Bojím se císaře. Co jste při tom cítily?

radulka57
8. kvě 2020

čekám jednovaječná dvojčata s jednou placenou ale dvěma amnio vaky. Četla jsem, že se v 95% dělá císařák, že kvůli jedné placentě je to nebezpečné normálně. Ale já se děsně bojím, nedovedu si představit že do mě udělaj díru a budu vypadat jak kdyby mě brali orgány v hororu. Rodila jsem již 2x, přirozeně. Vždycky bych chtěla rodit přirozeně, ale bojím se že tentokrát není vyhnutí, i když mě dr. říká že přirozeně to jde. Nikde jsem se to ale nedočetla. Holky co prodělali císaře - co ste při tom cítili? Bolí něco?

loylii
8. kvě 2020

@vendes pokud jsou dvojcata v pořádku a nemusí hned do inkubátoru, tak bonding možný.

lolam10
8. kvě 2020

@kaja2016 ano,mne to bylo neprijemne(epidiral a cs),spatne se mi dychalo a tak ale dalo se to.jinak je clovek za plentou takze nic nevidite a necitite.jinak ja mela cs v celkove i spinalni analgezii a urcite bych si priste vybrala tu spinalni,hlavne ze vidite hned to dite,nemusi vas intubovat a celkove mi to prijde mensi zasah....

loylii
8. kvě 2020

@radulka57 to pichani do páteře není cítit, jen takový tupý tlak. Kanyla do ruky bolí. Ta pater ne. Jak už jsem psala.
Ocistky 6-8 týdnu. Vopruz no😀 Mě osobně na celým těhotenství s dvojcaty a porodu vadily prave ty ocistky a to náročný kojeni. Jinak vše ostatní uuuuuplna brnkacka. Vzpomínám rada.

loylii
8. kvě 2020

@radulka57 pojď k nám do skupiny na FB jestli už tam nejsi... jmenuje se to Dvojcata 2018,2019,2020. Jsou tam moc fajn baby.

radulka57
autor
8. kvě 2020

@lolam10 a co ta hadička do močáku? ta se dává? brrrrr a kdy? až mě umrtví spodek?

radulka57
autor
8. kvě 2020

@loylii a bylo to intenzivni krvácení? nebo proste jen trochu na jednu dve vlozky denně? ... no já měla hroznou psychickou zkusenost u prvního dítěte s kojením, takže u druhýho jsem automaticky řekla že kojit nebudu a měla sem hned zastavenou laktaci.. i Ted to plánuji, takže si myslím že nakrmit dvojčata půjde snáz z lahviček.. můžu já i manžel zaráz 🙂

A doufám že ted nepřijde nějaká fanatička kojení a nezačně mě poučovat.. ano kojení je nejlepší, slyšela sem, vím.. ale psychika matky je dost podstatná! Děkuji 🙂 dál bych to nerozebírala

eva267
8. kvě 2020

Já mám za sebou překotný porod s dost velkým natržením a nepříjemným hojením. Kvůli rychlému porodu jsem sice byla ušetřena několikahodinového zážitku, nicméně s tím poraněním nebylo o co stát. Druhý porod byl císařem ve 32. týdnu. Rozhodla jsem se pro spinální anestezii a čistě za sebe můžu říct, že bych se podruhé ve stejné situaci rozhodla jinak. Nejsem žádná citlivka, ale při výkonu jsem jim odpadla. Nebudu popisovat, jaké pocity jsem měla, nicméně je to něco, na co chci zapomenout a nemůžu. Nakonec jsem syna stejně neviděla. Tohle je ale šíleně individuální. Kojení se nám nakonec nepodařilo. Možná jsem to brzy vzdala, ale po tom stresu z předčasného porodu, krmení syna sondou a radosti, že dokázal sám vypít dávku z láhve a že nás po měsíci pustí domů, jsem se s tím smířila. Deset měsíců jsem krmila odstříkaným mlékem. A ano mělo to nakonec svoje výhody. Nakrmit mohl i tatínek.

eva267
8. kvě 2020

Jo a cévkování jsem necítila vůbec 😀

inkheart
9. kvě 2020

Chápu tě, rodila jsem zatím jen císařem a z mého pohledu není o co stát, ALE taky je fakt, že jsem měla akutního cisare, který je prý mnohem horší než plánovaný. S tou dírou v břiše moc nenadelas, ale tohle zrovna bych tak černě neviděla. Pokud se bojíš operace, můžeš si ji nechat udělat v celkové narkóze místo spinalu. Rekonvalescence je horší, ale i tohle je individuální... Pro mě docela horor, pro jiné pohodička. Hlavně bych ale dodala, že s tímto typem dvojčat je cisar asi fakt lepší řešení. Přece jen, normální porod dobu trvá a může se něco stát... Brala bych to jako nutné zlo. Můžeš si říkat, že s vaginálním porodem už máš zkušenosti, tak teď holt budeš mít císaře, zas něco jiného. Ber to tak, že holky jako já to mají horší v tom, že hned z úvodu měly cisare.

inkheart
9. kvě 2020

Ještě dodám, že i když jsem měla akutního cisare během porodu, měla jsem ho s epiduralem (právě proto, že jsem s ním rodila, tak se už nic nemuselo řešit). A musím říct, že jsem toho docela dost cítila, ale dalo se to.. Jen to bylo nepříjemné, no, ale spíš takové tahání než reálná bolest. Ale bylo super, že mi pak miminko hned priložili a měla jsem s ním ten první kontakt. Takže je to něco za něco. Taky s epiduralem je čas dělat ten řez pořádně, žádný spěch, zatímco s celkovou se to řeší co nejrychleji, aby se k mimču nedostalo příliš té chemie z narkozy. Ale pokud se hrozně bojíš, dej si celkovou, za to případné trauma to nestojí.. I když jak říkám, na plánovaného cisare se dá připravit (myslím i psychicky).

vendes
9. kvě 2020

@loylii To já vím, ale když ležím na operačním na stole, přijde mi reálnější, aby bonding proběhl s otcem, který za něj spíš může "bojovat".

loylii
9. kvě 2020

@radulka57 spineni na intimku. Na jipu jsem byla necelých 24h. Tam mi deti nosili na přisani. Postupně ne najednou. Měli maly pusinky, tak jim to neslo. Dostávali mléko z banky, žádný UM. Mě se laktace spustila po 2 a půl dnech, ale jen takový to mlezivo. Tak sem jim každý 3h dala co jsem ze sebe dostala odsavackou, sestřičky je dokrmili. Když jsem šla domu po 6ti dnech, tak jsem v porodnici zakoupila stejnou odsavacku od Aventu a doma každý 3h odsavala. Po 3 týdnech už jsem byla vysáta, tak jsem začala dávat večer Sunar AR. A po 3 měsících jsem přešla na nej úplně a straaaasne se mi ulevilo. Teď když to zhodnotim zpětne, měla jsem na nej přejít dříve a nedeptat se.
Jinak já měla nadstandart celou dobu a mám z porodnice jen krasne pocity😍 pokoj jak na hotelu. A pece luxusní. Deti mi tam první 3 dny nosili jen na to “kojeni” a pak se mě zeptali, zda se cítím na to je mít u sebe. Byla jsem krasne odpocata a plna energie.

lida9
9. kvě 2020

mam za sebou dva cisare s ruznou anestezii, tak mohu porovnat : 1. celkova anestezie - usnes a pohoda, vzbouzeni bylo pro me horsi, motala se mi hlava a celkove mi bylo slabo, ale nejhorsi je, ze mas od dychaci trubice v krku nahromadeny sekret a musis zlehka vykaslavat, pokaslavat a to s riznutym brichem je faakt zazitek 2. epidural - pichnuti neboli, to nejprve znecitlivi. pro me ale problem lezet tu chvilku na zadech ( mimco utiskuje aortu a ja nemohla dychat i pres nakloneny operacni stul ), citila jsem jak tahali prcka, super hned jsem videla,.pak se mi ale udelalo nevolno, jak tahali asi placentu, protoze tam lomcovali asi i se zaludkem, za minutu to ale preslo. V obou pripadech cevkuji a to je za me fakt nejhorsi zazitek😀

loylii
9. kvě 2020

@lida9 tak já to cevkovani vůbec necítila. Ale znala jsem ho už z jiných operaci.

lida9
9. kvě 2020

@loylii ono se snad rika, ze kdyz je clovek uvolneny, tak to tolik neboli... no tak jsem se asi dost neuvolnila😀 pro me bolest jak pra*e ...

vendes
9. kvě 2020

Za mě taky cévkování nejhorší zážitek, snad horší než předchozích 17 hodin porodu. Třeba by se dalo domluvit, aby to udělali, až začne částečně působit narkóza.

lolam10
9. kvě 2020

@radulka57 jo cevka to je na tom asi nejvic neprijemny ale je to chvilicka,asi jako ockovani a pak uz nic necitite.a dava se pred umrtvenim...

simanov
9. kvě 2020

Ja chtěla před 4lety rodit přirozeně,nacviceno jsem měla s Ani Ballem..Nebála se,říkala si,bude to bolet,ale zvládnu jako ostatní.Po 28hodinach nepostupujíciho porodu, dvou vyvolavackach v kapacce císař.Byla jsem totálně vyřízená.Po císaři to bolí,extrémně..Nemohla jsem se hnout ani o centimetr.O půlnoci císař,kolem sedmé sestra,že se musíme hýbat...Bylo to šílený ..Ale pak s to zlepšovalo.Jizvu zvenku mám krásnou,uvnitř se mi hojila skoro dva roky...Nyní čekáme druhé,chci císař...ano bolí to...moc to bolí,ale vzhledem k tomu,že by se mi mohlo zase stát,že budu rodit xx hodin k ničemu to nepovede,pak Dr přijde a řekne ,že by byl lepší císař,aby dítě nezahálí kleštěmi apod...Pro miminko žena vydrží vše,hlavně aby byli,či byly v pořádku

eviicka
9. kvě 2020

@aneta15 těch diskuzí srovnávání přirozený porod versus císař tu bylo několik. A názory od holek se zkušenostmi tak půl na půl (někdo horší PP někdo CŘ). Hodně záleželo, kde byly případné komplikace.

tynka9
9. kvě 2020

@lolam10 u nás se třeba cevkovalo až po umrtvení, takže o ničem nevím...

Ale k zakladatelce. Mám za sebou první porod přirozený, ale skončil kleštěma, protože malý blbě rotoval hlavičku a začaly mu klesat ozvy. Nastřižená, natržená, šití na hodinu, velká ztráta krve, cestou do sprchy jsem sebou sekla. Rekonvalescence v pohodě, doma jsem v klidu fungovala, nemohla jsem do konce šestinedělí chodit rychle, ale jinak OK.

Druhý porod byl plánovaný císař kvůli poloze KP. Dost jsem to obrečela, nechtěla jsem císaře, ale brala jsem to jako bezpečnější variantu. Byl jen ve spinální, hodně jsem cítila tlak a tahání, bylo to dost nepříjemné, i přes léky proti zvracení se mi udělalo hodně nevolno (ale dostala jsem další a ty zabraly hned). Bolest břicha byla asi horší/nepříjemnější než to šití, ale nic co by se nedalo zvládnout. Ale jinak jsem byla fyzicky hodně odrovnaná ještě měsíc po porodu. Pak teprve jsem byla schopná docela plnohodnotně fungovat. Bez manžela, který s námi ten měsíc byl doma, bych to nedávala. Hlavně, co se týká péče o staršího, kterému bylo 17 měsíců a sotva se rozchodil. Vše se zahojilo v pořádku, žádné následky nemám. Jinak ocistky nebyly tak intenzivní, ale u mě trvaly snad 7 týdnů, 3-4 týdny to bylo špinění, ale intimku nebo vlozku jsem musela mít pořád, to bylo moc moc.

Za mě byl lepší ten normální porod, i když konplikovaný, ale bylo pro mě přednější bezpečnost miminka a zároveň, když jsem věděla kdy to bude (i když to byl zvláštní pocit), tak se dalo dobre naplánovat hlídání, doma jsem mohla klukům vše nachystat tak, aby manžel měl na starosti jen synka a nemusel řešit moc věcí kolem..

loylii
9. kvě 2020

@tynka9 ale ona je taky otázka jednovajecnych dvojčat... tam se k přirozenýmu porodu nakloní málokterý lékař. Ono je to logické.. lékaři to vidí z medicinskeho hlediska a zajímá je na prvním místě zdraví pacientky a živý novorozenec. Než zpatlany přirozený porod a u těch dvojčat to je fakt risk. To druhy dítě je dost ohroženy. Tak radím zakladatelce radit se ve skupinách, kde jsou jen maminky dvojčat. Já mám dvojvajecny a na první kontrole v porodnici v 24.tt se mě lékaři zeptali, co bych preferovala.

ariadna12
9. kvě 2020

@radulka57 byla jsem pod spinalni anestezii, citila jsem, jak mi tam v brise trochu "smrdlaj" a pak vytahuji dite, ale nic nebolelo, nejlepsi je koukat na partnera nebo do stropu nebo zavrit oci a komunikovat se zdravotniky. Ja se jich ptala na kdeco, vcetne toho, co bylo vcera v tv a kdy pujdou na obed. Vsechno mi rikali, co budou delat, byli mili, hlavne anesteziologicka pracovnice. Po porodu jizva muze pri pohybu nekdy dost bolet, ale velmi pomaha pohyb, nelezet jenom, nebat se vstat a chodit (samozrejme, az se na to budes citit). Po porodu se mi rozebehlo kojeni pozdeji nez tem, co rodily prirozene, ale to je u cisare caste. Da se to prezit, myslim, ze po porodu je to horsi nez pri nem.

hejivana
9. kvě 2020

@radulka57 po dvou dnech vyvolávání porodu jsem byla šťastná za císaře 😀 ne fakt nic to není, já měla epidural a za chvilku byla malá venku, nic necítíš. Nejhorší bylo druhý den vstát z postele přes tu jizvu, ale pak už v pohodě. V šestinedělí nic netahat těžkého, o malou jsem se také starala už normálně.

tynka9
9. kvě 2020

@loylii určitě souhlas... já reagovala hlavně na dotazy ohledně císaře a pocitů kolem. Samo, že v případě dvojčat je na první místě zdraví všech tří 🙂

panihk
9. kvě 2020

Jsem 6 dní po sekci - předtím dva přirozené porody. Jako nebudu lhát, těch prvních pár dnů bolí. Mě ale bolelo hlavně zavinování dělohy, jizva vlastně až tolik ne. Taky dostáváš něco na bolest (nevidím důvod si hrát na hrdinku a odmítat to), od druhého dne jsem dostávala jen na noc. Vstala jsem po 24 hod a šla na normální pokoj. Teď už jsme doma a funguju v podstatě normálně. Jo, neujdu 5 km a vstávám pomaleji než dřív, ale i to bude do týdne, dvou, mnohem lepší. A jinak jistota, že bude miminko v pořádku, pro mě byla přednější než jizva a nepohodlí. Malá byla KP, kopala nohama pod sebou, bála jsem se, kdybych rodila normálně, že by se tam nějak šprajcla a něco se pokazilo. Nevýhodou je, že nemáš miminko hned u sebe, ale vozili je fakt často, rozkojila jsem se druhý den tak, že jsem musela chodit odstříkávat do sprchy, abych neměla kamenný prsa. Jo a měla jsem spinál a nejhorší z toho všeho bylo vlastně asi to píchání do zad, protože to fakt bolelo a bylo nepříjemný. Na druhou stranu pak hned slyšíš a vidíš miminko, malou mi dali na prsa, ona se přisála, já se rozbrečela. Bylo to v rámci možností hezký...

lennus
9. kvě 2020

@radulka57 Chápu tě a taky jsem volila rodit přirozeně, pokud to jen trochu šlo. Mám obě zkušenosti, zažila jsem přirozený ve 34.t. a akutní sekci ve 23.t., v celkové anestezii. Teď poslední třetí porod nebylo do poslední chvíle jasné, jak budu rodit, šance na přirozený byla, ale promlouvala jsem k miminku s tím, že nechám na něm, jakou cestu si zvolí. Rodila jsem přirozeně. Ale byla smířená i s císařem.
Pokud bych šla zase na sekci, chtěla jsem částečnou anestezii, je to šetrnější, hledala bych porodnici, kde můžeš mít bonding ty nebo partner a nadstandard, kam bys šla hned po porodu s doprovodem, tudíž by nemuselo dojít k separaci miminek. Po plánované sekci není nutné být na JIP, pokud vše probíhalo v pořádku a bez komplikací. Já se hojila dobře, prý je plánovaná sekce stejně bezpečná jako vaginální porod. Moc držím palce a věřím, že to zvládnete!

loylii
9. kvě 2020

Je tam 1100 holek co mají nebo čekají dvojcata😇
V te skupině na FB a radi se. I ty co čekají Mo-bi.

inkheart
9. kvě 2020

@lolam10 mě cevkovani dělali s epiduralem, tajte jsem nič necítila. Jen pak vyndavani zabolelo, to neříkám, že ne. A ještě jsem měla dren, ten bolel celou dobu, co jsem ho měla (tuším 2,5 dne).

malinkaelinka
9. kvě 2020

Já měla císaře loni v létě a vzpomínám na to hezky, třebaže to bylo celé fofrem. dcera KP, voda mi odešla 36 tt, kontrakce se ve velkém rozjely okamžitě. Ale měla jsem strašnou kliku na úžasný personál. Pichnuti do zad úplná pohoda, nejdřív umrtvi místo vpichu, pak teprve pichaji do páteře. Cevka v pohodě,ale já jsem zvyklá, párkrát mě už cevkovali na urologii. Na sále úžasný tým, sestřičky mě držely za ruku, dostala jsem studený obklad na čelo, umyvali mi pusu mokrým kapesníkem. Tahání dítěte asi maličko cítit bylo, ale já prožila obří šok, když místo očekávaného chlapečka vyndali holčičku, že mi to bylo jedno. Byla jsem taková celá pitomá a omamena, ani mi nedošlo, že neplace, pak mi ji ukázali od dveří a byl s ní manžel, já byla jen taková omamena a šťastná 😁 příště mě to čeká asi zase a jsem a tím v pohodě, jizva ok, hojení ok.

kaja2016
10. kvě 2020

@hezz17 Nezazila, ale vzhledem k tomu, ze jsem cekala bi-bi-bi dvojcatka, tak jsem se na nej informovala a bylo mo receno lekari, ze 100% neboli a to nikoho. Je to asi tak, jako ldyby to delali operaci a bolela te, proto je tam anesteziolog, aby ti ev.pridal anestezii. Tez mam 3 blizske kamaradky, ktere tez nebolel. Pises, ze te bolel vpich epiduralu, ten jsem tez zazila, ale to porod neni. A o hrabani v deloze jsem psala, nekomu to nevadi nekomu ano. Myslim, ze osobni zkusenost je vetsinou jedna az tri, takze vyjadreni odbornika, ze obecne cisar ( samotny zasah) neboli, tak logicky je c anestezii, myslim, ze ma vahu.-)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru