Jméno pro holku - Klára, Karolína, Karin, Valentina, Viktorie, Anežka
Poraďte prosím,jaké z těchto jmen se vám nejvíc líbí k příjmení Šmarková?
Klára
Karolína
Karin
Valentina
Viktorie
Anežka
Stručné shrnutí
- Výrazné příjmení jako Šmarková často vede k preferenci kratšího nebo „měkčího“ křestního jména bez opakujících se hlásek R/Ř a bez souběhu háčků (Š, Ž), jako například Aneta, Lucie, Ema, Nela nebo Iva.
- Z uvedeného výběru jmen (Klára, Karolína, Karin, Valentina, Viktorie, Anežka) se k příjmení Šmarková nejčastěji doporučují Karolína, Klára, Karin a Valentina; Anežka bývá kritizována pro „ušišlané“ znění kvůli souběhu háčků.
- Doporučením je zkusit jméno vyslovit nahlas s příjmením a upřednostnit jméno, které rodičům vyhovuje, protože mnoho rodičů považuje osobní vkus za důležitější než možné budoucí změny příjmení po vdavce.
Q: Jak vybrat křestní jméno k výraznému příjmení?
A: Upřednostněte kratší nebo „měkčí“ jméno bez opakujících se R/Ř a bez souběhu háčků; v diskusi byly doporučeny jména Aneta, Lucie, Ema, Nela, Iva nebo Nina jako příklady.
Q: Které z jmen Klára, Karolína, Karin, Valentina, Viktorie, Anežka se hodí k příjmení Šmarková?
A: Nejčastější doporučení v diskusi byla Karolína, Klára, Karin a Valentina; Anežka byla u některých komentátorů méně oblíbená kvůli kombinaci háčků a výslednému „ušišlanému“ znění.
Q: Proč někteří doporučují vyhnout se jménům s písmenem R nebo s háčky u příjmení Šmarková?
A: Důvodem je obava ze vzniku jazykolamu nebo tvrdého znění při opakování hlásek R/Ř a souběhu háčků (Š, Ž), což účastníci ilustrovali na příkladu Anežky a opakování R ve jméně i příjmení.
Q: Má při volbě jména smysl brát v úvahu, že se dítě může jednou vdát a změnit příjmení?
A: Několik komentářů uvádí, že to není rozhodující, protože mnoho žen se vdává později nebo si nechává své příjmení; jiní však doporučují volit jméno, které zní dobře i s aktuálním příjmením.
Q: Jak zjistit, jestli je kombinace jméno + příjmení „krkolomná“?
A: Doporučuje se pojmenování vyslovit nahlas a vyzkoušet různé zdrobněliny a plné formy; v diskuzi lidé testovali kombinace jako Klára Šmarková, Karin Šmarková, Karolína Šmarková nebo Valentina Šmarková.
Q: Jaké zdrobněliny se nejčastěji používají u jmen Karolína a jak to ovlivňuje volbu?
A: U Karolíny se v diskuzi opakovaně zmiňovaly podoby „Karolínka“ a „Kája“, což někteří vidí jako plus pro praktičnost oslovení.
Závěry z diskuze
Shoda
- K příjmení Šmarková se z diskutovaných variant nejčastěji doporučují Karolína, Klára, Karin a Valentina.
- Rodiče často volí kratší a „měkčí“ jméno bez opakujících se R/Ř nebo bez souběhu háčků; jako příklady byly zmíněny Aneta, Ema, Lucie, Nela a Iva.
Sporné názory
- Někteří doporučují volit jméno podle osobního vkusu a neřešit příjmení, zatímco jiní trvají na tom, že jméno by se mělo ladit s příjmením (krátké, bez R/Ř, bez souběhu háčků).
Otevřené otázky
- Jak vyvážit přání rodičů po „silném, sportovním, praktickém“ jménu s doporučením volit „měkčí“ krátké jméno k výraznému příjmení?
- Do jaké míry by volba jména měla zohledňovat možné budoucí změny příjmení (vdavky) v současné generaci?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
žádné
Místa a osoby
Klára, Karolína, Karin, Valentina, Viktorie, Anežka, Aneta, Lucie, Ema, Nela, Nina, Anna, Ella, Elen, Beáta, Dana, Hana, Julie, Iva, Klaudie, Lenka, Pavla, Ida, Inna, Dita, Daniela, Alena, Adéla, Karolínka, Kája, Vítek Koudelka, Hrazdírová, Šmarková
Karolína nebo Valentina pokud to chcete k danému příjmení. Klára má divný význam jména.Ostatni jsou učiněny jazykolam vzhledem k příjmení.
Karin nebo Valentina. Jsou to "neobvyklé" jmena, krasné, a k příjmení se hodí. Karolín a Klár je ted všude moc..
Mne se zamotal jazyk jen u Viktorky a Klarky,zbytek mi fungoval, ale dej co se ti líbí. Já jsem pro Káju,taky jsem Karolina ☺️
@janahodys všechny jsou hezké, ale k danému prijmeni bych volila anezku nebot to nejlíp zní když si řeknete nahlas.
Vybrala bych Kláru.. ale jak už to tu padlo, stejně se za chvíli vdá a bude mít jiné příjmení. 😊
Já se jmenuji Karin a v příjmení mám také R, a nikdy jsem z toho teda trauma něměla že by to mělo znít tvrdě, nebo nešlo vyslovit 😅 určitě bych vybrala jméno které se vám bude líbit nejvíce, budoucí manžely si přece taky nevybíráme podle toho jestli se nám bude nebo nebude hodit jméno k jeho příjmení 😉
@lenatko91 V dnešní době opravdu není běžné, že se holka "za chvíli" vdá, běžně až po třicítce nebo třeba nikdy, do toho je čím dál víc holek, co si nechávají krom manželova příjmení i své rodné (třeba kvůli kariéře)
Jinak z výše uvedených se mi nejvíc líbí Karolína, i když ta R...ale kamarádka je Hrazdírová(dokonce 2 R v příjmení) a mají právě Karolínu(ona sama je Andrea a manžel Martin). My máme taky R v příjmení a právě R ve jménu jsem nechtěla.
A pasuje mi k vašemu příjmení i Valentina, zbytek je s příjmenim už takový tvrdý...
Nejlépe mi k tomu sedí ta Klára, to jde tak nějak hezky z pusy, ale u tohoto jména se tvrdí, že nepřináší nositelce moc štěstí - samozřejmě člověk si o tom může myslet cokoliv, ale třeba já jsem takový ten typ ,,co kdyby náhodou", tak bych ho asi raději nedala 🙂 🙂 Ale jdou i všechny ostatní, je to takový střízlivý výběr... někdy mají mámy fakt dost divoké nápady. Kdybych měla něco škrtnout, tak ty na ,,V", ale je to i věc osobního vkusu, mě ty Viktorky moc neberou a je jich milion. A líbila by se mi i Karina, místo Karin, do našich zěměpisných šířek to "a" na konci tak nějak patří... a v této generaci by to bylo neotřelé, protože teď je obecně móda tam to áčko na konci nemít (týká se mnoha jmen)
Teď si čtu i ostatní komentáře, a vzpomněla jsem si na kamaráda, nedávno se mu narodilo dítě, Viktor, a povídá mi k tomu: ,,to víš, zas tam musí být to R! .... jako u jeho bráchy Richarda... Protože až vyrostou a budou dělat kraviny, tak to prostě zní....! Kurva Richarde!!!! Kurrrrva Viktore!!!!" 🙂 😀
Mně se líbí z těch jmen Anežka, ale už se mi tolik nezdá k příjmení, ktomu mi sedí spíš třeba Anetka.
Valentina. To mě tam skočilo jako první. Dala bych asi jméno bez háčků a bez R. Je o takové měkčí a zdá se mi to libozvučné.
Nomen omen, ale zcela uprimne - v beznem zivote ji budou oslovovat jmenem a nebo prijimenim. Takto uvedeno to bude mit max. na dokladech. A kdyby se jednou vdala, tak si prece nebude hledat zenicha podle toho, aby se ji to hodilo ke krestnimu jmenu.
Rozumim, ze jmeno ditete je dulezite, ale malinko mam pocit, ze se to zbytecne precenuje (myslim tim hledanim vhodneho k prijimenu, pocet hlasek, k sourozencum a pod.).
Takze za mne - dejte to, co se libi vam a jak v budoucnu chcete dite oslovovat, popr. podle vyznamu jmena...a prijimenim bych se neridila.
Elen Šmarková, Adéla Šmarková, Alena Šmarková, Jinak u holky se mi taky vybíralo jméno špatně. U kluka mi hned co jsem se dozvěděla, že bude, naskočil Vítek Koudelka ( Jak se krotí krokodýli).
Chtěla bych nějaké jméno,které se dnes tak často nedává,ale ne zastaralé.A nelibi se mi moc jemná jmena. Chci nějaké silné, sportovní,praktické...vím, těžké
@jutrli tak si myslím, že není nutné se vyhýbat jménům s R, když je jedno R v příjmení.Některé kombinace jsou opravdu libozvučné i s R a mají šmrnc. Moje děti obě mají R ve jméně i v příjmení, a možná i proto uměly R i Ř vyslovovat už v 2,5 letech🙂

@janahodys Valentina se mi moc nelibi, krasne je Klarka 🙂