Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Epidural - pomohl vám?

ah1234
9. říj 2018

Ahojky, strasne som bola za prirodzeny porod, ale posledne dva dni mam takych poslickov, ze mam pocit, ze v noci skapem od MS bolesti a stahov. Stahy mam cele dni uz a predstava, ze porod je tak 1000 krat horsi ma netesi. Tak rozmyslam, ze asi menim nazor na epidural, pomohol vam ? Ja neznasam dobre bolest, tak sa skor pytam takych, co su na tom podobne. Isli ste do toho a nelutujete ? Inak kedy sa podava ? Mne bolo povedane, ze az na konci, takze ci to nie je nakoniec zbytocne...

dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
priefi
10. říj 2018

@dzungala asi co dr.to nazor, protoze mi zase dr.u porodu uz epidural dat nechtela, ze mi stopne porod. Takze asi to bude indivindi u kazde z nas. Navic co se tyce nezadoucich ucinku, nekdo je mit nemusi, nekdo zrovna je mit muze. Kamaradka po zavedeni epiduralu treba malem zustala na sale... selhalo ji srdce, prvne resuscitovali matku, pak zachranovali miminko. Nastesti vse dopadlo dobre a kamaradka to prezila a miminko pomoci cisare bylo zachraneno bez nasledku. Vetsinou takova reakce nenastane, ale jednou za cas proste nekdo ma tu smulu. Mam pobliz dve porodnice, jedna dela krevni testy, zda je vubec mozne zavest epidural, druha nedela a zrovna v te, kde to nedelaji, se to stalo. Dalsi znama mela po epiduralo totalni bolesti hlavy 2 tydny a navic pry ji epidural ani nepomohl a to ji ho pichali na 2x. A co se tyce infa, ze se picha do patere,.nebo do michy, tak to rikaji casto primo PA na kurzech, co se tyce epiduralu a vody, tak PA rikala,.ze vana ani nahodou, sprcha za predpokladu, ze se zajisti, aby urcite mista nebyly mokre.

dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
jenny91
10. říj 2018

@priefi :D Jak přes kopírák - normálně bych přísahala, že jsem to psala já :D Já se nakonec před tím oxytocinem "vlastními silami" otevřela na 5 cm, ale zabralo mi to 40 hodin. Taky jsem vůbec nechápala, proč mi ten epidurál odpírají, když jsem myslela, že tam únavou padnu, ale taky jsem za to byla nakonec moc ráda. Tvrdili mi, že příště už to bude kratší, ale kdo vííí 🙂

priefi
10. říj 2018

@dzungala kdyz jsem dospela do bodu, ze je mi to jedno, hlavne at uz to prestane, tak mi to ti kumpi nechteli dat 😅😅😅

priefi
10. říj 2018

@jenny91 mno... tak to jsem zvedava 😅 ceka me to zacatkem ledna znovu 😅 a od 5cm uz chteli tlacit? Ja myslela, ze to lze od 10cm?

jenny91
10. říj 2018

@priefi No tak to budu moc držet palce, ať je to tentokrát rychlejší ;) A kdy jsi měla první porod? My se zatím začínáme snažit, tak uvidíme, kdy to bude. Jinak na 5 cm jsem se právě otevřela pooomaličku během těch 40 hodin, co jsem odmítala urychlováky. Nakonec jsem ale pochopila, že už to musí skončit co nejdřív, abych se mohla vyspat, tak jsem odkývla oxytocin a během hoďky jsem byla na deseti. (Půl hodiny jsem žadonila o epidurál, než jsem si řekla, že na ně kašlu a už to nějak odrodím :D A když mi pak říkali, že už můžu tlačit, byla jsem tak mimo, že jsem je ani neslyšela. Prý jsem asi minutu jen tak ležela, než jsem zařvala, na co se teď čeká :D Dlouho jsem pak žila v iluzi, že jsem ještě otevřená nebyla, ale že mě nechali tlačit dřív, když jsem se toho tak domáhala. Až manžel mi dodatečně vysvětlil, jak to bylo.)

aleenka1234
10. říj 2018

@ah1234 epidural je úplně luxusní záležitost ;) měla jsem 3 porody, u prvního mi ho nedali a byla to hrůza, další dva s epiduralem a super. Bez toho bych už nerodila.

no_title
10. říj 2018

@dzungala asi jak kdo. Mým dvěma známým to porod zastavilo a skončili na císaři. Totiž, u mojí nemoci (Myastenia Gravis) rodícím ženám, pokud chtějí rodit přirozeně plošně doporučují epidurál, vlastně znám jen sebe s tou nemocí, kdo si ho nenechal dát 😀 No a hodně z nich pak skončilo na císaři kvůli tomu, že porod přestal postupovat. Tak se zrodil mýtus, že Myasteničkám slábnou kontrakce a musí vždycky na císař, ale on má prostě určitou pravděpodobnost (asi i dle cm otevřenosti), kdy se to může stát. A vsadím se, že právě ženám s mou nemocí to možná dávají i dřív než "normálním" ženám.
Já jsem ráda, že jsem ho neměla a mohla jsem prožít vše, jak bylo a nakonec zvládnout porod i sama jen s lehkou pomocí PA, dost možná by to s epidurálem vypadalo jinak.

sudylichozrout
10. říj 2018

@ah1234 ahoja, ja epidural nesmim, a i kdybych ho mohla, nejdu do toho. V rodine mam pripad ochrnuti po spatnem vpichu (rok 2017!). Rodila jsem 2x a vzdy bez jakekoliv anestezie. Je to darda, ale zvladnes to, neboj. Kdybys do epi nakonec sla, at ti ho dela nekdo, kdo to opravdu umi.

sudylichozrout
10. říj 2018

@no_title taky jsem rada, ze jsem mela porody bez epi a leku. Uzila jsem si to. I kdyz se tobzda divne, tak opravdu ano a rada na to vzpominam.

priefi
10. říj 2018

@jenny91 jo taaaak, no kdybych si nenechala pichnout injekci pravdy, tak asi zustanu na pomyslnem 1,5cm vecne 😂 to mi pomohlo k 4 cm a pak zase x hodin bez efektu, nevim, co je to za latku, ale oxitocin to neni, ale kdyz se zada do vyhledavace injekce pravdy u porodu, najde to tu latku. U me uz nastesti pri oxitocinu necekali, dr.chtela, ale pak mi ho nedala a ja se na ni koukala jako na zjeveni, kdyz mi rekli, epidural ne, oxitocin ano, kontrakce zesili a otevrete se a ja uz nemohla, uz se mel davat oxitocin, ale prisel zastupce primare, tak se to stoplo, on udelal kontrolu, naridil oxitocin a otevrel me manuslne, diky Bohu 😅 ale tu 2.dobu jsem vnimala uz tak nejak v mlze, bolelo to hrozne, ale byla jsem tak nejak iz mimo... ale zase mam strach z toho, jake to bude, kdyz se budu otvirat sama a zda poznam, kdy mam tlacit. Ale je fakt, ze chvili pred tim, nez rekli rodime, chodila jsem na velkou (i po klistyru), mela jsem nutkani porad chodit na velkou, efekt skoro nula nula prd, tak mozna jestli to nebyly ty pocity na tlaceni. Nevim, mam ted strach z neznama.
@no_title a co to je za nemoc, jestli se muzu zeptat?

priefi
10. říj 2018

@sudylichozrout na zaklade ceho vis, ze ho nesmis?

dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
no_title
10. říj 2018

@priefi no, je to nadměrná unavitelnost svalů, ale je to strašně individuální... jsou lidi, co jsou s tím na vozíku, jsou takoví, co pouze špatně vidí. U mě je to třeba tak, že mám nejvíc problémy s rukama a nohama, takže nezvládnu jít třeba 2 km pěšky, musím si pak sednout a odpočinout. Musím často přerušovat nějaké namáhavější činnosti typu věšení prádla s rukama nahoře. Postihuje to ale jen příčně pruhované svaly, dělohu naštěstí ne. Na kontrakce to (dle slov gynekoložky) vliv nemá. Může to mít vliv na samotné tlačení - na břišní lis, pokud trvá nějak hodně dlouho, ale v mém případě byl na 4 zatlačení venku (a vlastně ani nevím, jestli jsem tlačila já, protože to tělo tlačilo samo, ať jsem chtěla nebo ne 😀 )

dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
emma2018
10. říj 2018

No mě osobně víc bolely poslicci než porod samotný
. Hlavně jsem prvorodicka takže jsem nevěděla, kdy se Epidural dává takže mi ho nedali bylo pozdě 😂 a dobrý. Tělo si hormonama poradi s tou bolesti .

mabendov
10. říj 2018

@ah1234 tak to je otázka do pranice. Polovina bude pro polovina proti. Já jsem třeba epidural měla a prosila jsem o něj dlooouho než mi ho dali s tím že už to nemůžu zvládnout prostě. Musela jsem je fakt ukecavat skoro a jsem ráda že mi ho nakonec dali. Moc mi to ulevilo a na chvíli jsem si odpocinula a měla sílu na závěr. Jooo asi nepatřím k těm co by opevovali porod jako super krásný zážitek a jak si to užily. Pro mě teda byly v životě hezčí chvíle a to podotýkám že jsem neměla nějak extra dlouhý porod a v podstatě bez problémů. Možná jsem prostě jen bolestinek. Neodsuzuju ty co si ho dají ani ty co jsou proti. Uvidíš jak se budeš cítit dopředu ti to stejně nikdo nepovi. Držím palce ať je porod rychlý a co nejlepší ať už s nebo bez epiduralu 😉

no_title
10. říj 2018

@dzungala soud asi byl, ale ne každý s tím jde do médií. Ze svého okolí znám pár případů pochybení lékařů, v jednom případě trvalé postižení, v druhém úmrtí miminka. Ani jedna s tím nešla do médií, právě, aby vůbec něco vysoudily..

dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
jenny91
10. říj 2018

@priefi To mě vlastně překvapuje - že ti dali oxytocin na závěr, než už se šlo tlačit. Já myslela, že právě slouží k zesílení kontrakcí, aby ses otevřela, ne když už vstupuješ do 2. porodní doby... Na záchod jsem taky lítala v jednom kuse, akorát mně se teda chtělo na malou. Běžela jsem tam v závěru snad desetkrát, než jsem jim vysvětlila, že se mi děsně chce, ale nějak to nejde :D Ve skutečnosti to už ale byl ten tlak miminko, protože jak jsem porodila, několik hodin už mě ani nenapadlo, že by se mi chtělo 🙂 Neboj, ono se to nějak narodí. Já jsem v té druhé porodní době tlačila skoro furt, i mimo kontrakce - nějak jsem v tu chvíli přišla zase k sobě a chtěla jsem, aby to bylo co nejrychleji hotovo. A ničemu to nevadilo. Přeji mnoho zdaru!

dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
priefi
10. říj 2018

@no_title to je hrozne, umrti miminka 😔 ale i to trvale poskozeni 😔

dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
veronicka89
10. říj 2018

Od te doby co mi ho napichli , az do konce porodu jsem necitila vubec bolest ...celou dobu to v urcitych davkach davkovali... Trvalo dlouho nez jsem se otevrela ale spala jsem ...az tak hodku pred porodem me vzbudila sestra ze zkontroluje otevreni a sup mohlo se jit na to...kontrakce jsem necitila jen jsem parkrat zatlacila jak nejvic umim ...😍

veronicka89
10. říj 2018

@dzungala s epiduralem chodis ? To jde jak kdyz mas hadicku zavedenou k te jehle a cely aparat za sebou

dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz