Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

mlynkova85
12. únor 2018

@uglyduckling tak na radu začnu měřit hodinu od začátku jídla, ale dneska jsem to udělala ráno po snídani bylo to asi 50 minut, protože jsem šla pryč a měla jsem 4,9 ale zkusím aspoň třeba po večeři to jí mám vždycky nejvyšší za celý den.

linee
12. únor 2018

@mlynkova85 ja bych to resila s diabetolozkou popr. uvazovala nad vymenou. Aby ti laborator zhorsovala vysledky je nesmysl. Osobne si myslim, ze u prvnich odberu mohlo hrat roli ty nevolnosti, jak pise @werumka, telo jelo ze zasob. Mne osobne take odhalili cukrovku uz v 1.trimestru, ale ja nevolnosti nemela, ale bylo to tak.
Mela jsem cukrovku i v 1. tehotenstvi a souhlasim s tim, ze ma vyznam resit cukr nalacno a 4-bodovy system - tzn. hodinu po hlavnim jidle. Aspon u tehotnych. Ale jsou tady holky, co si maji pichat dve hodiny po jidle. Ale pred jidlem vyznam u tehotnych nema. Hodnota je 7,8 od zacatku jidla, tzn. kdy das do ust 1.sousto. A pichat od 1.trimestru obden 6x denne mi prijde jako nesmysl nemluve o dopichanych prstech.
Opravdu se zkus s dr. domluvit a pokud by to neslo, zkus zjistit, zda bys nemohla prejit k nekomu jinemu.
Jinak hodnoty na cukr zacinaji pozvolna stoupat kvuli placente od 24.tt asi do 32tt, kde se to vicemene ustaluje.

mlynkova85
12. únor 2018

@linee děkuji za rady ve středu poprvé vyzkouším. A uvidím co mi po 20 únoru řekne doktorka

bbn
14. únor 2018

@werumka prosím, nemáš zkusenost nebo nevíš o kolik jednotek zhruba stáhne metmorfin (glucophage xr 500mg) dolu noční lantus? Diky

werumka
16. únor 2018

@bbn Ahoj! To je strašně individuální, záleží na více okolnostech, metabolismu, výchozí glykémii... Může ho stáhnout dost a nemusí vůbec.

bbn
16. únor 2018

@werumka díky, já tušila, že je to takhle individuální, ale aspoň jsem to zkusila. No, jsem v 37tt, momentálně píchám večer 22j lantusu, dostala jsem tablety glucophage xr 500mg s tím, že bych to měla do porodu stáhnout na max 10j lantusu večer při 4ks tablet glucophage. Nevím ani teoreticky. jak moc rychle nasazovat ty tablety od 1-4 ks a jak rychle "couvat" s lantusem, dr mi toho moc neřekl, řekl že uvidím 😀 Tak jsem se chtěla zeptat, jestli někdo nemá zkušenost. Ale díky, třeba se ještě někdo ozve.

werumka
16. únor 2018

@bbn Tak s tímhle bohužel zkušenost nemám - nezažila jsem, že by se ke konci stahoval inzulín a místo toho dával metformin. Jediný důvod, který mě napadá, je ten, že do 10j Lantusu můžeš rodit kdekoli, nad tuhle dávku už někde, kde je perinatologie... Jestli se to povede je otázka, protože v těchto týdnech už většinou klesá potřeba inzulínu sama o sobě. A už ten glucophage bereš?

bbn
16. únor 2018

@werumka přesně tak, s inzulínem takhle vysoko nemohu rodit ve 2 nejbližších porodnicích, ač jedna z nich dětskou jip má, ale prostě pacientky s inzulínem nad 10j nebere. Nejbližší porodnice by tak pro mě byla v Praze - Bulovka, Apolinář, Motol. Ani v jedné nejsem registrovaná a jedná se o můj třetí porod, dva předchozí byly docela rychlé, cca 3 hod od prasknutí vody. Děsím se objíždění porodnic v Praze poté, co mi pravděpodobně opět praskne voda. Nehledě na to, že ve vybrané porodnici jsem zaplatila nadstandartní poplAtek za péči + soukromou PA - bohužel dříve, než mi gyndr a diadr sdělili, že podmínka je do 10j inzulínu. Takže diadr mi navrhl toto řešení.

werumka
16. únor 2018

@bbn Tak čistě matematicky potřebuješ dostat dolů 12 jednotek - takže na každou tabletu metforminu bych zkusila sundat 3 jednotky. On když už by byl porod rozběhnutý, tak Tě jinak přemísťovat nebudou, ale i tak je to zbytečný stres navíc. Vím, že tyhle porodnice berou těhotné s GDM i mimo registrace (tj. zaregistrují je dodatečně). Ale bylo by dobré se na tom nejdřív domluvit... A jak je na tom miminko s váhou a Ty s glykémií?

bbn
16. únor 2018

@werumka no jo, prave ten stres. A když začne porod, tak by rodicka měla být co nejvíc v pohodě a ne vyšilovat, kde a jestli ji prijmou. No nic, snad to zvládnu stáhnout, snad se nerozhodne vylézt nějak moc brzo. Odhad váhy mimca zatím dobrý, odpovídá týdnu. A moje hodnoty taky dobrý, po jídle vůbec, tam není problém. Ráno mi to občas vyleze nahoru, ale to je bohužel asi dáno tím, ze už nemůžu moc jist , prcek má nohy u žaludku, tak jim porce jak 6 lety syn, a hlavně protože v noci nemůžu spát, kolikrát usnu až kolem druhé třetí, což je několik hodin od druhé večeře, vlastně usinam hladová 😕

hubertka
16. únor 2018

Ahoj, mám taky tehotenskou cukrovku. Zjistili mi při prvním odběru k 1.kombi screnningu, měla jsem hodnotu 5,3. I druhý odběr dopadl stejně. Tak se měřím 6x denně (před jídlem a hodinu po něm) a postupně zjišťuji, co mi dělá dobře a co ne. Dřív jsem jedla sladké neustále, ale vlastně i jiné dost nezdravé věci, takže je to chvílemi těžké. Hodnoty mám celkem dobré. 2.3.jdu zas na diabetologii, tak mi držte pěsti, ať se nemusím měřit tolikrát, zpočátku jsem se píchala asi hodně blbě a měla jsem fialové prsty 🙄. Takže tak 😃

werumka
16. únor 2018

@bbn No tak možná jinak - když vlastně máš takhle dlouhou pauzu u jídla a přes noc, tak na to ten metformin nepomůže. Ten má smysl ve chvíli, kdy jíš pravidelně a pak zabrání prudkému vzestupu glykémie. Ale takhle bych možná spíš zkusila nejdřív sundat ty tři jednotky a počkat, co to ráno udělá - bez metforminu. Je možné, že ta glykémie prostě bude stejná i bez léků. A takhle zkoušet sundavat, dokud to ráno nepoleze. Kdyby to ráno bez toho inzulínu lezlo, tak teprve pak nasaď tabletu metforminu.

linee
16. únor 2018

@hubertka ja to mela tak a po 14 dnech se zjistilo, ze problem je pouze ranni, takze ten si merim kazdy den a pak 4-bodove (po hlavnich jidlech hodinu + rano) uz jenom jednou tydne. Drz se!

hubertka
16. únor 2018

@linee tak to je skvělý! Já mám teď ranní dobrou, ještě si teda musím měřit z moči ty ketony, ale dodržuji 2.večeři. Problémy mi lehce činí 1.večeře,asi si toho dávám moc, i když pořád zkouším. Snad i to nějak stáhnu 😃

linee
17. únor 2018

@hubertka ja jsme zjistila, ze mi 2.vecere nedela dobre, takze vynechavam, popr. si davam na 2.veceri pouze bilkoviny (sunka, syr) bez sacharidu, jinak mi to navysuje ranni cukr. Nekomu ale 2.vecere zabira. jinak uplne podle tabulek nejdu, tolik jidla v jedne porci do sebe nedostanu:(

carmenz
Autor odpověď smazal
Zobraz
z_kopretinka
17. únor 2018

@bbn já mam po jídle čísla parádní, ale to ráno??? hrůza ani po měsíci se to nezkrotilo. Začala jsem tablety, k nim přidán inzulin a navyšujeme a navyšujeme. Teď jsem měla 10 jednotek a čísla ještě horší než se 4 na začátku. Měla jsem 5,6 a teď dvakrát po té desítce už 5,8 připadam si jak blázen a nevim co dělám špatně. Zkoušela jsem měnit i ty druhé večeře - bez léků jsem měla s nimi lepší hodnoty až o 0,4 teď je to jedno ať jí dam nebo nedam nebo ať zkusím jen bez sacharidů nebo i s nimi... prostě číslo se nehne. Dřív porodim než to srovnají. Do termínu 38 dní. Mam už šílenou chuť na sladké a zítra jedeme mamce na oslavu... tam budu slintat nad dortem :( k čemu je že se omezuju, když pak ty čísla jsou stejně blbý. :(

z_kopretinka
17. únor 2018

@bbn ty jo, jsem ani nevedela, ze s inzulinem neberou vsude... ja teda mam registraci u apolinare a chodim tam i na dia a jsem zapsana do studie gdm, tak snad nebudou mit plno.

bbn
17. únor 2018

@z_kopretinka naopak, tebe tam vezmou ptednostne i kdyby měli plno. Je možné, ze mi můj gyndr bude chtít ještě navrhnout přestup k Apolinari, oni tyhle případy pak berou i bez registrace, ale já se budu bránit zuby nehty. Snad to zvládnu stáhnout na těch 10j do porodu.

z_kopretinka
17. únor 2018

@bbn já k Apolináři chtěla. Rodila jsem tam už první, ale to jsem neměla "potíže" a byla jsem spokojená, takže druhé jsem už ani nerozmýšlela a přihlásila se tam.

bbn
17. únor 2018

@z_kopretinka Jo, to chápu, on je Apolinar dobrý. Ale pro mě je to daleko, hodina cesty autem, přičemž poslední porod trval celkem 3 hodiny od prasknutí vody. Představa, ze pak jedu v kontrakcich hodinu autem mi moc příjemná nepřijde. Možná kdyby mi to dr sdělil hned na začátku bych to brala jinak a snažila se tomu prispusobit a Apolinar nějak vzala. Ale teď mám trochu strach, par týdnů možná dnů před porodem řešit kde vlastně budu rodit 🙄 No, někde nakonec porodim, to je jisté 😁

bbn
17. únor 2018

Jo, ještě pochybuju o tom, ze mě s rozjetým porodem budou chtít někam převážet, pokud budou mít volno. A dítě je tímto týdnem donosene, tak tam stačí pohlidat jen tu glykemii po porodu. No, uvidíme, jsem zvědavá jak to cele dopadne 😀

z_kopretinka
18. únor 2018

Mě to fakt nebaví, dietu držim, čím víc pícham tím je to horší. Jsem od čtvrtka na 10 a místo aby to šlo dolu tak mi to leze nahoru???? Proč jako? Pochybuju, že mi to rozhodí, že jsem si ke kafi dala jedno mrňavé sousto mufinu jen na ochutnání víc ne. Kafe jen bez cukru, bez sladidla a přechozí dny taky nic špatně, zeleninu jim. Sacharidy počítam.

linee
18. únor 2018

@z_kopretinka nepotesim,ja beru jen inzulin a skoncila jsem na 20 jednotkach.mne moje dr.rekla,ze je caste.kolem 18 j. Ale u tebe bych cekala,ze ti to zacne pomalu klesat...Kolik jsi 37tt?

z_kopretinka
18. únor 2018

@linee 35tt dneska i po snídani vylítlo :( na 8,1 uvidim co další jídla a zkusim radši i zítra po snídani zda to byl jen úlet nebo se něco děje. Do teď bylo vždy po jídle ok.

linee
18. únor 2018

@z_kopretinka ber to tak, ze uz do porodu daleko nemas a po porodu se to spravi. Je ale zvlastni, ze ti to prave stoupa. Hm..a zkusit 3 dny jist uplne normalne bez pocitani sacharidu? Mozna tve telo reaguje prave na snizeni prijem tim, ze umele vytvari inzulin, a proto se ti ty hodnoty horsi. Kolik sacharidu na den muzes snist? Mne rekla dr., ze pani Dr. Krejci a spol. pozaduji 120-150g, ale ze ji to prijde malo a pokud budu mit 200 - 220g, tak to bude take v poradku.

z_kopretinka
18. únor 2018

@linee byla jsem u Krejci a mam 200. Jsem z toho vseho vycerpana. Jeste se trapim na chirurgii a to mu nepridava. Mam rozrezane uz mesic podpazi a nelepsi se to. Zitra jdu zase a nejspis opet rezat. Uz jsem mela i atb a nic 😥

medulinek
19. únor 2018

@hubertka nejsi z prahy? Zustaly mi tu proutky na ketony z cukrovky,tak bych je mohla poslat dal

linee
19. únor 2018

@z_kopretinka jeeje, to mne mrzi:( stres tomu urcite neprida. Moc drzim palce!!!

hubertka
19. únor 2018

@medulinek jsem u Kladna a zrovna dneska jsem si je vyzvedla z lékárny. Děkuju mockrát za nabídku!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru