icon

Porodnice kde respektuji striktní zamítnutí vitamínu K a očkování?

avatar
emirateshills
19. srp 2018

Kdo problematiku studoval, urcite chape vazne duvody odmitnuti "vitaminu" k (injekcni i oralni) a ockovani v porodnici.
Tohle je moje druhe dite, ale prvni porod planovany v CR, jakozto zemi, co nema dobre povedomi o rizicich s tim spojenych a kde ockovani je povinne.

Moje otazka je, vite z osobni zkusenosti, jestli respektuji v tomto prani rodicky? Bude nekdo schopen doporucit vstricnou porodnici v Praze a okoli?

Diky

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 12. čer 2026 · 187 příspěvků

Stručné shrnutí

  • V českých porodnicích se vitamin K novorozencům běžně podává; část porodnic místo injekce nabízí perorální kapky (Kanavit) a rodiče mohou odmítnout podání zapsáním želaného nesouhlasu do porodního přání nebo podepsáním negativního reverzu.
  • Očkování novorozenců v porodnicích v ČR se obecně neprovádí rutinně; výjimkou je očkování proti tuberkulóze (BCG) u dětí vyhodnocených jako rizikové na základě krátkého dotazníku.
  • Rodičům doporučují psát porodní přání, případně si zajistit nadstandardní pokoj nebo ambulantní porod, a nenechávat dítě bez dozoru, pokud chtějí mít jistotu, že mu nic nebude podáno proti jejich vůli.


Q: Jak odmítnout podání vitamínu K v porodnici?
A: Zapsat odmítnutí do porodního přání (porodního plánu) a/nebo přinést písemný nesouhlas; několik diskutujících uvádělo, že porodnice mohou chtít podepsat negativní reverz, a že jistotu dává také nenechat dítě z rukou a domluvit si případně ambulantní porod nebo nadstandardní pokoj (např. Neratovice).

Q: Jaké formy vitamínu K jsou dostupné v ČR a jak je rozlišit?
A: V diskusi byly zmíněny injekční přípravky i perorální kapky (Kanavit); v ČR jsou na SUKL dostupné záznamy o přípravcích (v diskusi byly citovány kódy SUKL 0000489 a 0000720), rodiče mohou požádat o kapky místo injekce nebo o nepodání.

Q: Podávají se v českých porodnicích novorozencům očkování rutinně?
A: Obvykle ne; v diskusi opakovaně zaznívalo, že rutinní očkování v porodnicích se v ČR běžně neprovádí a že výjimečně se očkuje proti TBC (BCG) u dětí z rizikového prostředí po vyhodnocení dotazníku.

Q: Jak zjistím, zda dítěti v porodnici dali vitamín K?
A: Informaci by měla obsahovat porodní zpráva; v diskusi někteří rodiče našli v dokumentaci záznam "podání vit. K i.m." nebo poznámku o perorálním podání, zatímco jiní uváděli, že záznam chyběl.

Q: Je po injekčním podání vitamínu K viditelný vpich?
A: V diskusi rodiče psali, že vpich nemusí být zřejmý a že někteří rodiče vpich neviděli; záznam v dokumentaci proto bývá hlavním dokladem o podání.

Q: Jak se registruje těhotná v pražských porodnicích?
A: V diskusi bylo uvedeno, že u Apolináře lze registrovat online, v Motole je osobní dostavení nutné, u Podolí prý první registrace přes internet a následné osobní doložení (u většiny porodnic platí registrace "od" 14. týdne, ale někteří se v diskusi zmiňovali o registraci i ve 20. týdnu).

Závěry z diskuze

Shoda

  • Rodiče mohou v porodním přání odmítnout podání vitamínu K a v praxi často existuje možnost kapek místo injekce (Kanavit).
  • Očkování novorozenců v českých porodnicích není rutinní, běžně se neprovádí; výjimku tvoří BCG u vyhodnocených rizikových dětí.
  • Pro rodiče, kteří chtějí zabránit nežádoucím intervencím, je doporučováno sepsat porodní přání a nenechávat dítě bez dozoru.


Sporné názory

  • Někteří diskutující tvrdili, že injekční vitamín K obsahuje škodlivé pomocné látky (hliník, polysorbát 80, propylenglykol) a že může mít dlouhodobá rizika včetně zvýšeného rizika leukémie; jiní diskutující a ostatní komentáře uváděly, že takové závěry nejsou podloženy a že vakcíny a profylaxe zachránily mnoho životů.


Otevřené otázky

  • Existuje-li jednoznačný, reprodukovatelný klinický důkaz, že injekční vitamín K zvyšuje riziko dětské leukémie — v diskuzi zaznívaly protichůdné odkazy a tvrzení.
  • Záleží-li v praxi podání vitamínu K spíše na směně a konkrétním personálu než na oficiálním postupu dané porodnice.
  • Jsou-li v příbalových informacích českých přípravků vždy explicitně uvedeny všechny pomocné látky a množství (v diskuzi byl doporučen kontakt na SUKL pro ověření).


Zmíněné značky a firmy

SUKL, Hospira, Kanavit, Apolinář, Bulovka, Neratovice, Rakovník, Hořovice, Motol, Podolí, Krč, Liberec, České Budějovice, Brno Bohunice, Ostrava, Modrý koník, CDC, Vaxxed, Biogaia, Joseph Mercola, Ferpotravina

Zmíněné produkty a metody

Kanavit, vitamin K (injekční), vitamin K (perorální kapky), polysorbát 80, propylenglykol, benzylalkohol, dextrosa, darbepoetin alfa, glyfosát, HepB vakcína, BCG (TBC vakcína), MMR, OPV, vakcína proti rotavirům, Vigantol, odložené přestřižení pupečníku (dotepání pupečníku), odběr krve z patičky (patičkový test), negativní reverz, porodní přání, test ASTRUP (krevní plyny), SUKL kódy 0000489, 0000720

Místa a osoby

Praha, Praha 8, Neratovice, Rakovník, Hořovice, Bulovka, Apolinář, Motol, Podolí, Krč, Liberec, České Budějovice, Brno Bohunice, Ostrava, USA, Kanada, Anglie, Německo

Strana
z7
avatar
ahyt
19. srp 2018

Kdyz nejste spokojena s porodnicemi v CR tak jdete rodit do zeme kde Vam vyhovi.

avatar
janca15l
19. srp 2018

Rodila jsem v breznu na Bulovce a vitamin K podali bez meho vedomi, nikdo me neinformoval. Takze je to asi vsude

avatar
slunicko707
19. srp 2018

@anaema
Ano, jistě pro ně jsme pouze kus, je to jen jejich práce a většina z nich ji nedělá z toho, že je naplňuje a mají radost, je to pro ně jen zaměstnání a dost často, když jsem se ptala z jakého důvodu tuto pozici dělají, tak odpověď zněla...maminka je lékařka či tatínek si to přál. Myslím si, že takovou práci mají dělat lidé, které to naplňuje a jsou empatičtí. Vždyť se také jednou jejich role obrátí a oni budou i tam, kde my a to myslím nejen porody.

avatar
ahyt
19. srp 2018

A jste myslim trochu paranoidni😊a pisu to jako odbornik v problematice ockovani imunogii atd.😊a zbytecne vyvolavate paniku zde mezi maminkami.Doufam ze je zde dostatek inteligentnich maminek ktere Vase komenty neberou vazne.

avatar
astyna
19. srp 2018

@slunicko707

Jenže maminka nebo tatínek je často jen člověk, který nastudoval z internetových diskuzí. Málokdo má ty relevantní informace, dostane se do hloubky, přečte kvanta knih, má potřebné vzdělání. Já si nemyslím, že porodnictví je jako učňák, kde, když se spletu a přinesu malé pivo místo ruma, tak jen pokrčím rameny a napravím to. Navíc v tom fofru tam není prostor pro diskuze - to se máte ptát předem např. při registraci do porodnice, návštěvních dnech, podepisujete hafo souhlasů, papírů, tam je prostor pro ty diskuze a navíc máme obrovskou síť porodnic, informací z nich, tak si vyberte tu, která vám sedí nejvíc a je to ... Já to tak udělala a byla jsem spokojená.

avatar
emirateshills
autor
19. srp 2018

@werumka v poradku, chapu; slozeni se lisi od vyrobce, navic ze zkusenosti s vakcinami vim, ze v ramci obchodniho tajemstvi vyrobce neni povinnen zobrazit veskere slozeni, pokud se tam nachazi ve stopovem mnozstvi (napriklad u vakcin co tvrdi ze tam rtut neni, bylo nalezeno stopove mnozstvi, coz bylo cca 600ppb. Poskozeni tkane nastava u rtuti uz pri 1 ppb)
.

Napriklad vitamin K od hospira obsahuje az 100 mcg hliniku a to je napsano primo na lahvicce.

Vitamin k injekce obsahuje tzv. Black box warning (varovani v cernem ramecku) a zni takto (prelozeno):

UPOZORNĚNÍ - INTRAVENOZNÍ A INTRAMUSKULÁRNÍ POUŽITÍ
Závažné reakce, včetně úmrtí, se vyskytly během a bezprostředně po INTRAVÉNNÍ injekci phytonadionu, a to i v případě, že byla přijata opatření k zředění fytonadionu a zabránění rychlé infuzi. Po podání přípravku INTRAMUSCULARNE (do svalu) byly hlášeny závažné reakce včetně úmrtí. Obvykle se tyto závažné reakce podobaly přecitlivělosti nebo anafylaxi, včetně šoku a zástavy srdce a / nebo dýchání. Někteří pacienti prokázali tyto závažné reakce při příjmu phytonadionu poprvé. Proto by se cesty INTRAVENOUS (nitrozilni) a INTRAMUSCULAR (do svalu) měly omezit na situace, kdy subkutánní cesta není uskutečnitelná a závažné riziko je považováno za odůvodněné.

Dale jsou tam varovani jako ze u injekci co obsahuji benzyl alcohol jakozto prezervativ byly vypozorovany otravy ditete a ze data pro bezpecnost produktu v teto vekove kategorii nejsou k dispozici.

Bohuzel ceska literatura je dost omezena, proto pri hledani pouzivam zasadne originalni zahranicni zdroje.

Oralni vitamin k je rozhodne bezpecnejsi nez injekcni forma, ale porad muze zpusobit zraneni a vedlejsi ucinky, vcetne fatalni alergicke reakce. Kazdy se musi rozhodnout same a poradne si proverit nejen slozeni, ale take celkovy efekt na lidske telo, ktere je zamerne navrzeno tak, aby do 8meho dne zivota melo nizkou hladinu vitaminu k a zamerne tak ridsi krev. Neni to defekt, je to perfektni design. Rozhodne nedoporucuju diteti davat neco, co nema zadna bezpecnostni data (jak jsem zminila vyse).

avatar
zelenaesmolda
19. srp 2018

@anaema proc jim neverite?vzdyt cesko ma jednu z nejnizsich porodnich umrtnosti na svete,rozhodne verim ceskym doktorum vic nez tem anglickym,tam ani neexistuje gynekologie...

avatar
astyna
Autor odpověď smazal
avatar
suzanna123
19. srp 2018

@ahyt to je teda logika...

avatar
sdusa
19. srp 2018

@emirateshills ja myslim, kdyz dite nedate z ruky, tak podchytite i K. Nebo jdete pouze na ambulantni porod... to nestihnou pichnout 😉

avatar
astyna
19. srp 2018

@zelenaesmolda

Taky jsem o tom slyšela. Otázkou je, jak je to v českých porodnicích - co tady eventuelně dávají. Ale já o tom slyším teda poprvé.

avatar
suzanna123
19. srp 2018

@guinea mně v Neratovicích vzali prcka hned po narození (pravda, předtím mi ho asi na 3 sekundy položili na břicho), odebrali mu pupečníkovou krev a změřili ho a zvážili (poslední 2 zmíněné jsem výslovně měla v plánu, že si nepřeji. Stejně jako jsem měla, že chci, aby nechali dotepat pupečník. Že by pupečník bez mého souhlasu využili, mě nenapadlo - stejně jako to, že si s mým PP doslova vytřou zadek).
@emirateshills pokud máš jakákoliv specifická přání co se porodu týče, zaplať si porodní asistentku. Jinak je to v každé porodnici jen o tom, spolehnout se, že budeš mít kliku a vyhoví ti.

avatar
werumka
19. srp 2018

@emirateshills V pořádku, ale já jsem psala o výrobcích, které se užívají v ČR. Což není případ výrobce Hospira. V tomhle je potřeba číst výrobky, které se užívají v ČR a jsou tam dostupné informace na SUKL. Nemyslím si, že v případě Kanavitu by kecali. Protože u vakcín se obsah hlinité soli uvádí běžně. Proč by to zrovna u Kanavitu neuvedli... nevím. Navíc Vitamin K od Hospira má jiné přídavné látky (dextroza, benzyl alkohol...). Pokud chceš znát složení českého vitaminu K, zkus spíš kontaktovat SUKL. Ale myslím, že v reálu jsou pomocné látky vypsané všechny.
Jinak v Praze asi nemá smysl porodnici hledat. Zkus se spíš zaměřit na Neratovice.

avatar
astyna
19. srp 2018

@suzanna123

Neratovice jo? Fíha, já o nich četla nebo spíš slyšela jen chválu.... hm hmmm

avatar
werumka
19. srp 2018

@emirateshills Tady je dostupný lék injekční i v kapkách. S kompletní příbalovou informací... http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.ph...
http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.ph...

avatar
zelenaesmolda
19. srp 2018

@astyna ja o vit K taky slysim poprve ale budu jim verit,vedi co delaji

avatar
jhoki
19. srp 2018

Takové starosti bych chtěla mít, v 5. týdnu těhu. 🙂)

avatar
suzanna123
19. srp 2018

@astyna to já taky - proto jsem tam šla rodit :-/ A podobně děsivou zkušenost měla moje známá z Hořovic - které si taky vybrala na základě recenzí, jak jsou tam vstřícní. Rodit potřetí, rozhodně si zaplatím svou porodní asistentku, aby šla se mnou.

avatar
lussinka88
19. srp 2018

V 5tt bych tohle vazne neresila, chapu ze hormony a nadseni delaji svoje, ale zachvili muze byt vsechno jinak 😁🙈... stejne ikdyby jste si ted vyberete porodnici, tak nemusi mit volne misto az budete rodit (navic nevite jestli vas vubec zaregistruji - vetsina porodnic v praze a strednich cechach uz pristoupila k registraci k porodu)... atd atd.

avatar
myjusiatko
19. srp 2018

Odmitnout a podepsat reverz muzes kdekoliv.

avatar
caverina
19. srp 2018

@suzanna123 nechci rýpat,ale tomu vážně nerozumím...co je na zvážení a změření dítěte špatné...

avatar
xkalisto
19. srp 2018

Já ještě nerodila ale že bude malá dostávat K-čko teda z papíru z Podolí vím. Takže to tam nijak netají.

Koukala jsem se na tu studii z 1992 o té leukémii není nijak pofidérní ale není zreplikovana a dalších 2 studie na mnohem větších počtech pak nic nenašly. A dalších X taky ne. To ta šance VKBD mi přijde o dost horší.

avatar
suzanna123
19. srp 2018

@caverina to, že jsem chtěla, aby bylo po narození u mě, ne, aby ho popadli, cpali na tvrdou váhu a natahovali u metru. To můžou klidně udělat později.

avatar
lussinka88
19. srp 2018

@emirateshills jinak teda co se tyce ockovani TBC tak mate ponekud spatne informace. Od ockovani se ustoupilo protoze se dlouhodobe nemoc v CR nevyskytovala. Presto za posledni roky se tato nemoc vratila vlivem migrace a pracovni sily z vychodnich rozvojovych zemi. Uprimne jsem pro ockovani TBC ackoliv nejsem velkym zastancem ockovani (i jako imunolog mam k tomu sve vyhrady), ale v dnesni dobe se zpracovava 50vzorku denne!!! S podezrenim na TBC coz mi neprijde tak malo a bohuzel ackoliv se o tom moc nevi, tak vyskyt teto nemoci neni az tak neobvykly. Videt male deti nebo matky v pul rocni izolaci nebo na pitevnim stole tak byste zmenila na TBC nazor...

avatar
anaema
19. srp 2018

@zelenaesmolda ha ha. Argument s porodní úmrtnosti mne vzdy pobavi. Zkuste si o tom neco vic zjistit. Jak si stojime a čím to vzniká. Je to vlastně jen takova česká interpretace. A proč nevěřím? Ani jednou mi neřekli o nastrihu. Neinformovali mne o tom, ze dítě má zkalenou vodu. Do papíru zapsali samoprisati na sále, které neprobehlo. Dítě bez mého vědomí a souhlasu dokrmovali a odmitli rict čím. Separace. Ignorance porodniho plánu atd. Zcestné rady s kojenim viz každé tři hodiny, kloboucky a vy kojit nebudete. Mám pokračovat?

avatar
pavca1982
19. srp 2018

@suzanna123 Dcera byla hned po porodu u mě a nikdo jí nevážil a ani neměřil.Nevidím ani důvod.😉

avatar
suzanna123
19. srp 2018

@anaema mně napsali do zprávy, že malého vytáhli kleštěmi - když jsem si to přečetla, málem to se mnou seklo. Uklidnila mě až gynekoložka, že toho bych si určitě všimla. Taky mi napsali, že mi dali s sebou testovací set (šli jsme dřív), přitom ten jsem sháněla přes známou, protože oni mi výslovně řekli, že mi ho dát nemůžou. A taky můžu pokračovat. Ještě teď se mi zvedá tlak, když si na to vzpomenu.

avatar
anaema
19. srp 2018

@astyna jistě. Takže podle vás recenze všechno spasí, přestože v Česku všude všechno visi na tom, jakou chytnete smenu. K tomu aby člověk rok dopředu studoval, na co všechno má právo. A ve vysledku zjistí, že nejbližší porodnice je 100 km? Na rozjeté kontrakce supr vzdalenost.

avatar
zelenaesmolda
19. srp 2018

@anaema kolik let zpatky a kde jste rodila?

avatar
normalnimatka
19. srp 2018

@emirateshills doporučuju nakouknut a případně napsat do skupinek:
https://www.modrykonik.cz/group/8301/
https://www.modrykonik.cz/group/5794/
bohužel Kčko se dává rutinně. když dáš dopředu nesouhlas, neměli by to udělat, ale jako podle mě jde fakt těžko udělat, že to ohlídáš. jistota je ambulantní porod a že nedáš (nebo partner) dítě z rukou. ale jinak si myslim, že si vždyck najedou příležitost...dělá se patičkovej test, testujou uši atd. prostě někdy to dítě je bez tebe a kdykoliv mu to můžou dát....:/

@suzanna123
@anaema
ženy, to je docela síla. když máte takovouhle zkušenost, mohly byste z toho aspoň vytěžit maximum a dopisovat si s jistými pány na jistém místě🙂

Strana
z7