Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

pe_ma
10. dub 2016

@babuna já teda popravdě dia recepty ještě nezkoumala, ale chci pak po porodu experimentovat s moučníky a "sladkostmi" ted to prostě nějak zvládnu a jinak jím jídla jako dřív...jen se děsím léta a horka bez zmrzliny, dobrého pití a tuny melounů :(

vejik85
10. dub 2016

Milé děvčata, tak to vypadá, že se k vám asi přidám... Jsem ve 26.týdnu, na začátku těhu cukr v pohodě, teď na testech na cukrovku hned po prvním odběru nalačno hodnota 6,1 ☹ na dia poradnu se teprv budu objednávat, jen bych se ráda zeptala, zda-li někdo podobnou hodnotu měl a věděl by, jak to bude dál vypadat... Sladké nejím, to mi chybět nebudu, spíš ujíždím na přílohách a slazených minerálkách ☹ od začátku těhu jsem přibrala 3kila.... Děkuji

martinka8338
10. dub 2016

@vejik85 ahoj já jsem měla 5,6 a taky jsem přibrala 3kila celkem,na kontr.jdu v úterý,tak dam vědět,jak budu pokračovat...zatím se namátkově kontr.glukometrem

vejik85
10. dub 2016

@martinka8338 a máš už nějakou dietu? Já zatím nic nevím, tak se uvidí.. Ještě v úterý jdu jednou na odběry, ale nepředpokládám, že by se to o tolik snížilo. Jako já budu muset ubrat těstovin a mám spíš depku co s tím pitím, čistou vodu absolutně nesnáším ☹

werumka
10. dub 2016

@vejik85 Ahoj, buď zatim v klidu. Vývoj cukrovky je individuální. Může to být v pohodě, třeba jen díky tomu, že prestanes pit sladké minerálky. Tu hodnotu Ti vzali ze žíly?

mosquito
10. dub 2016

Holky, tak dneska další šok. Ráno po snídani 9,2 a po obědě 5,4. Půl hoďky po obědě jsme vyrazili na procházku a měřila jsem se po další cca půl hodině chůze terénem. Že by byl ten pohyb fakt tak mocný? Jinak dle dr. výkyvy jsou možné a k diabetoložce jdu za týden a půl, to už budou prckové i přeměření ve 28tt. Věřím, že to bude OK 🙂

mosquito
10. dub 2016

@pe_ma Ten chleba vypadá božsky 🙂

vejik85
10. dub 2016

@werumka děkuji, tak uvidíme 😉 určitě s dietou problém mít nebudu, před rokem a půl jsem v pohodě shodila přes 10kg, jen že jsem chtěla, takže pro kvůli mimčo to fakt problém nebude, spíš jento v té hlavě, že se člověk těší, jak se nebude muset až tak hlídat 😆 jj, odběr byl ze žíly

martinka8338
10. dub 2016

@vejik85 já sem ani podruhé neměla,jo mám omezení, max 250g sacharidu na den,tak měřím,vážím,premyslam....

pe_ma
10. dub 2016

@mosquito jj, pohyb je čaroděj! já to tak mám taky 🙂 dělá mi i hooodně pomalá procházka rozdíl třeba 1,5-2 🙂 chleba je super, i když na dnešní večeři mi nějak nesedl, ale kdo ví, co v tom zase hrálo roli :( já už to raději nezkoumám :D
@vejik85 jj, motivace v podobě miminka v bříšku dělá zázraky 🙂 já taky sladké nejedla, ale u ujížděla na sladším pití a to teda popravdě občas docela trpím, ale co nadělám...

mosquito
10. dub 2016

@pe_ma už se těším, že tento týden je v práci můj poslední. Jsem zvědavá, co to udělá, když se projdu po snídani 😀 Někdy je to zvláštní s tím cukrem. Jím většinou stejně a hodnoty děsný. A pak je víkend, kdy jsou oslavy a tak a trochu na to kašlu a v pondělí se změří a hodnoty ukázkový. Takže já zatím absolutně nevím, co má vliv a co ne a doufám, že ten pohyb vliv má a to pozitivní 🙂

mosquito
10. dub 2016

@werumka Verčo, odkud máš takové podrobné informace o cukrovce? Já to tady pročítám a ty jsi expert 🙂 Díky za všechny ty komentáře, i když třeba nejsou zrovna pro mě. Takhle diskuze je fakt fajn 🙂

pe_ma
10. dub 2016

@mosquito jj, pohyb 100% pozitivní! a co má a co nemá vliv nevím ani po 5 měsících a už po tom ani nepátrám :D já třeba včera a dnes stejná večeře a válení u TV...včera po hodině 6,6 a po 2 5,6 a dneska po hodině a čtvrt 6,2...fakt už to neřeším...
poslední týden si užij 🙂 já ještě měsíc neschopenky a pak už budu mít konečně domácí vězení za sebou 🙂

mosquito
10. dub 2016

@pe_ma Nemáš vycházky? Já byla v březnu 3 týdny doma se zánětem průdušek. To byl děs. Na jednu stranu jsem se do práce těšila. A teď se těším, že si vyberu dovču a pak mateřská a že už si budu moc chodit kdy chci kam chci 🙂
Ty cukry nám asi nejsou souzené pochopit 😀

pe_ma
10. dub 2016

@mosquito nejsou a je mi to celkem jedno :D
jj, vychazky mam, ale jt na nic, v 7 musim byt doma, takze pracujici kamaradi maji smulu a vetsina jeste ani nevi, ze sem tehu a pomalu uz budu rodit :D

werumka
10. dub 2016

@vejik85 Ta hlava hraje určitě velkou roli. Často člověk chuť na sladké vůbec nemá, ale když mu řeknou, že nesmí, tak jí zaručeně dostane 🙂 Nějakou chvíli budeš zajíždět jídelníček, množství sacharidů - to je čas, kdy si to nacvičíš, ozkoušíš. Ve většině případů se to tím urovná, když rozložíš tu sacharidovou zátěž rovnoměrně. Až si to zajedeš, uvidíš, jestli je někde problém, nebo to takhle funguje. Může se ukázat, že ten hlavní problém je právě lačná, je možné, že se to upraví správným složením a načasováním druhé večeře. Pokud by se tyhle možnosti vyčerpaly, pomůže se nočním inzulínem. Žádný stres si s tím nedělej, budeš pod kontrolou a nic se nestane 😉

werumka
10. dub 2016

@mosquito Já vlastně ani nevím 😀 Jsou to asi hlavně zkušenosti, jak z těhotenství, tak z "normálního" režimu - stres, nemoci, nevyspání, režim s malým dítětem, nepravidelný režim a jídlo, hormonální zátěž... Ale je pravda, že ta problematika jako celek mě zajímá, protože mi to pomáhá tu nemoc zvládnout, znát ty proměnné a situace, které to ovlivňuje. Jak ten metabolismus cukrů funguje, jak kdy reaguje a na co. Třeba hormony, které normálně kolísají v cyklu. Ty taky mají svůj vliv na glykémii. Ale doktor fakt nejsem, takže všechny souvislosti určitě neznám.

werumka
10. dub 2016

@babuna Jeden by řekl, že už by to konečně ta slinivka mohla vzdát a nedělat v tom furt bordel, co 😀 Já tohle znám, když se mi rozjedou hodnoty štítné žlázy. Najednou třeba po jídle prudký hypo, bez jakéhokoli důvodu. Jenže to můžu řešit upravením hormonů. Ta slinivka si dělá občas co chce 🙂

petanevesta
11. dub 2016

Dneska mám takovou radost...po dlouhé době mám krásný hodnoty měření...ráno na lačno 5.0, po snídani 6,2 a po obědě 6,5. Tu lačnou mi asi zlepšilo včera, že jsem si dala ještě po 23h půlku nízkotučného kefíru a ráno jsem se změřila hned v 5:30, když jsem se probudila a ne kolem půl 8, tak tělo určitě tolik nehladovělo 🙂

majorelle
11. dub 2016

@rony77 ahoj, já jsem si před týdnem četla tvůj příspěvek (to jsem byla zrovna objednaná do fakultky kvůli výsledkům ogtt) a všimla jsem si, že jsi taky z Olomouce. no každopádně dnes moje návštěva na diabetologii stejná jako u tebe, úplně jako přes kopírák 🙄 kvůli jedné hraniční lačné hodnotě 5,1 mě poslali rovnou na diabetologii, aniž by mi udělali odběr znova, aby se přesvědčili, jestli to nebyl jen nějaký úlet. takže já dneska vyfasovala glukometr a během přednášky o dietě mi sestřička ukazovala, jak funguje a naměřila mi hodnotu 4,7. já jsem si připadala jak u blbých na dvorku...jediná normální - doktorka - si ťukala na čelo, proč jim posílají zdravý ženský 😒 jo a byla jsem tam na půl devátou a vymotala se od tama až v jednu...mám dost 🙄

babanci
11. dub 2016

@majorelle Tak a to je to,co říkám pořád. Že v tom sami mají bordel a akorát zbytečně děsí lidi.

werumka
11. dub 2016

@majorelle Tak proč paní doktorka nevezme tu lačnou znovu a pokud by byla v pořádku, šla bys klasicky na ogtt? Třeba tady na diabetologiích pro těhotné v Praze ani těhotnou nepřijmou, pokud nemá zvýšenou lačnou dvakrát potvrzenou. Žádanka, nežádanka...

vejik85
11. dub 2016

@werumka Přesně...já jsem taky z Prahy a jdu rovnou podruhé na odběr a to jsem tu hodnotu nalačno měla dost vysokou, takže si myslím, že zrovna mě by mohli na diabetologii mohli poslat rovnou, ale stejně chtěli udělat odběr znovu

werumka
11. dub 2016

@vejik85 Právě... prostě důvěřuj, ale prověřuj 😀

babanci
11. dub 2016

Potřebujou si vyrobit pacoše?

werumka
11. dub 2016

@babanci Spíš si myslím, že i gynekolog v téhle oblasti trochu plave. On by měl být ten, kdo odešle na přeměření glykémie. Ty směrnice jsou v tomhle přece dané... Ale většinou hned vypíše žádanku, protože je to mimo jeho obor.

zlupinka
11. dub 2016

Holky prosím Vás o radu, přece jenom už jste tu zkušené 😉 Dvakrát mi na testu na cukrovku vyšla první hodnota krve vyšší (5,2 a 5,4) takže jsem byla odeslaná na diabetologii a doma se měřím.

Jenže jím prakticky pořád stejně jen svačím to jsem předtím vynechávala, občas si dám i sladké jídlo, čokoládu nebo sladké pečivo. A moje hodnoty jsou pořád dobré tak jsem z toho jelen 😒

Ranní hodnoty mám všechny do 5, dnes dokonce 3,9. Po jídle jsem měla maximálně 5,6 víc ne a to i po ovocných knedlíkách nebo palačinkách s marmeládou. K večeři mám obvykle zeleninové polévky a jako druhou večeři chleba se sýrem nebo šunkou. Tak předpokládám že je vše v pořádku a tělo i to sladké zvládne zpracovat. Nebo se pletu? Nerada bych mimču nějak ublížila, ale hodnoty mluví jasně tak jak je to tedy? 😨

werumka
11. dub 2016

@zlupinka Ahoj - a v jakém týdnu těhotenství jsi?
Sladké při cukrovce tělo zvládne zpracovat, problém je, že ta glykémie po tom sladkém vyletí rychle nahoru a pak zase rychle dolů. Takže po hodině už je glykémie třeba normální. Ale mezitím je tam velký skok, který právě není dobrý ani pro dítě ani pro slinivku. Měříš po hodině nebo po dvou? Jakým glukometrem?

werumka
11. dub 2016

@zlupinka Nebyla jsi jinak třeba nachlazená, když Ti dělali test?

rony77
11. dub 2016

@majorelle Ahoj, tak to je pecka 😀 Prostě klasika. Jediný normální byl vážně doktor na diabetologii, tak jak u tebe. Lepší zpráva je ta,že ten glukomer měří tak baj očko 😀 s ochylkou v průměru +1mmol... A nás tam jebali (pardon ten výraz) za jednu desetinu na lačno 😀 Nicméně dietu držím (z původních +4kg mám teď +3kg 😀) a rozdíl mezi merenim minulou nedělí a touhle nedělí je zřetelný. Ve čtvrtek jdu na kontrolu 🙂
Olomoucké nemocnice mám plné zuby. Doufám, že vše půjde dobře a já tam nebudu muset rodit.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru