Epidural - pomohl vám?

ah1234
9. říj 2018

Ahojky, strasne som bola za prirodzeny porod, ale posledne dva dni mam takych poslickov, ze mam pocit, ze v noci skapem od MS bolesti a stahov. Stahy mam cele dni uz a predstava, ze porod je tak 1000 krat horsi ma netesi. Tak rozmyslam, ze asi menim nazor na epidural, pomohol vam ? Ja neznasam dobre bolest, tak sa skor pytam takych, co su na tom podobne. Isli ste do toho a nelutujete ? Inak kedy sa podava ? Mne bolo povedane, ze az na konci, takze ci to nie je nakoniec zbytocne...

blackhole
9. říj 2018

Mně zabral skvěle, 1. doba porodní trvala 2 dny, protože mi praskla voda a neotevírala jsem se. Takže jsem nakonec dostala oxytocin a epidurál k tomu, který mě skvěle "nakopl" a dodal mi po 2 nocích nespaní energii - a hlavně hodně zmírnil bolesti v oblasti břicha. Spodek jsem samozřejmě cítila a byla to neskutečná bolest, ale nevím jak by to dopadlo bez epidurálu, jelikož jsem už byla fakt vyčerpaná.

blackhole
9. říj 2018

Doktorka mi ho myslím podala až když už jsem byla otevřená cca na 4 cm, nepamatuji si to přesně.

uzivatelkapetra
9. říj 2018

Měla jsem, aplikace nebolí a mě teda dal cenný odpočinek před druhou dobou porodní. Jak mi dávali oxitocin na rozjetí kontrakcí, až jsem se jich bála jak mi po epi bylo fajně🙂
Myslela jsem si jak budu mít půlku těla mrtvou, ale ani jsem necítila, kde přesně působil, bylo to fakt jen asi v podbřišku🙂

b91
9. říj 2018

Taky jsem se šíleně bála, hlavně toho napíchnutí ... pravda je, že mi zachránil konec porodu 🙂 nevím, kde bych vzala sílu, kdybych si 2 hoďky po Epi neodpočinula 🙂

kejtrin6
9. říj 2018

mne teda nejak extra nezabral, aspoň som to teda nejak necítila.. zavedenie canily ma bolelo lebo sa nevedeli trafiť asi 20 min.. čiže za mňa úplne onicom.. kontrakcie aj tak boleli neskutočne.. ale u každého zaberá inak, nedá sa povedať všeobecne ci áno či nie kedze sme všetky rozdielne 🙂

priefi
9. říj 2018

@ah1234 pises,.ze to mas cele dny, v noci nemuzes spat. Co kdyz uz zacina porod, ale neco se zaseklo? V porodnici Ti muzou pichnout tzv.injekci pravdy, ktera kdyz se jedna o poslicky, poslicky zastavi, pokud se jedna o neucinne kontrakce, nakopne telo a zacne se otevirat a je to teda k porodu. Ja rodila bez epiduralu 30h

horseska19
9. říj 2018

Mě velice pomohl. Díky němu jsem se otevřela a hlavně si na chvilku oddechla a odpočinula. Napíchnutí jsem skoro necítila, je důležité se nepohnout.

liliana2016
9. říj 2018

Já taky hrozně chtěla přirozený porod, ale kontrakce byly od začátku tak silné, že jsem nespala celou noc, tak jsem
si nakonec epidural nechala píchnout, abych si odpočinula . Neboj, napíchnutí vůbec nebolí, já se teda zezačátku bála, že se mi někdo bude hrabat v zádech, ale pohoda. Akorát jsem pak byla jak sjetá a na záchod jsem musela pouze s doprovodem manžela. Na konci na vyvolání kontrakcí přidávají oxytocin, takže neboj : ve druhé době porodní, než ti dovolí tlačit, si to ještě užiješ .😉

ah1234
autor
9. říj 2018

@priefi zistim zajtra rano v nemocnici, zatial to na porod nevyzera, co mne pride. Ale v noci je ta bolest strasne a tie stahy su jeden velky otras, ked akurat nie su, tak maly sa mrvi jak zmyslov zbaveny, asi sam uz chce ist von, lebo je mu neprijemne....

sarkar
9. říj 2018

Měla jsem epi při prvním dítěti. Museli mi tenkrát dát oxytocin a říká se, že po něm je porod sice rychlý, ale bolestivější. Bolelo to dost, ale nejhorší byla únava, fakt jsem strašně potřebovala spát, ale každých pár minut jsem byla vzhůru kvůli kontrakcím, tak jsem pak požádala o epidural, dostala ho a konečně se mohla trochu prospat. A pak zbytek porodu už byl rychlý, nevím, jak dlouho po tom, co přestal účinkovat, jsem porodila, ale přijde mi, že snad hned, i když třeba to bylo ještě půl hodiny nebo tak, ale fakt už nevím přesně. Hlavně jsem byla ráda, že jsem si odpočinula. Při druhém dítěti jsem oxytocin neměla, porod byl víceméně stejně dlouhý, ale do porodnice jsem jela později, takže jsem celkově "trpěla" trochu méně a epidural ani nebyl potřeba, ani jsem na něj nepomyslela.
Podle mě je blbost říkat "nikdy ne epidural", prostě to nějak vyplyne. Ale zbytečně dělat hrdinku, co to zvládne bez něj, to bych asi neradila.

2hanah
9. říj 2018

@ah1234 Není to zbytečné, bez epiduralu bych zdechla! Měla jsem jednu kontrakci za druhou bez jakékoliv přestávky a málem mě ty křeče roztrhaly, epidural mi zabral skvěle, utlumil ty nejhorší křeče a ukrutnou bolest, ale kontrakce jsem cítila dál a konečně jsem se aspoň mohla nadechnout nebo spolupracovat a dodala mi ta úlevu od bolesti novou energii, kterou jsem už neměla. Po vpichu ani památky, takže za mě jen samé klady, doporučuji.

jenny91
9. říj 2018

@ah1234 Já jsem rodila dohromady přes čtyřicet hodin. Nakonec se jim podařilo mě přesvědčit k oxytocinu (strašně jsem ho nechtěla, ale už jsem byla příliš vyčerpaná) a to jsem si hned začala říkat o epidurál. Byla jsem v tu chvíli sice jen na pět centimetrů, ale stejně mi ho nedali. (Takže s tím radši taky počítej - já ho totiž brala jako takovou poslední záchranu a dost mě rozhodilo, že jsem ji nedostala, asi půl hodiny jsem nežvanila o ničem jiném...) Vy výsledku ale (i když to v tu chvíli nemohl nikdo tušit) to takhle bylo asi nejlepší, otevřela jsem se dost rychle a s tlačením všechna bolest přešla, takže bůhví, jestli by mi vůbec stihl zabrat.

alicie_k
9. říj 2018

Já ho taky mohu jen doporučit. Porod mi začal v podvečer, do nemocnice jsme jeli okolo půlnoci, asi od dvou od rána mi začaly takové kontrakce které mi nedovolily ani si lehnout, ani sednout, celou noc a ráno jsem prostála ve sprše a už jsem si opravdu potřebovala odpočinout. Asi kolem 8-9 hod mi dali epidurál, mohla jsem si konečně lehnout a odpočinout. Porod postupoval celou dobu hezky, i po aplikaci epi. Porodila jsem 12.30 🙂

prostejina
9. říj 2018

Měla jsem ho a dikybohu za něj. Ten, kdo ho "objevil" by měl dostat Nobelovu.
Vůbec jsem se neotvirala, kontrakce po 2 minutách už skoro 15 hodin. Když jsem byla konečně na 4cm, tak mi ho pichli. Aplikace nebolela, jen to trochu zatlačí. Takovou úlevu jsem už dlouho necejtila 🙂 najednou jsem zas racionálně uvažovala, nepanikarila, prodychavala (kontrakce jsou cítit, ale tak jako vzdálene a hlavně jsou snesitelny). Po asi 3 hodinách od podání jsem konečně porodila. Ten epi mi pokryl i tlaceni, který trvalo snad hodinu (prostě blbej den 😀 ) , takže jsem fakt dokázala spolupracovat, myslet a nebýt tou bolesti hysterická. Doporucuju! 🙂

priefi
10. říj 2018

@ah1234 a co tepla sprcha nebo vana, pomuzou od poslicku? Nebo ulevova poloha v klubicku na levem boku a prodychavat? Taky nic? Pokud nepomaha, tak to jsou uz kontrakce.
Jinak co se tyce epiduralu, tak opravdu Ti ho pak nemusi dat. Ja jsem si vyzadala vstupni krevni testy, zda ho vubec muzu (delaji jen nektere porodnice), zavodnili me, kdybych o nej pozadala. Ale rozhodla jsem se, ze pokud to pujde, zkusim to bez nej. Pak prisel zlom a ja uz po 2 neprospanych nocich a bolestech nemohla dal, proste jsem uz toho mela vic nez dost, bolelo me cele telo, nemohla jsem uz ulezet, co mi pichli plodovku, bylo to po chvili neunosne a ja zacala prosit o epidural. Kontrakce neucinne a neotviraly x hodin neotviraly. Bylo mi receno, ze mi epi uz nedaji, ze by mi to stoplo porod a ze mi pichnou oxitocin, aby kontrakce zase zacaly otvirat (otviraly jen po injekci pravdy z 1cm na 4 behem 2 hodin, pak 6 hodin prdlajs). Zacala jsem skemrat o cisare, nakonec k doktorce prisel zastupce primare, kteremu jsem zacala knucet, ze uz nemuzu, ze jsem vycerpana, ze uz nezvladam. Zkontroloval me, rekl pichame oxitocin a rodime. A ja rodime? A on ano rodime a manualne mi oteviral branku pri kontrakcich a ja mohla konecne zacit tlacit. Byla jsem mu neskutecne vdecna,.ze ukoncil moje trapeni

dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
g_m
10. říj 2018

@ah1234 Měla jsem epidural u první, porod byl dlouhý a hodně bolestivý, strašně moc mi to pomohlo, ulevilo od bolesti a já jsem se mohla i na chvilku prospat, což bylo k nezaplacení a díky tomu jsem byla pak schopná i tlačit.
Píchá se mezi kontrakcema a rozhodně ne do páteře, jak ti tady někteří zarytí odpůrci budou tvrdit. Neměla jsem po něm žádné vedlejší účinky.
Druhý porod už jsem teď dala bez epiduralu a bylo to mnohem mnohem lepší, co se týkalo tlačení. Po epi jsem sice cítila kontrakce u samotného tlačení, ale necítila jsem, že se sune hlavička dolů a tudíž nevěděla, kdy přesně zatlačit. Bez epi jsem cítila všechno a mohla tlačit podle toho, co jsem cítila. Ale zároveň píšu, že první porod bych bez něj nezvládla...
Takže osobně bych to nechala, až jak se budeš cítit u porodu...

jenny91
10. říj 2018

@priefi Jéje, mám skoro pocit, jako bys popisovala můj porod :D Dvě neprospané noci, neotevírající kontrakce, oxytocin a zamítnutí epidurálu, císař mi taky zněl skoro jak smilování. A když jsem prý na ně v jednu chvíli vyjela "na co teď vlastně ještě čekáme?!", taky jsem se ke svému překvapení dozvěděla, že rodím. ("No čekáme, až začnete tlačit!")

priefi
10. říj 2018

@jenny91 ja uz skemrala o cisare jak tu doktorku, tak toho zastupce primare 😅 nechapala jsem proc mi krucinal ten epidural nechteji dat 😂 ale nakonec jsem byla rada, ze jsem to zvladla bez epiduralu a bez cisare 😅 akorat mam strach ted z porodu, chtela bych zase prirozene bez epiduralu. Pokud bude zase tak silene dlouhy, no potes koste... a doufam, ze kontrakce budou otvirat a ne, ze zase budu skoro 20h na 1 cm, max 1,5cm, to bylo o nervy... asi hned budi chtit injekci pravdy, kdyz budu porad na stejnem.nalezu 😅

priefi
10. říj 2018

@g_m a kam se picha epidural?

dokument
10. říj 2018

@ah1234 jo, mne pomohl, urychlil porod. Ani mi neprislo, ze by prestala bolest, jen se presunula jinam 😀 Asi trosku tu bolest mirnil, to jo, to me najednou nebolelo tolik, ale pak se najednou presunula bolest niz, jak dite leze, tesne pred tim nez vyleze. Mne prislo uplne nejstrasnejsi, kdyz mi pichli vodu. S tim bych uz nesouhlasila, pokud by nebyl zdravotni duvod. Bolest zacala nahle a nonstop nekolik hodin zadne odpocinky mezi stahy, proste nonstop ty nejhorsi bolesti. To pak uz samotny porod ditete nebyl nic. A jen aby se jistili, ze chcou jit driv domu, tak to bych se jim na to uz dnes fakt vykaslala. Ja jsem se nemohla ani jako by pripravit postupne, to bylo uplne nahle. Bolest se nevyvijela prirozene proste. A i to samotne pichnuti bylo bolestive.

dokument
10. říj 2018

Pichli mi ho do zad, to se nemas hybat, to bylo v tech nejhorsich bolestech, tak se zkus u nich nehybat... a chvili na to uz jsem rodila.

dokument
10. říj 2018

@priefi a odkdy to pocitas? Ja jsem noc pred tim mela takove jako jen neprijemne stahy, kazdych 5 - 8 minut, a pak to tak bylo celou dobu, takove nic moc, dalsi den, manzel nakonec ztratil nervy 😀 a i kdyz mi vubec nic nebylo, tak me donutil jet do porodnice, od prijezdu, kdy mi nebylo fakt nic a stahy furt stejne, spis v delsich intervalech, do 6 hodin byl kluk na svete. Prave diky tem urychlovakum. Tak ja nevim odkdy to vlastne pocitat.

laja64
10. říj 2018

@ah1234 zastavil mi otevírání, pak jsem musela dostat 2 kapacky oxytocinu, po něm mi 2 týdny v kuse trestila hlava takovým způsobem, že mi chlap nosil doma malou na kojení, já se sotva najedla. Za mě už nikdy. Někomu pomůže někomu ne.

bonulinka
10. říj 2018

Samotný porod nemusí bolet víc než poslíčci. Poprvé jsem zažila poslíčky u posledního těh. a to pár dní před porodem. Vždy jen v noci. Když to jednou bylo i k večeru a celkem pravidelné, tak jsme raději jeli do porodnice, tam to vyhodnotili jako poslíčky, poslali mě domů a po návratu domů jsem porodila. Poslední 3 kontrakce byly silnější, ale to už lezlo miminko ven. Takže, když to zhodnotím zpětně, byl to vlastně porod za odměnu 🙂.
Tím chci říct, že se třeba větší bolesti bojíš zbytečně.

priefi
10. říj 2018

@dokument me pichnuti vody nebolelo, pak na chvili kontrakce zeslably, byly nepravidelne a pak mi prisly, ze jsou porad a mnohem bolestivejsi nez ty predchozi a prdlajz delaly, porad jen 4 cm, rikali, ze to pomuze otvirani, ale opak byl pravdou. Pak az pichli oxitocin a dr.otviral manualne, tak se konecne neco delo. Ale nekde jsem cetla, ze treba oxitocin muzou pichnout nejdrive az po prasknuti plodovky

priefi
10. říj 2018

@dokument ja mela nepravidelne stahy od patku, v sobotu pokracovaly, byly neprijemne, ale tepla voda pomahala a ustoupilo to. V nedeli rano ve 3h, stahy zacaly byt silnejsi a pravidelne, tepla voda nepomahala a jeli jsme do porodky, v 5 jsem mela nastup. Do 21h otevrena stale na 1,5 cm a po zdich bych lozila, az injekce pravdy podana v 21h kolem pulnoci zaridila, ze jsem byla na 4 cm. Takze pocitam to od tech 3h rano v nedeli, patek a sobotu nepocitam, to byli poslicci, kteri byli sakra neprijemni, pred tim jsem je mivavala taky, ale treba jen rano a po hodce to ustalo a nebyly pravidelne, patek a sobota nekolikrat behem dne byly vlny, ale to do toho vubec nepocitam

priefi
Autor odpověď smazal
Zobraz
priefi
10. říj 2018

@laja64 mi ho prave odmitli pichnout, ze by mi stopnul porod, tak aspon ze tak

no_title
10. říj 2018

Epidurál zvyšuje pravděpodobnost, že porod skončí císařským řezem, tím, že se může stát, že zastaví porod. Nakonec jsem do něho nešla, ty nejhorší bolesti byly jen tak 2 hodiny, ty předchozí šly prodýchat a přežít ve sprše 🙂 (což s epidurálem nemůžeš - do vany, sprchy a tak)-

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru