakra zůstanu doma, tak nakonec jsem dala zaměstnavateli nůž na krk a řekla, že k 3.3. končím a ať se zařídí jak chce. Náhradu si nakonec našel, ale těch keců co kolem toho měl...pořád mi říkal, že to na mě není ani pořádně vidět tak co furt mám za problém... Měla jsem smlouvu na dobu určitou, takže jsme se vlastně rozloučili definitivně, i když on teda pořád doufá, že se po mateřské vrátím (teď tam má důchodkyni), ale za takové chování už ani náhodou.
Nemyslím si, že zrovna těhotné jsou ty, kdo by PN zneužíval. Na to jsou jiní ,,odborníci" a na ty by si měl systém došlápnout. Ale pokud je těhotné ženě špatně, zvrací, točí se jí hlava, pobolívá ji břicho apod., tak to přece není simulace, ale měla by mít nárok si odpočinout, stejně v takovém stavu se od ní moc velký pracovní výkon čekat nedá. Kromě toho v těhotenství se nikdy neví, co se kdy může přihodit - může být celou dobu všechno v pořádku a pak najednou se může všechno zvrtnout, proto si myslím, že je lepší být na sebe opatrnější, než machrovat co všechno nezvládnu, přemáhat se a pak brečet nad tím, že se něco zkomplikovalo. Ale samozřejmě velká chyba je v tom, že na prvním místě by měli být zaměstnavatelé ohleduplnější a ne ženám vyhrožovat a tlačit je ke zdi jako jsem to bohužel měla já a teď můžu jen děkovat, že se nic nepřihodilo a mám zdravého chlapečka. Jenomže pokud zaměstnavatel ohledy nebere, tak holt nezbývá než zkusit požádat o PN, protože jak tu někdo psal, tak na ty ,,překážky na straně zaměstnavatele" se v ČR a hlavně mezi soukromníky moc nehraje, přiznejme si to. Třeba já to v práci nakousla a odpovědí mi byl smích a ,,Tak běžte teda na nemocenskou". Takže ano, chtělo by to něco změnit, aby se nemocenské dávky nezneužívaly, ale za to, že se zneužívají, nemůžou ty těhotné, kterým je zle nebo mají nevhodnou práci a nevidí jinou možnost jak to řešit...

lu777
27. pro 2014

@lenkavd upřímně pokud má část těhotných PN a mají "jen" těhotenské nevolnosti, tak tohle zneužívání mě v tomhle státě trápí nejméně 😉
však doma nebudou pořád ale max. pár měsíců a klid v těhotenství pro matku a dítě si myslím, že je dobrý nápad...
ono pak se doma člověk nudí a přijde o peníze, takže to má i tu odvrácenou stranu jako vše 😉

lenkavd
27. pro 2014

@lu777 a vidíš, mne to trápí docela dost, protože to v konečném důsledku nejsou malé peníze. Kdyby člověk bral všechno takto, nikdy by se nic nezměnilo....
@rituska88 měla jsi se obrátit na inspektorát úřadu práce, funguje poměrně dobře, až se občas divím.
Já netvrdím, že u nětkerých zaměstnavatelů je to lehké, ale štvě mě to z principu.... Protože málokterá žena na PN to má opravdu tak, že se se zaměstnavatelem nedá rozumně dohodnout a nebo to řešit přes dané orgány a nebo jí je opravdu tak "zle", že to prostě jinak nejde (a i to pro mne prostě není důvod, aby jí PN bylo vyplaceno, ať se na mne tu klidně někdo ukamenuje, já jak jsem tu už psala jsem to třeba na přechodnou dobu řešila dovolenou, vzít si PN by mne hamba fackovala....)

rituska88
27. pro 2014

@lenkavd To jsem nevěděla a myslím si, že i kdyby jo, tak bych asi na to neměla odvahu, prostě jsem se bála jak se zaměstnavatel zachová a navíc já jsem taková poctivka hloupá a i když se ke mně choval hnusně, nechtěla jsem ho na druhou stranu nechat ve štychu, když za mě neměl náhradu. U něho je problém, že je z těch doktorů, kteří bez sestry neudělají ani odběr krve, prostě by byl vyřízený, a jsme v malé obci, kde se všichni znají, takže by stejně každý za mnou chodil domů, že potřebuje to nebo ono. Problém byl, že on tu náhradu ve skutečnosti ani hned nehledal, ale prostě automaticky počítal s tím, že budu v práci až do porodu, ale já už se na to od toho 6.měsíce fakt necítila. Do té doby dobrý, ale potom už jsem měla problém vydržet na nohou celou směnu a pak ještě třeba dvě hodiny obíhat lidi po návštěvách, stresovat se, abych někde nespadla, něčím se nenakazila... Jinak ono i s tou dovolenou to je někdy těžký - já měla přes 20 dní dovolené, ale odmítal mi ji dát, protože holt prostě za mě by tu práci nikdo neudělal. Takže nakonec to dopadlo tak, že jsem se naštvala a šla na PN a dovolenou mi musel při konci smlouvy vyplatit. Samozřejmě nemyslím, že by každá těhotná měla být celé těhotenství doma, ale pokud má období, kdy je jí opravdu hodně zle, tak proč by pár dní či týdnů nemohla. Je to rozhodně lepší než někde omdlet a ublížit si. Bohužel v ČR to opravdu funguje tak, že si lidi když jsou nemocní a necítí se dobře, berou dovolenou (což by měl být čas na odpočinek od práce a opravdu dovolenou a ne na zotavování se z nemoci a ležení v posteli). Pokud si platí nemocenské pojištění, proč by neměli mít nárok na pár dní PN, aby se mohli opravdu léčit? Vždyť stejně je PN tak mizerně placená, že si málokdo ze slušných lidí může dovolit ji zneužívat. Došlápnout by se mělo na lidi, kteří PN opravdu zneužívají a nemoci si vymýšlí, protože se jim nechce pracovat. Já třeba na PN byla předtím jen 1x za 5 let a to z důvodu opravdu vážného, kdy jsem ležela v nemocnici, a docela mě štvali lidi, kteří byli na PN každý druhý měsíc s ,,bolestí zad" a dalšíma problémama, které se samozřejmě těžko dokazují jestli tím ten člověk trpí nebo ne. Pokud je někdo na PN víc než v práci, pak je třeba se zamyslet, ale řešit ženskou, která roky na PN nebyla a teď je těhotná, je jí zle a nemá možnost se ani v soukromí vyzvracet a říkat, že PN zneužívá? Dovolenou určitě zatím nemá, když pracuje od 1.12., tak co má dělat? Třeba bude na PN týden, dva a pak jí zas bude dobře a do práce se vrátí, nikde přece není napsaný, že bude doma až do porodu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru