Chtějí vyvolávat porod kvůli vysokému tlaku

terdaaa
10. říj 2018

Ahoj holky,
Tak jsme byli v pondělí v poradně, kdy se pan doktor zhrozil mého vysokého tlaku. Mívám kolem 140/90, teď, ty 2 týdny zpět, užívám léky (Dopegyt), nejdříve zabral a tlak snížil a nyní, v 37. Týdnu, opět "vylítl".
Více lidí mi říká, že před pár lety těch 140/90 ještě nebylo za vysoký tlak považováno. Nicméně, v pondělí
mluvil mudrc o tom, že nechce předbíhat, ale pokud mi tlak neklesne, poslal by nás na vyvolání. (V 38. Týdnu) a navýšil mi prášky o jeden navíc na noc, takže už beru 4 denně.
Vím, že 38. Týden je už "v pohodě", malej bude dovyvinutý... Ale protože vždy říká, doktor, že vypadá výborně a daří se mu tam, vážně se mi do vyvolání nechce. Měla jsem vybranou menší porodnici, kde je osobnější jednání, rozhodně to tam není "jak na běžícím páse", narozdíl, od těch "velkých vzdušných nemocnic", chtěla jsem rodit úplně přirozeně, se svojí dulou, kterou jsem měla domluvenou, kvůli mému strachu z porodu... jenže To, co mi poskytnou v té "mnou již vybrané porodnici", mi na Lochotíně neposkytnou ani náhodou. Doktor mi, právě, kliniku doporučil, protože se obává případných komplikací, které by mohly nastat právě kvůli tlaku.
Je mi jasné, že zdraví malého a moje je na prvním místě, klinika mi poskytne služeb více, pokud by se stalo, že by komplikace nastaly... na druhou stranu mám z porodu na klinice ještě mnohem větší strach, protože fakt nechci být považována za "pouhý další kus dobytka". Mají málo personálu, často je proto nepříjemný... atd. Takže "mi to na pohodovém porodu, který bych si užila, vážně nepřidá.
Co se týká mého strachu, snažím se s ním pracovat, ale fakt mi to nejde. Mojí jedinou možnou záchranou byla právě již zmiňovaná dula. Protože (ačkoliv v to hodně lidí nevěří) nějaký smysl její funkce má a mám více známých, které ji vyzkoušely a byly spokojené, porod si do konce užily! Jenže tím, že mi neposkytne Lochotin, z důvodu nedostatku času na rodičky, tolik, co požadují, nemá smysl si dulu brát tam. (Mám porodní přání a v té menší porodnici by mi vyhověly s klidem, zatím co Lochotín často na plány " hází💩"...)
Co byste mi, holky, poradily?? Jaký je váš názor ? Šlo by
s tou mojí situací něco udělat, nebo mám prostě čekat a pak si porod odtrpět na klinice??

terdaaa
autor
10. říj 2018

@terdaaa (ani mi není nijak zle, nohy a ruce mi nijak zvláště nenatékají)

monique9754
10. říj 2018

Já měla také ke konci těhotenství vyšší tlak a šla jsem na vyvolání ale já v tom měla ještě ne tak časté ozvy malého

vikinkav
10. říj 2018

Co se poradit jeste s nekym dalsim ohledne vysokeho tlaki? Nebo i s dulou - zkusit treba i nejake “babske rady” na vyvolani porodu? Myti oken a tak 🙂 a jinak v te mensi porodnici ti porod vyvolat nemuzou? Ale ja samozrejme neznam rizika, jen co me ted napada

tulikiss
10. říj 2018

@terdaaa on ale vysoky tlak je zakerny v tom ze nijak neboli takze zadne problemy nemusite videt

hezz17
10. říj 2018

140/90 je horní hranice normálního tlaku.

vanule
10. říj 2018

obě těhotenství jsem měla (i přes dopegyt) vysoký tlak a oba porody skončily císař. řezem z důvodů preeklampsie (nechci strašit, nemusí to být váš případ) ale jak už tu bylo zmíněno a i mi doktoři několikrát řekli, vysoký tlak nebolí. První porod byl dokonce akutní 34tt já na sobě nic nepociťovala, ale tlak 230/120 mluvil za vše...
Přeju ať je vše dle vašich představ a hlavně hodně zdravíčka

gruyerre
10. říj 2018

@terdaaa Nevím, co jsi slyšela o FN Plzeň a kdo ti to napovídal, pokud měl někdo špatnou zkušenost nebo jsi jen zaslechla, co se říká o všech porodnicích. Ale taky jsem měla vysoký tlak v obou těhotenstvích a rodila jsem v obou případech naprosto přirozeně bez jediné injekce, pilulky, kanyly a přesně tak, jak jsem měla napsáno v porodním plánu. Žádné urychlování, popohánění, na porodním sále hned od začátku, žádná hekárna se 2 dalšíma rodičkama jak bývá často zvykem. Personál na porodním oddělení velmi milý, nic nevnucovali, nechávali nám soukromí. Těch 140/90 je hraniční, taky jsem mívala tolik i s Dopegytem. Vyvolávali bychom ve 40.týdnu (cca 39+2 tuším) kdyby to nezačalo samo.

gruyerre
10. říj 2018

@terdaaa *zaslechla, co se říká o všech velkých porodnicích

nicol22
10. říj 2018

Já jsem brala celé těhotenství 3 dopegyty denně, ke konci jich už bylo 6 (2-2-2). Porod mi vyvolali v 38. tt, už mi ho prostě nemohli ničím srazit. Ale hodnoty jsem mela daleko vyšší než vy.

bamak
10. říj 2018

@terdaaa A co se domluvit na vyvolání v té tvé vysněné porodnici? V klidu, dokud je tlak ještě relativně OK. Mimochodem normální tlak je do 120/80....už mnoho let je ta hranice posunuta. Vysoký tlak nebolí, ale je jednou z prvních známek eklampsie, která se vyvine během pár hodin a tebe i dítě akutně ohrožuje na životě. A to z hodně vysokého procenta. Ty ten "problém" vnímáš černobíle, ale tak to není. Buď pohodový porod s dulou v jedné, nebo hororový v druhé. Ale pro mě je horor ohrožené miminko kdekoliv a s kýmkoliv. A to vzhledem k tlaku je.

rajani
10. říj 2018

@terdaaa porad se s komunitní porodní asistentkou. uklidní ti, informuje te. ve zkratce takový tlak je určitě vhodný hlídat pravidelně, s intervencemi počkat,...

mary.jane
10. říj 2018

@terdaaa jen tlak sam o sobe (v techto hodnotach) problem neni. Taky jsem ho presne takovy mela, brala Dopegyt a dlouho to bylo ok. Ale pak raz na raz se vyskytla krev a bilkovina v moci, zmizely mi cervene krvinky a mala musela okamzite ven aktnim cisarem pro velmi tezky hellp syndrom. Takze jen kvuli tlaku bych na vyvolani nesla, ale nechat si pravidelne kontrolovat moc a krev, jestli se nerozjizdi preeklampsie nebo hellp.

dzogobela
10. říj 2018

Taky mi vyvolavali porod kvuli vysokemu tlaku. 150/100... Rodila jsem nakonec 38+6 tt. Ono nejde jen o ten tlak, ale je u nej vysoke riziko preeklampsie a ta muze prijit z niceho nic... Navic, vysoky tlak neboli, muze ti vylitnout a ani o tom nevis... Ja teda brala kratkodobe (14 dni) 2 prasky denne, do te doby byl tlak ok a nijak to na me nezapusobilo. Jinak ja treba mela vyvolavany porod uplne ok... Cca v 10 zavedena tableta, v 15 zacaly bolesti, ve 20 praskla voda a ve 23:30 byla mala na svete.
Muzes se zkusit poradit jeste s jinym doktorem, ale ja bych si zrovna a tim tlakem moc nezahravala 🙂

soleilll
10. říj 2018

@terdaaa Nepřijde mi, že by tebou uvedená hodnota tk byla nějak přehnaně vysoká, sppíš hraniční. Ještě bych se na tvém místě zajela zeptat do vybrané porodnice (té menší), jak to vidí oni a jestli by případné komplikace zvládli. Měříš se doma? Kolik máš v klidu (poránu), když bereš 2x denně Dipegyt?

andulka96
10. říj 2018

Také jsem měla vybranou porodnici, která podporuje přirozené porody, vše jsem měla naplánované úplně jinam než to nakonec bylo. Na Lochotín jsem nechtěla ze stejných důvodu jako ty, říkala jsem, že me tam dostanou jen komplikace. Minulou neděli jsem tam odjela s tlakem 146/97 (po telefonu mi řekli, že mám přijet od 140/90). Do úterý jsem si polezela na rizikovém, v úterý ráno tabletka. Všechno slo rychle a nakonec jsem ráda, protože i když podle všech byli vse v pořádku a prckovi se dařilo dobře, komplikace nastaly a strávili jsme týden na dětské JIP. Ovšem je otázka zda za to mohl tlak (nebo spíše něco značil) nebo je to následek vyvolání.. ALE.. jak jsem! Se bála, tak jsem byla velmi mile překvapena. Možná jsem měla jen štěstí, ale porodní asistentka i doktoři byli strašně milí, mohla jsem co jsem chtěla, prakticky celý, porod jsem strávila ve vaně s uvolňujícími oleji nebo sprše, bez nastrihu a řízeného tlačení. I jméno nás nechali vybrat až když jsme prcka viděli. Takže bych se toho tolik nebála i když je fakt, že asi záleží na koho narazis.

andulka96
10. říj 2018

Ještě dodám, že vyvolání proběhlo den před termínem a v době kdy měli porodní sály i oddělení šestinedělí už několik dní permanentně plné a fofr jak blázen.

kachna001
11. říj 2018

Já měla poslední dva měsíce standardně tlak 140/90, brala jsem dolpegyt 3x denně a rodila jsem přirozeně v 39+0tt, nikdo mi vyvolávání ani nenabídl, nikdo se nad tím výrazně nepozastavoval, jen se to hlídalo...po porodu mi pak klesnul tlak tak, že jsem nebyla schopná se postavit, ani o sebe postarat, ale to už je zase jiná kapitola. Nikdo tě do vyvolání nemůže nutit, je to tvoje tělo, tvoje dítě a tvoje rozhodnutí

martinka_33
11. říj 2018

Já bych se té malé porodnice nebála! V čem by měla být horší? Určitě běž tam kde je ti to sympatičtější! Psychika je při porodu na prvním místě

kittyy17
11. říj 2018

@terdaaa poslechni doktory a neriskuj zdraví své ani toho dítěte. Tři dny v nemocnici přežiješ.
Já jsem byla na vyvolání porodu ve Fakultní nemocnici Olomouc, v době úplně špičky, kdy mě v noci odvezli na standardní pokoj na gynekologii, protože potřebovali můj porodní box pro akutní porod, dvě maminky tam rodily na vyšetřovně, jedna na chodbě, prostě nával. Byla jsem tam šest dní, a nemůžu si stěžovat ani na jednu minutu, i přes ten frmol byli všichni příjemní, ochotni a profesionální...
Přestaň se stresovat tím, že to nebude přesně podle tvých představ, akorát si tím zvyšujes tlak. Smir se s tím, že to nějak zvládneš a tes se na miminko. Až ti miminko dají na hruď, bude ti jedno, jestli jsi na soukromém pokoji nebo na chodbě...

kittyy17
11. říj 2018

@terdaaa až budeš mít své miminko v náručí, bude ti jedno, jestli se narodilo přirozeně, císařem, po vyvolání, jestli to bylo doma, v sanitce, v nemocnici, budeš šťastná že je v pořádku a ty taky...

saji
11. říj 2018

Já měla vyvolávaný porod kvůli vysokému tlaku, rodila jsem 24h a nakonec akutní císař a jsem moc vděčná, že jsem se nechala přemluvit k tomu, aby mi porod vyvolali, protože jsem na odd. šestinedělí potkala maminku, která si porod nenechala vyvolat a za dva dny rodila mrtvé miminko, nechci tě tím strašit, ale i takové věci se stávají a já byla neskutečná vděčná lékařům, že zachránili mě i mého syna. Po porodu tlak klesl a už jsme si užívali sami sebe 🙂

merope
11. říj 2018

Trošku nerozumím, proč nemá smysl brát dulu tam, kde na vše kašlou - právě a přesně tam je přece ten hlavní smysl toho, že tam máš někoho, kdo se za tebe o tvá práva porve!! Já o dule přemýšlela právě proto, že kdybych šla rodit do porodnice, kde bych si myslela, že se na práva kašle, že bych tam chtěla mít někoho, v koho budu mít důvěru. Ve 38tt už ji máš určitě i vybranou, tak to s ní i prober. A mimochodem - i v menší porodnici nemusíš mít 100% servis - stačí, že se tam náhodou sejde více rodiček (to mě varovala kamarádka, co rodila tam, co jsem si vybrala já - že snad i když už tam byla s mrnětem, tak holky byly málem nebo i přímo na chodbě, všechno narvané na max, protože zrovna byla bouřka a šíleně porodů v jednu chvíli - a potom nějaká osobní péče prostě padá úplně všude).

jennyska
3. pro 2018

Ahoj @terdaaa a ostatní těhotné maminky. Už nějakou dobu máme na koníkovi Online poradny s odborníky - nyní se tedy můžeš optat i porodní asistentky v naší poradně https://www.modrykonik.cz/forum/category/poradn...

Všechny otázky jsou u nás v poradnách zdarma a anonymní a každý z odborníků odpovídá téměr denně 🙂 Navíc, Tvoje otázka pomůže i dalším maminkám, které něco podobného řeší také.

Věřím, že Ti naše porodní asistentka dobře poradí a pomůže.
Hezký den přeji! 🙂
Jennyska
Modrý koník team

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru