• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Porodní plán. Co do něj napsat? Postupovali dle něj doktoři?

10. listopadu 2015 
24. dub 2015 v 11:39  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
@lu777 Tohle by mně moc zajímalo, jak vysvětlit staršímu personálu, že dítě v pohodě přežije i bez toho, aniž by se pár minut po narození natahovalo kvůli měření... Já mám celkem jasnou představu, co chci a co nechci a proč, ale nevím, jak to komunikovat, aby se personál neurazil. Mám svojí PA, která bude u porodu, ale ta mě taky upozorňuje, že je důležitý přístup "nebojovat". Já mám hrozný strach, že mně nebudou respektovat, a já pak někomu jednu vrazím :(
24. dub 2015 ve 12:57  • Odpověz  • To se mi líbí
Porodní plán max A4 přehledného textu, vč. všeho, vybrat jen podstatné body - např. o holení je čas diskutovat, o klystýru taky, a člověk bude ještě ve stavu, kdy je schopen komunikace.
Jako formulář od @anjelita dobrý, ale šesti stránkama nikdo listovat nebude. :wink:

@guinea asi jediná rada: vybrat si porodnici, která k Tvým představám má nejblíž.... a jet tam co nejpozději.
24. dub 2015 ve 13:09  • Odpověz  • To se mi líbí (3)
@zo_ja To já jsem už vybrala, ale stejně mám ty obavy... Tak by mě zajímaly nějaké osvědčené "komunikační techniky" :slight_smile:
24. dub 2015 ve 13:17  • Odpověz  • To se mi líbí
@guinea doporučuju mít tam dulu :wink: já u jednoho porodu měla a u druhého ne a rozdíl to byl dost :wink:
samozřejmě jsem taky chodila na předporodní kurz a tam se mohla na leccos zeptat, ale to byla klasika...
já chtěla vědět jak si to víc prožít, ale i užít, jak to ulehčit sobě i děťátku :wink:

šla jsem tam s úplně jinou psychikou, protože jsme se s dulou několikrát sešly, vše probraly... tím jsem si to víc zpracovala, ujasnila jsem si co je pro mě priorita.... zjistila jsem, že moje požadavky jsou normální a prosaditelné...
jak si to prosadit? jednoduše, vědět co můžu a co nemůžu a proč... jakmile jsem věděla,že to a to je legální a jiné klientky té duly to taky udělaly, tak jsem byla v klidu :sunglasses:

jinak můj porodní plán měl několik stran (tak 3 určitě)... nejdůležitější věci jsem měla tučně... a ty jsem si i hlídala - např. že chci rodit v polosedu (při prvním porodu mi leh dělal hrozně zle, bolest o dost větší)... že nechci nástřih (špatně se mi hojil).... že miminko nechci měřit ani koupat, pouze zvážit a přiložit na tělo, hlavně kvůli tomu, aby se zdařilo kojení...

všechno klaplo a dodnes na to vzpomínám... je to samozřejmě i o kousku štěstí... na druhou stranu dobrá psychika, když se člověk na porod těší, to taky dost pomůže :slight_smile:

jinak za mě: holení není nic proti ničemu, lepší udělat si doma a je klid (lepší než tam pak z nějakého důvodu vzteklá sestra bez holicího gelu).... líp se pak udržuje hygiena...
klystýr je brnkačka :slight_smile: vyčistí střeva, miminku pomůže, nevidím v tom nic proti ničemu... jednou jsem měla, jednou ne (holení i klystýr), v tom procesu mi to nepřišlo nijak zvláš´t podstatné... ani pro mě, ani pro dítě...
ale každého věc :slight_smile:
24. dub 2015 v 17:57  • Odpověz  • To se mi líbí
@guinea jinak vřele kromě duly doporučuju balónek Epi-no (stačí použitý, vydezinfikovat a používat s kondomem :wink: )....
jednak je to fyzický a druhak psychický trénink :wink:

hlavně to neber jako boj... jdi dospělá ženská a máš svoje práva... stejně tak Tvoje dítě... stačí čistá asertivita - slušně, s vědomím toho co můžu a co ne (mně taky v těhotenství tvrdili, že např. musím na ty a ty odběry krve a já měla křeče, potratila a podruhé jsem pak na ty testy odmítla jít - obzvlášť proto,že mi ty samé dělaly za půl roku potřetí!...no tak jsem si zavolala na Ministerstvo zdr. a zjistila jsem, že ty testy nejsou povinné! (kromě těch na žloutenku a AIDS)... sestřička se mohla vzteknout, já jí prostě řekla, že se bojím, že zas přijdu o dítě a že přijdu na testy o něco později a půjdu nadvakrát, aby mi nebrali 5 zkumavek krve, když jsem měla anémii a mám po tom křeče... a bylo... stačilo znát svoje práva a pak vydýchat ten vražedný pohled...
mně prostě vadí, že Ti třeba řeknou, že to a to je ze zákona povinné, že "se to musí", "se to tak dělá", "každý to tak má".... často je za tím pohodlnost... stačilo by trošku vůle a mohli by vyhovět....

jo a bezva je mít taky s sebou manžela... ovšem poučeného, který ví co je v porodním plnu a hlavně proč to tam je.... protože když je člověku třeba zle, tak se to hodí....
já tam měla napodruhé muže i dulu, to byla pohoda :grinning: :dizzy_face:
24. dub 2015 v 18:05  • Odpověz  • To se mi líbí (3)
@zo_ja no pokud se ti vsechny podminky vejdou na 1 A4 tak budiz. Ale vzhledem k tomu za porodni plan je I pravni dokument, tak by radsi meli ;) je to dost strucny a v bodech. Zadny okecavacky. Vzdycky si to nechavam orazitkovat nemocnici ze to vzali na vedomi.
26. dub 2015 v 08:16  • Odpověz  • To se mi líbí
Mě po pravdě přijde porodní plán jako zbytečnost. Jak jako laik můžu mluvit do porodu? A co jsem tak pochytila v porodnici, tak i lékařům to přijde zbytečné.
Jediné k čemu to je dobré, je možná to, že budoucí maminka je klidnější, možná by mi to pomohlo. Ale ve finále když mi praskla voda, objevily se komplikace a šla jsem na císaře. Takže porodní plán by byl k ničemu.
Myslím, že je hlavně důležité vybrat si dobrou porodnici a většina věcí, které jsou tady v těch porodních plánech jsou automatické.
3. črc 2015 ve 22:04  • Odpověz  • To se mi líbí (6)
ja u tretiho porodu, aby to nevypadalo, ze personalu kecam do remesla, jsem rekla, ze porod chci co nejvic prirozeny, ale ze to plne necham v jejich rezii. a pokud bude vsechno v poradku, chci miminko na sebe, nechat dotepat pupecnik a miminko merit a vazit az po case. presne to tak dopadlo :slight_smile: parada :slight_smile:
3. črc 2015 ve 22:58  • Odpověz  • To se mi líbí (2)
Teda, já čučim, připadám si jak sto let za opicema,porodní plán, proboha, neni to kravina??? Přece v dobrý nemocnici nemusí být porodní plán třeba, ne??? No když si představim ty setřičky a doktoři, jak se jim tam nahrne pár porodu a najednou má každá rodička jiný nároky a požadavky, tak je mi jich vážně líto, přece k dobrému porodu bez komplikací neni potřeba nějaký připrdlý porodní plán!!
3. črc 2015 ve 23:23  • Odpověz  • To se mi líbí (2)
no kdyby byli nějaké komplikace, tak to porodnim plánem stejně neovlivníte
3. črc 2015 ve 23:38  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
@bajunka Příspěvky jsem nečetla, jen napíšu svou zkušenost: Napsala jsem si v bodech, co si přeji a nepřeji a proč, zabralo to celkem 3/4 A4, víc ani ťuk. Doporučuju hlavně nestahovat nic z netu, to znají v každé porodnici jak své boty a jsou na to určitě alergičtí... Prostě napsat jen to, co Tě opravdu zajímá nebo co nechceš a dokážeš vysvětlit proč. Personál moje přání respektoval (jen jedna postarší PA měla řeči ke klystýru, že ho nedávala nikomu věčnost) a doktorka, co mě rodila, mi řekla že mám PP hezky napsaný, že se hned pozná že jsem o tom opravdu přemýšlela a ne jen něco stáhla z netu. ....a perlička na závěr, když jsem se asi měsíc po porodu na sezení s kámoškama zmínila o porodním plánu, dozvěděla jsem se: "Cože, to si vážně někdo píše? My mysleli že to je jen výmysl z časopisu Maminka!" :grinning:
4. črc 2015 v 00:07  • Odpověz  • To se mi líbí
@bajunka Pardon, nevšimla jsem si že jde o příspěvek z r. 2007 :slight_smile:
4. črc 2015 v 00:19  • Odpověz  • To se mi líbí
@eileenk Neboj, to je určo stále aktuální téma :wink: :grinning:
4. črc 2015 ve 20:47  •  2 děti  • Odpověz  • To se mi líbí
@misimisi Vždyť jo, já se jen omlouvala Bajunce, že jsem jí označila, když pro ní to už dávno není aktuální :wink:
4. črc 2015 ve 21:12  • Odpověz  • To se mi líbí
@eileenk Ahaaa :grinning: Tak jsi jí to vysvětlila zpětně, no. Sranda musí být :wink:
4. črc 2015 ve 21:27  •  2 děti  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
@lu777
@eileenk
ahoj, prosím - nemáš ten porodní plán ještě uložený? Moc ráda bych se inspirovala ;) děkuji
16. zář 2015 v 09:56  • Odpověz  • To se mi líbí
já taky nevěděla že se má odevzdávat nějaky porodní plán..
16. zář 2015 v 10:02  •  1 dítě  • Odpověz  • To se mi líbí
nemusí, porodnice to zvládnou a ty taky i bez plánu, neboj
16. zář 2015 v 10:03  • Odpověz  • To se mi líbí
@viavia koukni ke mně na blog, mám tam článek o PP a je tam i ten můj:slight_smile:
16. zář 2015 v 10:05  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
@viavia to bohužel už nemám...

jinak člověk to zvládne i bez plánu... ale je lepší ho mít, mně to třeba pomohlo v tom, že jsem měla větší klid při porodu i po něm... mnohem víc mi vycházeli vstříc, protože viděli, že ten plán mám propracovaný a vím co chci a proč... taky mě nezastrašilo jen tak, že mi řekli, že se něco nesmí, protože jsem si zjistila dopředu co se smí a co ne... :wink:

to je jako s dulou - samozřejmě tam být nemusí, ale když tam je, tak je to psychická opora...
a ono ta psychika dělá u porodu hodně :wink:
já jsem moc ráda, že jsem se přípravě na druhý porod víc věnovala... už to vícekrát nezažiju a mám z toho krásné vzpomínky :dizzy_face:
16. zář 2015 ve 12:30  • Odpověz  • To se mi líbí
Porodní plány si psát můžete, ale z praxe, ten, kdo jej má, tak je to právě obráceně - komplikace. A pak, někdy tam jsou napsané takové nesmysly, vyloženě matky myslí jen na sebe a ne na to miminko. Ale pro klid duše, si ho můžete napsat.
Baby Friendly Hospital je zařízení které je přizpůsobené a přátelské k dětem. Co se týče porodnice, možnost Bondingování -mimi dát mamině na hruď hned po porodu. Rouming in - mamina s miminek jsou od začátku porodu 24 hodin spolu, atd.
Také přeji všem těhulkám spontání porod bez komplikací a zdravé šťastné miminko :slight_smile:
18. říj 2015 v 19:44  • Odpověz  • To se mi líbí
Děvčata, tady vám doporučuji výbornou brožurku. Byla jsem i na jejich předporodním kurzu a opět mohu jenom doporučit.
Je tam základních 10 bodů porodního přání i s vysvětlením.
http://pdcap.cz/Texty/PDF/BrozuraPrani.pdf
10. lis 2015 ve 14:27  •  1 dítě  • Odpověz  • To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek