Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

lucienelka
26. dub 2017

@bk11 a co mimi?vse ok?Jinak gratuluji k porodu 🙂.

werumka
26. dub 2017

@bk11 Gratuluju, to mam radost! 🙂 Určitě budete co nevidět spolu 🙂

werumka
26. dub 2017

@medulinek No vidíš, to jsou samé skvělé zprávy!

medulinek
26. dub 2017

@lucienelka jj,uz tak nepribira,tak jsem rada a sve tam delaji i nozky,ktere ma delsi.
@bk11 moc gratuluju k prckovi,je v poradku

medulinek
26. dub 2017

@werumka jj super zpravy,drzim ted celkem i lacne,tak uz to snad pujde 😊

lucienelka
26. dub 2017

@medulinek taky mame delsi stehenni kost,ale doktorka mi tvrdi,ze to byva vlivem tehu cukrovky. Pritom hodnoty mam v norme....Snad se mi to taky srovna jako tobe 🙂.

medulinek
26. dub 2017

@lucienelka si nedovedu predstavit,jak by cukrovka zvetsovala kost - to brisko chapu,ze se uklada vic tuku,zvetsuji se organy a tak,ake kost???

hanka987
26. dub 2017

@benesovm Mně dr. říkala, že ještě můžu mít pár dnů po porodu trochu vyšší hladiny, protože porod a nástup laktace je pro tělo hodně hormonálních změn, když to bude jen lehce zvýšené, mám být v klidu. 3,5 měsíce po porodu jsem byla na OGTT a dobré.

werumka
26. dub 2017

@lucienelka Stehenní kost cukrovka ovlivnit nemůže, nemá jak 🙂 to může akorát genetika 🙂

lucienelka
26. dub 2017

@werumka
@medulinek diky holky jste me uklidnily 🙂

bk11
27. dub 2017

Děkuji za gratulace. Karolinka se narodila 34+4, 2550g, 48cm. Je v pořádku. Já v rámci možnosti taky 🙂 a cukr zatím dobrý 🙂

balrozka
30. dub 2017

bk11 gratuluji ke zdrave holcicce a preju hodne radosti a navrat cukru do normalu.

Mate nekdo zkusenost s nocni hypoglykemii? Posledni dny, asi 4, max. tyden se v noci budim zalita potem a na glukometru je zpravidla 3,4-3,6 glykemie. Takze jdu neco snist (trochu tvarohu, trochu jinych sacharidu nebo k tomu 2 lzicky granka, aby to rychleji trochu vylezlo. Picham 3x denne 20 Apidry, k tomu rano a vecer jeste 850 Siofor. Budu muset naklusat za Andelovou a zjistit, co snizit, aby se mi to v noci nestavalo. Bojim se, abych mimcu neublizovala, kdyz to se mnou bude muset jeste mesic vydrzet, nez mi ji vyndaji a taky aby nebyla postizena (dusevne), kdyz hypo skodi mozku. A to je mozne, ze uz ta hypa mam delsi dobu. Potila jsem se uz driv, ale nenapadlo mne se zmerit. Na myslenku nocniho hypa mne privedla manzelova pribuzna, tez "dvojkarka" na inzulinu. Dost se bojim, co se dozvim.

werumka
2. kvě 2017

@balrozka Mně takhle klesaly glykémie ke konci těhotenství (v tu dobu mi i dělali průtoky placentou, protože když začne funkce placenty klesat, tak klesá i množství hormonů a tudíž i glykémie). A k druhé večeři si dáváš co?

medulinek
2. kvě 2017

@balrozka mne doktorka rikala,ze hypo mimco neohrozi,ohrozi me a ze hodnoty zacnou klesat,jak se bude blizit porod,zatim furt stoupaji,tak asi nic 🙂

werumka
2. kvě 2017

Ono hlavně 3,4 - 3,6 ještě není fakticky hypo. To je pod 3,1. Ale on ten organismus, který zažívá vzestupy glykémií, na tyhle čísla reaguje dřív.

balrozka
2. kvě 2017

@werumka Aha, dekuju za info, druhou veceri si davam jen kdyz je mi pak zle, jinak mi to klesa pomalu po normalni veceri. Predevcirem jsem udelala pokus. Po inzulinu mi to asi z 9 kleslo pred spanim asi na 6,7 a pak jsem se kazdou hodinu merila (stejne se tak budim na wc). Za 4 hodiny to pomaloucku po desetinach slezlo na 5,2. Nevzala jsem si 850 Siofor, co mam s inzulinem brat po veceri. Kdyz je mi pak spatne, resim to spis mlecnymi vyrobky (jogurt, tvaroh) nebo zelenina k tomu, event. 2 lzicky granka, abych se nebala, ze to poleze jeste niz. Ale jinak bych si k druhe veceri brala spis zeleninu s nejakou bilkovinou jako Cottage. Ovoce by bylo asi moc. Nebo mne napada sklenice mleka. I kdyz bych asi mela strach, ze cukr vyleti.

balrozka
2. kvě 2017

P.s.: cisare mi planuji podle velikosti mimca bud 36+0 nebo 38+0 (tj. 31. kvetna). Myslis tedy, ze podle vyvoje glykemii bude porod jeste driv? Jeste ad druhe vecere - jako dvojkarka na PAD jsem je resit nemusela, ted na inzulinu jsem taky nedostala instrukce, ze bych mela mit druhou veceri. Depot picham az pred spanim a k tomu pry jist nemusim. V patek jsu na dia, tak se zkusim nejak domluvit. Ty mas cukrovku vzdy jen v tehotenstvi nebo i normalne? Pripada mi, ze jsi hodne informovana (za coz jsem rada. 😉 ). Pro mne je cukrovka porad ve stylu hic sunt leones, jak koukam.

medulinek
2. kvě 2017

@balrozka proc musis na cisare? Ciste jen kvuli cukrovce?

balrozka
2. kvě 2017

@medulinek Nene, je toho víc. Věk, vyšší tlak už před těhotenstvím (teď je ok, ale stejně...), větší mimčo (roste po horní křivce), ale asi jeden z hlavních důvodů bude i precanceróza děložního hrdla, pro kterou už jsem několik let sledovaná u gynekologa a zhoršuje se (dřív stačily kontroly jednou za rok, teď jednou za půl roku) - doktorka se obává, že při poranění pochvy by se ty špatné buňky mohly roznést, uchytit a začít bujet... Prostě podle ní je víc pozitiv na straně císaře...

balrozka
2. kvě 2017

@lucienelka Taky asi budeme mít modelku s dlouhýma nohama. :D Už před 14 dny měla téměř 7 centimetrové stehno. 😉 No, tchán měl skoro dva metry, tak má po kom dědit. :D
Držím palce!

lucienelka
3. kvě 2017

@balrozka jdu pristi tyden na premereni a prevazeni plodu tak jsem zvedava, nas mlady taky roste po horni krivce 🙂

balrozka
3. kvě 2017

@lucienelka Tak držím palce. Já už teď v pátek. Navíc zjišťuju, že mi už kleslo břicho, tak už to mám asi "za pár"...

werumka
3. kvě 2017

@balrozka Já mám cukrovku jedničku. Po těch dvaceti letech jsem si myslela, že už mě nic nepřekvapí, ale když jsem otěhotněla, tak jsem najednou zjistila, že mě může překvapit opravdu dost 😀 Je to prostě jiný stav. A bylo to třeba i v tom, že bylo nutné zavést druhé večeře. Ten metabolismus prostě funguje jinak a může se dostat do hladovění velmi snadno (což ještě může být umocněné tím Sioforem a nástupem depotu). Takže bych radila zavést druhé večeře ve stylu mléka, pečiva... vyzkoušej. Pokud bude placenta v pořádku, tak není nutné mimčo tahat ven dřív.

lucienelka
3. kvě 2017

@balrozka me bricho sice nekleslo,ale zato maly dost tlaci na cipek,takze mi doktorka zakazala uplne vse vcetne sexu a mam hodne odpocivat,protoze by se malej mohl narodit driv.Fakt jsem zvedava kolik bude mit pristi tyden, jeste mam chodit normalne ke sve gyn a asi tak za 3tydny me bude prebirat porodnice.A kdy tebe?

medulinek
3. kvě 2017

@balrozka tak to toho mas pozehnane,to bude urcite lepsi.

Holky,ja byla vcera poprve v poradne v porodnici a docela me zaskocili. Odhad vahy v 34+4tt 2900g coz je super,ale mirama odpovida 35tt a minuly tyden u doktora odpovidala 37tt,fakt mi prijde,ze to mereni je na prd. Ale co me prekvapilo,ze ted jsem byla na UZ a na ozvach ne a priste ozvy bez UZ,myslela jsem,ze ted ji naopak budou hlidat vic. Jinak uz jsem otevrena na prst,ale mala ma ppd hlavou plodovku tak zatim nema jak nalehat no.

lucienelka
3. kvě 2017

@medulinek tak tady vidis,ze to mereni je pekne na prd.... odhad vahy 2900g je dle tabulek pro 37-38tt.My meli 2600g v 34tt a doktorka mi rikala,ze to je na vyvolani v 38tt. Tady vidis,ze to fakt resi kazdy jinak.

medulinek
3. kvě 2017

já myslím,že oni se hlavně drží ozev,včera zkontrolovala průtoky a nazdar.ten ultrazvuk si může dělat co chce

werumka
3. kvě 2017

@medulinek Eh, tak to je fakt kocourkov... mně dělali standardně monitor pokaždé plus jednou navíc průtoky. Ale jinak navíc taky nic... záleží taky na kompenzaci a tu máš v pohodě.

medulinek
3. kvě 2017

je fakt,ze ty lacny jsou ted max do 5,3 a po snidani uz se drzi do 6,5,tak si myslim,že už to doklepem,ale kdyz jsem ji hlasila 26jednotek tak malem zajela pod stul,pry jestli sem si jista 😀

werumka
3. kvě 2017

@medulinek Hehe, mělas jí říct: "Nene, vlastně jsem se spletla, nemám 26, ale 62 jednotek " 😀 😀 Já měla v těhotenství tuším přes 40j bazálu, takže v klídku 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru