Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

babuna
11. dub 2016

@werumka tak tu zrovinka sedím a cpu se večerní svačinkou .... :( v 19h mi cukr vyletěl na 10 (mohlo to být i tím, že jsem se měřila hned po té co jsem vyběhla z vany a měla jsem delší dobu odpojenou pumpu, kdo ví, máme tu v baráku trochu dusno což je taky nic moc :( ) ...po opravdu dlouhé době ... tak jsem jen lehce povečeřela a před chvílí cukr 2,8 :( :( ... poznám to většinou tak, že nemůžu delší dobu usnout ... ta moje slinivka pracuje stejně jako naše vláda ... fláká se a pak vyprdne nějakou volovinu ... zítra jdu na kontrolu na diabetologii (mimo jiné i k zubaři brrr) tak se poptám co s tím ...

werumka
11. dub 2016

@babuna Přesně! Když nemůžu usnout, tak je to hypo 😀 A vždycky si říkám, že to hypo být nemůže, protože jsem přece jedla a tak se hodinu přesvědčuju, než se jdu změřit 😀
Já mám s vanou zkušenost takovou, že sice se glykémie lehce zvedá, když tam sedím moc dlouho s odpojenou pumpou, ale jak jí pak zase zapojím a jsem z té teplé vany hodně prokrvená, tak pak glykémie často začne rychle padat - asi jak to všechno pracuje rychleji. Pomáhá to i na sražení vyšší glykémie - dát si trochu bolusu a vlézt do vany. Pak to padá dost rychle.

babuna
12. dub 2016

Hmmm tak jsem před hodinou vstávala .... cukr 2,2 mě fakt švihne :( ... takovou dobu klid a teď tohle ...

werumka
12. dub 2016

@babuna To se nekdy stava, je to i dan za dobrou kompenzaci, protoze pak ty hypa necitis treba pri 3,5 ale treba az pri 2,5. A co sis dala večer k jídlu na to hypo? Jaký máš jinak ráno glykémie? Jestli by nepomohlo na čas třeba o desetinu stáhnout bazal...

zlupinka
12. dub 2016

@werumka Ted jsem 33. týden a poprvé na diabetologii jsem byla v 30.týdnu, když jsem byla na testech tak podruhé jsem předtím byla 14 dní nemocná to je pravda a zrovna v oba dny co jsem byla na testech jsem si v den před i v den testu musela dýchnout ventolin na astma tak jestli i to mohlo mít vliv nevím 😒

Měřím se přesně hodinu po jídle a to poctivě, myslíš že bych se měla zkusit změřit třeba půl hodky po sladkém abych věděla jak moc to vyskočí ? A glukometr mám značku Vita.

martinka8338
12. dub 2016

Ahojte,tak sem po první kontrole a dostala sem zprda,že některé pojidlove hodnoty mám do 7,4 hlavně oběd,tak mám týden a pak inzulín...

werumka
12. dub 2016

@zlupinka Tak to je tím Ventolinem, ten zvyšuje glykémii... měli Tě na to upozornit. Je to i v příbaláku myslim. A kortikoidy inhalačně nemáš? Nějaký Ecobec nebo něco podobného? Nemoc určitě má vliv taky. Tenhle glukometr je dost nepřesný, ale obecně máš ty glykémie nízké a v tomhle týdnu těhotenství už bys je měla po jídle vyšší, protože v tuhle dobu vrcholí produkce hormonů z placenty.

werumka
12. dub 2016

@zlupinka Osobně si myslím, že Ti tu lačnou zvýšil Ventolin - pokud sis ho dávala den před tím a pak i v den testování. A že žádnou cukrovku nemáš...

werumka
12. dub 2016

@martinka8338 Vždyť pojídlové hodnoty mají být do 7,8 🙂 Nespletli se?

pe_ma
12. dub 2016

@martinka8338 co to je za blbost, vždyt to máš ok!

pe_ma
12. dub 2016

@babuna ty jo...bude to asi boj :( ale to zvládneš, uvidíš! jak píše Verča, těhu s tím prostě pohne...

martinka8338
12. dub 2016

Nepochopila sem to,hájila sem se téma hodnotama a akorát byl dr.uražený....prý do 7 bude hodnota prostě a jestli ne,tak inzulín bez diskuzí.

pe_ma
12. dub 2016

@martinka8338 chjo :( tj ale vůl...pardon...

martinka8338
12. dub 2016

Myslíte že bych mohla odmítnout ten inzulín příště? Pokud teda budou samozřejmě hodnoty OK....mužů si to dovolit?

werumka
12. dub 2016

@martinka8338 Tak on Ti ho klidně napsat může, ty si ho vyzvednes a pichat nebudeš. Nehadej se s nim, nema to cenu, odkyvej to a jed dál, jak jsi zvyklá. Davej si jen pozor, abys nesnizovala sacharidy. Co je to ta doktora? Připomíná mi diabetologa, který vzdycky svoje dětské pacienty držel skoro v hypoglykémii.

martinka8338
12. dub 2016

@werumka radši nechci jmenovat ale je že Zlína :(

werumka
12. dub 2016

@martinka8338 Napis do IP 🙂

pe_ma
12. dub 2016

@martinka8338 udělala bych to stejně, pokud ti ty hodnoty vychází v pohodě, tak bych držela režim a inzulin nepíchala a pokud ti to pak časem začne stoupat, tak bych pak teprve ten inzulin nasadila

martinka8338
12. dub 2016

Toz asi bych to tak udělala,ale přišlo mi to opravdu zoufale, nechapu pak na co ty brožurky dělají...dekuju za radu holky

pe_ma
12. dub 2016

@martinka8338 ono to je bohužel o lidech :( u mě dr zase neřešil 13 po jídle a druhý byl v šoku...naštěstí a za 3 dny sem měla inzulin...

maru9
12. dub 2016

@martinka8338 Marti taky jsem ze Zlína, v baťovce?? klidně mi napiš

zlupinka
12. dub 2016

@werumka já si to osobně taky myslím, ale jako laik můžu těžko odporovat tomu co mi na diabetologii řeknou. O Ventolinu jsem jim tam říkala, kortikoidy jsem přestala brát hned v začátku těhotenství. Bohužel jsem o tom že by mohl mít Ventolin vliv na test nevěděla a zrovna se mi špatně dýchalo a musela jsem si ho vzít 😒

Já s nepřesností počítám, ale říkám si že po tom jídle je tam ta rezerva tak veliká že bych se ani tak nedostala přes tu hranici. Schválně se jen tak ze zvědavosti změřím půl hodky po sladkém kolik mi to ukáže.

Každopádně moc děkuju 😉

werumka
12. dub 2016

@zlupinka Zkus to, podle mě by se tam měl ukázat nadlimitni vzestup, pokud by se jednalo o cukrovku. Právě, ty měření mají takovou rezervu, že i s odchylkou by ses vešla. Je dobře, že sis mohla tím měřením ověřit, že to bylo ventolinem a ne cukrovkou. Lepší se chvíli měřit, než to podcenit. Schválně bych asi zkusila, kdyby sis ten Ventolin zas musela dát, se potom změřit. Je to zase zkušenost a je dobre o ni vědět 😉

pe_ma
12. dub 2016

ventolin používám taky...nečekala bych, že bude mít vliv...ale za těhu sem ho měla tak 2x

werumka
12. dub 2016

@pe_ma Ten vliv je určitě jen krátkodobý. Ale může to udělat ten vzestup třeba o dvě desetiny, které jsou v tomhle případě rozhodující. U diabetika je dobré vědět, že se mu po té aplikaci může glykémie zvednout. Pozor by sis pak měla dát hlavně na kortikoidy, ty jsou v tomhle fakt brutální. Jednou jsem musela dostat tabletu prednisonu na splasknuti uzlin a celej večer a nic jsem poháněla petadvacitky. Ale tam prostě přínos převažoval riziko.

pe_ma
12. dub 2016

@werumka hmmm...no sem alergik, takže beru celoročně léky na alergii a kortikoidy mívám v masti na ekzém...ted v těhu ani jedno, takže pak budu muset zjistit, jestli to něco dělá

werumka
12. dub 2016

@pe_ma Ty masti- pokud nemažeš nějakou velkou plochu - jsou celkem v pohodě, i když nějaký vzestup stejně udělají. Ale ne tak zásadní jako tablety. Domluv se pak s doktorem, aby kdyztak léky vyměnil za jiné, kdyby to bylo potřeba.

pe_ma
12. dub 2016

@werumka no ekzém mám na celém předloktí, docela se na ty masti těším...ale chápu, s dr to pak proberu 🙂 díky za typ!

werumka
12. dub 2016

@pe_ma To chápu, kortikoidova mast je fakt úleva 🙂 ja mam ekzém na krku a taky musim občas maznout. Ale dam si ten den trochu vic inzulinu. Ale od doby, co používám krém od La Roche Posay (trochu dražší), tak je to fakt o 100% lepší, mazu třeba jednou za pul roku, když se třeba sejde víc stresu a tak. Ale jinak ten krém úplně stačí a žádný červený fleky nemám.

alert
12. dub 2016

Zdravim cukrovkarky, jsem na vasem foru poprve a rovnou s dotazem. Nevim jestli se tu uz treba neresilo. Budu rada za radu. Mam tehu cukrovku (uz podruhe) tentokrat prvne na izulinu (pera lantus na noc). Ukazalo se ze mam alergii.. Jeste se nevi zda na ten inzulin nebo na kovy jehly (ani zmena jehel ale nepomohla). Nevite jake jine reseni pro me bude lekar mit krome takovychhle inzulinovych per? Jsem teprve 22tt. Neumim si predstavit ze by me treba poslali do nemocnice, doma mam 2leteho prcka. Nemate nektera taky takovou zkusenost? A myslite, ze me nechaji tehotnet si v klidu do terminu? Diky..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru