Pozitivní triple test 😞

lucie206
1. říj 2015

Všechny moc zdravím a chtěla bych moc poprosit o radu. Screening v 1. trimestru jsem měla podle doktora naprosto ukázkový. NT = 1,3 mm, PAPP-A = 1,23 MoM (1,97 mIU/ml), FHCG = 1,35 Mom (113,00 ng/ml). Nosní kost přítomna. Kombinované riziko T21 (DS) 1:12 750, kombinované riziko T13 + 18 1:50 000. Vzhledem k tomu, že jsem hubená, tak si doktor chválil, jak může vše krásně vidět na UTZ a že může vidět i to, co u někoho až za 3 týdny. Takže předpokládám, že by nějaké odchylky určitě viděl. Nyní mi gynekoložka udělala z vlastní iniciativy triple test a včera mi volala, že je test pozitivní a musím jít dříve na genetiku (ve 20. týdnu, původně jsem měla jít až ve 21. týdnu) a zkonzultovat věc s genetikem. Říkala mi, ať se nebojím, že test může být falešně pozitivní, ale stejně jsem z toho úplně na dně, protože to byl velký šok, když screening v prvním trimestru dopadl podle genetika moc dobře. Myslíte, že test mohlo ovlivnit, že odběr krve byl až v 18. týdnu a byla jsem v ten den hodně nemocná (angína a brala jsem septisan)? Můj věk je 33, takže i to možná hraje roli?! Předem moc děkuji za jakoukoliv odpověď.

vaness5588
2. říj 2015

@lucie206 URČITĚ bude vše v pořádku!posílám <3 🙂

margon
2. říj 2015

@betelgeuzz máš pravdu ze se jedná hlavně o peníze, protoze kdyz jdeš na 1 NT tak si to hradíš sama a doktor z tebe nemá tzv body pro pojištovnu 😠 a druhá moznost je ze starý školy a nové metody moc nemusí 😒 😉

zulitvi
2. říj 2015

Pokud k věku 33 let máš tak krásný čísla z prvotrim. screeningu, moc bych se neobavala 🙂
Jonak mě taky sestra vzala krev, tak jsem myslela že treba kvůli cukru nebo tak a až pak mi doktor řekl, kdy si mám pro vysledky tripple testu zavolat. Nikdo se mě neptal.

betelgeuzz
2. říj 2015

@margon taky možnost, někteří doktoři se nazajímají a jedou si pořád po staru.
Dnes aby si člověk všechno hlídal a ověřovat a s dětmi je to ještě horší.

lucie206
autor
21. říj 2015

Ahojte, chtěla bych vás jen informovat, jak vše nakonec dopadlo. Pan doktor nám oznámil, že nám vyšlo riziko DS 1:198. Ostatní hodnoty byly vpořádku. Udělal tedy podrobný kontrolní ultrazvuk, vše opravdu důkladně zkontroloval a vše bylo podle ultrazvuku vpořádku. Řekl nám tři varianty: už se tím nezabývat, odběr plodové vody anebo krevní test Visibility (ten který se hodnotí v USA a stojí 15 000 Kč). I když bylo vyšetření vpořádku, rozhodli jsme se raději pro krevní test. Odběr plodové vody jsem nechtěla riskovat, když se vše jevilo vpořádku. Včera jsme se konečně dozvěděli výsledky a miminko je naprosto vpořádku 🙂 Konečně se nám opravdu ulevilo a můžu si zase užívat radost z těhotenství. Nyní jsem ve 22. týdnu a i pohyby jsou už více než rozpoznatelné 🙂 Takže jsem byla jedna z těch, které test vyšel falešně pozitivní a museli jsme si projít těmi hroznými dny nejistoty. Ale teď už to házím za hlavu a opravu mohu jen říct, tripletest je naprosto nespolehlivý a jen maminky zbytečně znervózňuje a stresuje.

vaness5588
21. říj 2015

@lucie206 juuuu to mám radost!!tím, že jsem si prošla tím samým, kvůli dementním TT, Tě plně chápu a vím, jak úžasně se člověk najednou cítí ! 🙂 ikdyž jsme si tím vším vůbec nemusely projít....Přeju už jen samou radost 🙂

lucie206
autor
21. říj 2015

@vaness5588 Přesně jak píšeš, nemusely jsme si tím vůbec projít. Ale hlavní je, že je vše vpořádku a strašně se nám ulevilo. Dnes jsme si samou radostí konečně objednali postýlku 🙂

honeyi
21. říj 2015

@lucie206 gratuluji 🙂) at se dari skvele tobe i miminku.

Resim ted podobnou situaci. Jsem 9tt a moje gynekolozka me rekla ze se mam rozhodnout mezi tripple testem ktery udela ona a hradi ho pojistovna a screeningen v prvnim trimestru ale platim si ho sama. S manzelem nemame problem dat ty penize. Podle toho co zatim vsude ctu tak je doporucovano udelat screening. Manzel se boji toho ze kdyz to nedopadne nejlepe (tady kvuli memu veku 34) tak ze me potom budou tahat od certa k dablu a rikat abysme vyloucili toto tak musite mit heste tento a tenot a tento test. Takze jsem z toho byla dost v rozpacich, ale kdyz to procitam ty ruzny debaty a diskuze tak jsem rozhodnuta na ten screening.

karlajasmine
21. říj 2015

@honeyi Urcite doporcuju ten screening!! Jestli te budou honit od certa k dablu tak prave po tech triple testech.. muj doktor na triple testy neposila nikoho ze svych pacientu. A taky - nevim, odkud jsi, ale ne vsude se za screening plati, napr. v Praze minimalne U Apolinare je zdarma.. zalezi totiz, ktere pracoviste na ten screeningovy test ma dotace. Myslim, ze je zdarma i mimo jine ve Zline, a nekde stoji jenom treba 700Kc.. tak si to zjistete 🙂

honeyi
21. říj 2015

@karlajasmine dekuji za odpoved 🙂 v tom pripade Brno asi nema dotace 😀

lksim
21. říj 2015

ničeho se neboj !!! u mě bylo vše ok a tripl mě vyšel blbě. Byl pozitivní. Byla jsem třikrát v Brně v prenatalu a tam jsou výborní lékaři. Už od začátku a vždy bylo vše ok. Doktor mi řekl že to, že to vyjde pozitivně a výsledky nejsou dle laborky v pořádku tak to ještě nemusí vůbec nic znamenat. Jinak já platila jen první NT vyšetření v prenatalu a pak mi vše dělali s žádankou od mé gyn. zdarma. Na prvním NT jsme byla 13tt, na kontrole pak 17tt a po triplu ještě jednou 21tt .
Držím palce určitě bude vše v pořádku.

eva2bb
21. říj 2015

NT je směrodatný, tripple test je zastaralý a většinou zbytečně děsí těhotné ženy falešně pozitivními výsledky.

honeyi
22. říj 2015

@lksim taky mam jit do prenatalu 🙂 dekuji. Uklidnila jsi me.

lenjii
22. říj 2015

Chápu nervozitu, ale triplle test je k ničemu test. Absolutně nespolehlivý. Sestřenka má tři zdravé dcery a u všech měla pozitivní tripl. Já na tripl u druhého ditěte ani jit nechce. Pro mě je směrodatný screening a pro vás by měl být taky. Nenervujte se. Tripl je na prd test !!!

pajula123
22. říj 2015

@honeyi Mně právě screening hodně pomohl. Je mi 37 a díky dobrým výsledkům screeningu mě doktorka už neposlala ani na triple test, ani na odběr plodové vody. Na plodovku bych stejně nešla, ale takto jsem se jednak nemusela bránit, jednak jsem i já víc v klidu, že vše vypadá dobře 🙂

pajula123
22. říj 2015

@honeyi A právě mi doktor na NT screeningu říkal, že triple testy by mi vyšly blbě (falešně pozitivní) už jen s ohledem na můj věk.

lksim
22. říj 2015

@honeyi jsem rada ze jsi klidnejsi. Ke kteremu lekari jsi objednana? Me psali ze bych mela jit i na plodovku. To bych nesla. Kdyz vse bylo do te doby ok. Tak ja nevim proc ti doktori ty mamky tak stresuji..

honeyi
22. říj 2015

@lksim zatim nevim ke kteremu pujdu. Objednavala jsem se telefonicky a tam me rekli jen termin a hodinu. Ale muzu si tam jeste zavolat a zeptat se.

Jinak holky diky za odpovedi. Prave kvuli veku se bojim toho ze vysledky nebusou uplne idealni. Uz abych to mela za sebou ale budu muset mesic vydrzet a nenervovat se.

lksim
22. říj 2015

@honeyi ja byla prvne u doktorky Drabkove. Je dobra, jen moc nemluvi tak je clovek z prvu nervozni. Ale pak vse rekne. Pak jsem byla u doktora Vlašina. Je pry nejlepsi. Vse hezky popsal a mel skvely pristup. Vysvetloval mi proc vychazi ty testy spatne a tak.
Celkove prenatal si hodne chvali doktori. Jsou opravdu precizni. Uzij si krasny ultrazvuk a preji at jste zdravi a vse dobre dopadne. 🙂

honeyi
22. říj 2015

@lksim dekuji. Tobe taky preji at vse probiha tak jak ma a vse je v poradku. Zkusim tam znovu zavolat a objednat se k nemu. 🙂

lucie206
autor
23. říj 2015

@honeyi Ahojky, za mě určitě ten screening v prvním trimestru. Má mnohem větší vypovídací schopnost, a také jeho přesnost je cca 95 %, kdežto triple test má přesnost jen necelých 75 %. Já jsem byla na screeningu v Olomouci u doktora Hyjánka a stálo to 1400 Kč, ale doktorka mi říkala, že zdarma je ve fakultní nemocnici v Olomouci. Problém je jen ten, že všichni doktoři - odborníci, odešli právě do soukromé praxe (dr. Hyjánek, dr. Polák) a v nemocnici už jich moc kvalitních nezbylo. Nicméně, slyšela jsem, že i ve fakultní nemocnici jsou holky spokojené. Tak držím pěsti, abyste vše dopadlo dobře. A uvidíš, že určitě dopadne 🙂

babanci
23. říj 2015

Přesně to samé se stalo mojí dceři, je jí taky 33 let, rodit bude už jako 34 letá. Ten věk tam hrál roli. Báli jsme se a ty nervy za to nestojí. Tak jsem zaplatili Prenascan, za 8 dnů jsme měli výsledky. Holčička a zdravá. Nic se neboj, tyhle předpoklady...jsou na prd. Znám holčinu - té vyšel trippl test šíleně, na plodovku nešla a dítě má už porozené a zdravé.

luccila
23. říj 2015

S TT bych si nic nedělala.Já to řešila celý týden.Je mi 36 a vyšli mi hraniční hodnoty.Doktor mi rovnou řekl že to je kvůli věku.Byla jsem v Gennetu a tam mi udělali velký UZ a amniocetezu.Vše je o.k. a čekame zdravou holčičku.

lu777
23. říj 2015

@lucie206 takových kamarádek okolo mě bylo celkem 5... riziko dokonce i 1:2!
a všechny mají zdravé děti 😵
takže já jsem na TT vůbec nešla.... byla jsem na NT screeningu, TT jsem odmítla, podepisovala jsem papír, ale žádná potíž u dr. s tím nebyla...

držím palce, na genetiku klidně zajdi, ale pokud jsi měla tak dobré výsledky NT screeningu, tak bych se určitě nenechala natlačit např. do odběru plodovky, je to zbytečný risk 😉

lu777
23. říj 2015

@lucie206 teď dočítám ty dobré výsledky 😵 gratuluju 😵 !!
TT je opravdu dost nespolehlivý a hodně stresuje...

jinak já jsem vycvičená, že se na vše u dr. ptám... rozhodně by mi někdo nevzal krev bez toho, abych věděla na co... a v těhu dvojnásob, po odběrech mi bylo vždy špatně, takže když chtěli 4 zkumavky, tak jsem šla nadvakrát.... ono některé testy dělají i opakovaně, já když se zeptala tak jsem zírala, že mi dělali test na HIV v CARu a za měsíc ho chtěli dělat znovu v těhotenství... nesmyslné a je to i plýtvání penězi ve zdravotnictví...
já se na vše vyptám a jsem opatrná.... mám bohužel opakovaně špatné zkušenosti, takže když si na mě nějaká sestra nebo dr. otevře pusu, tak jsem se naučila se v klidu, ale asertivně ohradit a klidně i změnit doktora pokud mu nemůžu důvěřovat nebo pokud nedostatečně komunikuje...
je dobré být asertivní, mnohokrát by mi to bývalo v minulosti ušetřilo potíže

lu777
23. říj 2015

@honeyi na tripple určitě nechoď, fakt to jsou zbytečné nervy 🤐

lu777
23. říj 2015

@vaness5588 taky mám v okolí paní, co jí TT vyšel dobře a má postiženého chlapečka 😔 já se jen rozhlédnu po okolí a triply bych fakt zrušila....

vaness5588
23. říj 2015

@lu777 to je mazec, že?? spoléháš se na nějaký TT a narodíse miminko s Downem.. nás to sice stálo nějaké dny nervů, ale nakonec jsem ráda, že jsme ty opačné případy!! Každopádně pokud ještě někdy budu těhu, nejdu na ně ani náhodou!

lu777
23. říj 2015

@vaness5588 já na TT nebyla ani jednou... tím, že jsme chodli do CARu, tak i když se pak povedlo přirozeně, tak jsem byla už opatrnější a hodně jsem se vyptávala a jsem za to ráda!
navíc to čekání na výsledky TT nebo plodovky je dlouhé...

vaness5588
23. říj 2015

@lu777 no, já pak byla na plodovce a výsledek netrval ani 24 hodin...ale jít jsem tam vůbec nemusela, že jo... 😒

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru