Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

linee
22. led 2018

@z_kopretinka vidis,to jsem se te chtela zeptat uz minule.Co je cilem te studie?

z_kopretinka
22. led 2018

@linee tak to netusim 😂 jmenu je se to Predikce gestacniho diabetu na zaklade metabolismu steroidu. Kdybych musela delat neco navic tak na to kaslu. Ale je to jen par zkumavek navic pri odberech na ktere stejne musim a pak jeste do roka po porodu na ogtt. Apolinar je fakultni nemocnice a precibjen nejak ta data sehnat na studie doktori musi. Dostala jsem zkumavky co nosim k odberu a jednu sadu mam pak do porodnice. Za to je registrace u nich k porodu. Penize za to nejsou 😁 a dali mi zelenou samolepku do prukazky, asi si tak znaci ty ve studii. Zase diky tomu mi prisla na nedostatek hemoglobinu a zobu zelezo

z_kopretinka
25. led 2018

Tak jsem zkoušela přidat tu tabletu, zkusila jsem je vzít i po druhé večeři a výsledek pořád horší než bez nich. Bez tablet lačná 5,6 a s nimi 5,9. Rozdíl mezi tím jestli jsem je vzala po první nebo po druhé večeři není :( takže zítra zase volat na dia. Nechápu to. Jak to, že s nimi je to horší?

linee
25. led 2018

@z_kopretinka no, vis co si myslim, ze to nemusi byt ani tabletou, ale i tim, ze dva tydny jsi byla na diete a ted beres tablety, ale zrovna ti to vychazi po 30tt, takze se cukrovka jinak kompenzuje. Priznam se, ze s metformynem zkusenost nemam. Kdyz, napis napr. co jsi za posledni dva dny jedla (druh a mnozstvi vcetne casu) a jake si mela hodnoty rano. Mozna na neco prijdeme.

z_kopretinka
29. led 2018

@linee já si to tak podrobně nepíšu, jim co už mam odzkoušené, chleba k tomu žervé, lučinu, svačinku, nějakou šunku a zeleninu, to bývá snídaně a večeře, svačiny většinou jogurt, tvaroh a nějaký kousek ovoce k tomu, obědy klasika, nějaké maso a přílohu vážím, abych se vešla do limitu na sacharidy. Druhá večeře střídám a čekám co to udělá. Další věc je, že toho moc v noci nenaspim, bolí mě kyčle, budím se při každém přetočení na druhý bok a to probudí mimino a kope a z toho zase nespim :( teď mam 3 tablety a dostala jsem se na hodnotu ráno jakou jsem měla bez nich... 5,6 s první tabletou se to zvedlo na 6, ještě počkam do zítra nebo do st, a pak zase volam na dia. Tohle těhotenství je naštěstí druhé a taky poslední. Další už ani omylem. Nějak ty dva měsíce už musim doklepat. Navíc jsem někde četla, že může trvat i 14 dní než se tělo na ty dávky léku "naladí" tak nevim no :(

linee
29. led 2018

@z_kopretinka bohuzel s metformynem nemam zkusenost, neporadim:(

vvercatkoo
30. led 2018

Ahoj holky, je tu některá, která už porodila a museli ji dělat zátěžový test, protože se Peckovi nechtělo na svět? Pokud neporodím, tak mě to čeká ve čtvrtek

marimal
12. únor 2018

Ahoj. Píšu po delší době. Už mám doma holčičku . Narodila se den před termínem 😊. A co se týče cukrovky, tak jsem skoro naštvaná, že jsem tak striktně poslouchala lékaře. Dva týdny před porodem jsme měli odhad 3 kila. Malá se narodila a měla 2 a půl, všichni překvapení, že je tak maličká, musela do inkubátoru a od prvního dne příkrmy. Já o 3 kila lehčí než před otěhotněním, teď kojím hodně, ale tělo nemá zásoby, z čeho brát, takže musím strašně moc jíst a tělo si pořád říká o sladké, takže z extrému do extremu... Ale obě jsme zdravé, to je nejdůležitější.

mlynkova85
12. únor 2018

Ahojky mám dotaz. Jsem sledována kvůli " těhu cukrovce". Hodnoty jsem měla poprvé 5. 6 potom 5.3 na lačno. Od té doby co mám doma přístroj mám na lačno max. 4,8 přes den max 5,6. A teď k dotazu jedna se opravdu ještě o těhu cukrovku nebo mám hodnoty úplně v normě? Děkuji

linee
12. únor 2018

@mlynkova85 pokud ti pri odberu nalacno nabrali ze zily a mela jsi hodnoty 5,6 a 5,3, berou te jako tehu cukrovku. Glukomer je pouze orientacni, odchylky jsou pripustne. Pokud se ti dari drzet hodnoty nizko, tak je to jenom pro tebe a mimi dobre.
Pres den max. 5,6 meris jak? Hodinu po jidle? Nebo jinak?

z_kopretinka
12. únor 2018

Já s tou cukrovkou pořád válčím. Už beru 1000 stadamedu ráno 1000 večer, pak jsem začala píchat ve středu 4 jednotky, v pátek 6 a dnes mi navýšili na 8 i s tím hle je to prostě 5,5 5,7 a nehne se to dolu ani za nic. To nechápu.

linee
12. únor 2018

@z_kopretinka a po jidle mas dobre? Zkus treba nesacharidove vecere, mne pomohlo. Najim se treba mezi 6 a 7 chleba s necim a kolem 9 vecer uz jenom treba trochu sunky a syra. No, mne pomohlo snizit pod 5 az 20 jednotek:(

mlynkova85
12. únor 2018

@linee
Mám měřit 2 hodiny po jídle. Spíš mi jde o to, že podle doktorky bych se měla měřit obden 6xdenne což je pro mě katastrofa zrovna dneska se tu 15minut přemlouvam abych to zmackla vždycky se u toho úplně opotim a je mi zle. Prostě mám z injekcí panickou hrůzu takže se měřím pouze 1x za týden. Doktorka mi napsala že do 5,1 na lačno a do 6,1 přes den je na 1*. Takže se spíš potřebuji ujistit že mám cukr v pohodě je mi jasné že mě doktorka z evidence nevyřadí, ale ani u ní jsem neměla ani 1x vyzsi hodnoty. Dnes na lačno jsem měla 4,8 a před obědem 4,9 po obědě teprve uvidím. Jinak i u doktorky hodinu po jídle jsem měla 5,3. Nechci nějak ublížit miminku, ale pro mě je to měření za trest i 1x týdně a zase si říkám když mám ty hodnoty tak nízké že bych třeba tak často měřit ani nemusela (myslím tím obden) ale zase doktorce nevysvetlim že mi to dělá problém takže musím do té karty vždycky něco nalhat. Není lepší když budu já v pohodě? Než se takhle stresovat?

linee
12. únor 2018

@mlynkova85 kdyz v tomto nejsou diabetologove jednotni. Ja treba merim 1x tydne 4-bodove (pouze nalacno a hodinu po hlavnich jidlech). Puvodne to bylo take 3x do tydne, nez se potvrdilo, ze u mne jsou problematicke hodnoty nalacno. 6,1 dve hodiny po jidle mi prijde zbytecne malo, myslim, ze oficialni hodnota po jidle je 6,7. Ja merim po hodine, a tam se musim dostat do 7,8 (idealne do 7,5).
Nalacno 5,1 plati.
Zkus se domluvit s dr., osobne mi prijde obden 6-bodove mereni zbytecne prehnane, ale nejsem zdravotnik. Jinak hodnoty, co zatim meris jsou moc hezke.
Jak dlouho u dr. jsi? Jestli nahodou nechce zkontrolovat ze zacatku, co tvoje telo dela a pak treba ubrat. Zavisi i jakou mas dr. Ja jsem v tomto (bohuzel) poctivka a rekla bych dr. narovinu, ze se mi z tolika odberu delalo spatne a misto obden jsem merila co 3 dny nebo zavolat, zda by to neslo jinak upravit, ze se ti z toho dobre nedela.
Stresovani urcite dobre neni, stres cukr zvysuje🙂)
Na druhou stranu, nedelame to az tak pro nas, nez pro prcky, takze neco vydrzet musime😉 drzim palce

linee
12. únor 2018

@mlynkova85 jo, jeste jsem ti chtela napsat, ze radeji se hlidat takto, nez zjistit, ze ty hodnoty nejsou v poradku a muset si pichat inzulin. To uz by "nalhat" na papir neslo😉

z_kopretinka
12. únor 2018

@linee po jídle mám ok i když třeba přestřelim limit na oběd (ne nějak razantně a ne často) většinou se držím pod 7. Druhou večeři jsem zkoušela střídat - kaše, jogurt, tvaroh, sýr, šunka, zelenina... stejné. Doufám, že po pordu to zmizí. už mám jen něco přes 40 dní

mlynkova85
12. únor 2018

@linee k doktorce chodím od listopadu. Když jsem jí to řekla že mi to dělá problémy tak se tomu smála že to nic není,že to zvládnu právě ani v prosinci ani v lednu mi nepovolila se měřit méně často. Prostě obden 6x nejlépe by chtěla 7x a hotovo. Jo blbě jsem to napsala po jídle do 6,6 norma když budou hodnoty do 6,1 tak že je to úplně super. Uvidím co mi řekne teď v únoru měla jsem jít zítra ale má nemocné sestry tak si mám zavolat až 20. Tělo teď dokonce reaguje ještě lépe jak že začátku ale to jsem chodila ještě do práce a měla tam opravdu hodně stresu od ledna jsem doma a ty hodnoty mám ještě trochu nižší než když jsem chodila do práce. Ani žádnou dietu nedrzim protože jsem ráda když vůbec něco sním neslazeny čaj třeba vůbec nevypiju a ovoce si dám klidně i večer a ráno jsou hodnoty v pohodě. Já právě vůbec nevím jake ty hodnoty mají být ale myslím si že je mám v pohodě ne? Tak asi budu měřit max 1x týdně a něco tam do té kartičky nalžu. I gyndar je spokojený, ale chápu že doktorka má ze mě prachy a jen tak se jich nevzdá. Dneska jsem v 25tt a ještě pořád jsem 1, 5kg v mínusu zhubla jsem celkem 4kg takze ani s váhou zatím problém není a miminko také prý odpovídá vahove dokonce je ještě trochu menší než by mělo být.

uglyduckling
12. únor 2018

@mlynkova85 Já tomu asi nerozumím. Máš cukrovku, ale dietu nedržíš, píšeš, že jíš ovoce ráno i večer, sladíš si čaj a hodnoty jsou ok. Ale jak to víš, když se měříš jednou týdně???

mlynkova85
12. únor 2018

@uglyduckling teď se měřím jednou týdně. Předtím jsem se měřila pravidelně obden. Asi měsíc jsem to dělala pravidelně a když jsem se od doktorky nedostala kladné odpovědi že stačí třeba 2x týdně nebo 1x za týden tak jsem to začala měřit pouze 1x týdně. V práci mi to pichlavý kolegyně nebo sousedka, ale doma nemá kdo tak také proto. Jinak ranní kterou jsem měla vyžší si měřím pravidelně ale jak píšu mám jí max 4,8. Jednou denně jsem schopná to nějak vydržet ale 6x to opravdu obden nedávám. Možná to někomu přijde jako pitomost, ale když mě někdo píchnout tak mi to nevadí vydržím to, ale já sama to nedokážu. U odběrů omdlevam. V televizi nemůžu vidět ani jehlu jinak jdu hned zvracet a tak. Prostě mám z toho fobii no.

werumka
12. únor 2018

@mlynkova85 Ahoj! Prvně se zeptám - tu zvýšenou lačnou z krve jsi měla v prvním trimestru? Brala jsi tehdy nějaké léky, neměla velké nevolnosti? Nebyla jsi nemocná, nachlazená?
K měření: u těhotenské cukrovky bohatě stačí měření na lačno a pak po hlavních jídlech. Před hlavními jídly to má význam u jiných typů diabetu.
Pokud se jedná o těhotenskou cukrovku, tak ta má tendence se postupně zhoršovat. Největší progres ve zvyšování glykémií je mezi 30. a 35. týdnem. Proto Ti žádný diabetolog před touto dobou neřekne, ať se neměříš, protože tam může nastat obrat během jednoho, dvou týdnů, kdy je potřeba urychleně nasadit inzulín. Nemusí se to stát, ale může. Proto ta kontrola 🙂

uglyduckling
12. únor 2018

@mlynkova85 Ono právě jde o to, že se ty hodnoty můžou dost měnit. Většinou se tuším do 35. týdne zhoršují, tak i proto tě pořád chtějí kontrolovat. To co ti třeba jeden týden projde, tak za týden už projít nemusí. Jinak já se injekcí taky bojím, když mi chtějí vzít krev, tak musí z horní části ruky, protože z loketní jamky si to prostě nenechám, případně omdlívám, ale tady tu jehlu zaprvé nevidím a za druhé to dělám kvůli mimča, tak to nějak vydržím. Už jedu třetí měsíc a už je to pomalu rutina.

mlynkova85
12. únor 2018

@werumka ano bylo to v prvním trimestru a nevolnosti byly veliké. Ale do dia poradny chodím až od 2 trimestru a to se ty nevolnosti dosti zmirnili. I doktorovi jsem říkala že si myslím že to je ze stresu v práci, doma a že mám velké problémy do sebe něco dostat.Léky jsem nikdy žádné nebrala kromě antikoncepce. Ale když nad tím pořád přemýšlím tak mě napadá jestli tu vysokou hladinu cukru nakonec nedělá záměrně laboratoř? Nemám pro to důkazy, ale dle gyndare má prý 90% těhotných a všechny mají cukrovku. Což mi přijde dosti divné. Proč jsem třeba měla hladinu v laboratoři vyzsi a doma a v dia poradně normální? Ale já tohle řešit nechci spíš mě zajímají názory jestli když mám hladinu ranní na lačno max 4,8 a přes den max 5,6 zda je to normální nebo se jedná o cukrovku? Samozřejmě nechci nějak ohrozit sebe ani miminko, ale proc bych se měla trápit tak často? Ještě se zkusím po 20. domluvit v dia poradně jestli stačí měřit méně často nebo třeba jen po jídle abych to i já nějakým způsobem ještě tech 13 týdnů vydržela.

werumka
12. únor 2018

@mlynkova85 Problém prvního trimestru bývá právě v těch nevolnostech. Ty totiž umí ovlivnit glykémii velmi. Zvlášť lačnou, kdy tělo v sebeobraně vytváří vlastní zásoby cukru, aby fungovalo. Jede prostě na záložní zdroje. Při velkých nevolnostech to pak může schytat lačná. Diabetolog by na to měl brát ohled, ale sledování je i dál na místě (je otázkou, jestli takové, jaké nastavila paní doktorka u Tebe). Protože když si to vezmeš z druhé strany, tak pokud dokáže lačnou glykémii nad limit zvednout hladovění, tak nikdo dopředu neřekne, jaký vliv pak může mít taková palba hormonů ve třetím trimestru. Ale obecně bych řekla, že tahle problematika by se měla ještě dořešit. O tom, že by laborka dělala nějaké cuky s krví neuvažuj. Pan doktor má pravdu, že záchyt diabetu je teď mnohem vyšší. Na jednu stranu za to může zpřísnění hraničních hodnot na lačno. Ty se upravovaly vzhledem k rozsáhlé mezinárodní studii, kde se ukázala jako alarmující už hodnota 5,0 na lačno. Naopak ale třeba hodnoty po zátěži glukozou se celkem výrazně uvolňovaly na základě téže studie. Dřív nebyl takový záchyt diabetu proto, že se plošně netestoval. A pak je tu také nový fenomén a to jsou hormony. Hormonální léčba, která souvisí třeba s umělým oplodněním, zvyšuje inzulinovou rezistenci, která pak už může v prvním trimestru vygradovat v gestační diabetes. Stejně tak ženy, které trpí syndromem polycystických vaječníků. Ta je spojená právě s inzulinovou rezistencí. Tyto ženy by bez hormonů často neotěhotněly. Ale nyní už je v možnostech medicíny jim pomoct. Ovšem zase za cenu gestačního diabetu v těhotenství. Nevím, jaký vliv může mít třeba braní antikoncepce, ale samo o sobě může mít v metabolismu cukrů vliv. Jsme už prostě jiná generace a musíme se podle toho zařídit...
Jestli cukrovku máš je jedna věc, ale pokud ano, máš ji dobře kompenzovanou a to je nejdůležitější 🙂 Já mám taky pěkné glykémie, ale cukrovku mám, takhle se to brát nedá 🙂

mlynkova85
12. únor 2018

@werumka Děkuji samozřejmě s doktorkou to proberu a budu měřit nadále tak jak zatím měřím a kdyby náhodou nějaká hodnota vylezla nahoru začnu se více hlídat a měřit pravidelneji.

werumka
12. únor 2018

@mlynkova85 Zkus se zeptat, jestli je nutné měření před jídlem. To se mi zdá trochu nelogické. A pak se zeptej na měření po hodině místo po dvou. U těhotenské cukrovky má větší výpovědní hodnotu. Spíš by bylo fajn, kdyby sis mohla měřit třeba lačnou obden a dvakrát týdně po hlavních jídlech. Ještě se zeptám - glukometr máš jaký? Měla jsi ho nový?

mlynkova85
12. únor 2018

@uglyduckling tak to závidím já už jedu 4 měsíc a prostě to je pro mě stále hrozne. Mě teda vadí i komáři to prostě neusnu protože vím že mě 100% pichne. Vím že se mi každý vysmeje jako v rodině ale každý se bojíme něčeho a já mám prostě fobii z bodnutí a jehel no. Závidím každému komu tohle nevadí, ale mě zase nevadí nic jiného (pavouci, hadi...)

mlynkova85
12. únor 2018

@werumka accu chek performa nano. A je skoro nový jen asi 20x otestovany. A ta hodnota hodina po jídle by měla být prosím jaká?

werumka
12. únor 2018

@mlynkova85 Tak ten je dobrej. Po hodině do 7,8. Je to hodina od začátku jídla - ne až po skončení 😉

mlynkova85
12. únor 2018

@werumka Děkuji tak zkusím ve středu hodinu po jídle a uvidím.

uglyduckling
12. únor 2018

@mlynkova85 Taky mě napadlo, že tak dobré hodnoty můžeš mít i díky tomu, že se měříš až po dvou hodinách. Měřit by se mělo hodinu od začátku jídla. Možná by ty hodnoty byly úplně jiné ;) A třeba přímo sladké, cukr atd. nezměříš v krvi ani za tu hodinu, ale třeba za 10-15 minut. Ale ono je to těžko, když se měříš tak málo často, tak asi nemůžeš vědět, co ti jak sedí, jestli ti to nějaké potravina zvyšuje atd. Nesměju se ti, protože já mám třeba fobii z můr, brouků, kobylek a tak, až s tím sama sebe seru, ale nemůžu s tím prostě nic dělat, tak chápu, že i ty injekce musí být masakr. Ráda bych třeba darovala krev, ale bohužel to u mě nerozí :/ Na druhou stranu mám kérku 😀 To jsem nějak dala a teď se přemlouvám na další... 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru