Co si myslíte o tom, když si těhotná dá víno?

tobiaszova
10. lis 2016

Maminky chci se zeptat co si myslíte o tom když si těhotna da vino? 😊

portinari
11. lis 2016

@cizinkaa @betelgeuzz @vercakolca @magdadunajova
Uff, díky že jste se tu objevily, úplně se mi ulevilo. Už jsem se bála, že popíjení alkoholu v těhotenství je u nás vážně "normální"...

kristynabayer
11. lis 2016

@cizinkaa :D odborník na vývin mozku? :D Vyhýbat se stresu? :D A to se prosím dodržuje jak? :D :D

portinari
11. lis 2016

@kristynabayer Prevencí vzniku stresové situace. Jistě, stres přichází velmi často z neočekávatelných situací (př. nehoda), to se pak nedá nic dělat, jen se naučit s tím stresem pracovat. Ale čemu lze předejít, tomu předejít. Například: velmi stresové zaměstnání - konzultuji to s lékařem, nejrizikovější týdny strávím na neschopence.

Ke stresu v těhotenství doporučuji publikaci:
Skutilová, Vladana, Jak na strach a úzkost v těhotenství, Praha 2016.

fallingstars
11. lis 2016

@cizinkaa Tak já to beru tak, že sice udělám všechno pro to, aby moje dítě bylo v pořádku, ale zároveň sama sebe stále vnímám jako samostatnou osobu, která má občas na něco chuť a dokáže vyvážit reálná rizika plynoucí z rozumného užívání čehokoliv. Tudíž si občas ty "jedy" v míře, kterou sama pokládám po zvážení dostupných informací za bezpečnou, dopřeju. Někdo si o mě možná bude myslet, že jsem sobec a nedokážu si ten hermelín nebo decku vína upřít, tak ať, já jsem zase třeba toho názoru, že i v těhotenství si chci zachovat sama sebe a nestát se - a teď se na mě nezlobte - inkubátorem, který bude x měsíců přežívat ( protož já mám prostě jídlo a pití spojené s užíváním si života) a zkoumat každé soustíčko nebo externí vlivy čehokoliv. Jo, vzdala jsem se syrového masa, protože tam mi to připadá opodstatněné, ale jinak všeho s mírou...

A s tím stresem je to úplně to stejné - ano, dobrá věc to není, to se ví, ale když se rozčílím v práci, bude to okamžitě mít následky? 🙄 Asi ne, že... a zabránit se tomu úplně nedá, pokud chcete normálně fungovat a nepřestat na těch x měsíců úplně žít... 😅

kristynabayer
11. lis 2016

@magdadunajova omlouvám se, ale tvůj příměr je naprosto mimo mísu... Jako srovnávat (tebou udané) 18. století s dneškem je fakt úlet a rozdíl v pití vína je až ten úplně poslední :D To bych spíš zmínila hygienické podmínky, těžkou fyzickou práci, stravu chudou na bílkoviny, infekční choroby, absenci medicíny, mnohonásobné porody, úmrtnost rodiček i novorozeňat a tisíc důležitějších věcí než to, že se pilo víno :D A než se tu do mě někdo pustí, tak nejsem přítelem alkoholu v těhotenství, zároveň jsem ale (i jako lékařka) přesvědčená, že deci vína nemůže udělat vůbec nic. Popíjet ale nicméně taky neplánuju.

magdadunajova
11. lis 2016

@kristinabayer vedela jsem ze nekdo se bude drzet toho, ze jsem uvedla v mem prispevku 18 stoleti ;) (tohle jsem napsala jen s nadsazkou, asi zadna dama tady na MK neni tak hloupa aby nevedet o tech vecech ktere jste zminila Vy, a ktere prave mely misto v tem stoleti).

fallingstars
11. lis 2016

@magdadunajova 😀 Ono v 18. století se asi rodilo více postižených détí i proto, že třeba nebyly prenatální vyšetřovací metody... a těch vlivů bude o hodně, o hodně víc...asi neměly tak pestrou stravu jako my, apod. Svádět to na víno je trochu mimo, ono by mě taky zajímalo, jak moc k vínu tehdy přišel někdo jiný kromě šlechty, kde zase třeba nebyl úplně výjimečný incest, který v těch postiženích sehrával asi vétší roli.. 😅

Ano, na lécích je v mnoha případech uvedeno, že nejsou urceny pro těhotné, ale i tak se některé z těchto léků těhotným podávají. Informace v příbalových létacích má v takových případech hlavně miňimalizovat to, že si někdo něco naordinuje bez konzultace s lékařem...
A průzkumy jako takové se dělat nebudou, ale dá se udělat studie, která bude zkoumat vývoj dítěte u žen, které dobrovolně alkohol nepily a těch, které si dobrovolně občas malé mňožství daly. Jak jinak by taky došli k tomu, že u alkoholiček je riziko těch postižení vyjmenovaných výše? Rozhodně ne tak, že do matek lili proti jejich vůli litr tvrdého a sledovali, co se bude dít... 🙄

portinari
11. lis 2016

@fallingstars Tvůj přístup zcela respektuji, rizika jsi uvážila a vyhodnotila a chováš se podle svých závěrů.

Ale nezlob se, já si teda bez hermelínu a vína jako inkubátor vážně nepřipadám. Žiju úplně stejně jako před těhotenstvím, a večer si místo vína dopřeju třeba čerstvý kokos. Co se týká jídla mám se teď mnohem lépe než před otěhotněním. Dopřávám si to, co mi dřív připadalo "zbytečné" a "drahé" a po těch věcech co "nemůžu" si opravdu ani nevzdechnu.

lucie_vavi
11. lis 2016

to jsou názory, ale zase každého názor respektuji, každý at si jede po svém. Já bych v prcním trimestru vynechala, pak jsem si dávala bez probloému deci kvalitního červeného, stejně jako jsem nepřestala pít kvalitní kávu, a moje holčička je zdravá, má se čile k světu a je aktivní a moc šikovná. hele prostě veho s mírou, nějaké striktní zákazy a omezování nevím nevím.

trilien
11. lis 2016

docent, ktorý ma učil toxikológiu bol za nulový príjem alkoholu v tehotenstve, takže som mala dlhé roky striktný názor...potom som bola po pár rokoch s kámoškou, kt je MUDr (+ z lekárskej rodiny) vonku, bola v 3. trimestri s druhým dieťaťom a dala si dve malé pivá, popravde, čumela som ako puk...ale vravela som si, že asi vie, čo robí :D :D, má dve deti, 4r a 6r,úplne zdravé a v poriadku, takže som prehodnotila názor a nie som taká striktná. Nikomu by som nepovedala: jasné daj si kľudne alkohol v tehotenstve- koľko len chceš, ale ani naňho nebudem robiť bububu, že dieťa nebude v poriadku, ak si dá výnimočne deci vína, alebo malé pivo 😉

fallingstars
11. lis 2016

@portinari Ano, ale o tom to přesně je - že k tomu každý přistoupí dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Já Tě nenutím, abys to víno pila, pokud to takhle máš, je to úplně v pořádku. Ale já jsem třeba vyloženě sýrová a fakt by mi to chybělo, miluju sýry a není nic lepšího, než si pěknou variaci nakrájet na prkýnko 😉 A prostě by to pro mě nebylo ono, kdybych tam mohla mít jen eidam (teď záměrně zveličuju) 😉 Stejně tak budeme mít za chvíli vánoční večírek a já se prostě těším, jak si dám ten welcome drink a užiju si pěknou slavnostní chvíli.
Každý to má nastavené jinak, i ty sama jsi uznala, že si nemyslíš, že by ta postižení, která si vyjmenovala, měla vzniknout po jednom cucnutí, tak jsem pouze nepochopila, jaký byl smysl toho vyjmenovávání, když je dopředu jasné, že někdo si to víno odepře a jiný je. Nebylo - podle mě - nutné vyjmenovávat hned ta těžká postižení (notabene, když si sama nemyslíš, že by ta uvažovaná deci k nim nutně musela vést).

magdadunajova
11. lis 2016

@fallingstars hele, ja se tady nechci hadat co bylo nebo nebylo v 18 stoleti 😉 asi kazda zena tady to vi, ne? To byl opravdu jen priklad.

Je to kazdeho vec, jestli si to vino ci pivo da nebo ne, neni v mem umyslu tady nekoho drbat, ze pije. Napsala jsem proste svuj nazor. A kdyz jsem byla tehotna, tak jsem se snazila vyhybat rizkovym vecem a presne jak pise @portinari, necitila jsem se jako inkubator kvuli tomu, ze pres 9 mesicu jsem se nenapila piva ci nedala si hermelin 😉 to se opravdu da vydrzet.

fallingstars
11. lis 2016

@magdadunajova Jasně, ale podle mě dost špatnej příklad, nic ve zlým 😉

A někdo to vydrží, někdo jiný nevidí důvod, proč to vydržet a nedopřát si rozumnou míru. To je věc názoru. Jen mi trochu vadí, že z nás, co si občas něco "rizikového" dají, se občas tak trochu dělají nezodpovědné matky, co si prostě nejsou schopny pro dobro dítěte "urvat od huby" 😀 😉

janina012
11. lis 2016

@portinari Neda mi to a musim reagovat na tvuj komentar, kde doporucujes publikaci od pani Skutilove. Tato zena me v 6tt bez jedineho vysetreni doporucila potrat, protoze to psali v nejaky pitomy geneticky prirucce a my se s manzelem na chodbe behem 5 minut meli rozhodnout, zda chceme v tehotenstvi pokracovat. Takze od teto pani ta publikace fakt sedi, kdyz stresove situace budoucim rodicum rada sama zapricini. Dnes uz se muzu jen smat 😀

trampolina_89
11. lis 2016

Já jsem se v těhotenství vyhýbala snad všemu, o čem jsem si myslela, že je pro mě a mé dítě škodlivé. Nepila jsem kafe, ani ochucené vody, třeba kolu a jiné sladké limonády nepřipadaly v úvahu. Na to, že jsem labužník a ráda jsem si před otěhotněním dopřávala veškeré "dobrůtky" 😉 od čokolády po tatarák, tak v těhotenství jsem si tohle prostě odepřela. A je zajímavé, jak mé okolí na to reagovalo. Např. na oslavě narozenin, Vánoc a Silvestra mi všichni (kromě manžela) nabízeli alkohol ("...dej si dvojku červeného, to neuškodí, to je prospěšné na krev" a podobné nesmyly 😖 ) já jsem jen trpělivě a v klidu odmítala, že nechci. Pokud byli jó neodbytní, tak jsem řekla, že se mi po tom dělá špatně a celý den jsem měla klid 🙂 Myslím si, že každá maminka si musí sáhnout do vlastního svědomí, jestli to, co dělá, dělá s vědomím, že udělala všechno to nejlepší pro své dítě, protože až se narodí, tak různé "zákazy" tu budou stále a je jen na nás, jak se k tomu postavíme... Mám i jedno srovnání 🙂 Mám švagrovou, která nehodou otěhotněla skoro přesně v tom samém týdnu, co já. Její těhotenství probíhalo úplně jinak, bylo jí stále špatně, zvracela několikrát denně a jediné, co jí pomohlo, bylo pít kolu. To samozřejmě by si člověk pomyslel, že to není nic hrozného, jen kdyby té koly nebylo 1,5l denně. Když mi říkala, že už i po kole je jí špatně přešla na "sprajt" (omlouvám se vůbec nevím, jak se to píše) víceméně hřešila ve sladkých nápojích, pořád jezdila po návštěvách a s manželem končily jejich procházky v kempu u piva a mastných bramboráčcích se zelím (a světe div se opět zvracela). Tak to pokračovalo až do porodu. Její syn neustále brečel, kňoural, nechtěl spát, byla ve stresu a bohužel přišla o mlíko...Můj syn, který se narodil o 10,5h později je klidný, nemá problémy se spaním, celkově je pravý opak. Ale i na mě došlo, nebojte se, mě odřízla od mého synka poporodní psychóza a to opravdu ošklivá, že jsem strávila 2 měsíce na psychiatrii, kde jsem o sobě nevěděla asi měsíc.... A pořád si říkám, co jsem udělala špatně? 😢 Je to pro zamyšlení a jak jsem už psala, je to o vašem svědomí...

janina012
11. lis 2016

Jinak k tematu - na konci tehotenstvi jsem si dala asi 2x sklenicku Palavy a k tomu litrovy dzban vody a dle meho gynekologa by to vadit nemelo, pokud je to jednou za cas a v primerene mire..

magdadunajova
11. lis 2016

@fallingstars Jen ze nikdo Ti nepovi co je ta "rozumna mira". Taky proto jsem se zeptala v prvnim komentaru, proc zrovna nedat ten alkohol novorozencovi 😉 a nedockala jsem se odpovedi.

vercakolca
11. lis 2016

@trampolina_89 moc hezky napsané ;) ať se každý chová podle svého nejlepšího svědomí. Já bych si nerada jednou něco vyčítala, proto se nez rizikových nápojů a potravin obejdu 🙂

scvrcek
11. lis 2016

@magdadunajova novorozenci nedas ani dzus ani rizek, to je prirovnani dost o nicem...
Podle me sklenicka jednou za mesic neuskodi. Sama jsem si dala, ale pokud by me to melo stresovat, nedam si...
Stejne tak jim hermelin u vajicka na mekko...
Jsou fetacky, ktere maji zdrave deti, jsou matky, ktere se za cele tehotenstvi ani nepodivaji na nivu a deti maji postizene... Bohuzel to tou stravou az tolik neni....

zuzineckah
11. lis 2016

@cizinkaa není zcestná. Zcestné je dávat odkazy o fatálních následcích tam, kde nejsou na místě. Toť vše.

@magdadunajova Když teda odborníci nemůžou na těhotných alkohol testovat, jak vědí, co udělá s mozkem dítěte? To si trochu protiřečí, ne? 😉

@portinari nevím, kde si vzala, že podle mě by se měly chovat ostatní...Nějaký problém s psaným textem?? Napsala jsem hned v prvním příspěvku, ať se každá žena zařídí podle sebe, jak to cítí ona.

lenusaak
11. lis 2016

Já si též myslím, že je to na každým, jak s tím naloži. Já se chovám tak, že kdyby se mělo něco nedej bože stat, zjistila by se nějaka vada, nemoc u miminka v těhu nebo po porodu v pokročilejšim věku, tak abych měla čisty svědomí, že já to nijak neovlivnila. Že jsem to negativně neoblivnila v době, kdy miminko bylo zcela závisle na mě a na mým životnim stylu v období, kdy procházi nejvetsim lidským vývojem. Náhoda je blbec, nevíme jak moc na co jsou ty naše prťátka v bříšku náchylní. Můze se zjistit nějaka vada ( ktera by treba byla tak i tak) ale už si stejně každa sáhne do svědomi a přemýšli, zda něco zanedbala nebo ne. Pak už zbyde jen to ,, coby kdyby". Nepatřim k těm zásadovým matkám, co kontroluji kazde sousto, co daji do pusy. Taky hresim ( tudle jsemsnědla pytlik bramburku atd) ale snažim se přizpusobit styl tomu tehotenstvi. Těhotenstvi neni nemoc, je to něco mnohem vic zodpovědnějšiho, protože nejde jen o nás. S radosti si na 9měsicu odpustim alkohol ( i kdyz moje mudr tvrdi, že decka červeného neuškodi) nestoji mi to za to, něco riskovat. Ale to je moje rozhodnuti. Moje sestra si ted v těhu sem tam dá, nikdy jsem na ni nekoukala škodolibě. Je to naprosto kazdého věc.

maja95onebaby
11. lis 2016

No myslim ze deci jednou za cas uskodit opravdu nemuzes 🙂 ale pri znam se ze kdyz jsem si dala byt jen sklenicku ze jsem mela pak docela vycitky :D asi zalezi i hodne na samotne zene a jejich pocitech 🙂

fallingstars
11. lis 2016

@magdadunajova Rozumnou míru má každý jinde. A novorozenci nedám spoustu věcí, které v těhotenství jím, třeba právě teď vývar -znamená to tedy, že vývar je též škodlivý?

karlajasmine
11. lis 2016

Ja treba nejedla plisnovy syry, ani syrove maso, decku vina jsem si za cele tehotenstvi dala 5x, ale kazdy den jsem pila dve kavy... Nacetla jsem si fakt hodne informaci o kofeinu v tehotenstvi a studia uvadi, ze kofein je bezpecny do 200mg. To odpovida dvema salkum kavy. Asi me za to taky kdekdo odsoudi, ale mela jsem tlak 105/55, takze to byla pro me proste nutnost :D

lenka.han82
11. lis 2016

Kdyz uz tu nekdo tu diskusi dovadi do extremu a ad absurdum... Ani kapku alkoholu a podobne - zajimalo by me, co jite 🙂 Daly jste si treba sunku, jine uzeniny nebo tavene syry? Vite, kolik je tam svinstva a ecek, ktery muzou uskodit i dospelemu natoz miminku? Vite, jak se chovaji slepice, kurata a jine maso, ktere se nam dostava na stul? Jak ziji a co zerou nosnice, od kterych jime vajicka? Ja si teda dadeji dam jednou za cas 2deci kvalitniho vina nez rohlik s tavenakem a uzeninou...

astyna
11. lis 2016

ahoj, já jsem si klidně dala - a to i pravidelně 🙂 miluju bílé víno, takže jsem si večer k televizi klidně otevřeli vínko s manželem. Ikdyž pak to musel dopít on 😀 Mamka při mě pila každý den 2 sklenky červeného, protože měla nízký tlak, takže lepší varianta než kofeinové kafe 😀 a žádnou retardací netrpím. Ikdyž to by mělo spíš posoudit okolí 😎

astyna
11. lis 2016

@lenka.han82

To je podobné jako pivo - to je skvělá směs vitamínů, daleko lepší než třeba coca-cola, nebo sprite, který ti nic nedá. Já jsem příznivec všeho s mírou - jedla jsem plísňové sýry, pizzy, pila víno a syn je naprosto zdravý. Ale to neznamená - že se tím budu dlábit pořád. Já mám srovnání se sestřenicí, která se bála všeho - a ve 33.tt se jí předčasně narodil syn 😕

japona
11. lis 2016

@trampolina_89 Možná máte sklon k uzkostem (=vyhýbat se uplne všemu, co by dítě mohlo teoreticky ohrozit) a po porodu se to rozjelo naplno? Třeba naopak, kdybyste si občas dala dvojku vina a bramborak, byla byste v pohodě🙂
Někde jsem četla, že než existovaly kapacky s magneziem pouzivane na oddaleni porodu, které působí uvolnění svalstva a uklidnění, byl rodičkam podávám v nemocnici alkohol. Porody prý oddalil (děloha se uklidnila a rodička take), ale vedlejším efektem byly zpívající rodičky motajíci se po chodbách.. tak od teto terapie bylo ustoupeno🙂
Neobhajuji pití alkoholu v těhotenství, ale nedělala bych drama z jedné sklenky piva/vina za čas. Kolik v odpurkyn alkoholu se např. odstěhuje do nejdravejsi části republiky, aby nedychaly špatný vzduch? Nebo vyhazi starý nábytek, tapety apod. protože obsahuje jedovate pryskyřice? Kolik jicj řeší, zda nemá v domě plisne, azbest, radon, atd.?

astyna
11. lis 2016

@japona

mě nabízeli rajský plyn 😀

konekokira
11. lis 2016

Neměla jsem ani kapku. Měla jsem chuť se napít, ale stejně tak jsem měla chuť ubalit si brko. Těhotenství je dar, takže jsem jedla zdravé jídlo a nekonzumovala nic, co bych tomu dítěti nechtěla "poslat". Ale delejte, co uznate za vhodný. 🙂
PS: během kojení pít můžete 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru