Počet maminek na pokoji šestinedělí a zkušenosti
Jen pro zajímavost. Kolik vás bylo na pokoji šestinedělí? Jak jste byly spokojené? Kde jste rodily?
Stručné shrnutí
- Většina porodnic umísťuje ženy na šestinedělí převážně do dvoulůžkových pokojů; třílůžkové a čtyřlůžkové pokoje se také běžně vyskytují v závislosti na nemocnici a sezonní obsazenosti.
- Nadstandardní jednolůžkové pokoje jsou nabízeny v mnoha porodnicích (uvedeny Motol, Podolí, Vinohrady, FN Plzeň, Tábor) a rodičky je často platí nebo získají jen pokud jsou volné; zároveň je častý problém, že jsou „nadstandarty“ obsazené.
- Sdílené pokoje často komplikují spánek kvůli buzení plačícími dětmi, častým návštěvám personálu a sdíleným sociálním zařízením; během covidové periody mnohé porodnice omezily návštěvy a zvýšily dostupnost samostatných pokojů.
Nejčastější otázky
Q: Jaká je běžná kapacita pokojů na šestinedělí v českých porodnicích?
A: Nejčastěji se setkáte s dvoulůžkovými pokoji; třílůžkové a čtyřlůžkové pokoje jsou běžné v některých nemocnicích (uživatelky hlásily i pokoje po 3–4 lůžkách) a Frýdek‑Místek v diskuzi explicitně uvádí maximálně 2 lůžka na pokoj.
Q: Kde lze očekávat nadstandardní jednolůžkový pokoj?
A: Nadstandardy jsou nabízeny například v Motole, Podolí, Vinohradech a FN Plzeň; v Táboře byl uveden jednolůžák, který nebyl označen jako placený nadstandard („jednolůžák normálně zdarma“).
Q: Dá se nadstandard spolehlivě rezervovat před porodem?
A: Rezervace bývá nejistá, protože termín porodu nelze přesně naplánovat; rodičky uváděly, že nadstandard dostaly „až když byl volný“ nebo čekaly hodiny, a někteří zaměstnanci nemocnice mají nárok na volný nadstandard pouze pokud je dostupný.
Q: Jaké konkrétní problémy řeší ženy v sdílených pokojích?
A: Časté problémy jsou buzení plačícími miminky, noční rozsvěcení (např. velká zářivka při kojení jiné matky), časté příchody personálu (měření tlaku, úklid, vizity) a sdílené WC/sprchy, což opakovaně narušuje odpočinek.
Q: Ovlivnil covid pravidla návštěv a dostupnost pokojů?
A: Ano; v covidové době mnohé porodnice zakazovaly návštěvy a rodičkám byly častěji přidělovány samostatné pokoje (uvedeno např. Krč, Liberec, Karviná), což rodičky v diskuzi popisovaly jako výrazné zlepšení klidu.
Q: Kdy se vyplatí zaplatit nadstandard podle zkušeností z diskuze?
A: Rodičky platily nadstandard kvůli soukromí, vlastní koupelně, možnosti návštěv a klidnějšímu spaní; jiné rodičky považovaly vysokou cenu za neadekvátní a raději trpěly sdílení pokojů.
Závěry z diskuze
Shoda
- Většina nemocnic umisťuje pacientky na šestinedělí převážně do dvoulůžkových pokojů; tří- a čtyřlůžkové pokoje jsou méně časté, ale existují.
- Nadstandardní jednolůžkové pokoje poskytují větší soukromí a vlastní sociální zařízení a proto je mnoho rodiček preferuje.
- Sdílení pokoje obvykle zhoršuje možnost spánku kvůli plačícím dětem a častým návštěvám personálu.
- Během covidových omezení byly v mnoha porodnicích častěji dostupné samostatné pokoje a platila přísnější pravidla návštěv.
Sporné názory
- Sdílené pokoje jako zdroj sociální podpory a pomoci versus sdílené pokoje jako nezvladatelný zdroj stresu a úlevy pouze pro náročné rodičky.
- Nadstandard se vyplatí kvůli soukromí a návštěvám versus nadstandard je příliš drahý a zbytečný pro většinu pobytu.
Otevřené otázky
- Jak efektivně rezervovat nadstandard, když nelze přesně naplánovat termín porodu?
- Jak se změní kapacity pokojů a nabídka nadstandardu po rekonstrukcích v konkrétních porodnicích (např. Karlovy Vary, Podolí)?
- Jaká budou trvalá pravidla návštěv po skončení covidových omezení v jednotlivých porodnicích?
Zmíněné značky a firmy
Motol, Vinohradská, Podolí, FN Plzeň, Nemocnice Milosrdných bratří Brno, FN Brno, Krč, Frýdek‑Místek, Karlovy Vary, Opava, Uherské Hradiště, Jablonec nad Nisou, Liberec, Havířov, Mělník, Hradec Králové, Jindřichův Hradec, Čáslav, Havlíčkův Brod, Neratovice, Karviná, Kroměříž, Tábor, Vyškov, Benešov, Slaný, Domažlice, Olomouc, Břeclav, Šternberk, Jihlava, Kyjov, Rakovník, České Budějovice, Krnov
Zmíněné produkty a metody
nadstandardní pokoj, jednolůžkový pokoj, dvoulůžkový pokoj, třílůžkový pokoj, čtyřlůžkový pokoj, rodinný pokoj, apartmán, JIP, vyvolání porodu, císařský řez, screening z paty (heel prick), společná sociální zařízení, zákaz návštěv z důvodu COVID‑19, ambulantní propuštění (reverz), donáška jídla na pokoj personálem
Místa a osoby
Karlovy Vary, Praha‑Vinohrady, Podolí, Opava, Uherské Hradiště, Praha‑Motol, Jablonec nad Nisou, Liberec, Praha‑Krč, Frýdek‑Místek, Havířov, Mělník, Hradec Králové, Jindřichův Hradec, Čáslav, Havlíčkův Brod, Neratovice, Karviná, Kroměříž, Tábor, Vyškov, Benešov, Slaný, Domažlice, Olomouc, Brno, Plzeň, Šternberk, Jihlava, Kyjov, Rakovník, České Budějovice, Krnov, Břeclav
@positivemind
3
Nebyla to žádná hitparáda. Když spalo moje dítě, druhé brečelo. Nebo třetí. Jedna maminka si navíc ke kojení v noci rozsvicela velkou zářivku. Chtěla jsem nadstandard, ale byl plný.
já jsem si zaplatila nadstandard jak ve Vinohradské, tak v Podolí... Představa, že se s někým dělím po porodu o sociálku mi dělala temno před očima 😀
Uherské Hradiště a dvě na pokoji. Velký pokoj a spolubydlící vždy fajn. Navzájem jsme si pohlídaly děti třeba při sprše a tak 🙂
2 a pak 3, z čehož mám noční můry dodnes, takže už jedině nadstandart. Neustále se ohlížet, kde na tebe kdo kouká, když jsi celá zakrvácená, poblitá a rozbolavělá a do toho si tam spolubydlící přivede celou rodinu i se strejcema, tak to mi stačilo zažít jednou. 🤦♀️ Jinak nejsem moc náročný člověk, ale popravdě chod nemocnice mě neuvěřitelně ehm. štve. Co hodinu, ve dne, v noci, někdo vleze do pokoje, aby člověka vyrušil a na důležité věci (vyšetření, výsledky, propouštění) se stejně člověk musí desetkrát doptávat. 🤷♀️ Jinak věci jako jídlo, ubytování apod. neřeším, jsem si vědoma, že to není hotel, ale nutný pobyt.
@positivemind Motol. Na pokoji jsme byly dvě, bylo to ok, nadstandard jsem ani nechtěla.
U třetí jsem měla nadstandard a nakonec mám pocit že ten pokoj po dvou byl lepší... Hlavně tedy jsem chtěla nadstandard kvůli dětem aby nerušili když přijdou na návštěvu a návštěvy se mohly zdržet dvacet minut a být jen jedna denně (naštěstí tedy děti nepočítali) takže přijeli jen jednou.
2x Motol. Po prvním jsem byla na rizikovém ve 2, protože syn byl předčasně narozený a šel na operaci. Po druhé sama, měla jsem nadstandard a byla jsem ráda.
Poprvé ctyri, podruhé dvě až tři. Byl to jeden z x důvodů, proč jsem podruhé odcházela dřív.
v Jablonci - 2 na pokoji - a take nic moc-druhe rodicce miminko celou noc plakalo
@prejeta_zaba přitom tady 90% matek tvrdí, jak si v porodnici báječné odpočine, že je to jako na hotelu. Nechápu. Dopoledne tam courá personál, odpoledne návštěvy 🤦
U syna 2, to slo, u dcery 3, ale na pokoji, kde jsou bezne 2, takze jsme se tam sotva vesly. Nejsem v tomhle narocna, prezila jsem to.
U obou dětí jsem chytla pokoj, kde maminky měli děti u sestřiček, kvůli váze, takže jsem děti na pokoji měla jen já. Na pokoji jsme byli 2 a 3.
Krč, mohla jsem si vybrat jestli budu sama nebo dvojlůžák. Ve třech si to nedokážu predstavit...
Liberec. Poprvé 2, napodruhé jsem si zaplatila nadstandard. Návštěvy na pokoj nesměly. Ale jinak souhlasím s @prejeta_zaba, že je děsné, jak furt na pokoj někdo leze. Nejdřív jedna sestřička přinese čaj, za půl hodky přijde uklizečka vydrhnout podlahu, pak přijde sestřička změřit tlak, pak přijde další doplnit textil, pak přijde doktorka, pak pediatrička, pak přinesou oběd, odnesou oběd. Takže dopoledne absolutně nulová možnost spát. A když je večer konečně klid, tak sestřičky začnou za dveřmi klábosit a nahlas se smát, až to budí dítko. A to třeba hodinu. 🙄
Havířov - 2, naprosto super, ale trefila jsem na úžasnou spolubydlící ☺️ Ano, děti plakaly i spolu i na stridacku, ale děti placou no ☺️ Pomohly jsme si, bylo to super. Poslední den přišla jiná maminka a to byla extra kuracka, smradu neskutecneho, odpocitavala jsem hodiny do mého odchodu. Řekla bych ze je to fakt o tom, na jakou/jaké spolubydlící natretis
@gracinka7 v porodnici taky, a kdyz jsem si o rok pozdeji se ctyricitkama volala rychlou tak jsem fakt domů nechtela (tam deti 1r.a3r.) . Chteli mne pustit hned, ale ukecala jsem to aspoň o den. Tech asi 40h v nemocnici jsem z 90% prospala a bajecne si odpocinula, i kdyz mi bylo blbe
@positivemind Hradec Králové, v únoru - 2 a byly jsme rády. Samozřejmě jsme se bály, abychom nedostaly druhou nepříjemnou, ale skvěle jsme si sedly. Pokecaly jsme, pohlídaly si navzájem prcky, když jedna potřebovala na wc/sprchu. Jsme dodnes ve spojení ☺️
Dve, pak tri. A byla jsem za to rada. Chytla jsem super zensky. Ale nemely jsme deti vsechny naraz. S jednou jsem nastoupila v utery na vyvolani, ja porodila ve stredu, ona v sobotu. Nekdy pred vikendem nam jeste dali na pokoj holcinu, ktera mela planovanyho cisare nekdy na dalsi tyden, ale byla hospitalizovana driv ze zdrav. duvodu.
Rodila jsem v Jindrichove Hradci.
@positivemind první porod Čáslav byli jsme dvě na pokoji ale pokoj byl pro tři a druhý Havlíčkův Brod a pokoj pro dvě a super
V Motole dvě, bylo to fajn.
V Čáslavi jsem měla dvakrát nadstandard, ale než se uvolnil, tak jsem byla poprvé na pokoji s jednou maminkou, podruhé se dvěma (ale jedna postel byla ještě volná). Dvě v pohodě, ve třech už mi to vadilo.
2. Při druhém porodu, když se mi narodila dvojčata, mě nechali samotnou s tím, že pokud by bylo plno jinde, někoho mi tam dají. Dali až poslední den, když jsem měla jít domů.
U prvniho ditete jsem putovala po oddeleni takze jsem si vyzkousela 3 luzkovy, 2 luzkovy a Jipku, u druheho jsem byla na 3 luzkovem (se spolecnou koupelnou s dalsim 3 luzkovym pokojem - takze koupelna byla neco jako pruchodak) ale to me za necele tri dny poustely to byla relativne pohoda
1.Jablonec a sama, nadstandard, 2. Podolí a ve třech, nadstandard asi obsadila nějaká celebritka, takže smůla. Přežila jsem, měla jsem už druhé dítě, takže jsem vedela co a jak. Ale být tam s prvním, tak mě jebne. Po dvou dnech ( chtela jsem, aby mu udělali skrining z paty) jsem sla na reverz domů. Sestinedelka si zaslouží spanek , klid a ticho 😎

Karlovy Vary, porod před rekonstrukcí porodnice, na šestinedělí jsme byly na pokoji tři 🙂