Epidurál, proč ho většina žen odmítá?

karolinafm
8. čer 2014

Proč ho většina žen tak zásadově odmítá?

pe.martina
8. čer 2014

Já jsem nakonec rodila bez epiduralu. ale při druhém porodu, pokud budu mít opět křížové bolesti, to bude první věc o kterou budu žadonit na kolenou 😀

kami1984
8. čer 2014

Za me bajecna vec a uz ted vim, ze pokud to jen trochu bude mozne, jdu do nej zase...

sarkad2856
8. čer 2014

Mě třeba překvapuje že doktor v prvé řadě řekne rizika, co by se mohlo stát a až potom ten zbytek 😒 To mě vždy trochu odrazuje.Prvě pacienta vyděsí,nevím o co jim teda jde

betelgeuzz
8. čer 2014

Protože je to zásah do porodu, který může negativně ovlivnit průběh. Někomu může pomoci, pokud je porod dlouhý a rodička už je vysílená, tak si odpočine od kontrakcí. Ale dávat ho preventivně, jen proto, aby to nebolelo, se mi nelíbí. V některých porodnicích ho ani na požádání nedávají a nenabízí ho, jen pokud uzná lékař za vhodné ho podat. A já bych teda nechtěla v kontrakcích ležet a nechávat si něco píchnout do páteře, fuj. Oba porody jsem zvládla bez epi a jsem za to ráda. a teda nebyly to krátké a nebolestivé porody.

ffiinnkkaa
8. čer 2014

Možná jen nerodily přes 3 dny 😉

pavlapl
8. čer 2014

já jsem měla epidurál u prvního porodu. Měla jsem 3 dávky a vůbec mi nepomohl. Měla jsem šílené křížové bolesti a rodila jsem 36 hodin. U druhého jsem ho ani nechtěla.

lv
8. čer 2014

U 1.nepostupujiciho porodu, kdy jsem byla vyčerpána kontrakcemi, omdlevala jsem už, po 20h, jsem ho dostala a uleva na 2h od bolesti byla nádherná, nabrala jsem sílu a moc mi to pomohlo. U druhého jsem ho chtěla, ale porod byl rychlejší, během 6h byla mala na světe, v porodnici 2,5h, takže epidural nebyl.

barinkas
8. čer 2014

mně bohužel vůbec nepomohl, možná i dle mě doktor špatně provedl... jelikož to neskutečně bolelo, víc jak kontrakce, tudíž bych do toho podruhé rozhodně nešla ani omylem. Kontrakce mně šly do spodní části zad, neskutečná bolest. Nevím zda to souvisí s epiduralem, ale od té doby mě bolí často právě dolní část zad, hlavně po ránu. Takže za mě pokud to není nutné, tak nedoporučuji, vím, že spoustě žen pomohl, ale každému taky ne, není to 100% záruka ☹

zuza01
8. čer 2014

Já jsem ho nechtěla, ale kdybych rodila dlouho a už nemohla, tak bych si to asi rozmyslela 🙂 Ale měla jsem relativně rychlý porod, sice vyvolávaný, ale taková bolest, abych si musela něco dát píchnout, to prostě nebyla 😉

gaborka185
8. čer 2014

já ho chtěla, ale neměla jsem žádné extra bolesti a když jsem šla rodit, tak říkám doktorovi, že jsem zbabělec, že chci epidurál a on řekl, že je pozdě a že by se s tím porod zase zastavil a málá už se drala na svět... nakonec na 3 zatlačení byla venku, šitá jsem byla jen jedním stehem a bylo hotovo...

frantiska85
8. čer 2014

Epidurál jsem nechtěla, ale nakonec po mnoha hodinách, kdy jsem se už nijak zvlášť neotvírala na něj došlo. Výsledek byl takový, že z jednotlivých kontrakcí se to slilo do jedné bolesti jak kráva, která nijak nezeslabovala ani nesílila a já nevěděla vůbec kdy tlačit.

katyxq
9. čer 2014

protože je to nepřirozený zásah do porodu, který může způsobit řadu problémů - jak matce, tak dítěti - mimo jiné např. je prokázáno, že medikace proti bolesti při porodu zvyšuje pravděpodobnost opožděného nástupu laktace 😉

lenkalenulka
9. čer 2014

Protoze ted jsou vsechny tak chytre a naturalni ze by vsechny rodily nejradsi samy nekde v džungli😀 😀 za me vse ma sve plusy a minusy a rozhodnout se muze kazda sama, prasek od bolesti si taky da nekdo hned a nekdo az jako posledni moznost😉 ja epidural mela , prvni testovaci davku ktera vubec nezabrala pak uz nebyl cas porod bezel hezky s laktaci jsem problem vubec nemela, mala v poradku, hlava me nebolela... citila jsem se fajn akorat mi druhy den vadila ta hadicka v zadech😀

adelaslaba
9. čer 2014

Nevím proč jsou zásadně proti, příroda je úžasná ale někdy je třeba pomoci. Já měla první porod děsný, dlouhý nepostupujíci, bez možnosti epidurálu. Naštěstí dopadl dobře díky zásahu primáře.
U druhého jsem ho měla, mě perfektně pomohl i když na část těla nefungoval. Velmi porod zrychlil.

lucil
11. čer 2014

Já se porodu hodně bojím a epidurál jsem vždy brala jako jedinou možnost, ale po prostudování možných komplikací to nechávám až dle průběhu porodu a doporučení personálu. Nedávno rodila kamarádka a ta byla zásadně proti jakýmkoliv medikamentům v průběhu porodu. Nakonec byl vyvolávanej, měla silné bolesti, ale neotvírala se. Byl jí doporučen epidurál a po něm se krásně uvolnila, otevřela a porod šel rychle. Jak ho odmítala, tak za něj byla velice ráda. Opravdu bych si nechala poradit dle průběhu porodu. 😉 . Jinak problém s nastoupením laktace nebyl žádný.

mon_88017
11. čer 2014

Hm a já doktora pomalu v slzách prosila, aby mi ho dal, jinak že hodlám chcípnout, a stejnak jsem ho nakonec nedostala 😎
A neřekla bych, že ho většina odmítá, je to asi kus od kusu.

mataharyy
11. čer 2014

Nevím proč ho někdo odmítá, ale vím proč jsem ho nechtěla já 😀 Pro mě představa že se mi někdo hrabe u páteře je podstatně děsivější než cokoliv jiného. Rodila jsem třikrát, třikrát bez a přežila jsem, je fakt že jsem měla porody v pohodě, jasně nebylo to bez bolesti, ale nebylo to takové drama. Zas na druhou stranu chápu ženy co si ho nechají dát, proč taky ne? 😉 Třeba má sestřenice má nízký práh bolesti (a to není o hysterii, nebo tak, ale vnímá bolest dost intenzivně) a fakt si nedovedu představit, že by měla jednou rodit a jsem si skoro jistá že pokud bude mít děti, tak si porod odfrčí na nějakých tišících prostředcích. Každý jsme jiný a každý to máme jináč a to že já se bojím epiduralu jak čert kříže, neznamená že někdo nemá takový strach z porodu a tam shledávám za rozumnější pomoci, než nechat trpět fyzicky i psychicky 🙂

leni84
11. čer 2014

Já jsem si říkala, že uvidím jak se porod bude vyvíjet..Nechtěla jsem ho "automaticky/preventivně", ale byla jsem ráda, že tu možnost v případě nouze budu mít..Nakonec jsem epidurál neměla, jelikož jsem nerodila příliš dlouho a bolesti jsem zvládala dobře..Až budu rodit za pár měsíců podruhé, tak to chci zrovna tak..Když budu bolest dobře zvládat, tak bez epidurálu, ale jinak proč ne..

petra.happyday
11. čer 2014

Já ho ze zdravotních důvodů mít nemohla a zvládla jsem to i bez něj ...nebudeme si nalhávat, že porod nebolí, ale věřte, že na takovou bolest bleskově zapomomenete během chviličky 🙂 😉

adrianka1712
11. čer 2014

Mala som epidurál pri prvom porode, velmi mi pomohol. Bola som este velmi mladá (19r.) a na všetko som bola hrozne citlivá a hlavne som sa velmi bála. Pichli mi epidurál, a bolo po bolesti. Tá nastala až pri zašívaní, myslela som, že tam umrem. Pri druhom porode som chcela tiež epidurál, mala som neskutočné bolesti, až som mala pocit, že nemožem dýchať, no hrozné. Keď prišiel doktor a zahlásil, že na epidurál je už neskoro, lebo porod sa rozbehol, zdesila som sa, a kričala som na dr., že bez epidurálu odmietam rodiť ! 😀 😀 ..a to už bola von skoro celá hlavička 😀 Mali na sále zo mňa dobrú komédiu, a teraz postupom času sa na tom smejem aj ja a som na seba hrdá, že som to zvládla aj bez epidurálu 🙂

mircisek
11. čer 2014

Naprosto souhlasím s @mataharyy. Představa, že se mi někdo šťourá v páteři, je pro mně nepřijatelná. Samozřejmě mluvím o bez problémů probíhajících porodech a taky mám za sebou tři. A přesně tak každý to máme jinak a je to každé věc.
Ale slyšela jsem od několika pediatrů, že miminka po porodu pláčou přesně v intervalech, jak matkám kapal epidurál. Ovšem na vlastní oči jsem to taky neviděla, že.🙂

anieanne
11. čer 2014

Ja napriklad mam strach si nechat pichat do patere.. Takze u me by byl az jako posledni varianta, ale rodit dva dny, asi to prehodnotim 🙂

miriska
11. čer 2014

Já ho u prvního měla a nepomohl mě, zvracela jsem po něm a uleva uplně minimální jen na chvilku. Teď co jsem si o tom zjistila víc ho ani chtít nebudu, oblbne mozek a člověk nereaguje správně na hormony, které porod a období hned po porodu doprovázejí a jsou důležité pro první kontakt s dítětem a to nemluvím o riziku spojeným s rejpáním se v jehlou v páteři, už ho chtít nebudu.

me79
11. čer 2014

Ja o epidurálu tez ted hodne přemýšlím, zda ano či ne. Čekám prvni ditko, ale pred 3 lety jsem měla operaci kyly prave jen s epiduralem do páteře. Upřímně musím říct, ze ten pocit cítit jehlu mezi obratli a následná nepopsatelna bolest mne přivedli k tomu, ze jsem jim na sále malém omdlela. Do 10 minut se ale necítí vubec nic a tak věřím, ze v nutnosti opravdu hodne pomůže ulevit od porodnich bolesti. Jen si nedokážu představit následný vedeny porod a tlaceni, jelikoz je člověk od pasu dolu uplne paralizovany.

petkula
11. čer 2014

Já jsem ho nechtěla ze dvou důvodů: nechtěla jsem si nic nechat píchat do páteře...brr a pak mi vadí jakýkoliv nepřirozený zásah do probíhajícího porodu. Do džungle se sice vrátit nechci ale chci, ať se porod přirozeně rozbíhá. Myslím, že se bez něj dá obejít. Při prvním porodu jsem se nechala přemluvit k prasknutí plodové vody, pak zavedení oxytocinu a porod pak nepostupoval. Samozřejmě mi nabízeli i epidurál ale ten jsem odmítla. Měla jsem bolesti, taky jsem zvracela ale bolest nebyla tak hrozná, abych do sebe cpala další oblbováky. Jinak jsem spíše srab, při vrtání zubů si nechám píchnout vždy injekci ale porod je prostě něco jiného. Při druhém porodu jsem zůstala co nejdéle doma, takže když jsem dorazila do porodnice, rodila jsem do 20 minut a žádné klystýry, propíchnutí plodové vody ani zavedení oxytocinu nebyly nutné 😉 Jinak je mi celkem jedno, kdo si ho chce dát, ať si ho dá, nikoho neodsuzuji. Co bych spíše uvítala a za to bych si klidně připlatila, je výběr polohy při 2. době porodní - bohužel stále ne všechny nemocnice toto umožňují (například v Opavě pořád ne a ne 😝

prdecek
11. čer 2014

já ho chtěla a nedostala :D zapoměli na mě.

romca05
11. čer 2014

U nás v porodnici ho vyloženě nedoporučují. Určitě jsou specifické situace, kdy by ho rodičce nabídli, ale už na informačním kurzu od něj hodně odrazují, protože je to velký zásah do průběhu porodu a může prý i zastavit kontrakce. Rodila jsem dvakrát a ani jednou o něm nepadla ani zmínka 🙂 Ale já teda měla oba porody rychlé a téměř bezbolestné (přestože byly vyvolávané, o kterých se říká, že hoooodně bolí) i bez něj 😅

hancazivocich
11. čer 2014

Já se bála epidurálu - prostě jehla mezi obratly - jsem zdravotník, mám problémy se zády. Ale podle mého, u dlouhotrvajících porodních bolestí, kde je matka zmítající se uzlík.. Naprosto ochromená bolestí, vyčerpaná, nespolupracující, je na místě.. Nezatracuji - za sebe - já odmítla, pže pro mě byla horší představa anesteziologa hledající jehlou v zádech, pak drbů v práci - hej, zdravotní sestra a nemá na to porodit bez epidurálu... Nejsem ani odpůrce, ani zastánce... Je podle mě na každé mamince, jak se rozhodne!

ija1
11. čer 2014

ja jsem rodila jednou s nim a jednou bez nej a mam tudiz srovnani..........
urcite pro je, ze treba u me porod urychlil, do dvacet minut byla mala venku.........v druhe dobe porodni citite tlak, a otupi trosku tu bolest........... takze za me ano
podruhe jsem ho chtela, PA uz bezela zavolat anesteziologa, ale do tri minut dr. volala ze mam tlacit, takze to vubec nestihli......... a je fakt ze pri tlaceni jsem mela pocit, ze me roztrhne zevnitr, nastesti nic, jeden dva stehy, takze dobry........
ale kdyby to neslo tak rychle, rozhodne do nej jdu znova, ty minutove kontrakce jsou fakt masakr..........

ruzenkas
11. čer 2014

Já jsem měla epidurál při operaci nádoru, nějak jsem v té době nevěděla o co se jedná a vlastně sice jsem souhlasila, ale stejně by mi ho chtěli zavést. Aplikace byla v pohodě, po probuzení hrozné bolesti a pak okamžitá úleva a vlastně vždy, když mi dali dávku. Ale potom...asi po 14dnech mě začala ta jizva bolet, vlastně v tom místě, udělala se mi v tom pichu jizva-strup, taková tyčinka do hloubky a bolelo to. Asi 2 roky jsem měla bolesti a za mě, asi bych si to hodně rozmyslela zda aplikovat či ne (jen takové info, měla jsem i opiáty na bolest).

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru