Bojím se císaře. Co jste při tom cítily?

radulka57
8. kvě 2020

čekám jednovaječná dvojčata s jednou placenou ale dvěma amnio vaky. Četla jsem, že se v 95% dělá císařák, že kvůli jedné placentě je to nebezpečné normálně. Ale já se děsně bojím, nedovedu si představit že do mě udělaj díru a budu vypadat jak kdyby mě brali orgány v hororu. Rodila jsem již 2x, přirozeně. Vždycky bych chtěla rodit přirozeně, ale bojím se že tentokrát není vyhnutí, i když mě dr. říká že přirozeně to jde. Nikde jsem se to ale nedočetla. Holky co prodělali císaře - co ste při tom cítili? Bolí něco?

kaja2016
8. kvě 2020

Cisare jsem neprodelala, ale nic te u toho neboli. A muzes pozadat i o celkovou anestezii ( ze spis), kdyz to zduvodnis, ze bys to psychicky nezvladla. Pro miminka je ale lepsi ta castecna. Co je ve tvem pripade lepsi nevim, tak se k tomu nechci vyjadrovat.-)

loylii
8. kvě 2020

@radulka57 a vidíš, já si zas nedokážu představit rodit normálně. Ty bolesti, zvětšený otvor, třeba blbé šití, problémy při sexu pak, chudacek mimco zlomenou klíční kost třeba... a ještě dvojcata... já je mám a moje sestrenka taky. Chtěla vehementne rodit normálně, i s chlapem chodili na kurzy, učila se dýchání a roztahovala si orgán tím míčkem. A jak to dopadlo? Jedno vylezlo normálně a druhé CS! Protože se zasekl, přetocil, trvalo to 20min než ji dali anestezii a dítě vytáhli. Doted má problémy, měl dýchací potíže po porodu. A já? Tahle zkušenost mě tak vyděsila, ze jsem si to stradovala na plánovaný CS se skvělým pocitem, ze o mě bude a deti postaráno a nestane se takovýhle horor. Jizvu mám malinkou a deti narozený v 38.tt, úplně donosene a apgar 10-10-10. Pro mě je nejvíc důležité zdraví deti, než moje nepohodli. Tak neboj... a když to srovnam s jinými operacemi, tak lámání a dratovaní klíční kosti pod narkozou byl 1000x desivejsi zazitek.

deaneira29
8. kvě 2020

Já ti přidám svůj zážitek třeba ti to pomůže, prodělala jsem akutní sekci v celkové anestezii nebyl čas na epidural. Porodila jsem v 2 hodiny ráno, nebyla jsem ani na jip nebylo místo takže normální pokoj, v devět ráno už jsem s pomocí sestřičky zvládla sprchu, v poledne me přeložili už na můj pokoj i s prckem chodila jsem úplně normálně, ano bolelo to ale úplně v klidu jsem zvládla péči o syna. Pouze na první noc jsem malého dala k sestřičkam i po poradě s lékařskou abych se vyspala, rodila jsem přes 24 hodin takže jsem byla hlavně unavená. Jediné co jsem měla byla modrina v jizve trpím na ně 😉 při odchodu z porodnice jsem zvládla veškerou péči o syna i sebe bez jakýchkoliv léků na bolest nebo něco. Opravdu se není čeho bát.

loylii
8. kvě 2020

A na bolest jsem dostala cipky po 6h. Vůbec jsem je nechtela. Břicho bolelo jen při vstavani z postele, protože namahas ten rez, který se hojí. Když jsem lezela, chodila - tak nic neboli.

jitulka87
8. kvě 2020

Neni se ceho bat. Verte si. Mam za sebou cisare v celkove (maly byl v inkubatoru, narozen v 26tt)...bohuzel pozdeji nam umrel. Prvni cisar bolel rozhodne vic, pac jsem se o maleho nemohla starat. Ale bolest slo rozchodit, doslova. Druhy cisar epidural a vse v poradku. Maleho jsem hned slysela a pak mi ho ukazali. Je na prd, ze prvni den vam vozi mimi jem na kojeni. Ale id deuheho dne uz byl se mnou a tim padem i bolest temer zadna. Jen pri lezeni v posteli. Brala jsem i leky na bolest. Vse se hojilo velice rychle. Miminka vam nedaji prostor o tom premyslet a to je dobre 😊

radulka57
autor
8. kvě 2020

@jitulka87
@loylii
@deaneira29 díky holky, mě jde spíš o ten průběh císaře při epidurálu. Já bych asi nechtěla uplně uspat, chtěla bych mimča vidět, ale bojím se že budu cítit jak se mnou lomcují a vím že mám v břichu díru a oni tam ruce. Jestli to poznám že se tam hrabou?

deaneira29
8. kvě 2020

@radulka57 vím od kamarádky ta měla epidural, cítila tlak a jemné tahání, ale říkala že to skoro nevnímala zvlášť po tom co slyšela děti. Jediné co říkala, má za sebou dva císaře a při celkové anestezii prý byla dřív fit, ale to je u každého individuální 😉

kaja2016
8. kvě 2020

@radulka57 Ano, to citis a nekomu to je hodne neprijemne, nekdo to neresi.

rnika
8. kvě 2020

@radulka57 Mám dva porody přirozeně a dva císaře ( první císař byl pro mě hodně zlý... i tím, že jsem se s tím nemohla srovnat psych. , druhý byl o hodně lepší... obrovskej rozdíl). Všechny porody mám u sebe popsané... oba císaře jsem měla jen v částečné anestezii a při samotném zákroku opravdu není cítit nic... horší je hojení, za mě o hodně horší než po normálním porodu, ale i to je hodně individuální...

vendes
8. kvě 2020

Pokud to máte takhle, asi bych se spíš přiklonila k celkové anestezii. To nevíte nic, dokud není po všem. Mám za sebou akutní sekci v celkové narkóze. Pokud teď při druhém porodu bude nutná operace, chci opět celkovou. Nejsem srovnaná s tím, že mi někdo šermuje jehlou u páteře a prostě jsou věci, které radši zaspím. Po probuzení to holt prostě bolí, protože to není malinká jizva. Rekonvalescence probíhá u někoho rychle, u někoho pomaleji.

martiniquest
8. kvě 2020

@loylii Zvetseny otvor? Roztahovat organ? 😂😂😂 dekuji za pobaveni

janalov
8. kvě 2020

Mám jednovaječné mono-bi kluky, narozeni CS. Je normální, že se bojíš, taky jsem se bála, když jsem vůbec nevěděla, do čeho jdu. Každopádně zdraví dětí by mělo být na prvním místě a CS je v tomto případě prostě nejjistější varianta. Měla jsem částečnou anestezii. Nebudu lhát, příjemné to není, ale zároveň to není nic, co by se nedalo vydržet. Zásadní je, že to nebolí. Jde ale cítit trochu cukání, tahání. Na JIP mi trvalo trochu delší dobu, než jsem byla při smyslech, ale první vstávání a sprcha nebylo vůbec tak hrozné, jak se všude možně píše. Další dny je nepříjemné sednout si, lehnout si, vstát, ale zase - nic, co by se nedalo vydržet. Já jsem i využila nabídky kapek na bolest, nechtěla jsem se hrdinně "trápit" když mi může být lépe, raději jsem si ulevila. Hlavně je fajn, že se to rychle zlepšuje, den ode dne je lépe a lépe. Být tebou přijala bych to jako fakt, smířila se s tím, zkusila se nějak zbavit té paniky. Jasně, že to nakonec může být i jinak, ale smířila bych se s CS, nebrala ho jako nepřítele. Teď je nejdůležitější, aby se dětem dařilo, vydrželi u tebe co nejdéle a nakonec abyste byli všichni v pořádku. Moc vám držím palce 🍀🍀

martiniquest
8. kvě 2020

@radulka57 CS jsem neprodelala, ale mozna by ti mohlo pomoct vyhledat soukromou PA a pripravit se na porod s ni. PA pripravuji i na porod sekci. Jde hlavne o psychicky stav rodicky. Probrala bych s ni sve obavy a treba ji i pozadala o doprovod (pokud o to stojis). Verim, ze to dopadne dobre!

jitulka87
8. kvě 2020

Každá vnímáme spoustu věcí jinak. Např já měla druhý císař plánovaný a 14 dní před jsem ležela v porodnici. Za tu dobu de u mě na pokoji vystřídalo 10 rodících žen a když jsem viděla, jakmse x hodin svíjí v kontrakcích...říkala jsem si, že jsem ušetřena zase tohohle..jasně pár hodin kontrakcí versus pár dní rekonvalescence po císaři se srovnat nedá..ale všechno se dá zvládnout. Mámy to zvládnou! ☺

loylii
8. kvě 2020

@radulka57 já se na začátku tehu stresovala na netu jaká je to řezničina, včetně zastánkyn PP tady na MK, jak je to fakt děsný nerodit přirozene, jak se s tím nemohli srovnat atd, ze jsem si z toho postupně udělala trauma. Tak jsem si jednoho dne rekla a dost!
Musím na tom videt pozitiva. Našla jich ve své mysli vic než negativ. A tak jsem k tomu taky přistupovala. Navíc jsem hodně racionální člověk a mám rada vše naplánované, tak mě uklidnil jasný termín porodu. Proste jsem si to prehodila v hlave. Měla jsem spinal. A víš co mě bolelo na celým zákroku nejvíc? Kanyla do ruky. Při tom samotným řezu jsem necítila nic, ani žádný tlaky, tahání. Mazání, nic. Jen mě položili, něco si tam povídali o dovolených a najednou slyším brecet dítě! A ukazujou mi ho. A v tu samou minutu druhy. Vše bylo strašně rychly. Jinak já sem větší srab než kdokoliv tady. Při braní krve omdlivam a zubaře nesnasim😂

loylii
8. kvě 2020

@martiniquest 😂😂😂

cherie24
8. kvě 2020

Já jsem trénovala na přirozený porod a císaře jsem si vůbec nechtěla připustit, protože mám šílený strach z operací. Malá nakonec po 16ti hodinách šla císařem. Měla jsem částečnou narkózu, takže jsem jí hned viděla a po hodině už jsem jí měla u sebe. Známá měla celkovou a povídala, že jí malou svěřili až druhý den a že si to ani moc nepamatuje, když jí viděla poprvé. Rodila jsem večer a od dopoledne dalšího dne, jsem jí měla už u sebe pořád, takže za mě ta částečná 🙂 je to na prd, člověk pak musí masírovat tu jizvu, ale není to zas taková tragédie. Doporučila bych, aby si manžel vzal otcovskou a třeba jestě týden dovču ať ti pomůže a můžeš víc odpočívat, protože když jsem pak měla pocit, že už je to dobrý a začala jsem doma uklízet a vyšla na procházku s kočárem, tak jsem pak večer hooodně litovala

aneta15
8. kvě 2020

@jitulka87 mě by zajímalo co myslíte tím, že se pár hodin kontrakci a pár dní po rekonvalescenci po císaři nedá srovnat. Já rodila dvakrát normálně a vždycky jsem si říkala, co bych dala za císaře 😂😂😂😂 dceru jsem rodila 18 hodin a z toho 12 hodin v silenych krizových bolestech a pak byla tak šitá, že jsem si 3 neděle nesedla. Moje ségra rodila 2x plánovaným císařem a dva dny jí nebylo úplně ok ale pak normálně fungovala. Ja si tu hnusnou bolest dokážu vybavit i teď po 12 letech. Me by zajimal fakt názor někoho kdo má oba porody za sebou. Já těm s císařem závidím 😉😉😉 , nemyslím si, že přirozený porod je nějaká vyhra, kde člověk vydrží pár hodin kontrakci a je v pohodě

arko
8. kvě 2020

Dva cisare v plne narkoze za mnou a treti prede mnou. Ja jsem ta skupinka,ktera se z toho dostava dele. Ted to bude v jine nemocnici, kde se s tou naslednou rekonvalescenci moc neparou,tak se docela bojim jak to dam, navic kvuli covidu ted maminy v nemocnici moc nedrzi. Taky uz clovek vi do ceho jde. Radim umyt si hlavu, vysmrkat se a poradne si odkaslat. Tohle vsechno pak hrozne boli,ale ja jsem fakt cita.

rnika
8. kvě 2020

@aneta15 Já teda mohu porovnat oboje a pro mě nesrovnatelně lepší normální porod ( a to je teda nemám jendoduché).

aneta15
8. kvě 2020

@rnika no právě dokud to člověk neprožije tak to stejně nedokáže porovnat. Já nikdy na žádné operaci nebyla... ťuk, ťuk 😂....ani jsem neměla narkózu, ale jsem trochu srab, vedela jsem, že to bude bolet ale nevěděla jsem, že až tak....i když ten pocit, že člověk vnímá a někdo mu sahá do břicha, taky nic moc pocit...moje kamarádka rodila dvojčata přirozeně a když ji doktor říká tak a jsme v poločase tak myslela , že ho pošle do prdele 😂😂😂

ajja87
8. kvě 2020

Není se čeho bát, samozřejmě je to i o tom jaky kdo má práh bolesti (myslím po císaři). jinak ja měla epidural.. Hele neboli to, jen prostě cítíš jak s tebou trochu jakoby lomcuji, ale nerekla bych, že je to nepříjemný pocit.. A trvá to chvíli, ja si teda vůbec nějak nepripoustela, že mám rozrizle břicho a to jsem byla poprvé v životě v nemocnici a na nějakým zákroku, takže možná i ten stres z toho mi nedal si uvedomit, že mám díru v břiše.

rnika
8. kvě 2020

@aneta15 😂 Jo, tak to je pěkný... no já měla všechny porody takový výživný. Krásným okamžikem bych asi nenazvala ani jeden ( po prvním ... vyvolávaný 3 dny, 12hodin stahy a stále totálně zavřená... jsem nakonec teda porodila, ale stejně mě uspali, protože nešla ven placenta, nakonec jsem skončila na JIP na kapačkách... Prohlásila jsem, že už mě tam nikdo neuvidí a za rok a měsíc jsem tam byla znova 😂 , porod opět vyvolávaný, bolestivější než první, ale podstatně rychlejší, placenta opět nevyšla... ). Ono každý má fakt svoje, já si vždycky říkala, že císař pohoda... ale když mi u třetího řekli, že leží příčně a císař je nutný, tak jsem to obrečela. Následné hojení bych nepřála nikomu ( ale já měla nějakou špatnou reakci na vstřebatelné stehy... oproti tomu můj poslední porod, také císař byl relativně pohodová záležitost a i hojení bylo o hodně lepší, ale asi hodně dělala psych, že jsem se s tím císařem líp srovnala sama v sobě, i když mě to taky mrzelo). Každopádně ani jeden z porodů mě neodradil od toho mít další miminko 😉

hezz17
8. kvě 2020

@kaja2016 pokud jsi ho neprodelala, tak nemůžeš říkat, že u něj nic nebolí 🤣
Pro mě byl hroznej vpich do páteře, poloha na zádech, ruce rotazene na kanyly, tlak atd-z toho me bolela teda jeste par dni. Hrabání v břiše taky bezva zážitek. Jasně že přežít se to dá. Ale pokud jsi to nezažila, tak to prosím takhle jednoznačně nekomentuj.

hezz17
8. kvě 2020

@aneta15 tak já mám oba 😀 a rekonvalescence pro mě byla po sekci o 1000% lepší. Špatný hojení, problémy s curanim, bolesti, mdloby... po sekci jsem vstala 2.den sprchy a už mi bylo hej. A pribeh porodu a průběh sekce.... během sekce nejhorší ten pocit jak mi hrabali v břiše, to bylo fakt hrozný. A při porodu bolesti..😀 ale naštěstí jen necelé 2h. 12hodin těch bolestí co jsem měla.... To bych nepřežila.

jitulka87
8. kvě 2020

@aneta15 neřekla jsem, že jsem jim záviděla, naopak...ano, já kontrakce nikdy nezažila (krom slabších na monitoru), ale zase vím, jake to je se pak dávat do pořádku po sekci. Nejde tolik ani o bolest, ale o to, že tou operací je člověk půl roku hodně omezen. Tys rodila 18hodin a bylas potrhaná, jiná rodí třeba i déle, je nebo neni potrhaná...spíš se snažíme dodat zakladatelce odvahu. Každa to zvládne. Těžko budu já srovnávat tvůj přirozený porod s mým císařem. Jen ti povím, že jsem od porodu 10m a doteď nesmím běhat, posilovat břišní svalstvo, tahat těžké věci, jizva se ozývá často. Chodím na fyzio, řešim to s lékaři. Přesto si nemyslím, že jsem měla téžký porod. Naopak.

radulka57
autor
8. kvě 2020

@hezz17 toho se bojím nejvíc no, píchání do te páteře a ještě roztažená jak na skřipcu, jak někde na mučení.. hodne přemýslím o celkové narkoze ale je me to děsně líto :( chci prcky hned vidět

Jinak já rodila oba porody vyvoláváné, první porod 21hod, druhý porod 13hod a stejně to bylo super, vstala sem hned druhý den, fungovala jsem, nebyla sem potrhaná, spodek mě nebolel, prostě uplně vidím jak po císaři budu totálně zmasakrovaná a neschopná.

Jo a ješte dotaz, holky co měli císař - jak je to pak s krvácením (myslím spodkem) ? teče to taky hodně? ze mě po přirozeném padali vyloženě kusy

jitulka87
8. kvě 2020

@aneta15 jinak k vasi otazce...pokud jsem se setkala se srovnanim zen, ktere mely oba typy porodu, zadna z nich nerekla, ze je císar lepsi. Moje mamka napriklad to taky potvrdila. Ale vite co, ono se to neda nikdy srovnat a zaskatulkovat. Na kazdem je spousta veci tezkych, ale ten vysledek je k nezaplaceni 😍

dejvitka
8. kvě 2020

@radulka57 ja bych si nechala cisare klidne znovu 😉. Mela jsem epidural, takze jsem byla pri vedomi, vsichni na sale byli super, povidali si se mnou pro rozptyleni, hned mi prcka ukazali. Pri operaci jsem samozrejme necitila vubec nic. Po operaci prvnich 24 hodin bylo hodne bolestivych, pak se to s kazdym dnem zlepsovalo, kdyz jsem sla po 5 dnech domu, uz jsem nejak moc nic necitila, vytazeni stehu taky uplne OK. Je hrozne dulezite to rychle rozchodit. Byla jsem drive v poradku nez kamaradka po narocnem vaginalnim porodu. Pokud se hodne bojis, nechala bych si uplnou anestezii at to zaspis.Dle meho se neni ceho bat. Predstava klasickeho porodu pro mne byla horsi.

vendes
8. kvě 2020

@radulka57 Mně přišlo, že jsem tolik nekrvácela, tak čtyři týdny. Asi proto, že něco při operaci rovnou "vyberou".
Mám 2 kamarádky a ty měly obě částečnou narkózu a nakonec se jim udělalo tak nevolno, že je uspali celkově. To je další věc, která mě od svodné anestezie odrazuje. Že neuvidím miminko mi trochu lito je, ale na druhou stranu mi přijde, že ho ve většině porodnic stejně ukážou v letu a odnesou. Bonding kůže na kůži se dá domluvit pro otce dětí.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru