Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Já dlouho může rodit prvorodička?

bibi15
18. črc 2019

Pěkný den,
Obracím se z dotazem jak dlouho může rodit prvorodička? Slyšela jsem že na to má vliv šířka pánve, myslíte že je to pravda? A ještě jedna otázka, jak to je s Epiduralem?
Skoro měsíc ležím doma že jsem nemocná, střídají se mi návaly zimi a horka, tak jsem nemohla zajít do porodnice - a ani nevím kam bych tam měla zajít se zeptat. Tak jsem se rozhodla se optat zde.
Děkuji za odpovědi.

kkk612
18. črc 2019

@bibi15 tohle je velice individuální. Prvorodicka muže rodit překotně, taky klidně 4-5 hodin a nebo dva dny. Stejně tak vicerodicka a velikost pánve, nebo velikost mimča s tím úplně nesouvisí. Moje máma nebyla nějak široká a rodila mě KP, prvorodicka, 3-4 hodiny. Já budu rodit za pár dnů. Malou mám už hodně dlouho dole v pánvi, jsem štíhlá, tak pak mužů napsat, jak dlouho jsem rodila. Někdo plnostihly muže rodit x dnů mimco, co má 3 kg a někdo stihly muže rodit 4 kg mimco pár hodin. Podle mojí PA je to hodně o genech, prý se mám podívat, jak rodila moje máma a pravděpodobně budu rodit taky tak.
Taky to případně ovlivňují různé nemoci. Kamarádce nefunguje štítná žláza a tak jí porod museli injekčně vyvolávat, protože se vždy dostala jen do určitě fáze a dal to samo nešlo.

bibi15
autor
18. črc 2019

@kkk612 mě to právě také čeká a o tom jka dlouho rodila kóje mamka nemám tušení. Nikdy jsme nic takového nerozebrali a k tomu nyní přispívá fakt že o tom nikdo z rodiny neví. Mě právě jedna doktorka řekla že mám širokou pánev že by to mělo jít rychle, ale spíš mi přijde tohle všechno jen tak z pusy. Že by to tak opravdu fungovalo nevím.

kkk612
18. črc 2019

@bibi15 mě doktorka od 31. tt tvrdí, ze porodim předčasně. Jsem 38+6, celou dobu více méně normálně funguji a předčasný porod se nekonal. Takže já všechny informace od nich beru s rezervou. Podle mě je porod hodně o hlavě. Pokud se rodicka bojí, vylučuje se adrenalin, který porod zastavuje. Je potřeba být pozitivně naladěn, aby se vylučoval oxytocin, to pak porod běží rychle. Takže nebát se a hodně se těšit a pojede to jako po másle. 😉🙂

myladybug
18. črc 2019

na to ti nikdo neodpoví.... může to být pár minut nebo několik dní... já rodila 34 minut (od první bolesti), málem jsem porodila ve výtahu a sestřenice se trápila 2,5 dne a skončila nakonec na císaři... u druhého mi řekli, že už od 36tt mi doporučují hospitalizaci, jinak porodím klidně doma na záchodě s takovým fofrem... a o genech tedy nic nevím, že by ovlivovňaly porody, mamka rodila 2 dny já půl hodiny, postavově jsme obě stejné, štíhlé, já vážila 3kg můj syn 3,5 kg, oba porody přirozené, obě rodičky zdravé, prakticky jsme byly na tom stejně a rozdíl v porodu neskutečný

dora13
18. črc 2019

Cokoliv od hodinoveho prekotneho porodu az po protrahovany tridenni porod, to rozpeti je obrovske a fakt to nejde rict. Roli hraje spousta faktoru, od genetickych dispozic, pres fyzicky stav rodicky az k podminkam, ve kterych rodi.
Jinak k tomu, ze budes rodit jako tvoje mama, tak to je velmi osidna vec a neni to pravda, tim, ze porod ovlivnuje i spousta vnejsich veci, takze uz to neni pravda — nase mamy jeste treba v 80. letech nerodily ve zrovna idylickych podminkach, po nekolika na hekarnach a potom na kozach s privazanyma na nohama, to potom zena muze byt k porodu vylozene zrozena, a i tak se ji bude rodit blbe.
Takze za me idealne — porodu se nebat, v ramci moznosti se na nej pozitivne pripravovat, zvolit dobrou porodnici a polohu, ktera porodu pomaha, to vsechno muze porodni dobu zkratit.

kreatura
18. črc 2019

Já jsem po prvé rodila císařem, po druhé přirozeně ( brali mě jako prvorodičku..)
Kvůli císaří jsem neměla přenášet, nakonec jsem malou přenášela o týden takže rychlo akce kdy jsem dostala čtvrt vyvolávací tablety a to byl doslova sešup, za čtvrt hodinky první kontrakce, a ty už byly po 5 - ti minutách, po necelé hodině jsem měla kontrakce po minutě - sprcha byla horor né úleva, po hodince a půl jsem se dostala na porodní sál ( hodinku jsem ležela na boxu - půl hodiny po zavedení tabletky a pak ještě monitor), na pokoji jsem už si nemohla sednout, takže jsem jen chodila po pokoji a do sprchy, po půl hodince mě sestra vzala zpátky na box a ještě, že tak, protože pak jsem měla kontrakce po půl minutě, nic mi nestihli píchnout 😀 (Jen teda něco na spomalení kontrakcí, že to až tak rychle jít nemá), no ale po píchnutí injekce jsem už tlačila 😀 Takže nástup asi ani být nemohl 😀
Takže u mě celkový porod skoro 2 hodinky - od první kontrakce po narození dcerky... 🙂
Nejsem žádný hubeňour, něco mi zůstalo z prvního těhotenství, ale ani žádná reklama na obezitu, nejsem.. Něco mezi, mám 168 cm 🙂
Porodu jsem se nebála, celé těhotenství jsem se na porod neskutečně těšíla a věděla jsem, že bude skvělý a byl 🙂
(Po traumatu z císaře skvělý zážitek 🙂) - první mám dvojčata 🙂 a porod po 2 letech od císaře 🙂
Ale je to individuální, kamarádka se trápila dlouho a nakonec skončila u sekce, takže každý to máme jinak... 🙂

bibi15
autor
18. črc 2019

@myladybug z toho co vím má mimčo něco mezi 2,5 až 3 kg a je velice živé, neustále se hýbe a samosebou v nejméně vhodných chvílích. Vůbec si nedokážu představit rodit třeba několik hodin - má představa je 7 a déle,natoz několik dní.
@dora13 to ano to dříve měli horší. A doufám že jste vše zvládla v pořádku. Já jsem celé těhotenství ve stresu, hlavně poslední dva měsíce kdy zažívám peklo při každém pohybu mimca. Podle doktora zcela normální jev kterým prochází téměř každá žena. Termín mám na tuto neděli a bojím se kdy to může přijít. Nedokážu se uklidnit a soustředit se mimo toto, furt na to myslím hlavně na bolesti přitom. Registrovaná jsem na Bulovce s tím že jsem vybírala podle zkušeností s doktory. Nejblíže mám celkem Motol, ale jelikož tam rodila kamarádka a říkala že přístup děsný tak jsem si řekla že raději si zařídím bulovku kde vím že se doktoři snaží pomoc co to jde a snaží se uklidnit pacienta/tku. Já tam byla 2x na zákroku v pořádku, přítel 1x s rozriznutym prstem ten přístup úžasný. Ale jak říkám jsem ve stresu, bojím se děsně, denně kvůli tomu brecim i když se snažím ne brečet, do toho bolesti od pohybu mimca. Obávám se porodu jak dlouho bych za těchto podmínek mohla rodit. Už jen to že u porodu budu zcela sama další věc co mě trápí.

bibi15
autor
18. črc 2019

@kreatura ty jo to vám až závidím takový porod. Já bych chtěla rychlí ale jelikož sem celou dobu ve stresu a jen se bojím nedávám tomu moc naději na klidný porod nebo nějak rychlí. Spíš mám pocit že se budu dlouho trápit. Mám papíry od psychiatru kde doporučuji celkem císař, ale přímo papír na to aby mi udělali císaře nemám. Pouze úpravy kde to doporučuji nikoli kde je psáno že by to bylo pro mne lepší.

kreatura
18. črc 2019

@bibi15 Děkuji, já jsem za něj také ráda a hlavně to beru jako odměnu 🙂 V čele s vysněnou holčičkou 🙂 Tak s klukama jsem mov klidu také nebyla, ale byla jsem tak něják nastavená, že teď mi to všechno výjde 🙂 Třeba najít nemocnici, kde Vám vyhoví, já jsem od začátku chtěla rodit přirozeně, ale né každá nemocnice ( lékař) dovolí rodit přirozeně po císaři... Možné komplikace tam jsou velké... Takže jsem se byla v 32tt. domlouvat v nemocnici jestli můžu rodit přirozeně, řečeno bylo ano, jen že musí hlídat velikost dítěte a že kolem termínu musím porodit, no na kontrole jsem byla v den termínu, nic, pak za týden a to už si mě hospitalizovali a že když se dítě nenarodí do té a té hodiny, tak císařák... 😀 Ale naštěstí to malá pochopila a šlo to rychle 🙂 Jen si říkám, jak rychlý by byl další porod - neplánuji zkoušet 🙂

misicka1988
18. črc 2019

@bibi15 Fakt je to strašně individuální. Rodila jsem 3x, první 9 hodin od prasknutí vody, druhé 30 hodin od prvních kontrakcí, a třetí 7 hodin od prvních kontrakcí. A překvapivě zrovna ten první byl když to tak porovnám nejlepší. Pánev mám také docela širokou, ale nemyslím že by mi to nějak ulehcilo porod. Poslední dceru jsem tlačila ven hodinu. A Epidurál jsem neměla ani jednou, i když jsem u druhého a třetího porodu o něj škemrala. U nás v porodnici ho neradi dávají..
Ale třeba kamarádka první dítě porod 1,5 hod, a druhé prekotný porod sama doma. Vůbec nevěděla že rodí, myslela si že se jí chce jen na WC... A z wc vyšla s mimcem v náručí, 3 týdny před termínem 😁 Takže fakt je to naprosto individuální, hlavně se nestresuj a myslí pozitivně 😉

melek5
18. črc 2019

Ahoj tak já rodila první dcerku 18hodin,druhou dcerku 3 hodiny, třetí dcerku 7hodin,ctvrtou dcerku 25minut a pátou dcerku 4hodiny upozorňuju že to vždy začalo kontracema takže porod od první bolesti a teď čekám šestou dcerku tak jsem zvědavá jak dlouho budu na sale tentokrát nemyslete si že se nebojím protože i vicerodicku porod bolí jako prvorodicku

ah1234
18. črc 2019

Ja som uzka, teda panva uzka, rodit som zacala cca o 5 rano a 9:42 bol maly von. Ale bolesti som mala az tak od 7.. ja som sa ale moc neotvarala, vyzeralo to na celodenny porod a potom mi pichli epiduralna maly bol do hodiny vonku a to som este minimalne polhodinu cakala na doktorku, inak by bol von skor. U mna epidural urychlil porod o niekolko hodin 😂

balet
18. črc 2019

Ja mam panev hodne sirokou, mam postavu hrusky. Prvni porod (dcera 37+2, 3130 g, 47 cm) praskla voda, kontrakce zacaly asi ctvrt hodiny na to a porodila jsem 3 h 54 minut od prasknuti vody. Epidural jsem nestihla a vlastne skoro ani klystyr ne. Druhy porod (syn 39+1, 3310 g, 52 cm) praskla voda, temer hned kontrakce a porozeno 1h 48 minut od prasknuti vody. Taktez se z predporodni pripravy nestihlo vubec nic. 🤣 Takze ja jsem zarny priklad, ze i prvorodicka muze mit za 4 hodiny hotovo. 😉

dandaa
18. črc 2019

Vůbec bych se nestresovala přemýšlením nad tím jak dlouho můžeš rodit. Ono to nejde vlastně nijak ovlivnit. Mě praskla voda a malý se narodil za 24h od první kontrakce a 36h od prasknutí vody. Nejhorší na tom všem byla únava jelikož jsem nespala pořádně skoro 50h. Pánev mám širokou, ale malý měl levé zadní postavení a šel blbě ven. Kdybych neměla svoji PA tak bych skončila na císaři. Doufám, že druhý porod bude alespoň o polovinu kratší.

barumat
18. črc 2019

@myladybug Ale ty geny opravdu dělají hodně. Samozřejmě to nejde brát univerzálně, faktorů je víc. Stačí, když bude dítě špatně natočené, nedorotovaná hlavička, a i když zbytek žen v rodině rodil tři hodiny, ty se budeš trápit dva dny v bolestech. No a druhé dítě pak porodíš stejně jako ostatní, pomalu lusknutím prstů. Moje kamarádka, její sestra a jejich matka rodily všechny přes dvanáct hodin a braly to jako super skóre, že to jako stihly rychle. U nás (já, sestra, máma) se zase všechny děti narodily do čtyř hodin od první kontrakce. Představa dvanácti hodin kontrakcí mi přijde šílená. No a jiná kamarádka má v rodině taky rychlý porody. První dcera nesestoupila právě kvůli hlavičce do porodních cest a trápila se 36 hodin 😳 Druhá dcera byla správně a za tři hodiny bylo po všem. Takže genetiku opravdu nezatracovat 😉

jipe
18. črc 2019

první porod 36 hodin od prasknutí vody, cca 16 - 17 hodin bolestí, epidural jsem odmítla, druhý porod 7 hodin od prasknutí vody, cca 2 - 3 hodiny bolestí. Doporučuji nastudovat, jak tělo přesvědčit, at produkuje oxytocin 🙂 + já jsem si jela mantru "kontrakce/bolest je kamarádka, bez té neporodím". Ještě doporučuju natrénovat dýchání, dokud tě to nebude nutit tlačit (tlak na konečník), tak hluboké břišní dýchání (ala joga), až kdyžto bude tlačit, tak dýchat jako pejsek nebo mašinka 🙂 I když to občas nedopadne, tak jsme my ženy stvořené k tomu, at rodíme děti, takže to zvládneš, případně lékaři pomohou. Jinak 1. dítě mělo 2 900g, druhé 3230g

tercasv
18. črc 2019

Napíšu zkušenost mě a mojí kámošky, obě prvorodičky 🙂 kámoška porodila den před termínem, v 7 večer jí praskla voda, v půl 10 večer byl maly na světě 🙂 mě 8dnu po termínu, v pondělí ve 14.00, začali porod vyvolávat. Porodní cesty jsem neměla připravené, neotevírala jsem se. Malá se narodila císařským řezem ve středu v 16.16🙂 je to strašně individuální 🙂

nika_nadherna
18. črc 2019

Já jako prvorodička rodila od první kontrakce asi 8 hodin. Samotný porod 2,5 hodiny. Byla to rychlovka, že se nestihl ani klystýr ani epidural (ne že bych ho chtěla). Po porodu jako rybička, bez bolestí. A to jsem před porodem skoro nemohla chodit, jak mě bolela stydká kost a všechno.
Ale opravdu je to různé, ovlivňuje to milion faktorů, jak na tvé straně, tak na straně miminka

ladyhacek
18. črc 2019

svagrová 16h; já 4,5h od prvních kontrakcí (na třetí zatlačení byl venku)

betelgeuzz
18. črc 2019

Tohle je velmi individuální, i první porod může být rychlý, nebo dlouhý. Ale pokud jsi v takovém stresu, že kvůli tomu doma brečíš, kontaktovala bych nějakou PA a o porodu si s ní promluvila, případně si ji vzala k porodu. Píšeš, že u něj budeš sama, proč? partner nemůže, nechce? Co si vzít kamarádku, maminku, sestru, nebo tu PA? Pro mě to byla velká psychická pomoc, u druhého porodu jsem měla manžela i svoji PA a bylo to fajn.

lotta1234
18. črc 2019

Neviem povedat, kedy presne mi zacali prve kontrakcie (citila som cosi uz den pred porodom), ale do porodnice sme sli, ked som ich mala po 8 minutach a uz pomerne bolestive. Syn sa narodil o 3 hodiny na to a bol priemernych rozmerov.
Mne neskutocne pomohlo nahrievanie, v teplej vani som stravila cely den az do odjazdu do porodnice. Este aj tam som bola s termoforom na bruchu.
Co sa tyka strachu, cvicila som s aniballom, co mi zdvihlo sebavedomie (a domnievam sa, ze vdaka nemu som nemala ziadne poranenie), mala som pri porode manzela a vlastnu PA, s ktorou som konzultovala cele tehotenstvo. A dala som to bez liekov.
Takze aj porod prvorodicky moze byt rychly, bez nasledkov a bez strachu 🙂

veruuu_kubesovic
18. črc 2019

Krátce a nebo naopak dlouho, to se vůbec nedá předem říct...
Zatím jsem rodila 2x (v budoucnu plánujeme ještě třetího prcka), dceru jsem porodila za 2,5h od příjmu (2745g a 46cm), syna dokonce překotně za necelou hoďku od příjmu byl na světě (3270g a 49cm) 🙂

hlasimse
18. črc 2019

Já radím, aby ses zkusila donutit na to nemyslet. Uvědom si, že až to přijde, tak budeš myslet úplně jinak, to si řekni hned teď, takže vlastně to budeš řešit za pochodu z minuty na minutu... Mezi kontrakcemi máš čas si trochu odpočinout. Když jde do tuhého, budeš úplně někdo jiný, budeš přemýšlet jinak, rozhodně nebudeš řešit, co bude za x hodin. Je jen tady a teď. A jakmile miminko vytlačíš na svět, všechna bolest ustane, ne kvůli nějakému pocitu, ale prostě biologicky. Uvidíš, třeba to bude úplně v pohodě 🙂

natysnovec
18. črc 2019

@bibi15 ja treba u prvni mela silne kontrakce od 6h vecer do 6 do rana v 6 rano sem sla na sal a mala prisla na svet v 9h.(po 1 vyvolavaci tablete).
A u druhe sem mela tich tablet 7 pak mi daly oxiocin a byla sem na sale 13h...takze asi kazda to ma jinak

klea81
18. črc 2019

11,5 hod od prasknutí vody, kontrakce začaly až později

nikki2304
18. črc 2019

Ahoj, tak mě třeba u prvního syna praskla voda o půl 2 ráno a půl 6 ráno už byl na světě. U druhého syna jsem přijela do porodnice s pravidelnými kontrakcemi cca před 8 večer a 22:45 už byl na světě.

g_m
18. črc 2019

Tohle je velmi individuální a nemá cenu nad tím dumat. První jsem rodila od prvních bolestí asi 15h, ale mám dvě kámošky, které měly do dvou hodin od první kontrakce mimišo venku. Nad tím opravdu nemá cenu dopředu dumat.
Měla jsem epidural s první, protože kontrakce byly neuvěřitelné a už jsem to nedávala. Bez něj bych ji ve finále nevytlačila, byla jsem zesláblá a unavená. Ale samotný porod je na prd. Druhé jsem měla bez epi a byl to neuvěřitelný rozdíl, krásně jsem u tlačení vše cítila a člověk na to jde pocitově díky tělu, ne asistentce... A stejně jako jak dlouho bude porod trvat, tak nemá cenu ani řešit epidural. Když to půjde alespoň trochu zvládat, tak to zkuste bez něj, ale to uvidíte až při porodu samotném.

makyna90
18. črc 2019

Mě při prvním porodu praskla v noci cca.ve 2h po půlnoci plodová voda a ještě jsem došla do nemocnice po svých kde mě ve 4h přijali, chvilku jsem spala a od rána od 7-8h kontrakce a porodila jsem až večer v 10h takže jsem rodila skoro celý den, druhý porod byl už o něco kratší, ráno kolem 6h odtok hlenové zátky, poté kontrakce, tentokrát jsem si volala rychlou a neriskovala po svých a porodila jsem ve 14:35.A třeba naše bývalá sousedka začla rodit a než přijela záchranka bylo dítě venku, takže ta to měla bleskový.

sahrazad1
18. črc 2019

Rodila jsem 3*. Postava hruška. Porody navlas stejne jako moje mamka. :/ prvni 16 nebo 17 hodin, hned na začátku rupla voda, hned silné kontrakce po celou dobu porodu. Rodila jsem pres noc. Zbývající 2 porody to samé, akorát kratší - 9 a 10 hodin. Psychika pomáhá jen potud, abys zbytečně nevysilovala. Nic aspon u mě nezlepšila. Rodim holt těžce. Ale prezila jsem ja i děti, to je důležité. Nicméně o nejakem si uzivani porodu nemohlo byt ani v jednom případě řeč.

sikulka2011
18. črc 2019

Bibi15 čím víc se budeš bát tím to bude těžší. Doporučuji přečíst si knihu Císařský rez od M. Odenta. Je tam krasne popsáno jak se spoušti přirozený porod a vysvětleno vše o císařském řezu a jeho výhody i nevýhody. Přitom je to celkem tenká knížka. Jinak vřele doporučuji kontaktovat dulu jako psychickou podporu.

Sem začni psát odpověď...

Odešli