Přirozený porod nebo císařský řez?

sikope
17. únor 2017

Ahojte, mám takový menší námět k diskuzi, zajímaly by mě názory Vás ostatních, hlavně těch, které mají už porod za sebou. Mně se to pomalu blíží a přemýšlím, jestli rodit přirozeně nebo si říct o císařský řez. (Podotýkám, že zatím nevím o žádném důvodu, proč by byl CS nutný nebo doporučený). Proč o tom vůbec přemýšlím - CS mi přijde bezpečnější pro dítě, přirozený porod může mít zcela neočekávaný průběh a komplikace můžou vést k postižení. U plánovaného CS si myslím, že jsou tato rizika menší. Nakonec i pro ženu je kolikrát rekonvalescence z CS rychlejší a lepší. Na druhou stranu - to prostě není přirozené :D a mohou nastat jiné (ale podle mě méně závažné) problémy např. s kojením. Rozhodovaly jste se některá takto nebo CS prostě jen v případě nutnosti? Díky za názory 🙂

jesca
17. únor 2017

Poprve jsem rodila SC kvuli KP. Vse pro me i mimino bez komplikaci vcetne bezproblemoveho kojeni. Ale prvni 2 dny jsem nemohla ani vstat, natoz se starat o dite, pak minimalne mesic bolesti. Kazde zakaslani nebo spatny pohyb hruza.
Nasledovaly 2 normalni porody, kdy jsem z porodniho pokoje odhopsala jako lanka, plna energie (asi adrenalin🙂.
Za me pokud nemas nejaky zdravotni duvod k SC (u tebe ci u ditete), vubec bych nad tou variantou neuvazovala...

veri0007
17. únor 2017

@sikope o tom, zda půjdeš na Cs určitě nebudeš a ani nemůžeš rozhovat ty 😉
já má za sebou dva porody přirozené, první katastrofa, byl sice bey vážných komplikací, ale byl dlouhý a spodek nebyl ok ještě po půl roce, druhý porod úplně ok, rychlý, bezproblémový, bez jahokoli poranění, žádné šití. Takový porod bych zvládla obden 😉
Ač byl můj první porod příšerný, dobrovolně do cs bych nešla

veronikahappy
17. únor 2017

Ahoj můj názor je ,že bych rozhodně o císaři ani neuvažovala... chápu to u maminek, které nemají na vybranou ze zdravotních důvodů ale přirozený je prostě nejlepší. Jasně, když budeš hledat negativa najdeš jich spoustu na oba druhy porodů ale věřím v to, že příroda je mocná čarodějka a nemusíš se bát. Fakt jsem byla překvapená, že samotný porod nebolel... jasně kontrakce byly bolestivé ale porod jako takový byl fakt v pohodě a dá se říct, že jsem si to užila 😀 (nemyslím ironicky). Taky bych myslela na to: že pokud rodíš dítě normálně tak miminko „s tím počítá skloní hlavičku a zkrátka spolupracuje aby přišlo na svět“ ale pokud půjdeš na císaře tak s tím miminko nepočítá, hoví si ve svém a někdo ho vytáhne na světlo...A ještě bych podotkla, že to hojení není taky žádná katastrofa, to mě taky překvapilo zkrátka už na konci šestinedělí jsme mohli s manželem zase fungovat a u císaře jsem četla, že se rány hojí déle... zkrátka je to zásah do těla jako operace. Ať už to bude jakkoli přeji pohodový porod a zdraví vám i děťátku!

pajounek
17. únor 2017

@sikope na možné komplikace vůbec nemysli, stejně je neovlivníš. Nech tomu volný průběh, oba to určitě skvěle zvládnete, držím pěsti 🙂

zdenkaer
17. únor 2017

Já tedy mám lepší zkušenost s císařem. Malou mi ukázali hned na sále, domů už jsem jela úplně v pohodě a břicho rozhodně bolelo míň jak spodek po "normálním" porodu. Ten pozlobil ještě několik let po. Nikdo ti dopředu neřekne co bude u tebe lepší, ale císař není nic hrozného 😉

messias
17. únor 2017

@sikope ahoj, ja musela na CS a hrozne me to mrzi.. na porod jsem se tesila, bohuzel jsem mela placentu praevia, takze to nebylo mozne.. kazdopadne pochybuju, ze po CS je hojeni lepsi.. mozna rychlejsi, ale hodne bolestive, bolesti me tekly slzy, kdyz jsem musela vstat. Malou jsem tri dny skoro nevidela, musela jsem si ji vzdy vydupat. No a pak jeste minimalne mesic jsem byla doma s bolestma, ale nikdo mi s nicim nepomahal, rodinu mam daleko a pritel vecne v praci, takze jsem musela delat vse i pres bolest. Nechala jsem si dal jen spinal, abych malou videla a neprisla o to ,,poprve" a na sale jsem jim zacala kolisat, bylo mi vazne zle, uz to nikdy nechci zazit, ja si myslela ze tam umru. No a pak jeste ta jizva.. oskliva velka cervena jizva, ktera asi jen tak nezmizi. Ja nechapu, jak na CS nekdo chce vubec jit dobrovolne. Pokud budu mit jeste mimco, tak se budu klidne hadat a pokud to pujde, budu rodit normalne 🙂

voleskap
17. únor 2017

Já být Tebou, tak se rozhodně nestresuju dopředu. Ona ta psychika je mocná! 🙂 Každopádně zážitek z normálního porodu nezapomenutelný 🙂 CS je prostě operace. Rekonvalescence - bolet tě bude něco tak jako tak - buď spodek nebo jizva 🙂 Spodek se každopádně zahojí, jizva zůstane 🙂 K porodu bolest prostě patří - ale ten výsledek rozhodně stojí za to 😉 Já se všemi deseti přikláním k přirozenému porodu 🙂 Tak hodně štěstí 🙂

kaja2016
17. únor 2017

@sikope A ty nezijes v CR? Ja si myslim, ze tady CS "na objednani" nelze. A co se rizik tyce, to bych si spis nastudovala, co se uvadi. Na to muzeme my tady mit nazor jaky chceme, ale fakta jsou fakta.🙂 Jinak ja rodila normalne (nevim, jestli prirozene, to asi zalezi, jak kdo je fanaticky do prirozenosti), bolelo to jako .... a sla bych do toho znova. Poraneni takrka nula, za tyden jsem byla opet ve skole🙂

leki
17. únor 2017

Necetla jsem rady ostatnich, ale za me
A) cisare ti podle me "jen tak" neudelaji
B) Urcite bych do cisare dobrovelne nesla. Ja mela teda prirozeny porod v pohode (jen hodne dlouhy a vycwrpavajici), kazdopadne kamaradka co mela cisare nemohla v porodnici skoro ani vzit dítě do naruce a doma to pak bylo hrozne narocny. I jine kamaradky, co mely komplikovany porod, by ho za cisare nemenily. Precejen cisar je operace..
C) Myslim, ze cisarem prijdes o ten super pocit hned po porodu (cisarem se neuvolni nejaka chemie, navic precejen radost z delsiho snazeni je jina nez z operace)

rousse
17. únor 2017

@sikope já jsem epileptička a do CS mě manžel (trochu hysterka) tlačil asi do 4. měsíce....já s tím na začátku těhotenství i asi počítala spíš.... ale tak nějak jsem se vnitřně přeprogramovala pro přirozený porod, protože je to PŘIROZENÉ, a pak už i manžel pochopil, že nemá cenu to se mnou řešit....proč bych do CS nešla: jak už jsem psala - není to přirozené, příroda to prostě zařídila jinak. Je to velká břišní operace (byť se může zdát z netu z diskusí, že vlastně lehneš na stůl, doktor udělá fik fik, děcko je venku a ty druhý den můžeš hopsat čtverylku - ne, je to velký operativní zásah do dutiny břišní, často problém s hojením a ty nemáš s miminem žádný klid na rekovalescenci - o problémech s rozkojením se už ani nebavím). A co u mě teda hlavně rozhodlo - ano, můžou být komplikace, ale prostě přirozený porod je porod porodními cestami ven a i pro to dítě to svůj význam má. Já osobně jsem v podstatě až do dne D vůbec neřešila, jaká to bude bolest, a jak nechci nástřih a jak nechci to a ono - porodní plán jsem záměrně bojkotovala. Můj porodní plán bylo porodit zdravé miminko bez záchvatu. Hotovo dvacet. Na porod jsem se připravovala, cvičila jsem, trénovala jsem dýchání, hráz jsem občas namasírovala...Malá se narodila za 2 hodiny s váhou 4kg a 54 cm, bez nástřihu, nutnosti epidurálu a já nevím čeho naprosto přirozeně. Já si od porodu odnesla 4 kosmetické stehy (na tvrdé židli jsem seděla bez problému hned po propuštění z porodnice) a naprosto nepřekonatelný zážitek bondingu, kdy mě malá celou počurala. Mít na prsou to čerstvě upečené miminko, které v této chvíli maminku potřebuje cítit ze všeho nejvíc - to je nepopsatelný zážitek.

snowfleik
17. únor 2017

Holky, nebuďte naivní, samozřejmě, že vám CS udělají, vždycky se najde známý, který má známého...A pak už stačí mít našetřeno pár penízků a je to 😉
Ale k tvému dotazu @sikope, v září jsem skončila na akutním CS a myslím, že @yelowangel to popsala hezky výstižně, do nás tedy pořád prali nějaké injekce na bolest, takže asi i díky tomu, jsem byla 3. den úplně v pohodě, bez bolestí a bez nějakých velkých omezení. Ještě tedy zapomněla na bezvadnou chuťovku a to že si s sebou nosíš "bandasku" napojenou na břicho plnou krve a humusu a ano, i s tou bandaskou se musíš starat o mimi, to je taky moc bezva. Na kojení po CS spíš zapomeň. A hlavně si představ, že se ti prořežou břichem až do dělohy, to opravdu není malá operacička, po které vyskočíš a budeš krásná maminka 😂 Dobrovolně je to podle mě s odpuštěním ultra kravina 😝 😀 😀

mialagia
17. únor 2017

@snowfleik ježíš to si děláš srandu?uff to ale není běžný ne?..hele zase nedémonizovat..žádnou bandasku do břicha jsem teda po cs neměla ani jsem o tom od nikoho kdo byl neslyšela..a na jip nejdřív 1.den opiáty(pohodička) a pak dávali čípky proti bolesti a taky ok a rozhodně ne paralen..kojim už 15měsíců..za mě cs docela šel a pro dítě fakt lepší než váznout x hodin v porodních cestách🙂 samozřejmě, že přirozený porod by byl nejlepší, ale to je v našich porodnicích pořád spíš scifi bohužel..

kristynatita
17. únor 2017

Rychlejsi rekonvalescence po cs nez u prirozeneho porodu? A na to jste prisla kde..

tyna666
18. únor 2017

@mialagia tou bandaskou nejspíš myslela klasické dreny, které se dávají po každé operaci a to proto, aby z rány odtékala krev, lymfa a případný hnis, nehromadilo se to v dutině a nezpůsobilo život ohrožující zánět pobřišnice apod. 🙂

voleskap
18. únor 2017

@mialagia Já jsem teda "bandasku" měla 🙂 I cévku 🙂 Cévku mi vytáhli hned druhé ráno po porodu a dreny až další den 🙂 Každopádně teda nemůžu tvrdit, že by to byla bolest taková, že bych se nemohla vůbec starat o miminko. Akorát první den mi nedovolili vstát a syna vozili jen na kojení. Ale druhý den už jsem "běhala" jak čamrda 😀 Nevím teda jak je to u plánovaného císaře (ale předpokládám, že "bandasku" Ti dají taky), já měla bohužel akutního. A co se kojení týče, tak jsem teda asi rarita, ale i po divokém porodu v celkové anestezii se syn krásně přisál a je plně kojený doteď (ťuk, ťuk). První dcerka se narodila přirozeně, úžasný zážitek, bonding proběhl a kojení se nám přesto moc nepovedlo ☹ Všechno je to asi hodně individuální a o tom, jak si to kdo nastaví v hlavě 🙂

mialagia
18. únor 2017

@tyna666
@voleskap holky tak pokaždé operaci se fakt dreny a "bandaska"😀nedávají.. jak jsem psala..neměla jsem to ani moje kamarádky po cs..cévku jo, páč nemůžeš hned vstát takže na wc by to nešlo to je jasný..po pravdě ta cévka to je fakt jediný co mi vadilo..a taky hned jak se postaviš vyndaj..

snowfleik
18. únor 2017

@mialagia ano jak píše @tyna666 byl to dren (díky, nemohla jsem si vzpomenout jak se to jmenuje 😂). Ano vím, že to má svůj účel, ale mě to stejně přišlo hodně omezující a dost jsem se bála, že si ho vytrhnu 😒 Já nechci démonizovat, nebýt sekce syn by to asi nepřežil. Je to skvělá věc, protože se dá miminko zachránit, když se něco pokazí, ale trvám na tom, že nechat si dobrovolně rozkuchat břicho, není normální 😂 A to jsem opravdu byla po císaři 3.den víceméně úplně v pohodě, narozdíl od mé spolubydlící po přirozeném porodu, která mohla sotva chodit a měla fakt velké bolesti. A jasné, to kojení je hodně individuální, to jsem přehnala, to uznávám 😉

voleskap
18. únor 2017

@mialagia Aha, tak já viděla v porodnici, že po cs si každá tu "bandasku" nesla 😲 Asi jsem měla teda jen štěstí na bandaskové rodičky 😀 Každopádně jestli jsi to neměla, tak závidím. To tahání drenů z břicha fakt nebylo moc příjemný 🙂

voleskap
18. únor 2017

@snowfleik Přesně tak...díky bohu za cs, ale dobrovolně bych do něj rozhodně taky nešla 🙂

snowfleik
18. únor 2017

@voleskap Jo jo, taky jsme měly bandaskový tým 😂 Asi záleží možná na porodnici? Nebo to byla náhoda? Netuším a taky závidím tomu kdo to neměl.

mialagia
18. únor 2017

@voleskap
@snowfleik tak možná pokud to je akutní cs?že můžou být víc komplikace, tak daj dren..nevim, ale i na jip se mnou byla holka po akutní cs a pak na 6nedělí další po akutní cs, se kterou nám předtím vyvolávali porod..u mě neúspěšně, u ní chudák kontrakce asi 2 dny a pak cs..a ani 1 neměla dren..teda to musí být síla mě fakt stlačila cévka a kanila jej😖

yelowangel
18. únor 2017

@snowfleik já jsem na štěstí drén neměla takže díky bohu aspoň za to nedokážu si představit že by mě ještě jizva hnisala a tím pádem to bolelo ještě 2x tolik

astyna
18. únor 2017

Vím o porodnicích (v Praze), kde se CS za úplatu dělá. Vždy se nějaká ta příčina najde - věk, psychický blok, "špatně" uložené dítě, za peníze lidé udělají vše - každý má svou cenu.

stratilikova
18. únor 2017

Pridam svoj velmi osobny pohlad.
Mam za sebou oba porody. Prvy prirodzeny, po tyzdnovom prenasani, zdlhavy, nepravidelne kontrakcie, 12h na porodnom boxe, predtym 12h bolesti doma, bez epiduralky, na tlacenie som nemala silu, po porode neodisla placenta, takze prevoz na sal a cistenie v narokoze. Rekonvalescencia bez problemov, maly nastrih, ale nasledky po tlaceni uz zostanu navzdy...Kojenie viac-menej bezproblemove (laktacia nastupovala pomalsie nez hlad mojej dcery)
Druhy - akutna sekcia v celkovej narkoze, v 32.tt, rekonvalescenicia podla vsetkeho normalna, neporovnatelna s rekonvalescenciou po prvom porode (zasmiat sa alebo kychnut den -dva po sekcii je bolest horsia nez kontrakcie), laktacia rozbehnuta vdaka odsavacke, po troch tyzdnoch bol maly plne kojeny.
Takze ak to mam zhrnut - som jednoznacne za prirodzeny porod. Objektivne je omnoho lepsi pre matku aj dieta. Pre mna navyse subjektivny pocit nepopisatelnej euforie, ked som konecne vytlacila svoje dieta, ktore mi pristalo na bruchu, ta ulava sa neda popisat ani zopakovat. Velmi velmi ma mrzi, ze som to uz nezazila ani nezazijem. Sekcia pre mna nie je porod, hlavne ta planovana (u mna by bola planovana, keby nie akutna)....dieta mi skratka vybrali, pri porode som nebola. Nijako som sa o prichod svojho dietata na svet "nezasluzila". Nemohla som si ale vybrat, inak nez sekciou by sa maly von nedostal. Takze dakujem lekarom, ze sme to obaja prezili, pred sto rokmi by sme obaja umreli...Ale ak by som mala na vyber, volim jedine a vzdy prirodzeny porod.

pavses
18. únor 2017

@sikope Určitě přirozený porod, pokud fakt na císaře není důvod.
Jde hlavně o to, že pokud ženy budou čím dál tím častěji chodit na císaře,
vytratí se ze společnosti ta genetická informace o přirozeném porodu a do budoucna
už ani jinak než císařem rodit nepůjde, protože jinak by žena zemřela, už to
ta ženská těla nebudou vědět. I ten "blbej" porod nesmírně souvisí s naší evolucí a když
ho vypustíme, do budoucna nás to oslabí.

pavses
18. únor 2017

A mimochodem, přirozeným porodem získá dítě imunitu i když to zní nepochopitelně, tím
že si tím projde prostě získá další informaci, která u císaře chybí.

pisisvori
18. únor 2017

@pavses necatla jsem cele, ale rohle me zaujalo 🙂. Moje starsi narozena cisarem nemela do 2 let ani rymu. Pak zacalachodit do skolky a nemocna samozrejme byla, ale hodne podprumerne.

pavses
18. únor 2017

@pisisvori Tak si to nejdříve teda přečtěte celé 😊

pisisvori
18. únor 2017

@kristynatita ja jsem rodila olanovanym cisarem 2x z duvodu KP. Prvni byl uplna pohoda, bricho skoro nebolelo, druhy den jsem normalne chodila, od 3 dne laktace ( kojeni 16m bez potizi) 5 den domu a normalni pece o mikinko. U druheho bricho bolelo trochu vic, ale zadna tragedie iv nevydrzitelneho ( kvuli spatne pichnutemu epiduralu byla nakonec celkova anestezie :() , laktace 3 den ( kojeni 15m ) 4 den domu a od 5 jsem se starala cele sny bez pomoci o 2 deti 🙂. S jizvou jsem nikdy nemela zadny problem a bolesti po prichodu domu uz jsem ani nevedela. Ono taky zalezi na tom jaka je kdo knoura a citlivka🙂. Ale prirozene jsem nerodila, takze srovnavat nemohu. Jen kamaradky co mela prvni cisar a druhy spontani mi rekla, ze kdyby si mela vybrat bere radsi zase cisare a v porodnicinjsem videla maminky co po porodu omdlevaly nechaly si na noc odvazet deti aby nacerpaly sily a 3 dny si nemohly sednout. O bolesti pri sexu a dalsich problemech, ktete jsem nemela nemluve ....

pisisvori
18. únor 2017

@pavses to byl jen priklad toho jakou ma dite narozene cisarem imunitu 🙂🙂, ale co se nehodi do kramu nebrat🙂, ze 🙂:(

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru