Zvažuji nejít na test na zjištění těhotenské cukrovky - info o příznacích

miguelita88
15. črc 2019

Ahoj holky, jsem skoro ve 24 tt, je mi 31, čekám první dítě, váha před těhotenstvím při 170 cm 58 kg, nyní 68 kg. Ve středu jdu na kontrolu, předpokládám, že budeme mluvit o testu na těhotenskou cukrovku. Abych pravdu řekla, vůbec se mi ho nechce podstoupit, četla jsem, že je možné ho odmítnout. Jaké jsou hlavní příznaky cukrovky? Řekla bych o sobě, že jsem zdravý člověk, netrápí mně nadváha, jím celkem v pohodě, sladké spíše až teď v těhotenství (občas cola, kobliha, hodně ovoce), předtím opravdu vyjímečně. Děkuji za jakýkoliv názor.

strasidelko
15. črc 2019

Já jsem taky 23+5 a ve středu mne čeká test na cukrovku. To se zvládne přece. Porod bude horší a taky si nemuzes vybrat zda rodit nebo ne. Děláme to pro prcky a ty za to stojí 😊

fouskovi
15. črc 2019

Byla jsem dvakrát a dá se to zvladnout je to většinou brzy ráno takže zatím není takové horko a být tebou šla bych v dnešní době nic nepodcenovat a lepší je jít a vědět jestli je vše v pořádku

sahrazad1
15. črc 2019

@miguelita88 nejsi uz sama, jsi téměř matkou, máš odpovědnost už i za dítě. Tak neblbni, ten čaj se vydržet dá, do čekárny si vezmi třeba knížku, a jdi na to. Úplně vážně ti píšu, neriskuj.

veronikajanova
15. črc 2019

@sudylichozrout tak to jsi měla něco jiného než já...teplý, šíleně sladký hnus...při posledním loku jsem se pozvracela..

rajecka
15. črc 2019

@miguelita88 Věř mi, že tě čekají mnohem, mnohem horší věci než prosklená čekárna 😀

speku
15. črc 2019

@miguelita88 Nevím odkud si, ale tohle vyšetření ti udělají kdekoli, stačí mít žádanku od gynekologa. Jsem z Brna, taky je asi 25 míst, kde to dělají. Já si vybrala centrum MEDILA - přijdeš do ambulance, s klimatizací, máš k dispozici židli i lůžko, oddělenou paravánem nebo závěsem, naprosté soukromí. já si ty tři hodiny užila jak nic. Hodinku jsem si zdřímla a pak četla knížku🙂 Wifi taky byla. A samotný nápoj?? Já si dala višňovou příchuť a byla to jak šťáva, když si ji dělá chlap a ujede mu ruka se sirupem. Za mě bych chodila klidně každý ráno:D
Určitě bych na vyšetření šla, jen si pozjištuj, kde všude ho mužes absolvovat.

sudylichozrout
15. črc 2019

@veronikajanova Dvakrat jsem mela oranzovy, sladky sirup s prichuti pomerance o pokojove teplote. Nic, co by se nedalo pozrit a o cem by musely kolovat desive historky po babskych forech. Nekde driv davali neochucenou tekutinu, to asi byl jen sladky kekel, to uznavam.

kspp1
15. črc 2019

Já jsem v prvním těhu měla a teď nemám. Pokud se rozhodnete jít a cukrovku Vám zjistí, jsou to neskutečné nervy. Já jsem do testu v prvním těhotenství přibrala 7 kg a po zjištění cukrovky 3 shodila. Musela jsem i píchat inzulín a to jsem nedávala. Měla jsem nervy cokoliv sníst. A těmi nervy se to jen zhoršovalo. V druhém těhotenství MUDr. říkala: buďte v klidu a cukr bude taky v klidu a musím říct, že jsem nejšťastnější na světě, že ji teď nemám. Podruhé s cukrovkou by byla pro mne tragédie. Ale kvůli dítěti bych to asi chtěla vědět, jestli ji mám.

korneliusa
15. črc 2019

@sudylichozrout Před dvěma třemi lety jsem měla průhlednou, smradlavou tekutinu. Zvracela jsem po tom do druhého dne, rozjela se mi migréna jak prase.

pipi_puncocha
15. črc 2019

A nemáš možnost jít na test někam jinam? Gynekolog ti vystaví žádanku a pak je to na tobě... Já jsem taky hodně zvažovala, mám hrozně špatné žíly, hladová omdlívám, jdu na test k nám do fakultní nemocnice kde mi říkali, že mají nějaký pokoj pro maminky kde ten test trávíš a je tam chlad a možnost si lehnout, pít můžeš čistou vodu třeba 0.5l za to dopoledne a vezmu si mamku jako doprovod kdyby se mi udělalo zle. Rizika neléčené cukrovky pro plod podle mě převažují rizika testu. Navíc jsem slyšela, že když test neabsolvuješ, tak se netváří moc na přenášení a porod se vyvolává na termín, což mi připadá zbytečné.

lastovenka
15. črc 2019

@miguelita88 Radši jdi. Fakt.

kacenka.pospi
15. črc 2019

@miguelita88 bud v klidu, ja tam taky nesla. U prvniho ditete jsem tam byla a bylo mi po zbytek dne tak spatne, ze jsme se domluvily s doktorkou na testu glykemie na lacno. Ted cekam treti a udelam to stejne. Mam i glukometr doma, tak jsem si to parkrat na lacno kontrolovala.

margaret88
15. črc 2019

Ahoj. Přijde mi nesmysl tam nejít. Já byla na cukrovce před 3.týdny.Bohužel to jakou máš váhu atd. nemá na teh.cukrovku vůbec vliv. Děláš to hlavně kvůli miminku.

leymea
15. črc 2019

@sudylichozrout ja zas mela s prichuti citronu, proste jak kdybych pila sprite 😀 ale taky uznavam, ze pokud je to ten neochuceny sladky kekel tak to musi byt asi fakt hrozny.

kittyy17
15. črc 2019

@miguelita88 kamarádka 170 cm, 50 kg i s postelí, 32 let. Obě těhotenství měla cukrovku, musela jíst v pravidelných intervalech, dietu, a měřit si cukr.
Proč se toho testu bojíš? Mě to chutnalo, vypila jsem to na ex...

kspp1
15. črc 2019

A opravdu záleží, kam se jde....poprvé jsem byla v Brně na Zahradníkově, tam to bylo půl litra hnusné sladké vody, podruhé jsem byla ve FN, protože jsem na rizikovém a rozmíchala mi to snad do 1dcl, takže se to vypilo rychle a mohla jsem to zapít vodou. A někde tedy jsou na výběr příchutě. Slyšela jsem, že se to řeší i přidáním trošky kyseliny citronové, ale někteří to nedovolují.

jikov
15. črc 2019

Ahoj, ohledně váhy - měla jsem při 170 cm kolem 100 kg a cukrovka žádná (ani jednou). A ohledně toho čekání - proč se musí čekat? Mně řekli, že pokud mi bude dobře, tak můžu přijít na odběry a mezitím můžu jinam. Takže jsem si vyřídila pojišťovnu a další věcí (samozřejmě pomalu a žádný spěch). Při druhém těhu jsem si šla sednout do jiné budovy, kde to bylo pohodlnější. A k tomu nápoji samotnému - jak už bylo psáno výše, Sprite či další sladké nápoje jsou stejně strašné.

werumka
15. črc 2019

@jikov sedět se má kvůli tomu, ze pohyb snižuje glykemii...

hankaviki
15. črc 2019

@werumka Hm, tak u mne vyšel test na cukrovku vyšší už z odběru krve u gynekoložky. Ta mne už proto dřív poslala na diabetologii, tam mi udělali tenhle test, o kterém se tady bavíme, a pak ještě jednou v klasickém termínu jako ostatním těhotným. Takže jsem ten test měla dokonce dvakrát během těhotenství.. Výsledky byly v normě.

werumka
15. črc 2019

@hankaviki Ty podmínky jsou stejné, jako v případě zvýšené lačné v normálním termínu. Asi jsem to blbě napsala, omlouvám se. Test se nedělá ve chvíli, kdy by byly glykémie ve 14. týdnu zvýšené při dvou odběrech. Pokud je zvýšený jen jeden, tak pak se to řešení různí... mnoho žen trpí nevolnostmi, takže nejsou schopné test podstoupit, takže se většinou odesílá na diabetologii k dalšímu sledování. Pokud Ti udělali test, tak je to taky správná cesta. V tom prvním trimestru bývá ta glykémie zrádná v tom, že nevolnosti občas tu glykémii na lačno naopak zvednou. Stejně tak právě léky na případné udržení těhotenství mohou glykémii zvednout nad limit. Je potřeba to řešit individuálně... Ale samozřejmě, že pokud cukrovka v 1. trimestru není prokázaná testem, tak pak se test opakuje v normálním termínu. To je správné 🙂

luj89
15. črc 2019

Naprosto rozumím. Jde o dobrovolný test. Nicméně pokud ho odmítneš, je důležité dál sledovat glykovaný hemoglobin, nebo si půjčit glukometr a občas měřit glykemii. Plus držet dietu jako kdybys cukrovku měla.
Pokud bys na test šla, ověř si jak se má správně provádět, protože to je dost častý problém.... Pak jsou výsledky zkreslené.
Já nakonec na test šla a cukrovku jsem měla diagnostikovanou, nicméně si dosud myslím, že reálně jsem ji neměla (jediná hodnota ze všech co jsem kdy sledovala byla asi o dvě desediny vyšší). Před otěhotněním jsem neměla ani 50 kg a rodila jsem s 59 kg.

smartieska
15. črc 2019

Těhotenskou cukrovku jsem měla, nadváhu mám taky a jelikož jsem měla tak šílený strach rodit velké dítě, tak jsem se poctivě hlídala . Narodil se mi zdravý malinkatý syn a vím, že u druhého budu postupovat stejně. Navíc pokud máte u porodu v kartě, že se "léčíte" s těhotenskou cukrovkou, tak i dítě hned po porodu kontrolují, aby nenastaly problémy.

nazka
15. črc 2019

@miguelita88 tak jdi jinam.. Můžeš si vybrat, kam půjdeš. Na Kladně je třeba speciální křesílko pro těhotné u okna. Odejít můžeš, ale včas se vrátit. Jsou milí. Ten nápoj mi chutnal, jako sprite. Pro mě to bylo vyšetření jedno z nejlepších v těhu.. Akorát nemám moc žíly, tak třetí píchání už bylo nic moc. Já se sladkým mohla užrat a neměla jsem ji.. Není to úplně o jídle

astyna88
15. črc 2019

Jak rekl starsi oan,ktery ten test podstupoval taky: Plzen to neni,ale Sprite taky dobry 😀 nic narocneho. Propila jsem se tim dvakrat. Moje mama porodila 4,5kg segru, po porodu mela hodne spatny krevni obraz, segra extremne spava, mamka si tyden prolezela na jipce. Nepodcenovat.

sisakysela
15. črc 2019

Jsem prvorodicka, a tak je pro me kazde vysetreni dulezite, nechci nic ponechat nahode, ale! pokud budu jeste nekdy tehotna,na tento test jiz nejspis nepujdu. Proc? Protoze jsem to absolvovala minuly tyden a bohuzel neuspesne. Mela jsem test spojeny s 3D ultrazvukem a to byla mozna ta chyba, ale kdo vi. Samotny glukozovy roztok nebyl “nepozivatelny” ale kdyz jsem si lehla a sestra mi zacala delat ultrazvuk,po chvilce slo vse ven. Neulevilo se mi ani trochu,naopak jsem do pulhodiny omdlela a cely den a jeste druhy den mi bylo desne-byla jsem malatna,krece v brise,tres rukou a tezke nohy,zato miminko bylo vylozene hyperaktivni. Vzhledem k tomu,ze s moji lekarkou nebyla domluva,musim test absolvovat znovu. Nejde mi ani tak o me, ale o to,ze potom,co delalo miminko v brise za tanecky, si nejsem ani trochu jista,zda je test bezpecny pro dite. Zamerne jsem si nehledala zadne informace pred testem, ale az nasledne po nem a ano,tehotenska cukrovka neni legrace, ale test by se mel spravne provadet v laboratori a ne v ordinaci lekare. Pokud mate nejake pochyby zda ho absolvovat,doporucuji vse poradne s lekarkou zkonzultovat. Ja bych to ted tak udelala. Pro me to byl hruzny zazitek a pokud se nepovede ani test druhy,jiz to absolvovat nebudu.

smekalovamo
15. črc 2019

Já tvrdím o sobě,také...Že jsem naprosto zdravý člověk. Doposud žádná operace,žádné nemoci,vyrážky.Dle krevních testů,každý rok, všechno v naprostém pořádku již od dětství ale tohle by mě teda ani ve snu nenapadlo,nepodstoupit něco,co se doporučuje. Každopádně,každého věc. 🙂

malenka3
15. črc 2019

OGTT byl v prvním těhotenství pro mě nejhorší zážitek z celého těhotenství, ještě teď po 4 letech z něj mám husí kůži. Přecpaná čekárna, teplý bezbarvý, bez chuti roztok, měla jsem co dělat, abych to vypila (nejsem schopná vypít víc jak deci na ex). Navíc na mě ječela sestra, že to jako ještě nemám vypitý. Opravdu nemám horší zážitek z prvního těhotenství, odcházela jsem s tím, že už nikdy víc.
Ale... Teď jdu za dva týdny znovu. Jsem hubená, zdravě se stravuju, cukrovka nikde v rodu, přesto jdu. Protože těhotenská cukrovka není daná životosprávou, ani genetickou zátěží DM II. Mám v okolí holky, které ji mají a v životě by je to nenapadlo, že ji budou mít. Je to proto, že těhotenství je prostě záhul a nikdo nedokáže říct, jak ty orgány v těhotenství pracují kvalitně. Neléčenou cukrovkou ohrožuješ zdraví miminka. Pokud nechceš jít na test a chovat se zodpovědně, pak se stravuj až do porodu v souladu s cukrovkářskou dietou a kup si glukometr a měř glykemii. Jen pak budeš moci říct, že jsi zdravá.
OGTT je zátěžový test, smyslem je tělo vystavit jednorázově vysoké hladině glukózy a sledovat, jak se s tím tělo pere. Pozná se až v té druhé polovině těhotenství, to, že vyšla glykemie dobře ve 14. tt, nic nemusí znamenat. Já osobně už nejdu tam, kde jsem byla. Moje gyn má požadavek, že můžu jít tedy jinam, ale jen tam, kde odčítají hodnoty na místě a nikam krev nevozí, protože to zkresluje výsledky. Takže jsem si našla jinou laboratoř, kde mají ochucený roztok, příjemné sestry, malou čekárnu, objednávají na čas, nebude nás tam milion. I když se nesmírně bojím, jak to zvládnu hlavně vypít (radši stokrát píchat jehlou do ruky 😀, už teď z toho mám nervy), v životě bych si nedovolila riskovat zdraví miminka pro své pohodlí.
Vím, že jsi to tak asi nemyslela, najdi si k testu informace, vyber si jinou laboratoř, abys nemusela čekat tam u vás a směle do toho, porod bude horší.

laka_lacenda
15. črc 2019

Můj názor je, že když tento dobrovolný test neabsolvujes, tak se zas nic tak nestane. 🙂
Například tady to snad ani neexistuje: teda existuje, co jsem slyšela, ale chodí na to jen minimum zen poté, co mají pravidelně zvysenej cukr v moci. Já měla minule taky, ale bylo to bohužel pozdní večerní pizzou.😀 Teď už všechno OK, takže určitě nikam nepůjdu.
Bejt v CR, asi bych to taky zvazovala....

zavodnice
15. črc 2019

Byla jsem přesvědčena na ten test nejit, dela se mi nalačno blbě i bez tehotenstvi, se mnou by to tam praštilo. Radši bych rovnou držela dietu, glukometr mám doma, stejně se preventivně občas merim. Nakonec jsem podlehla a šla tam. Tady žádné prichutě nedávají, lůžka pro těhotné nebo plenty nemají a vrchol všeho bylo, že je zákaz pití tekutin. Představa, že jako tezky migrenik nebudu další 2,5 hodiny pít, mě úplně převalcovala. Jaká to byla úleva, když mi naměřili vyšší lačnou glykemii. Za tyden opakování, zase vyšší glykemie, hurá na diabetologii. Takže jsem držela dietu tak jako tak. V tehotenstvi jsem díky tomu nepřibrala, dítě v termínu bylo spíš menší. Priste už na ten test nepůjdu.

kata267
15. črc 2019

@miguelita88 ja teda nevim ale zrovna tohle vysetreni bylo naprosto v pohode, vypila jsem "pomerancovou stavu" me to.I chutnalo (treba kola, fanta jsou mnohem sladsi) a pak si v pohode 2hodky ctes v cekarne...a u druhe dcery jsem si vylozene to volno diky tomuto vysetreni uzivala 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru