Nechci žádné návštěvy v porodnici. Jak to říct?

wafina
3. srp 2019

Čau báby, když už jsem zde po delší době vlezla, tak sem hodím následující zajímavý dotaz, některé mé kamarádky a rodinní příslušníci automaticky chtějí dojít za mnou do porodnice. Ne, že by se ptali ale ony mi to prostě oznamují (coz me stve jeste vic). Takoveto: super, porodis v pondeli a my hned v utery dojdem a budem s tebou cely den. Me to strasne desi a k vuli tomu nechci ani nadstandard, abych se mohla vymlouvat na ostatni maminky. Jsem divna? Vzdycky jsem byla spis samostatnou jednotkou a kor v porodnici chci byt jen ja a muj muz, ale nevim jak to vsem rict, ony jsou strasne druzne a mohly by se urazit....

rubicon_cube
3. srp 2019

Nejsi divná, jsi normální...já třeba snesu max manžela v porodnici a své děti, ale jen na chvíli kvůli klidu druhých maminek...ostatní prostě až dorazíme domů a zajede si trochu svoje...nesnáším i návštěvy ostatních matek co tam zevlí celý dny...přeci jenčlověk si potřebuje nakojit, přebalit, chvilku se vyspat aspoň, když je po porodu unavený...a ne aby se tam furt někdo pletl a mluvil...já byla nervní i z toho že sestry tam často chodily, ikdyž chápu že to je jejich práce...nejlíp to vyšlo zrovna 10 minut po tom co jsem usnula :D

janule_sm
3. srp 2019

Rozhodně mi to divný nepřijde. Náš je šest a mamka to tak měla u nás všech, já čekám první a už jsem řekla, že nechci v šestinedělí nikoho, že když budu chtít, tak si sama řeknu. Nejdřív si budeme oba zvykat na to, že po těch letech už nejsme jen dva a pak se budu učit být s malou sama doma.
Setkala jsem se s kritikou, ale moje mamka to bere, že to tak má být a ostatní mi jsou víte kde. Prostě až já budu připravená, tak řeknu a rozhodně ne celá rodina najednou. A můj muž je stejného názoru 🙂

lrock
3. srp 2019

Po sve zkusenosti bych naopak volila nadstandard. Ja navstevy krome manzela nemela, za to spolubydlici 16-20 lidi kazdy den (nevymyslim si!) a za me kazdy clovek navic zvysuje riziko nakazeni miminka.

penelopaw
3. srp 2019

Četla jsem jen úvodní příspěvek a moje reakce je: Nejsi divná 🙂. Každý to má jinak. První dítě jsem rodila císařem, byla ze všeho vyplesklá a nechtěla jsem, aby mi tam kdokoli lozil a viděl mne, natož třeba lidi z práce, s nimiž nemám tak blízký vztah jako s rodinou či kamarádkami. Myslím, že je naprosto legitimní dopředu říct, že si někdo návštěvy nepřeje, ať už je důvod jakýkoli. Ale třeba kamarádka byla ráda za kohokoli, kdo přišel, protože si přišla v porodnici sociálně vyloučená, byla nervní a těšilo ji každé vytržení z reality. Pokud je maminka bojácná, tak návštěva jí může mimčo pohlídat, zatímco si skočí do sprchy apod. Maminka s dítětem je navíc ve sterilním prostředí, takže kdyby někdo něco na mimčo prskl, tak ho tam hned vyléčí :D. Ale netvrdím, že to jsou argumenty, proč přijímat návštěvy za každou cenu a kohokoli. Naopak, pokud se rodina cítí líp v tom, že přijme návštěvu doma, až se na to bude cítit, tak by to ostatní měli respektovat.

zavodnice
3. srp 2019

Měla jsem to stejně, kromě manžela jsem žádné návštěvy nechtěla. Naštěstí jsem si vybrala porodnici 60 km od bydliště, takže to v podstatě návštěvy vyloučilo ať už z časového hlediska nebo složitosti dopravy. Nejvíc mě dožrala tchyně, která se k nám pozvala dřív, než jsem se vůbec dozvěděla, jestli ten den budu doma. Představovala jsem si, že budu mít aspoň 14 dnů od návštěv klid. Ale už jsem nevydržela nátlak a radši k nim dojela už po tydnu. Někdo prostě nechápe, že miminko a maminka potřebují klid.

cuuza
3. srp 2019

Nejsi divná. Chodil muž každý den tak na půl hodiny a obě babičky se stavily na chvilku po předchozí dohodě se mnou. A bylo to tak akorát...

klea81
3. srp 2019

Třetí den už jsem z návštěv taky nebyla odvázana, raději bych spala, ale vydržela jsem to. Přišla jednou tchyně a 2x rodiče.

crazykat
3. srp 2019

Jsem porodní asistentka pracující na šestinedělí (nyní tedy na MD) ale hned po tom co jsem tam viděla ze všech stran jsem věděla že návštěvy si určím sama jak se budu cítit... nelíbilo se mi když sem viděla unavené maminky v noční košili s mega kalhotkami a vložkami od břicha až po záda jak se jim tam návštěvy střídají nejen blízcí ale i kamarádi a rodina snad z pátého kolene, od nevidím do nevidím nebo když jim tam proseděli celou návštěvu a ony ani nevěděli nebo se bály (jinak si nedovedu představit hlavní důvod ) jin říct aby už odešli a nebo nechodili... a jak ta návštěva si jen kvůli pár hodin starému miminku nevšimla že maminka chce odpočívat nebo mít svůj klid s miminkem sama pro sebe.... návštěvy jsem měla ale sama jsem si řekla kdy mohou přijít...první oznámení všem bylo hlavně ne hned po porodu a jen na chviličku a že smí přijít jen naši nejbližší (rodiče moje a manžela) a to hlavně že ne najednou nebo že si podají dveře... zbytek se podívá až doma protože já jsem chtěla hlavně klid na to abych se seznámila já sama se svým miminkem ☺

asojakova
3. srp 2019

Vypadá to, že jsem asi jediná, ale mě návštěvy teda fakt nevadily. V porodnici (na chodbě), ani pak doma. Brala jsem to jako takové zpestření a kontakt s okolním světem. Možná jsem měla štěstí v tom, že to návštěvy nijak nepřeháněly a byly vždy ohleduplné. Příště bych to chtěla zase tak.
Nicméně naprosto chapu, že někdo chce mít klid 🙂

2hanah
3. srp 2019

@wafina Urazí se stejně😂 tohle většinou lidi nepoberou a nepochopí ani při citlivém upřímném vysvětlovàní a pàdných argumentech, mohla bych vypràvět, vždy z toho byla třetí světová hlavně v rodině🙄 Fakt držím palce, úplně za tímto postojem stojím a chàpu.

jarmarca
3. srp 2019

Ke mne chodili na navstevy, ty normalni prisli jen na chvilku😂 a tem ostatnim jsem za chvilku rekla ja, ze jdu kojit a at se nezlobi...pochopili to vsichni a kdo ne, tak to mel blby🙃😉

sahrazad1
3. srp 2019

@licorice1 hmmm...ale dávat téměř online fotky na facebook nebo nevím ještě kam je ok, že....prostě, babičky a dědové ano, klidně jen jednou a hlavně opravdu jen velmi krátce.

iris92
3. srp 2019

Toho jsem se taky desila a nakonec se to vyresilo samo - byl zakaz navstev v cele nemocnici 😁 akorat ten manzel teda moc chybel. Ted mi ma rodit kamaradka a automaticky jsem se zeptala jestli chce navstevy v porodnici a jestli bych se mohla za ni dojit podivat. Myslim ze je to zakladni slusnost se zeptat, narozeni miminka je osobni vec, maminky jsou po porodu rozlamane, emocionalne jak na houpacce a posledni co potrebuji je jeste hostit navstevy. Navic si myslim, ze v prvnich dnech k miminku patri jen mama s tatou.

marlenka34
3. srp 2019

Nejsi divná, taky nechci žádné návštěvy!
Při prvním byla chřipková epidemie a jak mě to v závěru těšilo 😁
Teď mám v plánu napsat z porodnice SMS, že se necítím dobře a návštěvy si nepřeji. Snad to pochopí.... Pokud ne, po chvilce je vypakuji

zuzkasim
3. srp 2019

@ahyt Je pravdou, že netuším, jak se budu jako novopečená babička cítit a vůbec, jak budu vycházet se svými snachami (pokud nějaké budou). Ale měla jsem porod protahovaný, první dny jsem jen ležela a bohužel potřebovala stejnou péči jako to miminko, to jsem ani neměla u sebe, takže návštěvy jsem fakt nechtěla žádné, jedině muže a mou mamku. U druhého jsem se děsila, že by za mnou měla přijet tchýně s tchánem, přece jen, mezi nohama vložka, na prsách další, člověk je ty první dva dny zesláblý a motá se mu hlava, jako toto mi nepřijde stav vhodný k přijímání návštěv. Možná jsem moc cimprlich, ale nepotřebovala jsem je vidět, přijeli teda na chvilku, ale nestála jsem o ně. U třetího mi bylo fajn a kratší návštěva mi nevadila, naopak byla příjemným rozptýlením, takže je to i dost o tom, jak se člověk cítí a to by se mělo respektovat. Doufám, že budu jednou rozumná tchýně a budu si na své vlastní pocity pamatovat🙂

vendelinka08
3. srp 2019

Rekla bych vsem na rovinu, ze krome manzela si navstevu neprejes. Ja to tak rekla po tretim porodu. Byl za mnou manzel s klukama a moji mamkou. Pak jen kamoska ktera bydli 5min od porodnice a ta mi donesla super snidani. Jinak nikdo. Rekla jsem ze nechci. Necitila jsem se na unavne navstevy treba v dobe kdy chci spat. Nechtela jsem pred ostatnimi kojit atd. A co me stvalo nejvic tak rodina maminky, ktera tam mela navstevu denne cca 3 hod. A to uz jsem byla vytocena. Zadne soukromi. Vytahovat prso pred cizimi atd. Tak jsem to dala pak uz i najevo. Jako fakt obcas lide nepremysli, jak se ten druhy citi. Je potreba to rict na plnou pusu.

2hanah
3. srp 2019

@makronka222 😂😂😂 krásný příspěvek, cítím to úplně stejně, jen jsem neuměla tak trefně napsat👍🏻

2hanah
Autor odpověď smazal
Zobraz
verinikki
3. srp 2019

Neměla jsem nikoho, jen přítele a jsem ráda. Ale je i pravda, co říkají někteří, že když si někoho pozveš (ty, ne že se ti nahlásí🙂), tak ten čas můžeš využít na sprchu či záchod. Já jsem chtěla nadstandart, ale byla jsem nakonec mooooc ráda za běžný pokoj s maminkou - střídali jsme se a vždycky jedna druhé pohlídala...i tak byla ta sprcha v nervech, kdy to škvrně začne brečet...

leneee
3. srp 2019

@wafina ja to mela podobne-kamaradka tez psala ze prijede,takze jsem ji psala asi az 3.den od porodu,ze je mimco na svete,pak ona hned napsala,ze jeste ten den muze dojet-ja po cisari,unavena,silene vypadajici - tak jsem ji taky napsala,ze se to moc nehodi,ze se ucim kojit a potrebujeme s mimcem klid.. pochopila a prijela az po case k nam domu. Zato tchyne mela potrebu jezdit snad obden a vetsinu casu bud stala s rukama za zady nad postylkou s miminem a zirala na nej, jak naky strazce nebo drepela na zidli proti me posteli a vubec ji nebylo hloupe ze se snazime rozkojit,cumela mi na prsa,no nechutne... naprosto ji nebylo hloupe takhle obtezovat treba 2 hodiny. A bohuzel ji manzel neodkazal do patricnych mezi.Takze doporucuji probrat s manzelem a vcas nastavit mantinely.

2hanah
Autor odpověď smazal
Zobraz
2hanah
3. srp 2019

@sahrazad1
@ahyt Dřív se do porodnice nesmělo vůbec a věděli proč, ženským je kolikrát zle, kojení, vložky všude, únava, bolesti, vytahaný břicho, to jsem fakt chtěla mít klid, ale místo toho nesoudné davy otravných návštěv a taky babičky by měly vědět, kde je jejich místo, že až za mámou, ony už v porodnici byly a koukàm, že i tady je jich pořád hodně, které nechàpou, že babička už není máma, nic jim neuteče ani návštěvou až doma, protože soudná snacha je slušně pozve, až se na to bude cítit.

licorice1
3. srp 2019

@sahrazad1 Já jsem o online fotkách nic nepsala. Jen to, že když je někdo babička neznamená mít automaticky nárok být v první linii návštěv v porodnici, ale měl by respektovat přání rodičky.

ejmate
3. srp 2019

@wafina Az se mimi narodi, normalne jim pisni, ze at se nezlobi, ale ze jsi unavena a potrebujete si s miminkem odpocinout a szit se a ze az budes pripravena na navstevy, tak das vedet a hotovo 😉

wafina
autor
4. srp 2019

Jak to tak ctu, tak by mel byt vseobecny zakaz navstev v porodnici. Na recepci seznam navstev s pisemnym souhlasem maminek. To by se tchyne pos***, to jeji " jezisi jen na chvilku" .... super diskuze ;)

lstuchlova
4. srp 2019

Mně to v podstatě taky oznámili. Normálně jsem jim řekla, že v porodnici nikoho nechci a nazdar.

josephin
4. srp 2019

@wafina Ja Te plne chapu, nejde jim oznamit narozeni miminka treba az budes doma? Ja rodila dvakrat, oboji na Jip po cisari, kde nastesti nikdo nesmel a ani jsem nemela telefon, i tak me treba vadily nasledujici dny telefonaty, na ktere jsem nemela ani naladu, neslo mi mic rozjet kojeni atd. Ted me ceka treti porod a jsme rozhodnuti vse oznamit az z domova...proste neco ve stylu, uz jsem na svete, je mi 5 dni atd...., my to tak chceme i kvuli tchanovi, ktery veskere soukrome rodinne informace i fotky dava verejne na internet a neni s nim rozumna rec.

veronikamullerova
4. srp 2019

Taky jsem nechtěla návštěvy v porodníci, rodila jsem plánovaný CS takže ještě všichni věděli kdy tam budu ☺️ nakonec to dopadlo tak že sem byla ještě ráda že za mnou někdo přišel nechtěla jsem tam být sama měla jsem z toho strašnou depku že jsem tam sama s malým a litovala jsem volby nadstandartu. Chlap v práci a já s depkou sama na pokoji s mim prvním miminkem. Pak už jsem obvolavala i kamarádky ať se dojdou podívat 😂 ale naprosto vás chápu chtěla jsem tam jenom chlapa nakonec sem ještě před porodem kývla aspoň na moje a jeho rodiče po dlouhosahlem vysvětlování jak oni přece musí vidět vnoucka. Ale řekla sem že prababičky už teda jako rozhodně ne 😂

blackhole
4. srp 2019

@ahyt moje matka mě návštěvou v porodnici tak vytočila, že při druhém dítěti jsem jí řekla, ať radši počká. Stejně se k nám nanominovala asi 4 dny po porodu a akorát nám narušila sžívání se. Debilní dotazy typu "Na kolika stupních pereš ty utěrky? Jsou zašedlé..." nesměly chybět. Naštěstí bydlí daleko, ale když k nám přijede, tak akorát rozmazlí staršího syna a pak je problém, když mu nevěnujeme 100% pozornost. Za mě tedy návštěvy radši až po šestinedělí.

evca_w
4. srp 2019

Ja to mela taky tak, uplne mne pred porodem vytaceli vsichni, jak rikali, ze hned prijedou do porodnice, ale jasne jsem je smerovala na navstevu potom doma, chtela jsem mit klid jen na szivani se s miminkem.Porod jsem pak mela uplne sileny, maly byl nasledne transportovan do jine nemocnice na JIP, kam za nim pustili stezi mne a manzela.A po tydnu, kdy se dikybohu dostal z nejhorsiho a byli jsme presunuti spolu na pokoj, jak jsem byla najednou stastna, ze se deda prijel podivat🙂Nasledne navstevy doma pro mne pak byly narocne, musela jsem se jeste o navstevu starat, v porodnici tohle vareni kaficek a podobne nemusis resit..Za sebe priste radsi par chvilkovych navstev v porodnici, nez pak celodenni doma.Divna rozhodne nejsi, obrn se a cin tak, jak nejvic vyhovuje tobe a pak miminu, ostatni se s tim vyporadaji..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru