Epidurál. Jaký na něj máte názor?

annarajlova
14. zář 2023

Ahoj,. Chtěla bych se zeptat jaký názor máte na epidurál? Někdo mi říká že ano ostatní zase že ne. Já sama se toho bojím i kvůli nežádoucím účinkům ale zároveň nad tím přemýšlím.. Mockrát děkuji za odpovědi. 🙂

martulka88
14. zář 2023

Měla jsem rajský plyn a byla jsem zhulákaná. Pak jsme se s mužem domluvili, ač jsme byli proti, že mi dají epidurál. Dr. ho nedokázala ani během 20minut napíchnout. Další dva týdny nehorázná bolest hlavy. Druhé jsem měla sekcí, takže jestli částečná a nebo plná. Dala jsem nakonec částečnou, kdy jsem se s dr.domluvila, že pokud by uznala, že by to nezvládla, že dáme plnou. Naštěstí se zadařilo a byla částečná. Já bych už do epidurálu nešla. Bylo mi strašně.

crejzy
14. zář 2023

@annarajlova já epidural naopak chválím. O nežádoucích účincích nic nevím. Myslim že ho doktoři píchají často, ale ženy se asi stydí to přiznávát 🤷‍♀️ já o něj projevila zájem už u příjmu, PA pockala až bude vhodný čas a anesteziologovi to trvalo asi 15-20minut, ale ne protože je nešika, ale protože si to musel připravit, umrtvit místo vpichu než udělá samotný zákrok. V mém případě to nejprve “nateklo” jen do půlky těla, tak jsem chvíli ležela na druhem boku aby se to dostalo všude. Určitě to nepůsobilo tak, ze bych necítila kontrakce a mohla si najednou vyřizovat hovory nebo chodit po místnosti. Bolesti jely dál, ale už jsem neměla pocit ze mi exploduji kyčle co každou minutu. Porod jsem cítila dole dostatečně, takže jsem si to prožila a zároveň z toho nemám trauma. Myslim ze se rozhodnete až budete rodit, do té doby nemá úplně cenu se definitivně rozhodovat…

lenerka1
14. zář 2023

Tak já o něm ani neuvažovala, nebylo proč, ale muž kvůli operaci měl a říkal, že sám dobrovolně by si ho píchnout nikdy nenechal a nedokáže si představit, že to někdo píchá rodící ženě mezi kontrakcemi.

me_druhe_ja
14. zář 2023

Dva porody, oba úplně opačné. Poprvé epidurál, podruhé bez. První porod vyvolávaný ve 42tt, dlouhý, epi na moji žádost po asi 13h kontrakcích co 5min. Napichnuto bez problémů napoprvé, neměla jsem poté žádné problémy, žádné vedlejší účinky a nic. Hodně mi to pomohlo, odpočinula jsem si, trochu vyspala, protože celkově porod trval víc než 24h. Nevýhoda byla, že jsem ke konci kontrakce skoro necítila a nevěděla, kdy přesně tlačit. Ale fakt to skoro nebolelo.
Druhej porod byl naopak mega rychlý, spontánní, úplně bez ničeho. Příjem 21:15, malá byla na světě 21:48. 🙂 bylo to daleko bolestivější, závěrečné tlačení fakt hodne bolelo. Ale zase jsem fakt přesně cítila, kdy a jak tlačit. 🙂
Za mě fakt záleží na průběhu porodu. V případě dlouhého, problematického, náročného porodu bych se tomu fakt nebránila.

areh
14. zář 2023

Ségra měla u prvního porodu a vůbec necítila kontrakce. Pa jí musela říkat, kdy má tlačit. Podruhé šla bez. Já jsem měla oba porody bez. Ale byly rychlé, takže by se to ani nestihlo. Kdybych byla v kontrakcích celý den, tak si ho dát nechám.

lvl16
14. zář 2023

Za mě ano. Mám za sebou porod bez něj (chtěla jsem ho, ale bohužel se ho nepodařilo napíchnout) a byl to hrozný dlouhý porod. Teď 2 měsíce zpět jsem rodila s. Píchali mi ho, když jsem byla otevřená na 4cm s tím, že trvá cca 10 minut než zabere. Za těch 10 minut jsem se najednou otevřela na 10cm a během jedné kontrakce porodila. Takže na bolest mi nepomohl (to nestihl), ale pomohl porod maximálně urychlit. Což tedy není pravidlo, tak na to nespoléhej 🙂. Ale když se tak stane, je to super.

klokanka31
14. zář 2023

@annarajlova Já slyšela v porodnici že epidurál může zpomalit porod. Já neměla nic, ani epidurál, ani rajský plyn a v pohodě 😊

tehulinka91
14. zář 2023

U prvního jsem nechtěla a nakonec jsem si ho vyžádala, Doktor mi ho pichnul mezi kontrakcemi, které byli po 1,5 minutách, takže byl to fakt frajer a pomohlo mi to od největších bolestí. U druhého jsem ho chtěla hned, ale už jsme ho nestihli a jelikož byl problém, tak jsem si to vyžrala solidně. Takže Já dobrovolně ANO, mám hrozně nízký práh bolesti, takže mě to ulevilo. Ale klidně můžeš do dotazníku do porodnice napsat, že Epidural ti mohou dát pokud si o něj řekneš, jinak že ho nechceš. Tohle rozhodování je lepší udělat když už jedeš rodit, protože podle situace se rozhodneš. 😊

trilien
14. zář 2023

@annarajlova ja som ho nikdy nechcela. Ale po 3 dňoch vyvolávania, čo v mojom prípade znamenalo dokopy za cely cas asi 7 hodín spanku, trojdňové zvracanie, bola som skoro bez jedla a neskutočnej bolesti (mám nízky prah bolesti), to bola posledná možnosť ako sa vyhnúť sekcii. Sekciu pokladám za väčšiu záťaž ako epidural. Mne pomohol, pôrod sa urýchlil a kontrakcie aj bolesť som cítila, benefit bolo v mojom prípade urýchlenie pôrodu, kde už personál vrátane mojej PA hovorili na chodbe o sekcii. Vedľajšie účinky som nepociťovala, hlava ma bolela pred pôrodom, po porode už nie 😁

martt
14. zář 2023

@annarajlova Ono záleží, jaký máš práh bolesti. Ja ho mám poměrně vysoký a mela jsem oba dva porody rychlé , takže jsem epidural neměla ani u jednoho porodu. Jinak nevím jestli to byl stejný epidural, ale synovi ho dávali po operaci kyčelního kloubu cca 4 dny po 6 hodinach, kdy měl zaveden kaudalni blok(nevím jestli to píšu dobře) a žádné nežádoucí účinky neměl. A proti bolesti mu pomohl.

ekou
14. zář 2023

@annarajlova ani u jednoho jsem to nestihla. U druhého už jsem měla v plánu alespoň intravenózní analgesii https://www.modrykonik.cz/rodim/intravenozni-analgesie/

Rozhodně u porodu využít sílu fyziky 😁
Chodit, stát, využít teplou vodu a pokud možno nelehat. U prvního jsem tohle všechno neřešila a porod byl za trest a PA na baterky.

patypresdevaty
14. zář 2023

@lvl16 a jak víš, že ho urychlil epidural?
Já se úplně stejně rychle otevřela u prvního porodu i bez epiduralu...

radimplizek
14. zář 2023

neznám toto

lvl16
14. zář 2023

@patypresdevaty Na ty 4cm jsem lezla od pěti od rána do tří odpoledne s hromadou oxitocinu. Stejně u mě probíhal bohužel i první porod (bez epiduralu), který trval 23 hodin. Sdílím stejnou zkušenost s kamaŕadkou. Upozornila mě PA, že se to může stát. Potvrdili mi 2 anesteziologové, že někdy může epidural porod výrazně urychlit.

lenerka1
14. zář 2023

@patypresdevaty Řekla bych, že když se rodička neumí kvůli kontrakcím uvolnit, je stažená jakoby v křeči a kvůli tomu se otevírá pomalu či vůbec, po aplikaci epidiralu se zklidní, uvolní a ty zaťaté svaly povolí a ona se rázem začne otevírat. Jako ideál je naučit se tohle ještě před porodem, umět relaxovat, během kontrakcí se nezatínat, ale povolovat + horizontální polohy jak se píše výše a epidural pak není třeba.

g_m
14. zář 2023

Ne! Mam za sebou dva porody, prvni s epi a druhy bez. Samotny porod bez epiduralu byl milionkrat lepsi. Vic jsem citila hlavicku a co se dole deje. Prvni porod byl dlouhy masakr a epidural mi pomohl aspon na pul hodky usnout a nabrat silu a diky uvolneni jsem se i vic otevrela. Ale pokud to jde, tak za me rozhodne bez.

elsy3
15. zář 2023

Mne ho napichli špatně, začaly me pálit nohy, cítila jsem kontrakce jen napůl, úleva minimální. Po porodu silena bolest hlavy pri vstáváni, nemohla sem se ani zvednout, jinak bych omdlela. Kofeinove tablety, které se na to dávají, nepomohly. Nakonec me museli vzít opět na sál, odebrat krev a tu mi zpětné vstřikli do páteře, odkud mi odtékal mozkomisni mok (tak mi to bylo vysvětleno). Dalších 24h jsem byla nucena jen ležet, nemohla jsem se starat o malého.. prý se to stává vzácně, ale bohužel jsem měla smůlu. Kdybych měla rodit zase, raději to vydrzim bez epiduralu nebo zvolim jinou možnost.

fyii
15. zář 2023

@elsy3 no nevim jak se to stava vzacne, ale ja to mela taky jen po komplikovane ortopedicke operaci. U obou CS peklo taky, u druheho mi to ani nenapichnul, pac pry neprehledny teren...tak me uspal v celkovy a zase prispali malou, kterou pak ozivovali...jako za me ne

annarajlova
autor
15. zář 2023

@martulka88 mockrat děkuji za odpověď, právě jsem chtěla znát nějaké další názory a podle toho se při porodu rozhodnout. 😊

annarajlova
autor
15. zář 2023

@me_druhe_ja no u mě je vyšší pravděpodobnost ze bude dítě i větší ale je mi jasné že záleží na průběhu. Mockrát Dekuji 😊

annarajlova
autor
15. zář 2023

@ekou tak tohle si ještě pročtu 😁 Mockrát děkuji! 😊

martulka88
15. zář 2023

@annarajlova To plně chápu. Já měla velmi těžký porod z několika důvodů a ikdyž nakonec byly na mne dva doktoři a dvě sestry, tak jsem to zvládla. Větší bolest byla nejen té hlavy, ale třeba u první kolonoskopie, kdy jsem si i zakřičela bolestí. U té částečné anestezie jsem se bála, že mi to prostě nenapíchne - nemám úplně optimální páteř a jelikož to byla zkušená starší doktorka, tak to krásně zvládla a neměla žádné bolesti. U toho epidurálu jsem měla i velké podlitiny - bylo to i tím, že ta dr.byla velice mladá - měla u sebe i "dozor".

ekou
15. zář 2023

@annarajlova není zač 😊 jen každá porodnice to nenabízí. Druhé jsem rodila 12/2022 v Havířově a porodnice v okolí o tom nic neříkaly.

Tak držím palce 😊

mishka87
16. zář 2023

@annarajlova měla jsem epidurál a za mě super volba. Zavedení chvilku kvůli kontrakcím trvalo, ale pak jsem cítila úlevu. Ne, že bych byla úplně bez bolestí, ale o hodně rychleji odezněly a já si mohla před další kontrakcí odpočinout. Nežádoucí účinky jsem žádné neměla.

veronicka89
16. zář 2023

Epidural jsem mela u 1. Porodu kdy konteakce silne byly xx hodim...ke konci uz jsem se hryzala bolesti...otevirani ...nic...dite neslo dolu...vana nepomahala ...chozeni...meneni poloh nic...

Napichnuty epidural...necitela jsem nic a mohla jsem i spat...necitila jsem zadnou kontrakci , kdyz jsrm tlacila tak kdy jsem nabrala sily zatlacila jsem ...necitila jsem vubec zadnou bolest ... myslim ze jsem mela epidural napichnuty a davkovany cca 4 h ? Mozna vic uz fakt nevim...

2. Porod jsem vedela ze bude rychly od prijezdu cca ani ne hodinka ...tak mi ho PA nechtela dat 😀 ikdyz jsem rvala ...😀 ze ho chci...

veronicka89
16. zář 2023

Zevedeni trvalo asi minutu ...vedlejsi ucinky zadne ...

miryp
16. zář 2023

Já měla epidural při ortopedické operaci a už nikdy víc. Jednak díky mým fobiím jsem neskutečně vibrovala strachy, což je při napichování samo o sobě velmi nebezpečné, bylo to bolestivé a následně jsem psychicky velmi špatně snášela blokaci nervů, díky které mě x hodin neposlouchaly nohy, protože jsem je vůbec necítila. Než něco takového znovu podstoupit, to jsem raději obě děti rodila bez tišících prostředků...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru