icon

Porod. Narkóza nebo epidural?

20. únor 2025

Ahoj
Rodila jste některá v plné narkóze ?
Nechci ležet po epiduralu 12 h . Nevydržím to ,mám problém ležet 4h v noci . Znám se .

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 7. čer 2026 · 33 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Volba mezi epidurálem/spinální anestézií a celkovou anestézií ovlivňuje okamžitý kontakt s dítětem, protože spinální/epidurál často umožní bonding na sále, zatímco u celkové je matka po operaci spavá a kontakt může být opožděný.
  • Po císařském řezu je běžná omezená mobilita a použití močové cévky, přičemž některé nemocnice vyžadují ležení nebo omezené vstávání 8–12 hodin a u některých pacientek byl popisován i 24hodinový režim.
  • Lékaři obecně preferují spinální/epidurál u plánovaných císařských řezů kvůli menšímu ovlivnění dítěte, zatímco u akutních císařů se častěji volí celková anestezie kvůli časové tísni.


Nejčastější otázky

Q: Jak dlouho obvykle musím ležet nebo být omezená po epidurálu nebo spinální anestézii po císařském řezu?
A: V některých porodnicích pacientky uváděly omezení vstávání 8–12 hodin, jiné zkušenosti byly s 12 hodinami nebo až 24 hodinami; po císaři se obvykle nasazuje močová cévka a mobilizace probíhá postupně s asistencí fyzioterapie.

Q: Hrozí, že se dítě „udusí“ při celkové anestezii?
A: Diskutovaná věta o „70% pravděpodobnosti udušení“ byla v diskuzi označena za nesmysl; zároveň bylo upozorněno, že léky podané matce procházejí přes placentu a mohou u dítěte vyvolat útlum a bezdeší, takže gynekologové musí u akutních sekcí jednat rychle.

Q: Proč lékaři preferují spinální/epidurál před celkovou anestezií u plánovaných císařů?
A: Spinální nebo epidurál obchází přímý účinek anestetik na plod, gynekologové preferují spinální protože dítě není ovlivněno léky a není třeba tak spěchat s vyjmutím dítěte.

Q: Umožní mi spinální nebo epidurál vidět a přikládat dítě na prsa hned na sále?
A: Ano, v diskuzi byly zkušenosti, že epidurál/spinál umožnily přiložení dítěte na prsa ještě před zasitím břicha, zatímco po celkové anestezii někteří rodiče zůstali „napůl mimo“ a přímý vjem prvního kontaktu byl omezený.

Q: Může předchozí operace páteře znemožnit podání epidurálu nebo spinální anestézie?
A: Ano, předchozí operace páteře může komplikovat podání spinální/epidurál, a proto je třeba předoperační vyšetření a posouzení anesteziologem; v diskuzi bylo uvedeno, že některé porodnice „ještě nevědí“, zda to půjde.

Q: Jaké časté komplikace nebo nepříjemnosti jsou spojovány se spinální anestézií?
A: V diskusi byla zmíněna bolest hlavy po spinální anestézii jako závažná obtíž u jedné pacientky, dále se často používá močová cévka a může být omezená mobilita několik hodin až dní.

Q: Může duševní stav (např. panické ataky) ovlivnit volbu mezi celkovou a spinální anestézií?
A: Ano, osoby s těžkými panickými atakami nebo úzkostnou poruchou v diskuzi doporučovaly volit celkovou anestézii kvůli snížení rizika psychického selhání během porodu; toto by mělo být konzultováno s anestéziologem a psychologem.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Po císařském řezu je rekonvalescence a omezená mobilita delší bez ohledu na typ anestezie.
  • Gynekologové preferují spinální/epidurál u plánovaných císařských řezů, protože nepřenáší účinek anestetik na dítě.
  • Ve většině případů se po operaci používá močová cévka.
  • Epidurál/spinální častěji umožní okamžitý bonding na sále než celková anestezie.


Sporné názory

  • Některé popisy uváděly 8–12 hodin ležení po epidurálu, jiné zkušenosti hovořily i o 24 hodinách; názory na dobu omezeného vstávání se liší.
  • Vzniklo proti sobě tvrzení, že „celková anestezie dává 70% šanci na udušení dítěte“ versus tvrzení lékařů/diskutujících, že to je nesmysl; obě verze byly v diskuzi prezentovány.


Otevřené otázky

  • Lze bezpečně aplikovat spinální/epidurál u konkrétní osoby s předchozí operací páteře, to musí stanovit anesteziolog po vyšetření.
  • Je-li jediným důvodem plánovaného císařského řezu vyšší věk rodičky, jaké konkrétní indikace to ospravedlňují v dané porodnici?
  • Jaký typ anestezie je nejvhodnější při závažných psychických potížích u rodičky, to vyžaduje individuální posouzení anesteziologem a psychologem.


Zmíněné značky a firmy

žádné

Zmíněné produkty a metody

epidurál, spinální anestézie, celková anestezie, císařský řez, močová cévka (cévka), intubace, klystýr, bonding, novorozenecká JIP, vyvolaný porod

Místa a osoby

žádné

Strana
z2
avatar
janches
20. únor 2025

Po epiduralu rozhodně nemusíte 12 hodin ležet...

autor
20. únor 2025

@janches bylo mi řečeno při plánování že pouští z postele po 8-12 h ,dávají cévku ..dřív si stoupnout prý nemohu . Alespoň v této nemocnici

avatar
xnikax1
20. únor 2025

Já měla epidural 2x a taky jsem měla cévku a nechali mě ležet 12 hodin. Já jsem byla po císaři a ani si nedovedu představit,že bych se měla postavit dřív...

avatar
hafika
20. únor 2025

Upřímně pokud budeš rodit císařským řezem, tak si po 4 h vážně nestoupneš. I po těch 8-12 h další den ráno budeš ráda, že nějak chodíš. Je to velká břišní operace. Můžeš být i v polosedě v posteli, nemusíš ležet úplně, ale na velké chození to prostě není.

avatar
misha31
20. únor 2025

To je hodne naivni predstava, ze budes po prevezeni ze salu hned behat 🤣
Mam za sebou 2 cisare s epiduralem a nechtela bych prijit o ten moment, kdy mi daji detatko hned na prsa jeste pred zasitim bricha. V posteli jsi v polosede a myslim, ze za tu cevku budes jeste rada

avatar
merope
20. únor 2025

Já si taky myslela, že se hned ten den půjdu podívat za dítětem. Nakonec jsem byla ráda, že jsem ten den večer došla do koupelny (s doprovodem nějaké fyzio či rehabilitační - prostě cílená pomoc, abychom vstaly a trošku už chodily) a druhý den jsem došla na novorozeneckou JIP, tam jsem si sedla a byla po chvíli ráda, že si můžu jít zase lehnout.

Po celkové anestezii bych čekala, že to bude horší než po epidurálu. A popravdě, ten první pláč miminka, možný bonding ještě na sále, to je něco, co je určitě super - já jsem sama moc ráda, že jsem malého viděla (ač teda vzhledem k nedonošenosti bonding nešel ☹ ). A nevím jak tam fungují, ale i když holky na JIP nemohly vstát, tak jim vozili děti na kojení.

autor
20. únor 2025

@misha31 já mám silné panické ataky , rozhodí mne úplna maličkost . Beru léky na zklidnění srdce jelikož mi to vyvolává tachykardii.
Bojím se toho že se mi během porodu rozjede panička ataka a já mám velmi silné a nezvládnu to . Proto se ptám , ono ještě není jisté zda mi ten epidural půjde kvůli operací páteře v místě kde se píchá . Oni to sami ještě nevědí .
Proto se ptám . Rodila jsem jen přirozeně .

avatar
hafika
20. únor 2025

@merope Na tu rekonvalescenci a následnou schopnost něco dělat je jedno, jestli máš spinální nebo celkovou anestezii. Jsem měla spinální převedenou do celkové a spinální (spinální mi tak úplně nefunguje asi kvůli skolióze páteře) a bylo to velmi podobné.

avatar
misha31
20. únor 2025

Tak pokud mas tak silne ataky, tak jdi jednoznacne do celkove. Tady je dulezite myslet na tve psychicke zdravi, abyses pak mohla starat o miminko.

avatar
hafika
20. únor 2025

Pokud máš obavy z panické ataky, tak asi víš, že čím více se bojíš, tím větší je šance, že se ti pak opravdu spustí. Máš nějakého psychologa, se kterým bys tohle mohla probrat?

Jinak za mě je fakt jedno, jestli celková nebo spinální anestézie, jde o to, že ti provedou velkou břišní operaci a pak prostě nebudeš hned běhat jako srnka. Si moc dobře pamatuji, že jsem měla císaře vždy ráno, pak mi bylo blbě a byla jsem ráda, že ležím/sedím v polosedu. Večer byl skoro nadlidský výkon si sednout na posteli a trochu se omýt žínkou. Ráno jsme šli do sprchy, pak na pokoj a postupně začínal člověk trochu chodit, víc samostatná jsem ale byla až ještě o den později.

Každá z anestezií má své plusy a mínusy, jestli se bojíš panické ataky, tak možná bude lepší celková, ale nepočítala bych s tím, že začneš chodit dřív. Zas neuvidíš pořádně dítě po porodu (to mě mrzí, že první dítě mi sice ukázali a pokusili se o přisátí, ale jak jsem byla napůl mimo po celkové anestezii, tak jsem to téměř nevnímala a chybí mi to), někteří lidé pak zvrací...

avatar
misha31
20. únor 2025

A cevku vubec neres a nedes se toho, ani to nebudes citit

avatar
hafika
20. únor 2025

@misha31 To je pravda, za mě i lepší cévka než čůrat do misky, což mi nejde, nedokážu se do ní uvolnit.

autor
20. únor 2025

@hafika děkuju . Nejde vůbec o to zda budu chodit za hodinu . Mne je to jasné. Stojím nahoma a na zemi a je mi jasné že to není žádná banální operace . Nejde ani o cévku ,vůbec ..možná špatně napsáno . Ptám se proto , že mi bylo řečeno Dr co mne přijímala do porodnice že při celkové anestezii je 70% pravděpodobnost že než mi malou vyndají z břicha že se udusí to mě vzalo úplně vítr s plachet. Vím a nebo spíš si myslím že epidurálka je lepší ale já mám v místě kde se napichuje operovanou páteř takže ještě ani oni sami nevědí zda to půjde nebo nepůjde zaráží mě to co mně řekla že než se k male prořežou že může se udusit . Proto se tu ptám rodila jsem vaginálně takže nemůžu posoudit. Dcera před rodila akutním císařem kvůli zdravotním problémům měla celkovou anestezii a malinké je absolutně v pořádku. Chápu rekonvalescenci chápu možná následky vše prostě možná jsem to špatně napsala.

avatar
uzivatelkapetra
20. únor 2025

Kdyby byla pravděpodobnost udušení 70% při celkové anestezii, tak by se to téměř nedělalo a slyšeli bychom mnoho smutných příběhů. Podle mě je to úplný nesmysl. Aby se dítě dusilo nestačí, aby matka spala.

avatar
elesse
20. únor 2025

S timhle pristupem vibec nevim, jestli bych v porodnici chtela rodit, jakymkoli zpusobem. Je to prece blbost, ze by se dite v anestezii udusilo

avatar
rezina96
20. únor 2025

Po císaři to tak je, že nevstanete. Já měla epidural, porod přirozeně a za hodinu jsem normálně chodila, šla se osprchovat atd.

avatar
hafika
20. únor 2025

To je blbina, že by byla 70% šance na udušení dítěte v celkové anestezii. Vždyť většina akutních císařských řezů se dělá v celkové anestezii, protože není čas čekat, než zabere spinální. Jediné, kdy se mě báli uspat do celkové anestezie bylo při císařském řezu dvojčat, kdy to druhé mimčo zůstává v těle déle než, když se rodí jen jedno. Navíc jsem měla velkou rýmu a báli se komplikací s dýcháním, pokud by mě uspali. Ale ani jedno není tvůj případ.

Mně se v těhle chvílích osvědčilo si říkat, že vše dobře dopadne. Mít sice obavy, ale pod tím přesvědčení, že se to dobře vyřeší. Stejně teď už nic víc než čekat udělat nemůžeš. Buď spinální anestézie půjde, nebo ne.

Držím palce, ať vše dobře dopadne.

avatar
zirafka11
20. únor 2025

Mám za sebou obojí - první spinální anestezie, opravdu jsem 12 hodin ležela na JIP a při každém zvednutí hlavy z polštáře mě rozbolela. Dítě mi skoro nevozili. Vstávala jsem až po 24 hodinách, došla si po chodbě pro dítě a pak už byla na normálním pokoji s dítětem 24/7. U druhého dítěte se spinální nestíhala, takže jsem byla v celkové. Vzhůru jsem byla asi hodinu po porodu, dítě mi přivezli brzo a nechali mi ho pár hodin. Vstávala jsem po 8 hodinách. Cévka po obojím. Myslím, že ten rozdíl je docela zanedbatelný, nejhorší pro mě z toho všeho byla právě bolest hlavy po spinální. Ale doktoři jí mají radši právě proto, že nemusí tolik pospíchat s vyndáním dítěte (u celkové musí být dítě snad do 5 min venku, aby se minimalizovali rizika).

autor
20. únor 2025

@zirafka11 děkuju

autor
20. únor 2025

@hafika jen nechápu když nemám žádné problémy . Krom věku , všechna vyšetření v pořádku ,proč nemohu rodit vaginálně . Vím že to zvládnu ,ale prostě o tom nechce ta Dr ani slyšet . Zvažují ještě změnu porodnice

autor
20. únor 2025

@hafika mám ještě čas . Malá je v pořádku,dnes jsem 35 TT . Žádné komplikace.. nic. Jen a jen věk

avatar
misha31
20. únor 2025

Nejaky duvod pro cs byt musi. Bezduvodne cs nikdo neda, neobhaji si to....

avatar
crejzy
20. únor 2025

Doktoři vždycky raději vidí přirozený porod, takže důvod být musí i jiný než věk, zvlášť když už jste jednou rodila. Jinak já měla plánovanou sekci a taky mám úzkostnou poruchu a zasebou zdravotni problémy a vybrala jsem si celkovou. Doktoři raději vidí spinál ale já věděla ze to psychicky nedám. Nikdo mi neřekl ze se mi dítě udusí, ale je pravda že to pro lékaře je z časových důvodu náročnější.

autor
20. únor 2025

@crejzy ne. Opravdu nemám žádný problém. Kardio v pořádku , krev , cukr ,tlak ,prostě vše opravdu v pořádku.v normě. První porod přenášení... Vyvolaný ..ale za 4 h i s klystýrem horotco .bez komplikací

autor
20. únor 2025

@crejzy miminko v normálu ,35tt váha 2.70 bez komplikací . Voda v pořádku,genetika taky ,pohyby , průtoky ,poloha hlavou dolů ,prostě nikdo neřekl že je něco špatně .

avatar
misha31
20. únor 2025

A kolik ti je?

autor
20. únor 2025

@misha31 pres 40

avatar
zmrzlinka
20. únor 2025

Měla jsem dva císaře.Jeden v celkové anestezii a jeden s epiduralem.V Tvém případě je asi lepší celková anestezie.Obe děti mám v pořádku.

autor
20. únor 2025

@zmrzlinka děkuju . I tak přes to vše zkusím ještě příští týden na kontrole promluvit s Dr o přirozeném porodu aby zvážila

avatar
crejzy
20. únor 2025

A co ta pater ? Není problém tam ?

Strana
z2