Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

V 7tt mi doktor nedá neschopenku, je to normální?

iluky
15. pro 2014

Ahoj vsem, prosim o radu…jsem ve zkusebni dobe a jsem 7tt, prodavam v parfumerii 12hod denne bez moznosti si sednout a je mi tu fakt zle, nemame tu wc a uz jsem tu zvracela nekolikrat do kyblu. Dnes jsem to rekla dr a ten mi odvetil ze do 12tt mi nemuze dat neschopenku a ze mi nemuze pomoct. Je to normalni?

kammka
27. pro 2014

nečetla jsem komplet všechno... když nenapíše PN gynekolog, zašla bych si pro ni k praktikovi a pak bych se nechala ke gynekologovi převést, to není problém.. pokud je těhotné špatně tak, že zvrací, tak je to sice pro těhotenství běžné, ale je to rozhodně důvod k tomu, aby zůstala doma v klidu a měla na to PN, zvracení nejen obtěžuje ale i výrazně odvodňuje, omezuje těhuli v příjmu potravy a to je pro ni důležité.. když bude v práci zvracet kdokoli jiný, tak ho taky pošlou domů a těhotná ať si tam stojí?? to mi hlava nebere.. to samé nevolnost.. když bude blbě komukoli třeba z virozy, tak půjde pro PN k praktikovi a nikdo ani nemrkne, ale že je to těhotná ženská, tak to má vydržet s tím, že je to normální?? naprostá blbost!!!
mně při první těhu dr. PN nenapsal, ale já tam na potvrzení přišla s děsným kašlem, tak mně poslal k praktikovi.. při další návštěvě už mně poslal do Podolí s tím, že to nějak neroste.. takže když jsem pak byla těhotná znova, napsal PN automaticky s tím, že zatím jen na rizikový první trimestr, ani jsem neměla průkazku.. pak že mně pošle do práce.. pracovala jsem na interně na třicetilůžkovém oddělení, honička jak hrom, infekcí byl dlouhý seznam.. takže jsem se klepala, že mně fakt do práce pošle.. kolegyně mi poradila, že mu mám říct, že jsem zakrvácela, že mně pak už PN nezruší.. já jsem poctivka blbá, takže se mi takhle lhát nechtělo, abych něco nepřivolala, nakonec se to fakt stalo a na utz byl hematom a já byla do porodu doma..
když jsme se pokoušeli o druhé, tak to taky nevyšlo hned, tak jsem změnila práci, místo směn ve špitále židle na diabetologii, pohoda, klid.. tak jsem PN ani nechtěla, ale smolík, dr.se se mnou vůbc nebavil, takže PN ihned, dlouho před průkazkou.. záleží na doktorovi..

tak2014
27. pro 2014

@kammka doktor se s vámi nebavil? to asi ne, proti vaší vůli vám nikdo PN napsat nemůže 😉 a dále, já jsem měla poměrně silné nevolnosti, zvracela jsem, ale to přeci není nemoc, prostě jsem si v práci v průběhu dne zaběhla nenápadně na záchod a doma odpoledne s kyblíkem načerpávala síly...není důvod se kvůli tomu válet doma. To je prostě podle mě otázka přístupu k práci...

alboo
28. pro 2014

@tak2014 nic proti tobě, ale zkus si představit, že máš na jip akutní příjem, kde je třeba asistovat dr. a ty mů třeba v půlce náročnýho výkonu řekneš, že jdes zvracet... a nebo zavádíš kanylu a najednou se ti chce zvracet, co jako řekneě těm lidem? že je budeě muset píchnout znova, že si těhotná,m že ti prostě blbě, a budeě spoléhat na to, že to pochopí... to mc dobře nejde... řešení je taky převst těhotnou sestru na jiné místo, ale těch, který jsou "v pohodě" je zoufale mále a mé obě vrchní byli za PN dost rádi, protože by jinak museli řešit, co se mnou... ale zase musím říct, že kdyby mi bylo dobře, ža do tý práce chodím do nástupu na PPM

tak2014
28. pro 2014

@alboo tak samozřejmě profese zdr. sestry je v tomto smyslu náročná, ale měli to právě řešit, jak ty říkáš, jiným způsobem- tj. po právu dle zákoníku práce. Ale to už se zde na MK omílalo snad stokrát...Žádná z mých kamarádek není zdr. sestra a byly na rozikovém těhotenství aniž by měly jakýkoliv problém...takže ano, jsou profese, kde i nevolnost může být problémem, ale je jich minimum...

somalicats
28. pro 2014

@tak2014 Já tak čtu tuhle diskusi a nestačím se bavit... Nejen zdr. sestra si nemůže v práci jen tak zvracet, kdybych já měla odbíhat od pacientů s tím, že teda musí vydržet, protože já jdu zvracet (v té frekvenci, v jaké jsem zvracela u obou těhotenství), tak zvládnu za ten den ty pacienty tak max 3...
Jinak zvracení může být i dost rizikové, pokud je časté, takže řeči o tom, že zvracení v těhotenství není nemoc, jsou pravda jen do určité chvíle. Já měla PN u obou svých těhotenství a nestydím se za to, poprvé jsem prozvracela první 4 měsíce a jen jsem čekala, kdy skončím na kapačkách ve špitále (šla jsem tehdá i s váhou dost výrazně dolů), podruhé to trvalo 5 měsíců, nebyla jsem schopná ujet ani pár zastávek autobusem, kolikrát jsem vylezla z busu a šla hned u zastávky zvracet... A zase váha dolů, zase riziko, že si půjdu lehnout do nemocnice. Takže mně by ani čerpání dovolené jaksi nepomohlo, neb těch mých 25 dnů by mi rozhodně nestačilo 😉.

tak2014
28. pro 2014

@somalicats mně by jenom zajímalo, jak to dělala generace našich maminek...protože jak jsem se poptávala, tak v okolí třeba nebyla jediná, která by šla na tzv. rizikové...všechny chodily do práce, pokud neměly opravdový problém...že by jejich generace měla menší nevolnosti? 🙂

somalicats
28. pro 2014

@tak2014 Ale chodily, pokud hodně zvracely, tak byly doma nebo ve špitále na kapačkách. To, že Ty ze svého okolí nikoho takového neznáš, neznamená vůbec nic. Já zase ze svého okolí takové ženy znám. Je pravda, že se s neschopenkami šetřilo, a neobhajuju neschopenku v případech, kdy těhotné nic není a prostě jen chce být doma.

somalicats
28. pro 2014

@tak2014 Btw. třeba moje mamka měla všechna těhotenství pohodová a normálně pracovala až do nástupu na mateřskou. Ségra je co se nevolností týče taktéž v pohodě a jak u první, tak teď dělá. A já se mohla uzvracet, pak už jsem po skončení nevolností ale taky normálně dělala, protože jakmile jsem přestala zvracet, bylo mi výborně a ani rostoucí bříško mě v obou případech nijak neomezovalo, teď při druhém jsem se cítila tak dobře, že jsem chodila zkráceně do práce ještě v devátém měsíci.

lenicka07
28. pro 2014

@tak2014 jj, dříve to bylo naprosto normální že téměř všechny ženské chodily do práce skoro celou dobu těhotenství, nevolnosti měly určitě stejné jako dnešní generace. Já tenhle trend moc nechápu. Chápu to u těch které pracují v rizikovém prostředí, ale u ostatních? Třeba moje ségra, jak zjistila že je těhotná, vydyndala si neschopenku, lehla do postele a ani se nehla. A to měla bezproblémové těhotenství, nevolnosti teda měla, párkrát zvracela. Nechodila ani na procházky, nedělala ani domácí práce.

somalicats
28. pro 2014

@lenicka07 ALe dostávaly neschopenku, ale jen na tu dobu, dokud zvracely (pokud teda zvracely celý den, já se tu nebavím o nevolnostech typu ráno se pozvracím, celý den je mi sice šoufl, ale nezvracím), pak zas šupajdily do práce.

lenicka07
28. pro 2014

@somalicats moje máma i teta měly nevolnosti hodně silné, teta zvracela až do porodu, mámě bylo strašně blbě v autobuse, kterým jezdila do práce a ani jedna neschopenku nedostala. Doktor řekl, že zvracení je normální a nazdar. Jejich kamarádky to měly stejně. Chápu že někde to mohlo být třeba jinak, ale u nás kolem r. 1980 to bylo takto 🙂

somalicats
28. pro 2014

@lenicka07 V našem regionu bylo za minulého režimu poměrně dost fabrik (hlavně textilky, papírny, strojní) a kolikrát jim tam ženská zkolabovala u pásu... Když jim bylo hodně zle, dostávaly neschopenky, jakmile jim bylo dobře, mazaly dělat. Jinak nevolnosti, při kterých dojdeš do práce a jsi schopná bez kolapsů dělat, jsou pořád ještě nevolnosti v pohodě 😉

lenkavd
28. pro 2014

@somalicats jak tu ale bylo již několikrát napsáno, jsou nevolnosti fyziologické a co už ne. V případě že ne tak má žena na PN určitě nárok po danou dobu, kdy nevolnosti trvají. Stejně tak s těmito stavy není pak problém skončit v nemocnici. Ale kolik takových je? Jedna ze sta?....
@alboo souhlas, že ve zdravotnictví je to horší, ale i tam se to dá. Zaměstnavatel má povinnost tě převést na odpovídající práci. U nás to třeba funguje... Já taky pak přestala na čas operovat a zašila jsem se na ambulanci, nechodila do služeb, rizikové pacienty si brali kolegové. A i se mi stalo, že jsem odběhla od operace a přežli jsme všichni 😉

lenkavd
28. pro 2014

@rituska88 to je právě ten problém, ženy to dost často nevědí. Zaměstnavatel jim sám řekne jděte na PN, doktor to vesele vypíše a proto to je v takovém stavu v jakém je.
Já to co píšeš chápu, dokonce bych to určitě v tvém případě nenazvala jako zneužívání, stejně tak jsem to nenapsala zakladatelce. Spíš mi o začátku šlo o princip, protože většina žen na PN nevidí nic špatného, dokonce je to bráno jako běžný standart a ty co chodí do práce jsou brány za divné. Je v tomhle tato doba taková divná....
A ta nemocnost versus dovolená. Tak ono když první 3 dny nedostaneš ani korunu, většinou stačí být doma týden, PN se prostě běžnému člověku nevyplatí, proto si berou dovolenou, ne že by je k tomu někdo nutil. Já chtěla sama, dovolené jsem měla hodně včetně náhradního volna.
Máš pravdu, že to chce celkovou změnu systému. Ono se o to taky sociálky a někteří doktoři snaží, ale co z toho máme, v konečném důsledku jsme špatní my. Protože Jarka od vedle neschopenku dostala a Máňa už ne 😝

somalicats
28. pro 2014

@lenkavd Já souhlasím, však nejsme ve sporu. Já reagovala pouze na příspěvek tak2014, že zvracení není nemoc a k těhotenství patří.

Mě spíš dostává to, že tu kolikrát holky řeší vycházky při PN - tak buď mi je tak zle, že jsem ráda, že se doplazím aspoň na to wc, a vycházky neřeším, a nebo je mi fajn a pak můžu dělat. Mě když se teď podruhé ptali při vystavování PN, jak chci vycházky, tak jsem jim řekla, že je mi to fuk, protože stejně nikam chodit nebudu. Spíš jsem se pak modlila, abych slyšela zvonek nebo abych zrovna nezvracela na wc, protože než bych zareagovala, tak by případná kontrola byla dávno v tahu.

somalicats
28. pro 2014

@lenkavd Ad zaměstnavatelé - to je trochu problém v řadě odvětví, hlavně tam, kde je přetlak uchazečů o práci - jsi těhotná - tak buď makej nebo jdi na PN, ale nikam tě přeřazovat nebudem (a doma za naše peníze už vůbec nebudeš) a když se ti to nelíbí, však ty sama ráda odejdeš... Já sama tohle naštěstí nezažila, v tom zdravotnictví to naštěstí není o přetlaku pracovních míst 😉, ale znám řadu holek, které tohle řešit musely...

lenkavd
28. pro 2014

@somalicats tak já neříkám, že je to u řady zaměstnavatelů lehké a že za to můžou jenom těhotné ženy. Naopak, ale v neumíme se bránit, přitom na to prostředky jsou. Viz. třeba inspektoráty úřadu práce.
Celkově tento systém není ideální a nikdy nebude.
(jinak ono i ve zdravotnictví na některých místech přetlak je, ale zdravotní sestry to nejsou, to je fakt 😉 )

rituska88
28. pro 2014

@lenkavd Naprosto souhlasím a to jsem tím taky chtěla říct. Nemělo by být normální, že 100% těhotných bude hned od začátku těhotenství doma na PN. Pokud žena pracuje v nerizikovém prostředí a má fyziologické těhotenství, nevidím k tomu důvod. Něco jiného je, když pracuje v nějakém riziku nebo je jí opravdu tak špatně, že jí to ve výkonu práce brání. Je pravda, že v dnešní době se nemocenská často zneužívá, viděla jsem to sama v práci, když doktor psal PN kdekomu třeba jenom proto, že to byl zedník a v zimě nebyla práce nebo jeden pán si občas potřeboval ,,odpočinout", tak se jednou za 3 měsíce hodil marod se zádama, přitom mu ve skutečnosti nic nebylo. Potom na to doplácí lidi, kterým opravdu něco je.

somalicats
28. pro 2014

@lenkavd Tak nejen zdravotní sestry, ani u lékařů ten přetlak není. Já nejsem zdr.sestra ani chirurg, takže taková ta fyzicky namáhavá práce mi naštěstí nikdy nehrozila, ale ty nevolnosti fakt stály za to.
Inspektoráty úřadu práce nejsou bohužel všemocné, dokazování je prakticky vždycky na zaměstnanci, svědci jako na potvoru nejsou. A nakonec to zaměstnavatel otočí proti Tobě. Bohužel. Tím nechci říct, že se to má řešit PN, ale že to bohužel není vždycky tak jednoduché, že naprášíš zaměstnavatele na inspektorátu práce a oni to vyřeší ke Tvé spokojenosti.

sulemina
28. pro 2014

jestli jsem na něco alergická, tak stěžování si maminek na krátké vycházky, jak tu už některá napsala, souhlasím, buď je mi tak špatně, že jsem ráda, že ležím a žiju, nebo pak nemám co na nemocenské dělat

kammka
28. pro 2014

@tak2014 no kdybyste měla za sebou tři potraty a řekl vám, že pokud budete chodit do práce, tak jste hazardér a že v tom případě si vás nevezme na zodpovědnost...tak byste taky neodporovala.. nebo ano?? já si prostě myslela, že jsem na diabetologii celkem v bezpečí, tam přecijen s chřipkou a jinýma hnusama lidi obvykle nechodí, on byl ale jiného názoru, no..

sulemina
28. pro 2014

pokud jsou už tři potraty, je další těhotenství automaticky rizikové

tak2014
28. pro 2014

@sulemina o tom se tady zcela jistě nikdo nepřel 🙂

sulemina
28. pro 2014

však ano, ale opravdu mne vadí ta určitá rozežranost, když se chlubí některé, jak se nudí doma na nemocenské

lenkavd
28. pro 2014

@rituska88 bohužel to co píšeš je přesné.... A u obvoďáka je zneužívání vůbec největší 😒 Ale to už je zase na jinou diskuzi.
@somalicats jsou obory a místa, kde je u lékařů přetlak. Ono je nemocnice a nemocnice. Jsou šílené rozdíly jak v platech, tak v tom, k čemu se dostaneš a celkově v přístupu. Takže některé "špatné" nemcnice mají nedostatek a jiné přetlak 😉
Ty inspektoráty to ano, máš pravdu, nesvedou vše. Ale hodně dobrá kamarádka na jednom pracuje na vedoucí pozici a jako všude je to o lidech, ale dle toho co říká tak umí zařídit hodně.

somalicats
28. pro 2014

@lenkavd No, je fakt, že já ten přetlak nikdy nezažila, už jsem v praxi hezkou řádku let. Ale to je vedlejší. Ad inspektoráty - máš pravdu, vše je o lidech. A pokud tam sedí dement, pro kterého je důležitější ten zaměstnavatel, tak je to špatně, což bývá často hlavně tam, kde je velká nezaměstnanost hlavně u těch nižších kvalifikací. Pokud je ale takový, který se dokáže postavit za zaměstnance, tak je to super a takovým fandím.

lenkavd
28. pro 2014

@somalicats tak já už taky nejsem nejmladší a v praxi jsem relativně dlouho 😅 Ale třeba nedávno u nás bylo vypsané nové místo a přihlásilo se 80 lekářů, to mi nepřijde nějak málo a že by byl nedostatek 😅
Ale ono je to podle mne hodně o tom, co jsem psala.
A to co píšeš to je přesně ono a pak i chápu, že zlaté PN 🙄

ronyx
29. pro 2014

Tak já musela na nemocenskou u prvního dítěte odejít pod nátlakem zaměstnavatele.Pracovala jsem ve fabrice,kde se makají noční směny,já jako operátor expedice jsem měla na starost výkladku a nákladku kamionů,balení a chystání zboží,podotýkám dost těžkého zboží.Navíc jsem musela vyvážet zboží z takových obrovských pecí kde je až 70 stupňů a všude po provoze lítaly částečky skelné vaty se kterou se tam pracovalo.Když jsem oznámila,že jsem těhu zaměstnavatel mě okamžitě poslal domů se slovy ať se nevracím dřív než s nemocenským lístkem,že mě opravdu nemají kam přežadit.Pravda je,že tam snad není žádné vyloženě pro těhu bezpečné místo.Takže jsem nedělala problémy,poslechla a hned na počátku těhu odešla na nemocenskou.A myslím,že jsem udělala dobře,vzhledem k tomu jak to u nás v práci probíhá jsem si řekla,že jsem alespoň udělala vše pro bezpečnost miminka.Opravdu mi nestálo za to,se někde rvát se zaměstnavatelem násilím o nějakou práci a pak litovat,že jsme něco zanedbala,kdyby se nedej bože něco stalo. Teď jsem opět těhu.Na gynekologii jdu až 14.1 takže mi zatím napsala nemocenskou obvoďačka a to se slovy,že na takovém pracovišti nemá těhotná opravdu co dělat.

kif
16. led 2015

7.1.jsem byla na první prohlidce byla jsem 6 týdnu těh. a pan doktor mi nechtěl dát neschopenku dřív než se zeptám zaměstnavatele jestli má pro mě lehčí práci.říkala jsem mu že pracuji ve fabrice ve 3 směném provozu už 7let jako operátor,celých 7,5hod. stojím na jednom místě že taky taháme těžké věci atd.Pan doktor jako by ho to nezajímalo a říká at to zkusím že přijdu o peníze že když zaměstnavatel nemá pro mě práci tak mi to musí doplacet.Tak jsme se dohodly že kdyby něco tak si mám přijít pro neschopenku.Tak jsem dochodila odpolední a12.1.jsem šla na neschopenku i holky v práci mi říkaly at jdu všichni ženský co jsou těhotný tak okamžitě šly na rizikovku na mě tam koukaly v praci jak na blázna co tam ještě dělám.Uvidím co mi řekne ted 20.1. doktor měl by mi dát těh.knížku.

xpila
16. led 2015

@kif Doktor ale postupoval zcela správně, má to vyřešit zaměstnavatel a ne on.