Screening v 2. trimestru, krátká, zahnutá stehenní kost

ammore1987
26. únor 2016

Dobrý den maminky, dneska jsem byla na 2 screeningu ve 20tt a bylo nám řečeno, že má kratší stehení kost zhruba o 2 týdny... měla jste to některá? Doktor nám řekl, že by to mohl být špatný vývoj a malý by mohl být liliput... :'( Moc děkuji za odpovědi.

werumka
26. únor 2016

A je to chlapeček, ze jo? A ma i o neco vetsi hlavu? 😀 kratší stehenní kost a vetsi hlavička jsou znaky typicky pro kluky 🙂

ammore1987
autor
26. únor 2016

Jo má to být chlapeček.... i pažní kosti se mu zdály nepatrně kratší... v pondělí nám má dělat ultrazvuk primář... a máme se prej rozhodnout na případné ukončení těhu... :'( Jj hlavičku má trochu zas větší... mám z toho parádní nervy i manžel...

werumka
26. únor 2016

@ammore1987 A to opravdu to jediné, co se mu nezdálo, byla kratší stehenní kost o dva týdny? Přijde mi to trochu úsměvné, protože jednak jak jsem psala - tenhle rozdíl bývá opravdu typický pro kluky. Náš syn měl třeba hlavu větší skoro o tři týdny a zase skoro o tři týdny kratší stehenní kost a opravdu se nad tím na velkém ultrazvuku nikdo nepozastavoval. Je tady dost holek, které měly ultrazvuk stejný, jako Ty.
Kde ti ten ultrazvuk dělali? A máš přesná čísla, kolik naměřili?

werumka
26. únor 2016

@ammore1987 Schválně jsem si to dohledala. Takže: BPD odpovídalo 34+0, HC (obvod hlavy) 33+0 a FL (délka stehenní kosti) 31+1.

werumka
26. únor 2016

To jsem byla ve 33. týdnu. Ten z toho 20. týdne teď nemůžu nikde najít, ale tam ten rozdíl byl právě ještě větší.

ammore1987
autor
26. únor 2016

BPD mám 21+3 a FL 18+6 (28mm) pravá stehení kost je lehce ohlá, HC 20+6, AC 21+4... Byla jsem v Prediku ve Zlíně...
Říkal že z 80% si myslí, že bude liliput.... jinak je všechno v pořádku....

werumka
26. únor 2016

@ammore1987 Kurnik, to mě štve, že jsem ten papír nenašla. Zkusím se po tom ještě podívat a napsat Ti pak kdyžtak do IP, jo? Já totiž myslím, že jsem to měla stejné.

werumka
26. únor 2016

@ammore1987 Jinak když koukneš na tabulku, tak jsi sice na dolní hranici, ale pořád v normě. Kolik měříte vy s manželem? https://www.bmus.org/static/uploads/resources/A...

ammore1987
autor
26. únor 2016

V pondělí nám udělá kontrolní ulrazvuk primář, tak snad to vyhodnotí jinak... já jsem počítala a jsem v 21, ale doktor furt mluvil o 20 tt... nezbývá nám nic jiného než čekat... ale co jsem se dívala na spoustu diskuzí, tak to mělo spousta holek takto a vše bylo o.k. .... mám 165 cm a manžel 173 cm....

werumka
26. únor 2016

@ammore1987 On ten rozdíl mezi 18. a 20. týdnem jsou pouhý 2 milimetry. Stačí, aby tam byl trochu jiný úhel a ujede to. Standardní odchylka se počítá 4 mm. Ale i kdyby to bylo 28mm, tak pořád jste podle percentilového grafu v toleranci.
Zase nějací dlouháni nejste, takže bych se snažila být v klidu. A podle čeho počítáš ten 21. týden?

anetadr
26. únor 2016

@ammore1987 Já se přidávám s uklidněním - náš druhorozený se narodil s 5020g a 56cm (37+3tt) - když jsme byli na utz cca někdy ve 34tt, tak hlavička a tělo bylo na 99 percentilech (=99% dětí ve stejném gestačním stáří mělo rozměr menší než náš syn) a nožičky měl téměř přesně na 50 percentilech (= přesně odpovídá "zlatému středu"). Samotnou mě to zarazilo, ale nikdo mi na to nic neřekl. Je zdravý a stejně jako jeho starší bráška má vždy o jedno číslo menší kalhoty než velikost triček/mikin.

evusk
26. únor 2016

@ammore1987 Kdo ten Uz dělal? Největší kapacita je tam právě Dr. Polák, primář. Je velice příjemný, byla jsem u něj 2x. Snad budou jen pozitivní zprávy. Pak dejte vědět....

ammore1987
autor
26. únor 2016

Podle MS kterou jsem měla hodně nepravidelnou jsem v 21+4 a podle UZ už od začátku mi píšou ten 20 týden.... ultrazvuk mi dělal Milan Kovalčík. Anetadr - co znamenají ty percenta....

werumka
26. únor 2016

@ammore1987 Pokud jsi měla delší cykly, tak jsi s největší pravděpodobností měla později ovulaci a pak se posunuje i termín porodu a stáří těhotenství. Na termín dle menstruace se nedá brát zřetel. Bylas na screeningu ve 12. týdnu? Tam je to měření co do stáří těhotenství nejpřesnější.

ammore1987
autor
26. únor 2016

@werumka tak podle toho ultrazvuku jsem 20+5 ...

werumka
26. únor 2016

@ammore1987 vidis, tak to je necelých 14 dni 🙂

ammore1987
autor
26. únor 2016

@werumka ale říkal, že z 80% bude mít vadu růstu.... přece by to neřekl jen tak... moc jste mě všichni uklidnili, ale stejně bude důležité co asi řekne pan primář... nezbývá nic jiného než čekat... doufám, že se malý trošku natáhne...

werumka
26. únor 2016

@ammore1987 Chápala bych, pokud by mel s poruchami růstu zkušenosti, nebo už takové deti diagnostikoval. A měl by přitom víc indicií k tomu, že to není v pořádku. Ale ja jsem to opravdu takhle mela taky a lekar v Motole se nad tim nijak nepozastavoval. Syn měl i cystu chor. plexu a i o tom rikal, ze to zmizí (mel pravdu). Navíc říkal, že je to prostě " daň " za moderní technologie. Ze dřív by takové veci na utz vubec neviděli a nic by se neresilo. Mel fakt fajn přístup. Navic vzdycky každou hodnotu měřil několikrát, protože die se hýbe a mění se uhel.

werumka
26. únor 2016

@ammore1987 Navic mluvit hned pred těhotnou ženou o potratu je fakt přístup na facky. Tohle se da navrhnout ve chvili, kdy je naprosto jasne, ze se jedna o vývojovou vadu a i tak se musi k te ženě přistupovat s respektem, pokud by se pro ukončení nerozhodla.

ronyx
26. únor 2016

@werumka typicky znak pro kluka? Me na screeningu ve 20 tt dr trkla, ze ma muj syn hrozne dlouhe nohy, vic jak o 14 dni delsi stehenni kost. No mela pravdu. Syn bude mit pul roku a meri 75 cm. Takze fakt dlouhan.
@ammore1987 kazdopadne vubec nestresuj, kazde mimi je jine a vse co je mimo tabulky doktory udivuje. 🙂 urcite bude vse ok.

werumka
26. únor 2016

@ronyx Jojo, cetla jsem zahraniční studii, kde u kluků vychází nepoměr mezi obvodem hlavy a délkou stehenní kosti. Zatímco holky jsou soumernejsi. Cest výjimkam 😀

ronyx
26. únor 2016

@werumka takze to muze byt nepomer do plusu i minusu ne? To by pak sedelo 🙂

werumka
26. únor 2016

@ronyx To bych kecala, nevim, ja si to pamatuju akorat v tom vztahu kratsi femur, vetsi hlava 🙂

ammore1987
autor
27. únor 2016

Holky strašně moc děkujiza uklidnění a cosi myslíte o té lehce ohlé stehenní kosti?

tajemna30
27. únor 2016

@ammore1987 opravdu to bude v pořádku, ty i manžel jste malí, já bych se opravdu nestresovala, a v pondělí se těšíme na dobré zprávy.

anetadr
27. únor 2016

@ammore1987 percentyly jsou na určení toho, jak velké je dítě v porovnání s jeho vrstevníky. Pokud je dítě přesně na 50 percentilech znamená to, že je 50% dětí stejného věku menších a 50% dětí větších. Je tedy "ideálně uprostřed tabulky". Pokud je třeba jen na 5-ti percentilech, pak je jen 5% dětí menších a 95% dětí větších - je tedy opravdu hodně malý. Náš Šíma byl ale hodně velký - tak byl na 99 percentilech (=99% dětí stejného věku je menších) a přesto měl stehenní kost na 50 percentilech - tedy jako úplně průměrné miminko. Takže celý byl extrémně velký a nožičku měl průměrnou. Narodil se 37+3 s 5020g a 56cm - dodnes je obrovský, ale nosí o číslo menší kalhoty.

ammore1987
autor
29. únor 2016

Ahojte maminky, dnes jsme byli u toho primáře a ten nám taky změřil, že má nožky o 2 týdny kratší a hlavičku zas o týden větší.... Tak mi vzali plodovku na vyšetření a uvidí se teda co bude dal.... Jinak ručičky má skoro dobré o necelý týden kratší a to že je vklidu.... Ptala jsem se jestli to u těch kluků bývá častější a on řekl, že jo...jen chcou vyloučit gen.vadu.... Mluvil co teda uděláme za vyšetření a hlavně o ukončení těhu ani zmínka...

ronyx
29. únor 2016

@ammore1987 To je super,tohle je správný,citlivý lékař. Uvidíš,že bude vše v pořádku. Držím pěstičky a určitě dej vědět. 🙂

evusk
29. únor 2016

@ammore1987 To bude dobré, uvidíš....A odběr plodovky byl hodně hnusný? Bolelo to?

veruska007
29. únor 2016

@ammore1987 Vůbec nepanikař. Já měla u nejmladší problémový absolutně každý utz. A nepoměr velikosti hlavičky, ručiček a nožiček měla až někdy do 36.tt. Narodila se v tomhle směru úplně normální. Mimochodem, všechny naše děti nosí kalhoty o vel. menší a liliputi nejsou 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru