Amniocentéza z důvodu věku - ano, či ne?

oveckaluky
2. bře 2018

Mám dotaz, holky. Čekáme dvojvaječná dvojčátka, a vzhledem k tomu, že je mi 38 let, což jsou 3 roky po oné hranici 35 let, si mám rozmyslet amniocentézu. Když jsme plánovali miminko, měla jsem jasno - počkám, jak dopadne krev a UTZ a pak se rozhodnu. Jenže přišla dvojčata a všechno se změnilo. Krev neřekne prý vůbec nic, tak jen ten screening - jak moc je spolehlivý?

Mám si to rozmyslet do té další kontroly, to budu končit 11. tt a prý už se o tom budeme bavit...čím víc o tom přemýšlím a čtu, tím víc to zatracuju, mám nějak pocit, že je pro nás rizikovější ten zákrok, než výsledek. Co jsem koukala na ty faktory, kdy se na ni posílá, tak z těch asi šesti je pro mě rizikový jen věk...

O to větší riziko potratu hrozí zákrokem - kdyby nedej Bože došlo k potratu jednoho, s velkou pravděpodobností s sebou strhne i to druhé, stejně tak, i kdyby byl výsledek špatný jen u jednoho, zase by to bylo riziko případného přerušení i pro to druhé...já fakt nevím 😞 Tak snad dopadne UTZ na pohodu a nebudu to muset řešit...máte někdo zkušenosti?

katmir
2. bře 2018

Je mi 37,pokud bude dobry screening,tak na plodovku nepujdu. Ale hodne zalezi,jak to citis

oveckaluky
autor
2. bře 2018

@katmir Mám to asi taky tak, moc děkuju 🙂

katerina1106
2. bře 2018

Druhého syna jsem měla v 37letech. NT screening i UTZ vyšel dobře, ale kvůli jedné hraniční hodnotě mi chtěli dělat amnio. Po konzultaci na genetice jsme se rozhodli odmítnout a počkat. Další velký UTZ vyšel bezchybně 😀

kacasa
2. bře 2018

No..amniocenteza se stejne dela uz dost pozde..az v 16.tt ja bych asi pockala co screening..hlavne UTZ
Ja mela krev OK, ale utz dopadl spatne..vyssi sijove projasneni..sla jsem na odber chor.klku z placenty...no..uz bych na to nechtela..dalsi UTZ byl v pohode..tez mi zanedlouho bude 38

butterfly79
2. bře 2018

Předně moc gratuluju! A jinak k dotazu. Jsem těhotná ( 31tt ) příští měsíc je mi 39let. První náběr krve + screening v pořádku. Pak se dělaly triple testy a tam vyšlo riziko na downa. Sestra mě objednala na genetiku. Už tam jsem jela s tím, že na plodovku nepůjdu. Nejdřív mi udělali utz ( na něm bylo vše v pořádku ) a pak možnosti vzhledem k pozitivitě testu. Doktorovi jsem řekla, že plodovku odmítám, tak jsme se domluvili jen, že mě i manželovi vezmou krev a pak se uvidí. Krev vyšla dobře, žádná vada ( down, edwards a turner ). Takže jsem byla ráda, že jsem se rozhodla správně.
U druhého syna ( před 10 lety ) mi také vyšlo riziko na downa, tak jsem na plodovku šla ( v té době jsem ještě neměla načteno tolik jako ted´) a můžu říct, že stresy před tím a potom - fakt šílené. A nakonec stejně zdravý kluk. Takže i to mě utrvrdilo v tom, že tentokrát jsem to nepodstoupila.

Rozhodnutí je na každém, někdo chce mít jistotu, někdo to přijme jak to je. Těžko říct. Ale jak jsem starší, tak spoustu věcí už vidím jinak.
A navíc jsem vnitřně cítila, že malá je v pořádku. Což se pak z následné krve potvrdilo.

oveckaluky
autor
2. bře 2018

Holky, moc děkuju 🙂 Utvrdily jste mě v tom, že počkám na UTZ a pak se uvidí 🙂

kafr
2. bře 2018

Mi je 36, a v tomhle jsme měli jasno, nešla bych. A u dvojčat už vůbec, to tam toho prostoru je ještě míň a riziko o to větší. A výsledek? Vůbec nemusí odpovídat realitě. Ukazuje jen pravděpodobnost postižení, ale ne míru postižení.
A gratuluju a přeju hodně štěstí, ať vše v klidu zvládnete 🍀

majovasnazilka
2. bře 2018

Amnio jsem podstoupila, také mi bylo doporučeno kvůli věku, jedna hodnota z krve trochu zvýšená. za tu jistotu to stálo, výsledky na základní vady - Down atd mi doktorka volala už druhý den. takže nervy jen jeden den, nedokážu si představit tu nejsitotu do konce těhu. Nehledě na to, že amnio dokáže odhalit i vady, které utz ne, např cystická fibroza. je to prostě momentálně nejspolehlivější metoda.Mmch znám případ z okolí, kdy paní měla taky hraniční výsledky, nešla na amnio a chlapeček má Downa, dozvědět se to po porodu musí být zážitek k nezaplacení. Držím Vám palce at je vše v pořádku a ať se správně rozhodnete. Žádná radilka z MK se Vám pak o postižené dítě starat nebude. PS: Nevím, odkud jste, taky je třeba zohlednit pracoviště, které zákrok provádí, nešla bych do nějaké no name nemocnice 🙂

pratensis
2. bře 2018

@majovasnazilka Myslím, že jde spíš o to, že samotný odběr je riziko pro plod a pro dvojčata zvlášť. Co se týče stresu matky, tak tam nejde o ty nervy jeden den do obdržení výsledků, jako spíš o ty nervy před, během a nějakou dobu po zákroku, kdy nevím, zda to dítě (v tomto případě děti) přežijí. Druhého syna jsem měla v necelých 37 letech a měla jsem jasno, že na amniocentézu z tohoto důvodu nikdy. Taky musí člověk zvážit, jak by naložil s tím, kdyby na základě aminocentézy vyšla nějaká vada pozitivně. Pořád je to jen pravděpodobnost, nikoli jistota. Zase další stres a rozhodování, co dělat, u dvojčat obzvlášť těžké. Pokud už tedy připustím, že by maminka zvažovala v případě vady ukončení těhotenství. Na druhou stranu, kdyby ho předem odmítala, pak nemá smysl testovat a riskovat potrat jen proto, aby se matka dozvěděla, na čem je. Souhlasím, že nikdo na MK člověku nemůže poradit, všechna rizika, priority, postoje k životním hodnotám si musí zvážit každý sám za sebe. Znám i maminku, která na aminocentéze byla právě proto, že byla jednoznačně rozhodnutá v případě vady pro ukončení těhotenství. Bylo to její rozhodnutí, měla na to právo.

sangina
2. bře 2018

Dobrý večer,v době ,kdy se mi měl narodit klouček mi bylo 38 let.Veškeré výsledky byly na jedničku a přesto mi nabídly odběr plodové vody.Tento jsem odmítla.Narodil se mi zdravý klučina..je to jen na Vás,jak se rozhodnete..u dvojčat Vám nikdy nevyjdou ukázkové testy..ultrazvuk odhalí více...je tu vyšší riziko samovolného potratu..děloha je stavěná jen na jedno mimčo..pokud v rodině nebylo nějaké genetické onemocnění a ultrazvuk neodhalil vvv tak bych se sakra dobře rozmyslela ,zda na ten zákrok půjdu....Dříve se děti rodily i hodně po čtyřicítce a byly povětšinou zdravé

abeille
2. bře 2018

Dobrý večer, není to snadné rozhodování. Když jsem čekala syna bylo mi 32 let, těhotenství pohodové až do chvíle, kdy mi volala sestřička z gynekologie, že mám hraniční výsledek tripple testů a mám se objednat na amniocentézu. Nervy začaly pracovat, nakonec jsme šli na genetiku, dělali hodně podobrobný ultrazvuk a vše v pořádku a na odběr plodové vody jsem nešla. Pak jsem pořád měla nervy, jestli je opravdu tak já má být a nervy bych měla, než by se syn narodil. Kamarádka mi poradila jedno centrum, kde fakt pracují samé lékařské kapacity, tak s námi genetička probrala vše možné i nemožné a podstoupila jsem odběr plodové vody. Výsledky mi volali velmi brzo a vše bylo v pořádku. Když jsem čekala dceru, bylo mi 38 a prvotrimestrální screening dopadl dobře a tripple testy naštěstí můj nový gynekolog nedělá, s tím, že často ukazují nepřesné výsledky. Na odběr plodové vody jsem vůbec nemusela, další velký ultrazvuk opět v pořáádku. Máme zdravou holčičku. Držím pěsti, ať vše dobře dopadne.

2hanah
2. bře 2018

@oveckaluky Moje doktorka mě dotlačila do amniocentézy před třemi týdny proti mému přesvědčení a doteď toho lituju, podle mě k tomu nebyl pořádně důvod, podle mě stačí ultrazvuk. Velice nepříjemný zákrok na psychiku s těmi riziky, navíc doktorovi nešla ta plodová voda nabrat, takže mi procedníkoval břicho hned třema vpichy!!! Divím se, že to malej přežil a byla jsem na sebe naštvaná, že jsem se nechala k tomu přemluvit, když ultrazvuk a můj vnitřní pocit byl v pořádku a měla jsem obrovský odpor k tomu zákroku kvůli miminku, že v jeho sterilním "domečku" nemá žádná blbá jehla mu tam co narušovat. Hodně štěstí při rozhodování! Tohle je jen můj osobní dojem.

ilonne
2. bře 2018

@oveckaluky A co odber CVS, mechanismus stejny jako amnio, vysledek taktez - kompletni karyotyp, ale rizika by tusim mela byt mensi nez u amnio. Dela se do 14tt myslim. Ja ho.absolvovala u syna, kde vysel hranicni Nt na DS. Jak uz tu padlo, rozhodnout se musis sama, resp. s manzelem, zda byste zvladli pripadne postizeni.

oveckaluky
autor
2. bře 2018

Moc děkuji za všechny postřehy a názory, holky. Právě že jediným faktorem pro amnio je jen věk. Nikdy jsme v rodině neměli žádnou genetickou vadu, ani my, ani z mužovy strany. Počkám na UTZ a uvidíme. Moc všem děkuji 🙂

ilonne
2. bře 2018

@oveckaluky Ta pokud to ma.byt jen vek, tak je to hloupost. Ja potreti otehotnela v 38, rodit budu v 39. Chodim k primari do Horovic, rekl mi, ze pokud uz mam dve deti a vyjde.dobre Nt screening, plodovku nedoporucuje. To az by mi.bylo pres 40,'nebo by to bylo.prvni.dite.

oveckaluky
autor
2. bře 2018

@ilonne Taky už právě dvě velké holky mame, chtěli jsme ještě jednoho broučka, abychom nezůstali brzy sami a povedli se hned dva 🙂 moc děkuji za podporu :-*

olivv
2. bře 2018

Jak již bylo řečeno, jen kvůli věku bych nešla. Mám tři děti, první v téměř 37, druhé v 39 s třetí v 41. Testy vyšly dobře a na plodovku mě nikdo neposílal. Hodně štěstí 🍀

marketa11112
2. bře 2018

Hele vim, ze je mozne si nechat udelat i test z krve. Posilaji to nekam do ciziny a stoji to asi 13-14000... u jednoho prcka jsou vysledky jasne...ale u dvou.....nevim.....zkus se pozeptat....jinak my uvazujeme jeste o jednom ditku..za dva, tri roky..tedy v 37/8 letech...a do bricha se pichat jehlou nenecham..

pavlisovamajka
2. bře 2018

Me je 42 a jsem v 28 tydnu měla jsem strach kvůli věku aby bylo mimi v pořádku mám bezva doktora byla jsem na screeningu v prvnim trimestru vysledky byly v poradku zadne riziko nezjistili pak podrobný ultrazvuk i s ultrazvukem srdce dopadl dobře holčička je zdravá nikam me uz neposílali rekli jedině kdybych sama chtela .Pockala bych az na vysledky screeningu jsou hodne přesné. Tvůj věk neres uzivej si tehu uvidíš všechno bude v pořádku

elencze
2. bře 2018

Zvážila bych NIPT, test, kdy se z krve matky odfiltruje DNA plodu. Pokud vyjde screening v prvním trimestru v šedé zóně, platí ho pojišťovna, jinak stojí 12-19 tisíc, podle toho, na kolik vad se testuje.

2hanah
2. bře 2018

@pavlisovamajka Hodně přesné?? Přímo tady na Koníkovi je máma, která vyšla ze screeningu na D..owna 1:37000, takže taky v pořádku a holčička se narodila s Downem, má 14 měsíců. Rozhodujte se podle sebe, svého instinktu a zdravého selského rozumu.

car_men
2. bře 2018

ahoj u obou tehotenstvi jsem si zaplatila v Genetu Prenascan, abych si nemusela delat starosti..prvni tehu v 36 a druhe v 39 letech...je neinvazivni pouze z krve a dela se mezi 11.-14.tydnem tehu...ale spise si o tom neco nastuduj na strankach genetu 😉

majovasnazilka
3. bře 2018

@2hanah Přesně tak, díky za příspěvek. 🙂 Co některé tady dokáží vyplodit za moudra, nepřestávám žasnout.

majovasnazilka
3. bře 2018

@pratensis Riziko je prostě všude, celý život je riziko, to bych nesměla dělat nic. Je třeba zvážit pro a proti. Pokud si je zakladateka jistá, že by si nechala i postižené dítě, tak samozřejmě nemá amnio smysl. A to, že do teď není v rodině žádná vada, neznamená vůbec nic. Známá doktorka mi říkala, že k potratu po amniu dochází ve většině případech u plodů, které mají nějakou vadu, výsedky to už jen potvrdí. Každopádně přeju jen všechno dobré. 🙂

pavlisovamajka
3. bře 2018

@2hanah psala jsem hodně přesné ne 100% mně to stačilo abych uz na žádné další vyšetření nešla .Záleží na tazatelce at zváží pro a proti a rozhodne se sama .

lidka41
3. bře 2018

@oveckaluky Ahoj, pokud jediný faktor pro amnio je věk, tak bych do toho nešla právě kvůli tomu riziku potratu. Já loni porodila chlapečka ve 42 letech a pokud jdeš na 1. screening, tak je vysoká pravděpodobnost, že by zjistili nějakou vadu a teprve pak bych se rozhodovala co dál. Amnio je stejně až od 16.tt. A triple testy, které vychází často pozitivne, můžeš odmítnou. Hlavně se moc nestresuj, nedělá to dobře ani tobě ani miminkům, věř, že je vše v pořádku a na řeči o věku nedej. Jsou dvacetilete holky a můžou mít víc problémů. A jinak moc gratuluji 😉

snahnah
3. bře 2018

Známá byla taky odeslána automaticky kvůli věku, ale nešla, protože i kdyby vyšlo, že bude postižené, nechali by si ho. Mají zdravého kluka.

luckylee
3. bře 2018

Na amnio bych nesla nikdy.Je to moc velke riziko.Co prenascan?Zaplatit si testy z krve?

oveckaluky
autor
3. bře 2018

@marketa11112 u dvou to právě nejde jen z krve...

oveckaluky
autor
3. bře 2018

@elencze ale to u dvojčat nejde.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru