Otázky prvorodičky

lery92
23. črc 2019

Ahoj všem .Poprosila bych zkušené maminky o odpovědi na některé mé otázky ohledně mého prvního porodu ...
Přijdu si napůl jako blázen .S rodickami jsem pracovala 6 let .A zjistila jsem , že vůbec nemám ani potuchy o tom , co porod a celkově pobyt na šestinedělí apod obnáší .
Možná si pamatujete mou diskuzi o bezvadně tchýni..tím chci říct , maminku nemám a tchyne se vyptat nemůžu .No a ač je mi 27 jsem z okolí svých vrstevníků jediná kdo čeká miminko (zrovna nedávno mi má spolužačka z vejsky rekla , že jsme si s mimcem nějak pospíšili , tak si přijdu ještě ke všemu divne...

1) je nezbytně nutné si pořizovat odsávačku na mlíko?
2) je nezbytně nutné si brát do porodnice noční košili , osobně nemám ani jednu a darem jsem dostala kojící pyžamo ( jsou to overaly )Lze je tam využít ?
3) nejsem troll , ale v prukazce se píše ,, při odchodu miminka a maminky tatínek doveze pleny , v závorce 30kusu ."Chápu dobře, že ty se tedy asi odevzdávají na novorozeneckým?
4)vím že každá porodnice je jiná ,ale zajímalo by mě , jak to funguje standardně na pokojích třeba o dvou trech rodickach.Oni ty miminka nechávají s maminkami nepřetržitě na pokojích a nebo je odebírají např na noc?
5) nesnáším nemocnice ( v roli pacienta jsem nesnesitelná hysterka) , mám hlásit už při příjmu že chci jen porodit a adieu?Je naprosto vyloučeny pro mě tam byt...Krev z patičky poté odebírá obvodní pediatr?
6) Je tu nějaká prvorodicka - zdravotník , co si lajzl rodit doma ?

Já vím že si budete tukat na čelo , ale 23. týden mi zvoní na dveře a já jsem zjistila že jsem úplně bezmocná ..

3)

eldrag
23. črc 2019

1, nutne to neni ja nepouzila ani jednou
2, košile ano , vice ks, overal je na prd budes se casto sprchovat
3, kazda porodnice to ma jinak, v jedne jsem pleny dostala v druhe ne, nic jsme tam nenechavali
4, vetisnou par hodin nebo den je dite u sester a nosi ho na kojeni, pak ho mas non-stop u sebe (a od te doby uz se nevyspíš dokud se neodstehuje z bytu)
5, ano hlasit u prijmu, krev z patičky odeberou par hodin po porodu , min. par hodin tam budes kvuli krvaceni
6, ne, a nikdy bych si to netroufla- ja i me prvni dite bychom umreli

strach je normalni, nicmene je lepsi mit po ruce doktory nez sousedku s kafem.

tercasv
23. črc 2019

1) nepořizujte 🙂 případně se koupí, až bude potřeba
2) u nás v porodnici jsme měli k dispozici košilek kolik jsme chtely, mohly jsme si je brát ze skříně🙂 zjistí si, jak je to v tvojí 🙂
3) já jsem měla pleny vlastní, nic jsme tam nenechavaly
4)u nás první 2 noci byly miminka u sestřiček, pak už jsem měla malou pořád u sebe, i přes noc
5) a 6) neporadím 🙂

neomenia
23. črc 2019

5) krev na skining novor. metab. vad se bere za 48-72 hidin, pediatr to může obebrat, ale musis se predem s ním domluvit
6) zdravotnik jsem, doma jsem nerodila.

gruyerre
23. črc 2019

@lery92 @lery92 1) nutné to není, ale těžko říct, jestli zrovna ty ji budes potrebovat
2) můžeš mít cokoliv, já měla tílko a leginy, kdybych mela pres den košili, pripadsla bych si jak nemocná, necítila bych se dobře.
3) to nevím
4) dnes už je díkybohu zcela standardní, že miminka jsou celou dobu s maminkama, a to na všech pokojích
5) no asi by bylo lepší to nahlásit co nejdřív, sice kvůli tomu možná budou trochu nepříjemní, ale aspoň s tím budou počítat. Hlavně si to ale nejdřív domluv se svým pediatrem, někteří pediatři totiž odmítají přijmout do péče menší nez 3 denní novorozeně, takže ani odběr z patičky neprovádí.

Jo a připadat si divně kvůli tomu, že čekáš v 27 dítě? To snad ne 😃😃

leniczka23
23. črc 2019

1.Neporizuj dopredu, popripade koupis.
2. ja nemela ani jednu zjistila jsem si ze tam pujcuji takze jsem nosila ty jejich.
3.Jak v ktere porodnici..ja mela pleny svoje celou dobu.
4.Diky bohu ne..nenechala jsem ani jedno z mych deti napospas sestram kdyz jsem ja jeho jedina jistota co zna..Takze ano, deti jsou s maminkami na pokojich..
5. neporadim ale je jisto jisty ze budou prudit..vubec kdyz ses prvorodicka..musis to v.prvni rade prodiskutovat s pediatrem.

klllarinka01
23. črc 2019

1) ja si ji neporizovala, a pak jsem byla rada ze ji mam, zachranila me pred zanetem prsu. Mela jsem tu elektrickou
2) u nas v porodnici je vylozene napsano vzit si nocni kosele 2x na kojeni. Ale hodily by se mi klidne i 4 potila jsem se jak blazen, overal nevim
3) pleny jsme dostavali v porodnici, ale malo a manzel musel dovest abych mela dostatek
4) ja mela.malyho az paty den u sebe, porad. Kazde tri hodiny kojeni
5) ja planovany cisar, v predpsany den jsem se hlasila na prijmu. Krev odebirali v nemocnici ale az po mem svoleni ktere jsem.musela podepsat

lery92
autor
23. črc 2019

Všem Vám mnohokrát děkuji .

@gruyerre jo prosimtě , v 27 letech čekám první dítě a spolužačka se mě zeptala jestli to bylo vůbec plánovaný a není mi líto že už nic nezaziju?Hormony pochopitelně začali ,,stříkat " takže jsem kvůli tomu probulela tři hodiny vkuse .. Manžel mě rychle z toho hormonálního deliria vyprovodil .. zaplať panu Bohu za něj , ja sem teď jak labilní deb.l ,fakt .

@leniczka23 děkuju , to je to , no. V kraji kde budu rodit znám sestry jak svy boty .Z gyndy. Vim , co umí předvést , když přijdou ve špatný náladě do práce .A takY vím že na novorozeneckým jsou stížnosti od maminek .. a mám nesmirnej strach to dítě dat z ruky už teď ..😉

michaelllas
23. črc 2019

1) ne, uvidíš až podle situace, pokud budeš potřebovat, dá se rychle sehnat.
2) nám třeba v nemocnici půjčovali košile, já měla svoje, které jsem vůbec nevytáhla. Ale určitě jsou praktičtější v porodnici košile než overaly
3) Asi je to tak myšleno, my jsme museli mít svoje pleny hned při příjezdu
4) ano nechávají miminka na pokojích nepřetržitě. Já měla akutní císař, navíc komplikovaný porod, takže já mohla mít malého na pokoji nepřetržitě až po 48 hodinách po porodu, ale do té doby mi ho vozily sestry na kojení. Ostatní maminky mohli mít miminka hned u sebe
5) Ano při příjmu, ale myslím, že pár hodin, tam budeš muset stejně poležet...
6) neporadím

lery92
autor
23. črc 2019

@michaelllas no já tu 3) taky tak pochopila .Gynekolog mě utřel s tím že nerodil ,zeptala jsem se jeho sestry a ta mi řekla že neví že rodila před 20 lety ...ale zas říkám si 30ks na cestu zpět 😀😀😀 to se asi bude odevzdavat

michaelllas
23. črc 2019

@lery92 😀 😀 tož to jsou odpovědi 😀 asi to bude tak, že první dny pobytu bude mít miminko nemocniční a vy je pak jakože vrátíte🙂

veruuu_kubesovic
23. črc 2019

1) ne
2)jedině jejich, proč si spinit svoje
3)balík plenek jsem si vezla už k porodu
4)po porodu máš miminko pořád u sebe, akorát při převozu na pokoj, dávají mimi na novorozenecke, maminka využije čas na okoupání atd (myšleno po spontánním porodu, ne po cisari) a po 2h ho odvezou a je s tebou až do odchodu domů z porodnice
5) ano, hlásit rovnou při příjmu, ale 4-5dnu se dá vydržet v porodnici (co když nebudeš mít lehký porod, nebo nastanou nějaké komplikace ať už s tebou nebo s miminkem...)
6) rodila jsem 2× z toho naposledy překotně a rodit doma jsem si netroufla...

malytlustyhroch
23. črc 2019

1) ne
2) nocni kosile proti pyzamu ma tu vyhodu, ze vic vetra, coz je dobre pro pripadnou jizvu po nastrihu, o tom, ze po pripadnem CS je asi lepsi nemit gumu v pase ani nemluve. Kdyz bude vse 100% v pohode, tak mi ale pyzamo prijde stejne dobre jako kosile. Erarni nemaji vsude. Svoje jsem mela 4, ale jsem dost nesikovna, takze byly vsechny na vyprani uz druhy den.
3) V moji prukazce se to nepise. U prvniho vetsinu plen pokryla porodnice (asi 7 na den), o dalsi jsem si nerikala a presla na svoje. Nikdo po nas nic nechtel. Jen porodnicke vlozky/kalhotky na novorozeneckem se platily, za zhruba stejne ceny jako v lekarne. Ale nekde je pry davaji.
4) mela jsem od porodu az do propusteni dite u sebe 24hodin v kuse, ale pani vedle, co mela vetsi krevni ztratu mela nejakou dobu dite "u sestricek". Asi taky zalezi na konkretni porodnici. Na pokoji jsme byly 3+3miminka.
5) slovni spojeni pro to je myslim "ambulantni porod" je to potreba dohodnout dopredu s pediatrem. A s porodnici asi taky bude lepsi to konzultovat dopredu, nevim jestli to musi umoznit vsechny, ale nektere jsou tomu vyrazne naklonenejsi nez jine.

veruuu_kubesovic
23. črc 2019

k otázce 4. *po 2h ho dovezou

drep
23. črc 2019

@lery92 1) neměla jsem, nemám, kojím plně sedmý měsíc.
2) měla jsem na spaní, jinak tričko a legíny, nejsem marod, abych trávila den v pyžamu
3) pleny jsem dostávala, nic jsem nenosila, ale byla jsem na nadstandardu
4) byla jsem sama, ale na standardech měly maminky normálně mimina u sebe
5 a 6) jsem intenzivista a urgentista, netroufla bych si

posterez
23. črc 2019

Ohledně porodu doma... Doporučuji si pustit video na internetu anebo zakoupit knihu na téma "Aby porod nebolel". Paní dělá i kurzy a duly včetně PA jsou jejími velkými příznivci. 🙂 Já třeba o porodu doma též uvažovala, ale jsem po sekci a tak lékaři chtějí vidět, že vaginálně skutečně zvládnu porodit bez komplikace a až tehdy mi povolí rodit opravdu doma. Jinak my v nemocnici dostali pleny, ale často se nedávají. Stejně jsme ale látkovali, protože nám vadí ta chemie. Látkování je prostě zdravější, i když pro mnohé maminky dost nekomfortní - což chápu. Pak jsou super netoxické papírovky. Prodávají je např. v DM drogerii, v globusu... 🙂 Košili Vám dají erární, ale je lepší Vaše. A za sebe doporučuji více kusů, protože já se po porodu tak potila, že jsem přes noc vyměnila i 3 ks. triček :-/ Budila jsem se ve stavu, jako kdybych právě vylezla z bazénu, uff... Prý za to mohou hormony. Vlastně když nad tím uvažuji, tak košili jsem nosila, pokud jsem šla z pokoje ven anebo, když přišla návštěva a jinak jsme opravdu nosila převážně jen pánská čistá trička. Jo a jestli nechcete být v nemocnici dlouho, tak porod ambulantně je to nejlepší řešení. Novorozenecká vyšetření pak provede Váš pediatr, který na I. návštěvu stejně musí domů. Teda někteří na to prdí, tak bacha na to... :-/ Co se týče miminek, tak třeba v Podolí Vám striktně dítě seberou. Ale v Neratovicích anebo v rakovníku, Vám miminko nechají od bondingu do poslední chvíle. Veškerá vyšetření můžete odmítnout a udělá je ten pediatr, jak jsme psala. :D Tedy pokud nebudou komplikace. Přeji krásný porod a zkuste zavolat jakékoliv dule, tak Vám vše vysvětlí ještě podrobněji 🙂 A sepište si poporodní plán! Dle zákone, by ho doktoři dodržet - když opět nenastanou komplikace

gruyerre
23. črc 2019

@lery92 njn já mela první dítě na vš ve 22 letech, žádná z mych spoluzacek z gymplu ani ze zš ještě na dítě ani nepomýšlí teď, když je nám 26, takže já jsem exot mnohem horší 😃

priefi
23. črc 2019

@lery92 1. nezbytne nutne to neni, ale jak se nalijou prsa, az se rozkojis a pri spurtech, jakoby nasel (staci manualni)
2. V porodce meli erarni, s ohledem na ocistky overaly urcite ne, porad dokola je treba se sprchovat a overal je krajne neprakticky, to vyuzijes az pozdeji
3. nevim, ja v pororce dostala 5 plen a pak uz ne a brala svoje
4.dle prani rodicky, obvykle vezmou na vykoupani po porodu a za 2h prinesou a pak uz je mimco u Tebe, ale je moznost odmitnout koupani a mit mimi porad u sebe a pak pred Tebou i koupou
5 ambulantni porod nahlas urcite predem, screening z paticky nevim, ale asi uz Vase detska obv.lekarka (zeptej se ji pri registraci)

priefi
23. črc 2019

A pokud chces ambulantni porod, musis mit potvrzeni od detske, ze o tom vi a ze dite prebira po porodu do pece

martinka_33
23. črc 2019

Jak to tak čtu, tak si načti něco o ambulantním porodu, myslím, že to pro tebe bude super kompromis 🙂 Taky nesnáším nemocnice a byla bych tam jen kdybych si byla jistá, že jinak umřu... Kamarádka zdravotní sestra porodila všechny tři svoje děti doma, takže i to možný je 🙂

jipe
23. črc 2019

1. ne
2. záleží na porodnici, zda poskytuje erární, já se minimálně na návštěvy převlékala do svojí (spím i doma normálně v noční košili)
3. záleží na porodnici, já měla svoje plínky u sebe a používala svoje, v brně se plínky nefasují
4. cca 3 hodiny po převozu na pokoj jsem dítě dostala nonstop k sobě (byla možnost odložit k sestřičkám, když šel člověk do sprchy nebo tak, u prvního se mě ptali, jestli ho chci první noc už u sebe, byla jse po dlouhém, vyčerpávajícím porodu)
5. domluv se s vybraným pediatrem a ano, hlásit při příjmu (a počítat s tím, že mohou nastat komplikace a odchod nebude možný)
6.nejsem zdravotník, ale riziko domácího porodu bych nikdy vědomě nepodstoupila, naopak jsem raději volila porodnici, co má novorozeneckou JIP, kdyby něco. Z doktorů mám fobii, u obvodacky jsem byla naposledy 2007 :D, ale pobyt v porodnici jsem přežila

adinka19
23. črc 2019

@lery92 Ahoj, vse uz asi bylo receno, tak v kratkosti za me... 4)malou si vzali na prcni noc (rodila jsem v pul devate vecer), ale ptali se, zda ji chci u nich nechat, bala.jsem se, ze me nekdo odsoudi kvuli tomu, ze se chci vyspat a necham ji u sester, ale byla jsem ujistena, ze nikdo nerekne ani popel. Nakonec mi mala pres noc chybela, slysela jsem z chodby plakat nejake mimco a porad jsem premyslela, jestli to neni ten muj uzlicek. 5)take nesnasim nemocnice a bile plaste (od mala jsem kvuli zdravotnimu stavu byla porad nekde po doktorech), ale peclive jsem si vybral porodnici a nakonec jsem byla moc rada, ze jsem ja i mala v bezpeci a bylo to moc fajn, moct se zeptat a ten pocit, ze kdyby se cokoliv stalo, je po ruce nekdo, kdo pomuze a poradi 🙂. 6) z vyse uvedeneho duvodu jsem si myslela, ze pokud vude vse postupovat, jak ma, klidne zkusim rodit doma, nakonec jsem byla po tom, co jsem se neotevirala tak vydesena, ze jsem byla rada, ze me manzel i na doporuceni PA odvezl do porodnice. Kdybys mela pochyby o porodnici, personalu, postupech, peci, doporucuji sile podivat na: mujporod.eu, jsou tam informace a zkusenosti maminek, snad o vsech porodnicich v CR. Drzim palce, at jde vse hladce a dle tvych predstav 🙂

leymea
23. črc 2019

@lery92
1) tu bych poridila potom (pokud by bylo potreba).
2) overal bych si opravdu nebrala, ja mela svoje dve nocni kosile. Erarni jsem si vzala k porodu a pak po porodu.
3) ty pleny nechapu, ale u nas jsme dostali 30ks plen 🙂
4) miminko jsem mela u sebe uz normalne prvni noc 🙂

lery92
autor
23. črc 2019

@martinka_33 já mám načteno o ambulantním porodu až až .Od pozitivního těhotenských testu nemyslím nad ničím jiným .
Do 20tt jsem byla třikrát hospitalizována pro silné nevolnosti a přítomnost ketonů v moči - na kapackach .Kdykoliv se mi udělalo dobře , už jsem přemýšlela jak zdrhnout ( například se slanit po prosteradle z okna 😀) , pochopitelně jsem to vždy od personálu schytala .Že nejsem normální , že určitě potratim atd atd .Když jsem vyslovila u gynekologa přání rodit ambulantně , doslova mi řekl , že si nikdo z pediatrů tenhle uzel kolem krku neutahne ( hlavně proto že jsem prvorodicka ) Absolvovala jsem pisemne i osobní konzultace s primáři různých oddělení po různých nemocnicích. Jediní , kdo neměl problém byli v Rakovniku...Jenze Rakovník je ode mě cca 2 hodiny cesty .A manžel má strach , že mě bude muset rodit ve špičce v autě .Ostatní nemocnice , byt na stránkách uvádějí , že ambulantní porod jo , mě ubezpecili , že hazard s mým a dětským životem nechtějí vědomě podstupovat .Takže když to nekde nahlásim předem , že chci rodit ambulantně , budou mě to akorát znepříjemňovat .Naposledy mě porodní asistentka z jedné plzeňské nemocnice oznámila , že ano , já můžu domu , ale dítě tam zůstane! Přijde mi , že prostě v tomto státě je domácí porod nepřijatelný (chápu důvod,chápu riziko), na druhou stranu ambulantní nemožný( proč sakra?) Já nevím ani jak se odsává mlíko , nevím ani jak se budu cítit po porodu , na druhou stranu vím , že ač jsem zdravotnik , tak pobyt v nemocnici je pro mě velmi traumatizující záležitost ( bodet ne , naposled mě před aplikací Torecanu i.v odebírali hektolitry krve , vyšetřovali mě vaginálně tři doktoři , čtyři asistentky , dokonce jsem si nesměla bez doprovodu dojít ani na WC )a já chápu , že to má svý opodstatnění (abych sebou někde nesvikla atd) ale přišla jsem si jako vězeň a ještě k tomu nesobestacnej .Navíc vše čeho chce lékař docílit , toho docili a to soustavným vyhrožováním ( maminko , chcete potratit?Maminko , Vám nezáleží na Vašem miminku ?Maminko nejste sobec?)

Z tohohle jsem úplně na prášek.

lery92
autor
23. črc 2019

Děvčata děkuju , já bych Vás k tomu porodu potřebovala asi všechny... Začínám mít podezření , že to nedám.

jipe
23. črc 2019

můžeš podepsat reverz za sebe i za dítě, ale dopředu bych to neplánovala... Dítě může mít např. novorozeneckou žloutenku a muset pod světlo, apod. a hospitalizaci se nevyhnete. Třeba budeš nakonec za tu poporodní péči v nemocnici ráda. Mě u prvního zachránili kojení, doma bych to sama fakt nedala (já vím, existují LP) a byla jsem v klidu, že prtě je pod kontrolou. Odkud jsi? Rakovník 2 hod. cesty není zas tak hrozné, to by se dalo dojet, ale je fakt, že nikdy nevíš...

leymea
23. črc 2019

@lery92 ja nikdy v nemocnici nelezela (pred porodem) a mam z ni taky hruzu. Ale nastesti u nas bylo sestinedeli uplne v pohode. 🙂 jediny co me stvalo, ze tam furt nekdo lezl a treba i v pet rano. Ja po porodu mela problem usnout a kdyz uz jsem konecne usnula tak vzdycky nekdo musel prijit 😀 ale mela jsem dobry pocit, ze kdyby se neco delo s miminkem tak jsem v nemocnici a pomuzou. Ja klidne hned po porodu mohla odejit, bylo mi fajn 🙂

pavca1982
23. črc 2019

@lery92 Spíš bych volila v tvém případě třeba ambulantní porod. 😉

martiina_k
23. črc 2019

@leymea jo, to mě štvalo taky, s manželem jsme sestřičky podezírali, že někde mají kameru a jak usnu, hned někdo přijde :D a když ne lékař ani sestra, tak uklízečka, nebo nám oznámí, že je oběd v kuchyňce 🙂))

pavca1982
23. črc 2019

@lery92 Jinak ambulantní porod v Rakovníku mám za sebou jeden ten poslední můžu jen doporučit. Já měla teda hodinu cesty. Rodila jsem 4x celkem a jsem taky zdravotník.

mojeuzivatelskejmeno
23. črc 2019

Ahoj, co se týče ambulantního porodu, tak před téměř měsícem jsem tak rodila. Domů jsme šli asi 2,5hod po porodu. Mluvím o tom ve videu na youtube, kde snad zodpovídám na všechny otazníky okolo toho.

https://www.youtube.com/watch?v=722KabvmIrM


@lery92

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru