Epidurál nebo úplná narkóza? Máte zkušenost?

janazacekova
27. kvě 2015

Pravdepodobne ma caka CS, z dovodu KP, som 36+3. Este sa sice dieta moze otocit, ale kedze som bojko a nemocnice nemusim, snazim sa psychicky pripravit aj na tuto moznost. Cakam druhe dieta, prve som rodila prirodzene, porod prebiehal dobre, dala som si aplikovat epidural a skutocne som si to uzila. Najkrajsie bolo vidiet syna hnet po vytlaceni a to je dovod mojej dilemy...bojim sa, ze ak dojde na ten CS a ja budem v celkovej narkoze, pridem o tento zazitok a svoje dieta uvidim az po niekolkych hodinach, bez toho aby som tusila ako mu je. Na druhej strane pri ciastocnej narkoze mam panicky strach, ze to budem citit a nezvladnem vnimat ruchy okolo seba. Skutocne neviem ktoru metodu zvolit...Ma niekto skusenost napriklad s obidvomi sposobmi narkozy a vie to porovnat? A myslite ze to ma aj vplyv na zotavovanie?
Dik za reakcie.

diniki
31. kvě 2015

Já rodila od úterý do čtvrtka a když jsem se ani ve čtvrtek ráno pořádně neotevřela, tak doktorka nakonec rozhodla, že musím na sál na CS. Předtím jsem již dostala epidurál a tak mi do něho jen píchli další várku, ale na sále jsem se jim prý vzdouvala, takže se museli rozhodnout pro celkovou anestézii. O malou jsem si řekla po probuzení, když jsem trochu přišla k sobě. Ono to asi celé nějak vyplyne. Třeba se otočí 😉

wecurka
31. kvě 2015

Já byla stejný případ syn přirozeně bez anestetik a dcera poloha KP a mě čekal CS a řešila jsem to stejné, ale nakonec jsem se v porodnici rozhodla pro spinální anestezii a ani v nejmenším nelituji. Dceru jsem viděla okamžitě po vysvobození z 3x omotané pupeční šňůry a vůbec nic jsem necítila. 🙂

janazacekova
autor
1. čer 2015

@diniki tak to si si riadne uzila...co znamena, ze si sa im zdouvala? Napinala si svaly? A ty si to pocitovala alebo sa to dialo samovolne?

janazacekova
autor
1. čer 2015

@wecurka tak to povzbudi,dik. Asi sa tiez priklonim k lokalnej anestezii. Utesujem sa, ze v najhorsom ma tam uspia. Ale vidiet hned svoje mimi asi stoji za ten strach...

smallinka
1. čer 2015

Měla jsem CS a za mě určitě narkóza z důvodu psychiky, je to na každým. Nemocnice mi nedělají dobře a nechtěla jsem být účastníkem své vlastní operace..... CS operace je. Jsem ráda, že jsem se takto rozhodla, ikdyž jsem miminka po porodu neviděla.....Zdravotně jsem na tom stejně nebyla dobře, i tak bych miminka nebyla se mnou. Je to na každé ženě, jak se rozhodne......Přirozený porod je přirozený, ale CS už podle mě není nic přirozeného. Udělala jsem to hlavně kvůli mé psychice. Se spinálem osobní zkušenost nemám, pouze švagrová má a bohužel byla zklamaná, protože všechno cítila.....nevim jak je to možné, nikdy jsem nic podobného neslyšela, zřejmě to neměla dostatečně uspané......Ptala jsem se sestry v nemocnici co je lepší, řekla mi, že spinál, ale jestli mám strach tak celková 🙂 Ať se rozhodnete jak chcete....výsledek bude stejný a Vaše radost také, držím palečky ať jste všichni zdraví 🙂

nikollita
1. čer 2015

První porod vyvolávaný, skončil císařem v lokální anestezii. Druhý porod plánovaný císař, vznikl z toho akutní císař, a vybrala jsem si celkovou narkozu a příště bych šla zase do celkové. Je to mnohem větší pohoda. Jednak nepíchali do zad během kontrakcí, jednak jsem to všechno zaspala (poprvé mi syna ukázali asi tak na dvě sekundy) a pak jsem byla spavá celý den, takže tím líp pro mě. Tu nejhorší část po císaři jsem prostě zaspala. Jako lokální anestezie je za mě prostě na prd. Bolelo mě napíchávání, bolelo mě vytahování dítěte z dělohy (ano byl velký, tak to bylo možná tím) a prostě se mi ani nelíbilo být při tom všem při vědomí. Za mě celková.
Poprvé jsem dítě viděla hned po porodu na dvě sekundy a pak až za 16 hodin, po druhé jsem dítě viděla poprvé za dvě hodiny po porodu (ale přišlo mi to jako hned po porodu, protože jsem spala) a pak každé 3 hodiny).
Na zotavování asi anestezie nemá vliv (nepozorovala jsem)

janazacekova
autor
1. čer 2015

@smallinka Dakujem, asi s tym budem bojovat do poslednej chvile a rozhodnem sa az tam. I ked dufam, ze sa este mala otoci. Dnes som 37+1,sanca je asi mala ale predsa.... 🙂

macawild
1. čer 2015

Mam za sebou dve operace delohy v celkove anestezii...nic moc...par hodin je clovek uplne mimo pak jak zfetovanej, poprvy jsem i zvracela, nesmis jist ani pit. Ted jsem cerstve po cs...taky kp a uz se neotocila...a musim rict pohoda. Mela jsem jen spinalni anestezii...je to jen jedno pichnuti, mnohem neprijemnejsi bylo zavedeni mocove cevky v ramci predoperacni pripravy 😝 musim teda rict, ze pri vstupu na sal ve mne byla takymala dusicka...preci jen to prostredi, ale mela jsem stesti na lidi, jak gynekology operatery, tak anesteziology...povidali si se mnou, pak se jen zeptali "tohle citite?" A kdyz jsem rekla ze ne, tak po chvilce byl slyset plac, vsichni zacli nakukovat pres plentu a pak uz mi ukazali malou 😵 necitila jsem vubec nic! Pak mi jeste na sal prinesli malou na prisati a po pul hodce se jelo na JIP. Na JIPu mi malou nosili tak po 4 hodinach, nohy jsem zacala citit cca dve hodiny po operaci a po dalsi hodine s nima mohla i hybat.
Anesteziolozka rikala ze ten spinal je setrnejsi pro mimi, ze ta celkova jde i skrz placentu. Taky rikala, ze jist a pit muzu hned, ale ze mi to pravdepodobne nedovoli...jidlo jsem dostala teda az druhy den, ale pit po troskach mi dovolili hned. Za sebe bych nevahala a sla do spinalky 😉 ale treba se jeste otoci 🙂

smallinka
1. čer 2015

@janazacekova no já bych se raději psychicky připravila na ten císař ..... a když by to bylo přirozeně tím líp 😉 hlavně vy s tím nic neuděláte, tak je asi zbytečné se tím zabývat, běžte raději ven a užijte počasí 😎

janazacekova
autor
1. čer 2015

A mala ste niektora pri ciastocnej astezii partnera? Moj sa na to chysta a mne by to asi dost pomohlo...

jankadudova
1. čer 2015

Mam za sebou dva CS. Oba s epiduralem. První byl uplna pohoda, proto jsem automaticky chtěla u druhého taky. Jenze...anesteziolog napichoval natřikrát a ja měla pet dni po porodu hotove peklo - postpunkcni cefalea neboli ukrutna bolest hlavy. Chtela jsem vyskocit z okna, tak to bylo hrozne, synka jsem si vůbec neužívala. Pak teprve mi udelali krevni zaplatu. Po této zkusenosti uz bych epidural nechtěla. Tolik za me 🙂

ululul
1. čer 2015

Já mám za sebou dva CS, oba s epidurální anestezií. U prvního porodu se mnou byl i přítel. Seděl mi u hlavy a když syna vyndali, hned mu ho dali do náručí a seděli u mě až do doby, než mě odváželi na JIP. U druhého jsem už byla sama, protože přítel hlídal syna. Za mě úplná pohoda. Napíchnutí trošku zatlačí, ale nic dramatického. Jinak jsem cítila celou dobu výkonu jen tlaky na břicho, ale dobrý anesteziolog Vás rozptýlí povídáním. Je teda fakt, že u porodu dcerky, mi ji po vyndání ukázali jen na půl minutky a pak už mi ji dovezli až na JIP. Takže je to asi hodně individuální, nemocnice od nemocnice. Jestli s tebou bude partner u porodu, informuj se předem v porodnici, jak to bude probíhat. Jestli bude moc být i s miminkem u tebe a budete si moc ty první chvíle užívat společně.

janazacekova
autor
1. čer 2015

@ululul Dik za radu, v stredu ma caka kontrola v porodnici (budem rodit u Apolinara) tak sa skusim informovat aj ohladne partnera pri porode.

ululul
1. čer 2015

@janazacekova dcerku jsem taky rodila u Apolináře. Jediné, co mi tam hodně vadilo bylo, že mě po výkonu odvezli na JIP, nedovolili mi poslat jedinou zprávu komukoli, že jsem živá, že jsme obě živé..ze sálu jsem přijela asi v půl 10 a telefon mi dovolili použít až v 17:30. Tím, že jsem neměla u porodu doprovod, o mě nikdo z rodiny nic nevěděl. Jinak Apolinář dobré 🙂

janazacekova
autor
1. čer 2015

@ululul Po operacii ta hned supli na JIP? Ja som dufala, ze by som este chvilu pobudla s partnerom a mimcom 😒 Ja si tiez nestazujem na Apolinar, ale to som mala prirodzeny porod za sebou, tak som zvedava ako to bude teraz prebiehat. A co predoperacna priprava u nich,dalo sa?

ilonkaseda
1. čer 2015

@ululul Zvláštní,u Apolináře rodila v březnu sestra císařem a asi 2 hodiny po porodu mi sama zavolala 😨

ululul
1. čer 2015

@ilonkaseda vždycky je to o lidech. Halt jsem měla smůlu na sestry.

janazacekova
autor
1. čer 2015

@ilonkaseda Mozno to bude aj tym, ci maju miesto na jip...

ululul
1. čer 2015

@janazacekova ze sálu rovnou převáží na JIP a tam už partner nesmí :( budeš tam 24 hodin. Malou mi prvně dovezli asi v 15 hodin k přiložení, pak ještě jednou v 21 a pak až v 6 ráno. Druhý den v 8 mě vedli do sprchy a stěhovali na šestinedělí, kde už jsem měla malou u sebe.
Předoperační přípravu mi dělala nějaká studentka na praxi. Cévku mi zaváděli až na sále, po napíchnutí epi. Takže to bylo super, protože jsem to už necítila 🙂

wecurka
1. čer 2015

@janazacekova Partner nebyl přímo na sále ale v předsálí v pokoji kde mě připravovali a tam mu pak i sestřičky přinesly malou aby se mohl poňuchat a pochovat místo mě. A když mě došili tak na mě už čekal a šel se mnou až na pokoj IMP kde se mnou byl dokud jsem chtěla. A malou sestřičky nosily každé 3 hoďky a nebo když jsem si řekla 🙂

anetka1701
1. čer 2015

Rodila jsem akutně v celkové, plánovaně v epidurálu... Měla jsem z toho epidurálu opravdu hrůzu, bála jsem se moc, ale anesteziolog mně "ukecal" a nakonec to bylo úplně v pohodě - cítila jsem tlaky a hlavně jsem hned viděla malou a slyšela jí poprvé plakat :o) Bylo to super a třetí dítě bude určitě zase v epidurálu...

Ale bála jsem se moc - přesně, lékaři, prostředí, bolest... Ale ten pocit hned vidět miminko je k nezaplacení :o) Dotedka děkuju skvělý anesteziložce, že mně ukecala a že jsem ten zážitek díky ní měla...

P.s. při celkovce jsem byla zaintubovaná a zase mně bolelo tejden fest v krku :o( Navíc hned po operaci jsem měla solidní bolesti, než jsem se pořádně probrala a nedali mi nic na bolest - vezli mně chodbnou na JIP a já myslela že umřu - dezorientovaná, bolavá, nevěděla jsem kde je miminko... Při epidurálu jsem byla v pohodě, vnímala jsem a bolest jizvy, když odcházel účinek epidurálu přišla postupně a stihla jsem si říct o něco na bolest, takže to nebylo tak hrozný... Zase jsem ale musela jen ležet na zádech právě kvůli vedlejším účinkům epidurálu... Každý má něco, no :o( Sranda není ani jedno, ale... hlavně zdravé miminko :o)

janazacekova
autor
1. čer 2015

@wecurka tak to si mala fajn, ale predpokladam, ze si nerodila v Prahe u Apolinara, tam to tak nefunguje 😒

tarien
1. čer 2015

@janazacekova Byla jsem úplně ve stejné situaci jako ty. První porod přirozeně, druhý plánovaně CS kvůli KP malé. Přirozeně rodit je mnohem lepší, člověk si to odtrpí. Po porodu funguje a dítko má hned ten den u sebe. Ale CS zase není tak hrozný, jak jsem čekala. Do celkové nárkozy jsem jít nechtěla, bála jsem se té otupělosti a nevolnosti, co jsem zažila jako dítě při CA. Takže vyhrál spinál (,,epidurál" tady zmiňovaný, často se to zaměňuje, ale to je fuk) - povedl se rychle, skoro bezbolestně. Tlaky a podobně - čekala jsem to, takže nic, co by mě vyvedlo z míry. Doktoři se bavili po tichu, sestřičky s anestezioložkou vtipkovali s manželem. Malá byla venku za pár minut. A u nás v nemocnici je možný bonding matky při CS, takže mi malou hned přiložili po vyjmutí na hrudník (sundali mi ty svody od EKG a přiložili ji na cca 10 min, fakt dlouho; byla přikrytá, držela ji sestřička, já jsem se pohnout nemohla). Bylo to úžasný, přestala jsem vnímat doktory, velká část operace mi utekla, ani nevím jak 😉 Zeptej se na to, jestli to jde i u vás. Manžel tam byl celou dobu se mnou, seděl mi u hlavy. Nejhorší na CS byla zima, která mi byla na sále a pak třes trvající asi ještě hodinu po CS (reakce na oxytocin prý), třást jsem se začala ale až ke konci operace. A ty přípravy před CS (cévkování, apod) - no, taky teda není o co stát :-/ Ale vidět malou hned, mít ji na sobě, koukat si z očí do očí...stálo to za to 😉 i manžel, poseroutka z doktorů, je rád, že tam byl 😉 Ale další porod - jedině zase přirozeně 😉

alubif
2. čer 2015

Doporučuju epidurál, líp se snáší a líp se z něj vzpamatovává, bude trochu silnější než u přirozeného porodu - tzv. nechodící. Epidurál redukuje bolest, tlak a tah ucítíš. Navíc to není taková dávka anestetika pro mimčo, které je anestezii ovlivněno taky. Anesteziolog ti určitě připíchne nějaký lék proti ,,strachu".
Jinak, na sále se chovají všichni profesionálně, záleží na doktorech možná mezi sebou zavtipkují (rozhodně ne na tvůj účet) jinak uslyšíš jen jejich žádosti instrumentářce a komunikaci mezi sebou.
Pediatři jak se vybaví miminko se. Něj posterají, jakmile je v pořádku zkontrolované tak ti ho nahaté ukáží a nechají dát pusu. Teda aspoň tak to u nás chodí. Otec dítěte může na sál až je dítě vybavené a zkontrolované.

anetka1701
2. čer 2015

@tarien kde si prosím rodila? Hledám porodnici kde je možný bonding po CS...

crawler
2. čer 2015

Rodila jsem s epidurálem - a byl to silný zážitek - někdy je těžké se sekcí vyrovnat, ale rozhodně by to bývalo horší,kdybych musela být v celkové narkóze tzn. jde celý porod mimo vás. V epidurálu normálně komunikujete- v rámci možností si ten porod užijete, vidíte hned miminko, přikládají ho atd.🙂

wecurka
2. čer 2015

@janazacekova nn rodila jsem v nemocnici v Hořovicích obě svoje děti a opravdu úžasní lidé, krásné prostředí a moderní vybavení. Přistupují k tobě jako k člověku a vždy s úsměvem a ne tak jak když jsi věc s inventárním číslem.

diniki
2. čer 2015

@janazacekova bylo to samovolně, já to necítila, ale doktor si rychle řekl anesteziologovi o celkovou narkózu. Určitě bude vše v pořádku 😉

akankeo
2. čer 2015

Ja mela epidural, ten co jde min hluboko a byla jsem spokojena, clovek citi v brise tlak, kdyz se mu tam vrtaj, ale zase rychleji beha 🙂. Jinak sem taky rodila u apolinare, bohuzel tedy vzdy cisarem, ale napriklad KP porodit lze i normalne pokud ma minco spravne nezicky, jen si na to rodicka musi troufnout, ja to tam mela domluvene, jen u toho melo byt vic doktoru, aby se mladi priucili, protze zensky to uz dnes rodit nechtej, ale nakonec mela selhavaly prutoky, takze byl cisar... A jinak za me apolinar taky perfektni pece a vzdy respektovali ma prani, dokud to slo

akankeo
2. čer 2015

@anetka1701 bonding mi umoznili po cs v apolinari u obou dcer, je to jen na siti, ale i tak je to fajn prikladani jen kdyz se povede, prece jen musi mit lekari prostor na to siti..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru