Porodnice Bulovka. Jak jste byli spokojeni?
Ahoj maminky (i tatínkové 😀 ).
Vy, kteří jste přivedli na svět své děti právě v této porodnici, jak jste byli spokojeni? Ráda bych znala co nejvíce detailů, na co si dát pozor, co je dobré, co není, atd.
Stručné shrnutí
- FN Bulovka oznámila plánovanou rekonstrukci gynekologicko-porodnického pavilonu včetně novorozeneckého JIP a porodních sálů s předpokládaným zahájením kolem 1.12.2007 a trváním přibližně 3 měsíce; během prací nebude možné plánovat porody a budou přijímány pouze akutní překotné případy (info od ředitele Ing. Petra Slámy a písemné sdělení kliniky).
- Pro registraci k porodu na Bulovce se obvykle doporučuje chodit do poradny kolem 36. týdne těhotenství; porodnice pořádá předporodní kurzy (např. vedené „Dvořkou“ / paní Dvořákovou nebo přes aperio.cz) a veřejné prohlídky porodních sálů jsou organizovány každý pondělí a čtvrtek ve 13:00 (sraz před vstupem do porodního traktu ve 2. podlaží).
- Pokud by byla Bulovka dočasně uzavřena, rodičky v diskuzi zmiňovaly alternativy v Praze a okolí: Apolinář, Podolí, Motol, Neratovice nebo Brandýs; ve sporných případech řešení předčasných porodů doporučovaly přesměrování do specializovaných center (v diskuzi se střídají doporučení Motol, Podolí a Apolinář).
Nejčastější otázky
Q: Kdy a jak dlouho bude probíhat rekonstrukce porodnice Bulovka a jaký bude dopad na plánované porody?
A: Ředitel FN Bulovka Ing. Petr Sláma v odpovědi uvedl, že rekonstrukce novorozeneckého JIP a následné stavební práce na porodních sálech jsou plánovány přibližně kolem 1.12.2007 a měly by trvat asi 3 měsíce; během této doby nebude možné plánovat porody a porodnice bude přijímat jen akutní překotné případy.
Q: Kdy se mám na Bulovce registrovat, pokud chci u nich rodit?
A: V diskuzi je opakovaně uvedeno, že registrace/docházka do porodní poradny u Bulovky se běžně provádí kolem 36. týdne těhotenství.
Q: Kde a jak se přihlásím na předporodní kurz u Bulovky a kolik stojí?
A: Předporodní kurzy se organizují přes aperio.cz nebo přímo v porodnici; v diskuzi byla uvedena orientační cena „stálo to snad 1 000,- na 6 lekcí“ a kontaktní číslo pro přihlášení na některé kurzy uvedená v diskuzi je mobil 774 976 062 (paní Šimánková).
Q: Kam mě pošlou při předčasném porodu (před 36. týdnem)?
A: V diskuzi se různí doporučení: některé zdroje uvádějí Motol jako nejlépe vybavené pro předčasné porody, jiné uvádějí Podolí nebo Apolinář; porodnice v dopise řediteli uvádí, že péče o akutní případy bude zajištěna, ale konkrétní přesné přesměrování závisí na aktuální organizaci.
Q: Jak Bulovka řeší účast studentů medicíny u porodu?
A: V oficiálním dopise (Duan Kolařík) je uvedeno, že účast studentů je věcí pacientky, že jde převážně o pasivní pozorování a že nemocnice respektuje informovaný souhlas; některé rodičky v praxi dopsaly nebo vyškrtnuly odstavce týkající se účasti studentů.
Q: Kde najdu oficiální informace o provozu a případných uzávěrách porodních sálů Bulovky?
A: Klinika avizuje, že aktuální informace bude zveřejňovat na webu www.fnb.cz/gyn a že v případě změn to oznámí tam.
Q: Jaké vybavení porodnice Bulovka nabízí (polohování, boxy, šestinedělí)?
A: V diskuzi bylo potvrzeno, že Bulovka má polohovací lůžka, částečně zrekonstruované porodní boxy (2 nově upravené boxy a další starší používané při vyšší zátěži) a standardní šestinedělí; turistické prohlídky ukazují rozdíl mezi zrekonstruovanými a staršími boxy.
Q: Co dělat, když chci mít u porodu partnera nebo další doprovod?
A: V diskuzi se uvádělo, že přítomnost partnera u porodu je možná a že některé porodnice mají podmínky či poplatek; v konkrétním příspěvku byla zmíněna částka 500 (diskutující uváděli poplatek „přítomnost manžela u porodu je za 500“).
Závěry z diskuze
Shoda
- Bulovka má kolem 36. týdne standardní postup registrace do porodní poradny.
- Porodní kurzy (např. vedené paní Dvořákovou nebo přes aperio.cz) jsou považovány za užitečné a doporučované.
- Rekonstrukce novorozeneckého JIP a porodních sálů byla oficiálně potvrzena s předpokládaným dopadem na možnost plánovaných porodů.
Sporné názory
- Náhradní postup pro předčasné porody: někteří diskutující doporučují Motol jako nejlepší volbu, jiní zmiňují Podolí nebo Apolinář jako cílová pracoviště; není v diskuzi jednotný konsenzus.
- Vnímání přístupu jednotlivých lékařů: některé názory vyzdvihují MUDr. Dvořáka jako zastánce „přirozených porodů“, jiné zmiňují stížnosti na MUDr. Záhumenského (protichůdné zkušenosti).
Otevřené otázky
- Přesné datum zahájení a rozsah prací rekonstrukce (ředitel uvedl pouze orientační termín a nebyl potvrzen konkrétní začátek).
- Které konkrétní porodnice budou oficiálními náhradami pro plánované rodičky Bulovky v období rekonstrukce.
- Jaké budou podmínky (registrace, poplatky, rozsah doprovodu) v praxi během nouzového provozu porodnice.
Zmíněné značky a firmy
FN Bulovka, aperio.cz, Modrý koník, Apolinář, Podolí, Motol, Neratovice, Brandýs, Weleda, Globus, Tesco, Delvita, QUINNY, www.fnb.cz/gyn
Zmíněné produkty a metody
předporodní kurz „Dvořka“ (paní Dvořáková), předporodní kurzy přes aperio.cz, klystýr, polohovací lůžko, epidurál, monitorování OZev (vyšetření ozvů plodu), ultrazvuk, informovaný souhlas (písemný souhlas/nesouhlas), registrace v 36. týdnu, porodní boxy, novorozenecké JIP, maliník (čaj / bylinné přípravky), semínko (řepíku/semínko jako potravinový doplněk), olej Weleda
Místa a osoby
FN Bulovka, Ing. Petr Sláma, Duan Kolařík, MUDr. Záhumenský, MUDr. Dvořák, paní Dvořáková, MUDr. Šottner, paní Šimánková, Alena (porodní asistentka), Apolinář, Podolí, Motol, Neratovice, Brandýs, Vinohradská
@nanyska rodila jsem v Havlíčkově Brodě. Fakt úplně super!! Hlavně to, že malou dostal do náručí muž... to nedělaj úplně všude a podle mně to je hrozně fajn...
@anetka1701 Aha, tak to je pro nás krapet daleko. Sice druhé plánujeme až za nějakou dobu, ale tohle bych hodně ocenila.
@nanyska tak právě já to měla předtím stejně daleko do Prahy jako do Brodu, tak jsem vybrala Brod... Teďka jsem v Praze, tak je to fakt šílená dálka :o( Ale jestli to aspoň trošku půjde, tak bych ráda zase rodila tam... Uvidíme, no... Zatím to je daleko, tak to neřeším :o)
Holky prosím o radu a pomoc. Za 3 dny mě čeká registrace na Bulovce a moudrá z tohp nejsem (cetla jsem i web). Ta registrace probíhá jen od 13:00 - 14:30? A nevíte, kolik berou maminek a jestli je také nutné tam být o 3 hodiny dříve, aby se na člověka vůbec dostala řada? Jsem z toho dost vynervlá, že mě nevezmou ☹ Moc děkuju za zkušenosti a rady.
@alyssa.anna ano,registrace je jenom od 13h do 14:30!Ale nově jsem koukala,že se dá registrovat i online http://bulovka.cz/kliniky-a-oddeleni/registrace... 😉 Vůbec není potřeba tam být o tři hodiny dříve,to není Podolí nebo Apolinář 😉 Jsou to teda 4roky co jsem se tam registrovala,ale taky bylo hodně porodů a bez problémů mě zaregistrovali a přišla jsem přesně v jednu 😉
@kvetinkaivanka Je dˇwkuju moc za uklidnění, tak snad se toho moc za tu dob nezměnilo. Já jsem z toho právě mrtě vystresovaná že odejdu domů nezaregistrovaná. Radši tam zajedeme osobně, abych třeba týden nečekala na potvrzení, které by pak bylo zamítnutím.
@alyssa.anna co jsem četla někde na diskuzích,tak většinou psaly maminky,že fakt není potřeba chodit dřív ani teď a zatím jsem ani nepotkala nikoho,koho by nezaregistrovaly 😉 Já myslím,že to fakt nehrozí,ale určo budu držet palečky aby registrace vyšla!!!Osobně je to samozřejmě lepší 😉
@kvetinkaivanka Děkuju moc, hned mám optimističtější výhledy. Každopádně sem pak přidám info, jak to probíhalo pro stejně maminky plašilky jako jsem já 😀
@alyssa.anna já jsem se tam registrovala před rokem a půl a předtím před 3,5 rokama a vždy bez problémů 🙂 A pokaždé jsem tam čekala tak maximálně 30 minut 🙂
@alyssa.anna já tam poslala cca. 14-15tt ten registrační formulář a hotovo :o) Ještě se musím dohrabat tam jít vyplnit ty papíry osobně, ale mám na to dva měsíce :oD :oD
@alyssa.anna já se tam registrovala loni někdy v srpnu nebo září. Přišla jsem dřív než registrace začala. A šla jsem hned na řadu žádná fronta tam nebyla. 😉
Ahoj holky.. já se registrovala na Bulovku včera večer ON-LINE, a během pěti minut mi přišlo potvrzení registrace na email.. + oznámení o tom že do dvou měsíců tam musím osobně, pro potvrzení, zkontrolování a doplnění ještě nějakých údajů 😉 Takže už jsem celkem klidná, teď tam ještě dojet pro to razítko 🙂
Ahoj holky, díky za info vůbec jsem netušila, ze to jde přesinternet. Takže jsem to udělala stejně a hned mi přišlo potvrzení mailem. Díky!
Ahoj holky. Tak registraci máme za sebou a podělím se, jak to tam probíhalo:
Přišli jsme o půl hodinky dříve a byli jsme první. Do 13:00 přišlo celkem asi 5 maminek, takže myslím, źe bohatě stačí přijít přesně. Registruje se v tom vstupním vestibulu na gyndě, jsou to takové plechové dveře ještě předtím, než projdete 2. skleněnými dveřmi. Paní přišla v jednu hodinu a pak jsme po jedné chodily dovnitř. Ni-c to nebylo, jen si napsala pojišťovnu, nacionále, ptala se na zaměstnání. Potřebujete k tomu těhu průkazku, OP a kartičku pojišťovny. Ani ne za 5 minut bylo vše vyřízeno 🙂
Tak koukám a říkám si, že každá porodnice to má s registrací jiné. Já se rozhodla pro Vinohrady, kde stačí taky reg. on-line. A jediné, co jsem udávala, je jméno a příjmení, rok narození, datum porodu a můžu nepovinně i telefon. Během chviličky přišel potvrzující mail s reg. číslem, které si mám napsat na první stranu průkazky...toť vše. Vůbec nic o tom, že mám přijít kvůli dalšímu.
@martinka87 Já bych šla, ale někdo mi říkal že se na ně tam chodí od 20tt a to mám už za sebou a tak nevím ☹
@alyssa.anna od znamená, že nejdříve ve 20.tt, ne dříve, později ano, takže klíííd
@alyssa.anna nemáš zač...tj jak u všeho, co je od určitého věku...prostě to nesmí dělat(pít,atd) mladší toho věku, ale starší ano 🙂
@alyssa.anna nene, ze doporucuji se prihlasit ve 20tt, aby bylo misto 😉 ale jde se pozdeji... Jak rikam, ja jdu od 19.3., ale termin porodu mam 1.6. 😉
Ahojky,
je tu někdo kdo teď nedávno porodil na Bulovce?? chodila jsem i na kurzy, tak jsem měla možnost plno věcí poznat a dozvědět se, což bylo moc fajn a přínosné, ale chtěla bych se optat na pár věcí.
Tak kdyby tu někdo byl, budu ráda, když se ozve a budu se moct konkrétně optat🙂
Děkuji
@tkonvalinova ahoj, já na Bulovce rodila 14/1, takže celkem nedávno - pokud potřebuješ nějaké info, klidně písni 🙂
@karlanov jéé tak to je dobré...no chodila jsem na předpor.kurz, tak jsem mohla nakouknout na pokoje, sály apod....ale co by mě zajímalo:
- Jak je to tam s jídlem - co třeba dávali?? ( asi vtipný dotaz, jen že na kurzu nám bylo řečeno, že moc to jídlo neřeší, tak se připravuji, že budu mít asi donášku svého)
- Potom nevím, zda jsi žádala sestřičky, když sis chtěla uvařit svůj čaj, nebo já budu chtít k snídani si zalévat své ovesné kaše, tak zda to nebyl problém, zda nebyly otrávené..?
- Dostáváš plínky pro mimi?? Nebo jsi musela mít své? To ti ony dávají nebo si sama někde bereš, nebo žádáš?
- To samé vložky pro mě - dostávám žádám nebo bereš své?? A jaké jsou? - někdo říká, že jsou drsné, koušou....ale zda to nejsou už staré informace
- ty jsi měla manžela/přítele u porodu?? Zajímalo by mě třeba, kde můj manžel bude čekat, když nechce být u porodu, ale chceme, aby byl u očišťování prcka, vážení apod...
- kufr/taška s věcmi - tu mám stále u sebe nebo jí musí mít manžel a dá mi jí až po porodu na šestinedělí?
Možná sem tam si říkáš, že se ptám na blbosti, ale honí se mi hlavou různé dotazy 😅 Tak děkuji za odpověď 😉
- jídlo je kapitola sama pro sebe - prostě škoda mluvit - rozhodně není zaměřeno na kojící matky, takže kynutý knedlík není vyjimka - něco se dá něco fakt ne - ke snídani a svačině většinou mléčné výrobky, oběd nějaké uho či jiná omáčka a večeře někdy studená - to je ta lepší varianta - ale přežít se to dá a zvlášť kdyžt ti něco přinesou z domova na co máš zrovna chuť 😉
- s vařením vody nemám zkušenosti - ale jako ve všem bych řekla, že záleží na koho zrovna natrefíš - jsou tam příjemné, normální a i nepříjemné sestry
- plínky pro mimi - dostávají se každé ráno - myslím, že je 5 nebo 6 ks na den - značka happy - nám to stačilo, ale pro případ jsem měla v tašce malé balení, kdyby bylo potřeba
- vložky - dostaneš balík při "ubytování" - myslím, že to byly porodnické vložky Batist - kupovala jsem si je i domu, takže za mě spokojenost, pokud ti dojdou, tak se musí říct sestřičce, ale není problém
- manžela jsem měla u obou porodů a byl tam se mnou pořád, takže nevím, jak to bude přesně u vás - ale napadají mě dvě varianty - buď bude sedět úplně venku před porodními sály nebo už za dveřmi porodího sálu, jak je tam chodba a jsou tam nějaké židle - ale to asi bude na domluvě - tady bohužel fakt nemohu sloužit
- s taškou máš dvě možnosti - buď jí mít pořád s sebou nebo si vzít k porodu jen to nejnutnější, tašku nechat v autě a nechat si jí přinést až na šestinedělí
já byla pokaždé pár dnů před porodem hospitalizovaná, takže taška se mnou putovala a nebyl problém 🙂
a myslím, že se na blbosti neptáš, je jasné, že tě napadají otázky, které ti ani předporodní kurz nezodpoví, kdyby tě ještě něco napadlo, tak se klidně ozvi
a neboj - bude to v pohodě - když jsem to přežila já - s obrovskou fobii k nemocničnímu prostředí - tak to přežije každá a odměnou za to je krásný uzlíček 😉
@tkonvalinova je to teda dlouho co jsem na Bulovce rodila,ale koukám,že skoro vše je stejné.Za mě to bylo přesně jak píše karlanov 😉
-Manžela jsem u porodu měla taky a nejdřív čekal úplně venku na chodbě před porodními sály a až potom,když mě přesunuly na porodní sál,byl celou dobu se mnou.Jak píše karlanov,bude to asi na domluvě a na koho tam natrefíte.
-plínky jsem dostávala 5ks na den,pro jistotu pár kusů do tašky,někdy to nestačilo a rozhodně sebou vlhčené ubrousky,to není k dispozici
-vložky určo nestačí,teda mě nestačili.Sestřička mi sice dala vložky,ale nebyli dobré,tak raději doporučuji balíček sebou.
-tašku jsem měla všude sebou,sestřička mi jí pomohla přenést,když bylo potřeba.
Holky, není tu nějaká maminka, co se na Bulovce chystá rodit v druhé půlce června až začátkem července? Hledám někoho na pokec, popř. setkání přímo v porodnici už s malým zázrakem 🙂
Ahoj, uvažuji nad porodem na Bulovce a chci se zeptat, jak jsou tam na tom s porodním plánem? Je možné ho mít a řídí se podle něho (pokud samozřejmě nejsou nějaké komplikace)? Díky 🙂

@anetka1701 Jo a přiložit nechali až večer, takže celkem dlouho po porodu.