Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

fandysek_1
10. pro 2017

@balrozka tak zkusit víc pít a třeba se to ještě rozjede. Taky bych nedietovala.

linee
10. pro 2017

@balrozka jj,to chce pak hned upravovat stravu a snizit oproti kojeni plnemu kojeni.Ja u kojeni dobry,ale po ukonceni katastrofa:(+10;(

marimal
11. pro 2017

@linee To jo, ale to zrovna asi není u mě žádoucí, mám teď už velikost 34. Oblečení je mi velké, jen přes břicho malé. Je to padadoxní, prostě musím držet dietu, ale při tom alespoň nehubnout /lépe spíš přibírat)... Kupuju si teď alespoň tučnější jogurty, ovoce jím se šlehačkou a hořkou čokoládu denně, když si to dobře rozvrhnu, tak mi to cukr nezvedá.
Na začátku mi bylo řečeno, že tučné věci se při téhle dietě nejí, že si nemám kupovat tučnější jogurty, než 4% a minule mi doktorka řekla, ať si dám tedy třeba i řízek, když tam nebude moc strouhanky 🙂

anim1984
11. pro 2017

@marimal nam v poradne zase rikali, ze u jogurtu nemame na ten tuk koukat 🙂 jediny co, tak nekupovat light, ale tucny byt muzou

marimal
11. pro 2017

@anim1984 No to je rozumné 🙂 Navíc jsem teď koukala, že ten tučný, který mám ráda má méně cukru něž ty míň tučné..

ely14
13. pro 2017

Holky tak já měla hodně špatnou reakci po inzulínu ,ze čtvrtka,je mi až dnes konečně tak nějak lépe....musela jsem ho vysadit měla jsem křeče,zrychlený tep,nemohla jsem spát...no fuj hrozný...😠
Mám známýho co se zabývá konopnými přípravky tk mám CBD olej a ten mě už relativně srovnal do normálu jak psychicky tak fyzicky no jako nikdy takhle hrozně mi nebylo..Vám se to nikomu nestalo???

kvietorka
13. pro 2017

@ely14 a nechces misto inzulinu skusit metformin? Ja si inzulin nepicham ale beru na noc 1 tabletku Glucophage XR 1000, ucinna latka je metformin na pomale uvolnovani cukru. Chodim na diabetologii do Prahy do porodnice v Podoli a tam tyto tabletky nasazuji jako prvni moznost a az kdyz nezabiraji pak nasazuji inzulin.

linee
13. pro 2017

@ely14 fakt? A jak dlouho ho pichas? Ja kdyz jsem sla z lekarny, mela jsem hned naklusat, pichla mi jednu jednotku a mela jsem cekat v cekarne, zda mi nebude spatne nebo nejaka lokalni reakce a rikala, ze pokud bude spatne, okamzite nebrat a volat. Jaky konkretne beres?

ely14
13. pro 2017

Langus 4j. Jsem mela na noc a prasky diabetolozka ke ktere chodim nepise a ani mi nerikala ze to muze mit nejake vedlejsaky..

ely14
13. pro 2017

Bylo to po prvnim uzivani a skoro tyden mi bylo zle.:(

werumka
18. pro 2017

@ely14 člověče, to mi spíš připadá jako psychika... ten Lantus tohle nedělá. A ta dávka je tak miniaturní, že by mohla způsobit třeba lokální reakci - jako začervenání v místě vpichu (pro srovnání, já mám 25 jednotek bazálu). Ale tohle je zvláštní. Zvlášť ta doba, kdy Ti bylo blbě, to už je Lantus dávno pryč.. Jak jsi na tom teď? řešila to nějak doktorka?

linee
18. pro 2017

@ely14 a merila jsi si cukr?nedoslo k hypoglykemii?Ty 4j opravdu male mnozstvi.Jakou glukozu si mela,ze ti to predepsala?Nemohly to byt ty prasky?

uglyduckling
20. pro 2017

Dnes ráno jsem se změřila a hodnota 3,7. Vím, že je to docela nízko, ale nevím, jestli to musím nějak řešit s doktorem nebo tak. Normálně mám lačnou hodnotu kolem 5 - 6 a neberu žádné léky, inzulin atd. Nevím, čím by to mohlo být tak ovlivněno, když jsem včera večeřela normálně (jednu tortillu s dušenou zeleninou, šunkou a půlkou motzarelly) cca kolem půl osmé a druhou večeři jsem neměla (nemám ji nikdy).

marimal
20. pro 2017

@uglyduckling Asi bych počkala, jestli se to bude opakovat. Mě se tedy teď stalo, že jsem odešla na mateřskou a rázem mám hodnoty nízké jak nikdy...

linee
20. pro 2017

@uglyduckling zavolej dr.,mne rekla,ze pod 4.4 mam rozhodne resit a pokud tak namerim,tak hroznovy cukr nebo neco sladkeho.

uglyduckling
20. pro 2017

@linee Dala jsem si na snídani půl jablka s bílým jogurtem a hrstkou lískových oříšků a jeden vanilkový rohlíček 😀 a po hodině jsem měla 5,2, tak snad to bude ok. Uvidíme co zítra. Když tak tam zavolám a poptám se doktora. Mi právě o nízkých hodnotách nic neříkal, tak nevím 🙂

werumka
20. pro 2017

@uglyduckling Byla bych v klidu. U glukometru je to pořád v toleranci. Pokud nemáš inzulín z venku, tak se nemá co stát. Pokud bys měla běžně sklon k nižším glykémiím, tak je řešení stejné jako u cukrovky - jíst častěji, dostatek bílkovin a tuků, omezit rychlé cukry, po kterých pak glykémie zase rychle padá.
Kdyby sis ale všimla, že ta glykémie zůstává neobvykle dole několik dní v kuse, tak to nahlaš, aby gynekolog zkontroloval placentu. Někdy to bývá, když hladina hormonů naráz klesne. Ale to se stává často až po 35. týdnu.

linee
20. pro 2017

@uglyduckling muze to byt jednorazove,pokud by se to opakovalo,resila bych s dr.Hodnota po jidle super;)

linee
20. pro 2017

@uglyduckling jinak mne jeste rikali,ze rozdil v glukometrech muze byt dokonce az 1,5.

uglyduckling
20. pro 2017

@werumka
@linee Díky za info, holky 🙂 Jen mě zarazilo, že mám najednou z ničeho nic tak málo 🙂 Zatím to řešit nebudu a uvidíme co dál.... ;)

kotito
20. pro 2017

Tak máme po porodu a obě jsme bez cukrovky!

marimal
29. pro 2017

Máte nějaké tipy, co si vzít k zakousnutí porodu? Všude se doporučuje vzít si glukozové bonbony, musli tyčinky, piškoty atd. Ale s tou cukrovkou mě napadá jen kousek hořké čokolády nebo Večerní chlebík...

anim1984
29. pro 2017

@marimal taky jsem to resila a ptala jsem se v dia poradne. Doktorka rikala, ze treba horkou cokoladu, tu vysokoprocentni. Nicmene jak prislo na vec, tak jsem beztak nejedla cely den jak mi bylo spatne.

marimal
29. pro 2017

@anim1984 díky. Jasný no, asi to člověk ani nevyužije, ale zas, kdybych tam měla být celý den.. Hořkých čokolád mám doma fakt zásobu :D

kotito
29. pro 2017

@marimal uplně si nemyslím, že budeš chtít něco jíst. Já oba porody prozvracela a byla jsem ráda za cucnutí čaje. Druhý porod byl vyvolávaný a dokonce mi bylo řečeno najíst 2 hodiny před tabletou. U první dcerky jsem cukrovku neměla když mi bylo chvilku ok měla jsem hroznový cukr, který mě akorát nadavil .Určitě to zvládneš i bez těchto věcí. Zkus před porodem co nejvíce naspat

anim1984
29. pro 2017

@marimal jinak jsem jeste mela takove ty 100% ovicne tasticky treba od dm, lidlu a nestle. Ale fakt 100% bez pridaneho cukru. Ta mi zas prisla vhod po porodu a vcera k svacine do bileho jogurtu 🙂

linee
29. pro 2017

@marimal no, ja kdyz si pamatuji u prvniho porodu,tak mi PA rikaly, ze to nemusim resit, protoze kdyz to na mne prijde, nebudu mit chut ani pit a ani jist. A u mne to tak nakonec i bylo. Pak mi jedna PA vykladala, ze u cekanek to vedi prave podle toho, ze kdyz jsi daji jidlo a ptaji se po jidlu (predevsim), tak to je jeste cas...Ale je pravda, ze kazdy to ma jinak.
Na druhou stranu zavisi take, jakou cukrovku resis. Pri porodu, pokud nemas silene vysoke hodnoty cukru po jidle, bych to zasadne neresila. Uz jen kvuli tomu, ze mimco ti dale vyrust nemuze a je to stresovy faktor tak ci tak.

marimal
30. pro 2017

@linee díky. Vysoké hodnoty po jídle už vůbec nemivam, jsem jen na dietě. Spíš nevím, jestli nebudeme mít pak mimčo zvýšený cukr, když ho budou měřit po porodu...

linee
30. pro 2017

@marimal to se pak hlida kratce po porodu,par hodin.Pokud je inzulin,tak dva dny.Neboj se,ja to tak.mela u prvniho a vse v poradku;)

kotito
30. pro 2017

@marimal určitě bych do sebe neládovala nic sladkého, at nemá miminko hypoglykemii. Je zbytečné mu komplikovat start. Já byla na inzulinu, dcerku měřili hned po porodu a ok, pak druhý den jí dělali malý glyk. profil. Mě taky a obě v pořádku. A to jsem si píchala vysoké dávky inzulinu několikrát denně.
Mě hned po porodu donesli jídlo , já automaticky vytahla měřák a pero a mudr, že už nemusím, že porodem cukrovka určitě odezněla. Pak mě kontrolovali hodnoty a opravdu ok. Vem si mlsky a dej si po porodu, to energie bude taky třeba

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru