Porodní plán. Co do něj napsat? Postupovali dle něj doktoři?
Prosím nekamenujte mě jestli tohle téma už někde je, ale já ho fakt nenašla.
Chtěla jsem se zeptat holek co už to mají za sebou a použily porodní plán co do něj napsaly a jestli podle něj doktoři postupovali. A i těch co to mají teprve před sebou a píší porodní plán tak co do něj píšou.
Vím,že si člověk může plánovat jak chce a pak to dopadne úplně jinak,ale ráda bych,aby doktoři,sestřičky a PA věděi co si přeju a aspoň se snažili podle mých přání postupovat.
Takže klidně sem vkládejte celé své porodní plány ať se můžeme inspirovat.
Stručné shrnutí
- Porodní plán je stručný písemný dokument se seznamem přání rodičky k vedení porodu (přítomnost partnera, volba polohy, omezení rutinních zásahů) a doporučuje se ho projednat předporodně v poradně nebo při příjmu v porodnici; Ministerstvo zdravotnictví ve své příručce "Péče v průběhu normálního porodu - praktická příručka" zmiňuje podporu porodního plánu jako praxe vedené ve spolupráci s rodičkou.
- Některé porodnice a týmy porodních asistentek porodní plán běžně respektují (uváděné příklady: Podolí, Benešov, Bulovka), zatímco jiné ústavy nebo situace s akutní změnou směn mohou dokument přehlédnout nebo ho realizovat jen omezeně.
- Běžné body v porodních plánech jsou konkrétní požadavky jako epidurální analgezie, volný pohyb a polohy, omezené monitorování, odmítnutí rutinního klystýru či holení, přestřižení pupeční šňůry až po dotepání, darování pupečníkové krve a plný rooming-in; některé položky mohou být v praxi upraveny ze zdravotních důvodů.
Nejčastější otázky
Q: Jak a kdy mám porodní plán předat porodnici, aby ho personál respektoval?
A: Porodní plán se obvykle projedná na poradně nebo se předá při příjmu do porodnice; některé porodnice (např. Podolí) se na něj ptají už na příjmu a doporučuje se mít více kopií, které se založí do dokumentace.
Q: Které české porodnice jsou v diskuzích uváděny jako ochotné respektovat porodní plán?
A: V diskusi jsou opakovaně uváděny porodnice Podolí, Porodnice Bulovka a porodnice v Benešově jako příklady ústavů, kde s porodními plány pracovaly porodní asistentky či personál vstřícně.
Q: Musím za dodržení porodního plánu platit?
A: Za samotné respektování porodního plánu se obvykle neplatí, ale porodnice mohou účtovat poplatky za nadstandardy jako přítomnost další osoby/manžela u porodu, použití vany nebo nadstandardní pokoj.
Q: Mohu v porodním plánu absolutně zakázat nástřih hráze (epiziotomii)?
A: V porodním plánu lze napsat, že si nepřejete rutinní nástřih; v praxi bývá formulace omezená („pokud to zdravotní stav dovolí“) a lékař může v případě nutnosti epiziotomii provést po vysvětlení důvodů a rizik.
Q: Co znamená „dotepání pupečníku“ a jaké jsou jeho výhody?
A: Dotepání pupečníku (delayed clamping) umožní dítěti dodatečný přísun kyslíku a železa během prvních dechů; v diskusi je vysvětleno podle knihy "Hovory s porodní bábou", že oddálení přestřižení může snížit riziko šoku u novorozence a zabezpečit zásobu železa.
Q: Mají smysl klystýry před porodem a doporučuje je WHO?
A: Světová zdravotnická organizace shrnuje, že klystýry jsou zbytečné jako rutinný postup a neměly by být prováděny, pokud je o ně žena sama nežádá; dvě kontrolované studie (Romney a Gordon 1981, Drayton a Rees 1984) neprokázaly přínos k trvání porodu ani ke snížení neonatálních infekcí.
Q: Kde najdu vzory a šablony porodního plánu?
A: Vzory a šablony jsou volně dostupné na webových stránkách a fórech (v diskusi byly zmíněny zdroje jako ds‑soft, normalniporod.cz, porodnidum.cz a stránky jednotlivých porodnic), doporučuje se stáhnout stručný formulář a upravit ho osobně.
Závěry z diskuze
Shoda
- Porodní plán je považován za užitečný nástroj pro vyjádření konkrétních přání rodičky a pro nastavení očekávání mezi rodičkou a personálem.
- Doporučuje se projednat porodní plán předem (na poradně nebo při příjmu) a mít ho v několika kopiích založený v dokumentaci.
- Zdravotní stav matky nebo dítěte má přednost a v akutních komplikacích se postup upraví podle lékařského rozhodnutí.
Sporné názory
- Někteří lékaři a pracovníci velkých porodnic považují porodní plán za zbytečný nebo ho někdy ignorují, zatímco porodní asistentky a jiné porodnice (Podolí, Benešov, Bulovka) ho vítají a považují za pomocný nástroj; čtenář by měl zvážit obě pozice při výběru ústavu.
- Klystýr a holení: část diskutujících preferuje jejich zrušení jako rutinního úkonu a WHO to podporuje, jiní rodiče a některé místní zvyklosti stále žádají klystýr z praktických důvodů.
Otevřené otázky
- Do jaké míry a formalizovaně se porodní plán podepisuje nebo „zavazuje“ personál v různých porodnicích?
- Jak často jsou konkrétní body porodního plánu skutečně dodrženy v situacích rychlé změny směn nebo akutních zásahů?
- Jak velké rozdíly v přístupu k porodním plánům jsou mezi konkrétními porodnicemi a odděleními v České republice a na Slovensku?
Zmíněné značky a firmy
Podolí, Bulovka, Thomayerova nemocnice (Krč), Motol, Apolinář, Benešov, Brno‑Bohunice, Ministerstvo zdravotnictví, Světová zdravotnická organizace, ds‑soft, normalniporod.cz, porodnidum.cz, Modrý koník
Zmíněné produkty a metody
epidurální analgezie (epidurál), celková narkóza, císařský řez, přestřižení pupoční šňůry / dotepání pupečníku (delayed clamping), darování pupečníkové krve, klystýr, Yal (gel), nástřih hráze (epiziotomie), kleště, vakuový extraktor, monitorování plodu (periodická auskultace / CTG), rooming‑in, nadstandardní pokoj, oxytocin, Hamiltonův hmat (indukce porodu), relaxační techniky (sprcha, masáž, akupresura), homeopatie
Místa a osoby
Praha, Kolín, Benešov, Brno, Vrchlabí, Topolčany, Liberec, Krč, Podolí, Bulovka, Motol, Brno‑Bohunice, Antolská, PA Konvalinková, Ivana Konigsmarková, Jana Doležalová
@lu777 Tohle by mně moc zajímalo, jak vysvětlit staršímu personálu, že dítě v pohodě přežije i bez toho, aniž by se pár minut po narození natahovalo kvůli měření... Já mám celkem jasnou představu, co chci a co nechci a proč, ale nevím, jak to komunikovat, aby se personál neurazil. Mám svojí PA, která bude u porodu, ale ta mě taky upozorňuje, že je důležitý přístup "nebojovat". Já mám hrozný strach, že mně nebudou respektovat, a já pak někomu jednu vrazím :(
Porodní plán max A4 přehledného textu, vč. všeho, vybrat jen podstatné body - např. o holení je čas diskutovat, o klystýru taky, a člověk bude ještě ve stavu, kdy je schopen komunikace.
Jako formulář od @anjelita dobrý, ale šesti stránkama nikdo listovat nebude. 😉
@guinea asi jediná rada: vybrat si porodnici, která k Tvým představám má nejblíž.... a jet tam co nejpozději.
@guinea doporučuju mít tam dulu 😉 já u jednoho porodu měla a u druhého ne a rozdíl to byl dost 😉
samozřejmě jsem taky chodila na předporodní kurz a tam se mohla na leccos zeptat, ale to byla klasika...
já chtěla vědět jak si to víc prožít, ale i užít, jak to ulehčit sobě i děťátku 😉
šla jsem tam s úplně jinou psychikou, protože jsme se s dulou několikrát sešly, vše probraly... tím jsem si to víc zpracovala, ujasnila jsem si co je pro mě priorita.... zjistila jsem, že moje požadavky jsou normální a prosaditelné...
jak si to prosadit? jednoduše, vědět co můžu a co nemůžu a proč... jakmile jsem věděla,že to a to je legální a jiné klientky té duly to taky udělaly, tak jsem byla v klidu 😎
jinak můj porodní plán měl několik stran (tak 3 určitě)... nejdůležitější věci jsem měla tučně... a ty jsem si i hlídala - např. že chci rodit v polosedu (při prvním porodu mi leh dělal hrozně zle, bolest o dost větší)... že nechci nástřih (špatně se mi hojil).... že miminko nechci měřit ani koupat, pouze zvážit a přiložit na tělo, hlavně kvůli tomu, aby se zdařilo kojení...
všechno klaplo a dodnes na to vzpomínám... je to samozřejmě i o kousku štěstí... na druhou stranu dobrá psychika, když se člověk na porod těší, to taky dost pomůže 🙂
jinak za mě: holení není nic proti ničemu, lepší udělat si doma a je klid (lepší než tam pak z nějakého důvodu vzteklá sestra bez holicího gelu).... líp se pak udržuje hygiena...
klystýr je brnkačka 🙂 vyčistí střeva, miminku pomůže, nevidím v tom nic proti ničemu... jednou jsem měla, jednou ne (holení i klystýr), v tom procesu mi to nepřišlo nijak zvláš´t podstatné... ani pro mě, ani pro dítě...
ale každého věc 🙂
@guinea jinak vřele kromě duly doporučuju balónek Epi-no (stačí použitý, vydezinfikovat a používat s kondomem 😉 )....
jednak je to fyzický a druhak psychický trénink 😉
hlavně to neber jako boj... jdi dospělá ženská a máš svoje práva... stejně tak Tvoje dítě... stačí čistá asertivita - slušně, s vědomím toho co můžu a co ne (mně taky v těhotenství tvrdili, že např. musím na ty a ty odběry krve a já měla křeče, potratila a podruhé jsem pak na ty testy odmítla jít - obzvlášť proto,že mi ty samé dělaly za půl roku potřetí!...no tak jsem si zavolala na Ministerstvo zdr. a zjistila jsem, že ty testy nejsou povinné! (kromě těch na žloutenku a AIDS)... sestřička se mohla vzteknout, já jí prostě řekla, že se bojím, že zas přijdu o dítě a že přijdu na testy o něco později a půjdu nadvakrát, aby mi nebrali 5 zkumavek krve, když jsem měla anémii a mám po tom křeče... a bylo... stačilo znát svoje práva a pak vydýchat ten vražedný pohled...
mně prostě vadí, že Ti třeba řeknou, že to a to je ze zákona povinné, že "se to musí", "se to tak dělá", "každý to tak má".... často je za tím pohodlnost... stačilo by trošku vůle a mohli by vyhovět....
jo a bezva je mít taky s sebou manžela... ovšem poučeného, který ví co je v porodním plnu a hlavně proč to tam je.... protože když je člověku třeba zle, tak se to hodí....
já tam měla napodruhé muže i dulu, to byla pohoda 😀 😵
Mě po pravdě přijde porodní plán jako zbytečnost. Jak jako laik můžu mluvit do porodu? A co jsem tak pochytila v porodnici, tak i lékařům to přijde zbytečné.
Jediné k čemu to je dobré, je možná to, že budoucí maminka je klidnější, možná by mi to pomohlo. Ale ve finále když mi praskla voda, objevily se komplikace a šla jsem na císaře. Takže porodní plán by byl k ničemu.
Myslím, že je hlavně důležité vybrat si dobrou porodnici a většina věcí, které jsou tady v těch porodních plánech jsou automatické.
ja u tretiho porodu, aby to nevypadalo, ze personalu kecam do remesla, jsem rekla, ze porod chci co nejvic prirozeny, ale ze to plne necham v jejich rezii. a pokud bude vsechno v poradku, chci miminko na sebe, nechat dotepat pupecnik a miminko merit a vazit az po case. presne to tak dopadlo 🙂 parada 🙂
Teda, já čučim, připadám si jak sto let za opicema,porodní plán, proboha, neni to kravina??? Přece v dobrý nemocnici nemusí být porodní plán třeba, ne??? No když si představim ty setřičky a doktoři, jak se jim tam nahrne pár porodu a najednou má každá rodička jiný nároky a požadavky, tak je mi jich vážně líto, přece k dobrému porodu bez komplikací neni potřeba nějaký připrdlý porodní plán!!
@bajunka Příspěvky jsem nečetla, jen napíšu svou zkušenost: Napsala jsem si v bodech, co si přeji a nepřeji a proč, zabralo to celkem 3/4 A4, víc ani ťuk. Doporučuju hlavně nestahovat nic z netu, to znají v každé porodnici jak své boty a jsou na to určitě alergičtí... Prostě napsat jen to, co Tě opravdu zajímá nebo co nechceš a dokážeš vysvětlit proč. Personál moje přání respektoval (jen jedna postarší PA měla řeči ke klystýru, že ho nedávala nikomu věčnost) a doktorka, co mě rodila, mi řekla že mám PP hezky napsaný, že se hned pozná že jsem o tom opravdu přemýšlela a ne jen něco stáhla z netu. ....a perlička na závěr, když jsem se asi měsíc po porodu na sezení s kámoškama zmínila o porodním plánu, dozvěděla jsem se: "Cože, to si vážně někdo píše? My mysleli že to je jen výmysl z časopisu Maminka!" 😀
@viavia to bohužel už nemám...
jinak člověk to zvládne i bez plánu... ale je lepší ho mít, mně to třeba pomohlo v tom, že jsem měla větší klid při porodu i po něm... mnohem víc mi vycházeli vstříc, protože viděli, že ten plán mám propracovaný a vím co chci a proč... taky mě nezastrašilo jen tak, že mi řekli, že se něco nesmí, protože jsem si zjistila dopředu co se smí a co ne... 😉
to je jako s dulou - samozřejmě tam být nemusí, ale když tam je, tak je to psychická opora...
a ono ta psychika dělá u porodu hodně 😉
já jsem moc ráda, že jsem se přípravě na druhý porod víc věnovala... už to vícekrát nezažiju a mám z toho krásné vzpomínky 😵
Porodní plány si psát můžete, ale z praxe, ten, kdo jej má, tak je to právě obráceně - komplikace. A pak, někdy tam jsou napsané takové nesmysly, vyloženě matky myslí jen na sebe a ne na to miminko. Ale pro klid duše, si ho můžete napsat.
Baby Friendly Hospital je zařízení které je přizpůsobené a přátelské k dětem. Co se týče porodnice, možnost Bondingování -mimi dát mamině na hruď hned po porodu. Rouming in - mamina s miminek jsou od začátku porodu 24 hodin spolu, atd.
Také přeji všem těhulkám spontání porod bez komplikací a zdravé šťastné miminko 🙂
Děvčata, tady vám doporučuji výbornou brožurku. Byla jsem i na jejich předporodním kurzu a opět mohu jenom doporučit.
Je tam základních 10 bodů porodního přání i s vysvětlením.
http://pdcap.cz/Texty/PDF/BrozuraPrani.pdf
Ahoj, napíšu svoji zkušenost s porodním plánem... Nejdřív jsem ho psát ani nechtěla, pak jsem si ale řekla, že přece jen některé věci by se mi líbily nebo jsem chtěla lékaře na něco upozornit, tak jsem ho napsala. Nakonec se všechno seběhlo úplně jinak než jsem doufala (po kontrole si mě rovnou nechali v porodnici) a když se mě ptali, jestli mám porodní plán, řekla jsem, že jo, ale že teď už mi v něm nic nepřipadá až tak aktuální... Nakonec jsem rodila tu noc a byla jsem zpětně vděčná své intuici, že jsem ten plán nevytahovala, asi by se hodně zasmáli! Všechna moje děsně uvědomělá přání by byla k ničemu, protože jsem porod zvládala špatně, dítě mělo navíc omotanou šňůru, já kolabovala z vyčerpání atd... Ve výsledku - polohy se musely vymyslet i bez plánu takové, že by mě předtím ani nenapadly, aby dítě vůbec lezlo ven, nástřih dělat museli jinak by se asi udusilo, pupečník nechali dotepat automaticky a nakonec jsem byla ráda, když malého ze mě vzali a dali ho tatínkovi na bonding... A místo abych se potom cpala na poporodní vyšetření dítěte, byla jsem vděčná, že mě nechali spát. Takže bych ty plány asi až tak nehrotila, je fajn mít nějakou představu, ale věřte, že někdy všechno dopadne úplně jinak a zbude vám jediný plán a přání - abyste to vy a dítě ve zdraví přežili.

@bbibianca https://translate.google.com/ 😀