Může zkracování čípku signalizovat předčasný porod?

mari90
19. lis 2017

Ahoj, zitra zacina zacinam 28tt. Uz od cca 18tt me trapi tvrdnuti.bricha, ktere se zhorsuje, nekdy bricho tvrdne 5x/denne, nekdy 2x do hodiny. Delsi dobu beru magnesium, ale vicemene nepomaha. Ale ted k veci, pred cca sesti tydny meril cipek 36 mm (22tt) po trech tydnech meril 37 mm (25tt) a ted na konci 27tt mel uz jen 29 mm, ale jinak podle lekarky vse ok, vzdy ho tedy merily dva odlisni lekari, myslite ze to zkraceni muze signalizovat predcasny porod? Nebo to k danemu tydnu patri? Mam prave uz jeden za sebou ve 33tt a bylo to prave obdobne, tak mam strach

terite
19. lis 2017

@mari90 Muze to znamenat riziko predcasneho porodu. Zvlast pokud uz ho v anamneze jednou mas. Rozhodne bych ti doporucovala prisny klidovy rezim. Nic nedelej, jen lez. Max na zachod a kratkou sprchu. Jez i pij v leze. A at te dr zkontroluje nejpozdeji po 14 dnech a kdyz bude zkracovani pokracovat, tak kontrola po tydnu anebo rovnou hospitalizace. Mam za sebou podobny scenar. Kdyz se mi cipek ve 28tt o 1/3 zkratil, jeste jsem tyden uklizela, prala, zehlila... skoncila jsem v nemocnici, otevrena na prst. Nakonec jsem porodila ve 32tt.

mari90
autor
19. lis 2017

@terite to jsi me moc nepotesila...lezim uz dlouho, obcas sedim, ale mam doma 3,5 letou a obcas ji prinest nebo podat neco musim

katka9184
19. lis 2017

Ahoj, se zkracováním čípku zkušenost nemám, ale pokud se to zdá lékařům ok, tak bych zase zbytečně neplašila a nepřidělávala si starosti...s čím zkušenost mám, tak je tvrdnutí břicha. Byly dny, kdy mi břicho tvrdlo i 20x denně...ale nález na gyndě ok, měla jsem pouze magnesium a i přes užívání břicho dál tvrdlo...nyní jsem 38tt, bříško bylo cca 14 dní docela ok, teď tvrdne snad i po čůrání, ale jsme stále 2v1 :D...takže ani tvrdnutí nemusí znamenat předčasný porod...hlavní je být v klidu a pokud by se ti čípek stále zkracoval, tak tě na klidový režim lékař určitě upozorní...
Moc Ti přeji, aby jste zůstali vcelku do termínu porodu a byli jste oba v pořádku 🙂

terite
19. lis 2017

@mari90 Nechtela jsem te vydesit. Ale minimalne zvolnit bys mela a dle dalsi kontroly uvidis, jestli zkracovani pokracuje nebo ne a uvidis. Pokud jsi ale uz jednou predcasne rodila, tak me ten nebojacny pristup tveho lekare docela prekvapuje. Drzim palce. Kdy pujdes na dalsi kontrolu? Dej pak vedet, jak to jde..

rousse
19. lis 2017

no mě se čípek zkracoval od 30. týdne, od 32. týdne jsem se otevírala, ve 36. týdnu jsem už byla na 3 cm a ještě jsem přenášela a musela na indukci🙂 takže určiě se šetřit, nic netahat a polehávat, posedávat, ale ve výsledku to rozhodně předčasný porod znamenat nemusí....

mari90
autor
19. lis 2017

@terite jdu tam ve ctvrtek, ono tyhle hodnoty vim jen z pohotovosti,naposled jsem byla vcera, kvuli castemu tuhnuti, ted se to zda lepsi, muj lekar je starsi a cipek temer nevysetruje a kdyz ano tak jen pohmatem, proto jsem byla rada, ze me ho zmeri aspon na te pohotovosti, takze predpokladam, ze ted to stejne resit nebude

bonavoxa
19. lis 2017

@mari90 Se zkracováním čípku jsem si užila svoje, zrovna píšu z postele. Při prvním těhotenství jsem skončila na JIP s čípkem 11 mm zevnitř nálevka, na prst otevřená, čípek 1,5 cm. Po týdnu ležení se zkrátil ještě vic, jen na 6 mm, držela jsem na tom kousku až do 36. týdne. Ležela jsem poctivě, sotva jsem se trochu pohla, už jsem rodila. A to jsem neregistrovala žádnou extra bolest nebo tvrdnutí, jen jsem cítila pár dní malou hodně dole.
Druhé těhotenství jsem se maximálně šetřila, jak jsem přišla s malou že školky, tak nohy nahoru, ani jsem moc nevařila, dlouhé stání mi nedělalo dobře, všechno pocitově. Břicho mi tvrdne o dost více, ale čípek se mi zkrátil na kritickou hodnotu až ve 35. týdnu, což považuji za úspěch. Je rozdíl ležet 14 dní a dva měsíce. Měření čípku mi lékař dělá vždy. Takže se šetřit, nic jiného se ani dělat nedá. Snad vydržíme co nejdyl.

mari90
autor
19. lis 2017

@bonavoxa dekuji, co jsem tak cetla, tak ta hodnota je porad ok, byt se to o neco zkratilo. Beru Magnezko a zavadim Gynprodyl, ted jen doufat, ze lezeni pomuze, popravde jsem z toho uz ale psychicky na dne 😒

bonavoxa
19. lis 2017

@mari90 Je to nejnáročnější hlavně na psychiku, zkus se něčím zabavit, mě nejvíc pomohlo vůbec zapomenout, že mám nějaký problém. Filmy, knížky, blbosti, Myslet pozitivně. Ten nález není vůbec špatný. Některý gynekolog by no možná ani neřešil, ale buď ráda, že řeší, lepší je prevence. Někdo si fakt to těhotenství ,,vyžere", rozhodně ani jedno nemůžu označit za nejkrásnější období, ale odměna za trpělivost stojí za to. Držím pěsti!

janablizka
19. lis 2017

@terite Já jsem měla teto problém dvakrát musela jsem na cerkláž což jeuzavření děložního hrdla.Jde o krátký a poměrně jednoduchý zákrok, který se provádí v celkové anestezii. Je při něm založen steh pod sliznicí hrdla děložního, který obkružuje hrdlo po celém obvodu. Zauzlením stehu se hrdlo děložní uzavře.Ležela jsem dva měsíce v nemocnici.Před stanoveným termínem porodu Ti tento steh odstraní.Vše proběhlo v pořádku.Ale nic neodkládej jinak hrozí při tvrdnutí břicha předčasný porod.

mari90
autor
19. lis 2017

@bonavoxa no nevim jestli resi, spis me proste vzdy vysetri na pohotovosti a reknou ok, ostatne jako ted naposled...muj doktor je jako fajn, uz mi dela i monitory, mimco kontroluje casto, ale k tomu vysetrovani cipku se stavi proste tak, ze nejlepsi do toho nezasahovat, coz je jakoze asi fajn pristup, ale ne u takhle rizikove tehule, rikam, ze musim pokorit aspon 30tt, coz uz je veselejsi, dcera se narodila 33tt a byla na tom relativne dobre

terite
19. lis 2017

@janablizka To bylo mysleno mne nebo autorce diskuze? Ja o cerklazi vim. Jsem ted podruhe tehotna a pocitam s tim, ze mi ji asi udelaji. Mam 2x zkraceny cipek po operacich (konizace), takze u me je vice mene jasne, ze bude hrdlo nedostatecne i tenrokrat. Po prvnim screeningu to hned zacnu konzultovat.

mari90
autor
19. lis 2017

@janablizka jestli to bylo na me, tak ja uz ve 28tt cerklaz podstupovat urcite nebudu, myslim, ze se doporucuje do 26tt a ani nepredpokladam, ze by mi ji doporucily, nikdo o tom nikdy nemluvil, navic oni 29 mm neberou jako tragicke cislo, to spis me to znepokojuje, protoze vim, ze podobne jsem to mela i pri dceri, tenkrat mi na prodlouzeni docela pomohl Utrogestan, ale me ho potom co se cipek prodlouzil, dr vysadila a pak se porod zacal rozjizdet Ted ho beru od zacatku nebo tedy Gynprodyl, coz je totez tak snad ten cipek bude nejak drzet.

terite
19. lis 2017

@mari90 Ten gynprodyl beres cele tehotenstvi? Vim, ze se dava v 1. trimestru pro zajisteni hladiny progesteronu a o brani ve 3. trimestru jako prevence rizika predcasneho porodu jsem uz taky slysela. Ale pres cele tehotenstvi, to jsem jeste neslysela. Jinak mas pravdu, tobe uz ted cerklaz neudelaji, ale mohli by ti zavest cerklazni pesar. To se dela prave pri vyssich tydnech.

bonavoxa
19. lis 2017

Oni gynekologové preferují asi co nejpřirozenější postup, mě minule cerkláž ani nenabídli, brala jsem Utrogestan, který teď ani nemám. Jen magnesium. Prostě se počká, až se rozpadnu.

terite
19. lis 2017

@janablizka Jeste bych se te rada zeptala na nejake podrobnosti k te cerklazi... ve kterem tydnu ti to udelali? Jaky jsi potom mela rezim? Bylo potreba dodrzovat vetsi klid, lezet apod.?

mari90
autor
19. lis 2017

@terite ano cele tehotenstvi, pry to ma prave pozitivni ucinky, kdyz se bere cele tehu, rikala mi to dr na pohotovosti. Ja uz ho kolem 16tt mela spravne vysadit, ale pak mi to prave takhle rekly a i jsem o tom cetla

@bonavoxa a jakto, ze ti ho tentokrat nedaly? Jinak ten 36tt ti tak zavidim, ted kdybys uz porodila, tak nemusis mit strach, ale verim, ze prolezet se az sem muselo byt obtizne...

bonavoxa
19. lis 2017

@mari90 Ležím teprve týden. Tentokrát se mi začal čípek zkracovat až teď. Asi to nemá už cenu, zítra mám kontrolu, tak se zeptám.
Je to určitě rozdíl na psychiku, první těhotenství jsem žádné komplikace neočekávala a od toho 28. týdne to byl masakr, navíc ta nemocnice...a sotva mi povolili se trochu hýbat, tak jsem porodila, z ležení jsem byla úplně vysílená.
36 tt je už celkem v pohodě, ale malovala jsem si, že donosím úplně. Malá je 36 tt. a odmala se to strašně řešilo, že je dřív. Byla malá, slabá, uřvaná,...
Tak snad ještě chvilku, dnes se malý vrtá hodně dole, je to nepříjemné. A sotva vstanu, hned mi břicho tvrdne.

lennus
19. lis 2017

Mám za sebou předčasný porod prvního syna, vše v pohodě celé těhotenství, na kontrole mírně zkrácený čípek, nasazený utrogestan a třetí den se rozjel porod ve 34. týdnu. Loňské těhotenství taky v pořádku a ve 23. týdnu předčasný porod - o maličkého jsme bohužel přišli, byla jsem otevřená na 2-3cm. Konzultovala jsem cerkláž v ÚPMD Podolí kvůli dalšímu těhotenství a lékař ho nedoporučil, jen v případě, že je hrdlo zkrácené už dopředu, pro někoho je to řešení a ideální je dělat preventivní cerkláž po prvním trimestru, ale samozřejmě se do toho šťourá, je to cizí materiál a může to způsobit potíže. Dřív se dělal hodně. Jedna kamarádka měla zkrácený čípek celé těhotenství, obě děti má donošené, ne vždy zkrácení znamená problém, ale samozřejmě to chce nebrat na lehkou váhu. Určitě je klid na místě, ale nemá cenu se stresovat. Mám doma už jedno dítě a tvrdím, že mě potřebuje, takže nějakým způsobem budu muset fungovat, nemáme pomoc po ruce, to se nedá nic dělat. Ale na cestování, túry po horách a výlety jako u prvního můžu zapomenout, ale to je vedlejší. Držím palce všem!

@bonavoxa Náš malý byl taky dost uplakaný - 33+1, je to naštěstí zdravý skoro čtyřletý kluk, který nikdy nebral atb a vážněji nemarodil, ale ty začátky jsou těžké pro dítě i mámu. Držím ti palce!

janablizka
19. lis 2017

@terite Dělali mi to v pátém měsíci pak jsem nesměla nic moc dělat šetřit se polehávat.

alenqa
27. lis 2017

Tak se k vám přidávám,od pátku ležím v nemocnici, čípek mam na 21mm a můžu jenom ležet.Ptala jsem se doktorky na ten steh,a pry se to uz moc nedělá.Ale vzhledem k tomu,ze jsem ve 25 týdnu a termín mam az v březnu,tak doufám že se prcek udrží co nejdéle.

bonavoxa
27. lis 2017

@alenqa Držím pěsti. Minule jsem ležela od 28. týdne s čípkem jen 6 mm a uležela jsem do 36+1, což byl úplný zázrak. Takže hlavu, spíš nohy vzhůru 😉

mari90
autor
27. lis 2017

@alenqa drzim pesti, beres utrogestan? Ja ted take lezim v nemocnici, dost mi tvrdlo bricho, ale od posledniho mereni se cipek mirne prodlouzil

alenqa
27. lis 2017

@mari90 tak to jsem ani nevěděla,ze se může zase prodloužit,jinak beru progestan,magnesium,a ležím,tak se snad malej udrží co nejdéle.Zatím se neotviram,tak alespoň nějaká dobrá zpráva

handulkak
27. lis 2017

@alenqa držím pěsti, jinak já měla čípek od 25 tt 17mm a od 30 tt jsme ani neměřili.
Donosila jsem do 38+0 a kdyby mi neudělali Hamiltona, tak snad i prenasim 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru