Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

medulinek
3. kvě 2017

@werumka tak to by propadla rovnou do suterenu 😀 jako ja vim,ze je to dost,ale zase na druhou stranu mam diky tomu slusny vysledky,takze tim lip. Mít tolik a jeste mit vysledky na dve veci,to bych chápala,že se hroutí 🙂

werumka
3. kvě 2017

@medulinek Právě, vždyť máš glymči v pohodě. A po tom, kolik jsi brala léků, se prostě takový průběh dal očekávat.

alkapinka
3. kvě 2017

Děvčata, tak já jdu zítra KONEČNĚ na tu dia.. tak to jsem zvědavá co mi tam řeknou, poradí a co semnou udělají...takhle už celkem pozdě😒
a na kontrolu ke gyn jdu až za týden..nevím, jestli se to ted nezmění, ale zve si mě vždy až po měsíci.. měří mě ob dva měsíce..takže vůbec nevim jak je malej velkej a těžkej.. no jsme hodně zvědavá

medulinek
3. kvě 2017

@alkapinka a kolik jsi tt? Ja chodila po mesici do 24tt,pak uz po dvou tydnech a od 32tt uz po tydnu a meril a vazil vzdycky.

alkapinka
3. kvě 2017

@medulinek zítra začínám 32tt, na gyn kontrolu jdu vlastně až 33tt..minule na kontrole 28tt sem ho požádala jestli by mi neřekl jk je malej težkej (kuli tý cukrovce) jestli je to špatný nebo což a on mi řekl, že mi tohle bude říkt až na další kontrole.. no už mu musim říct o papír na mateřskou😨

medulinek
3. kvě 2017

@alkapinka to jeste neni snad tak pozde,porad lepsi tak nez vubec. Asi by to toho doktora zabilo,kdyby ti to rekl

alkapinka
3. kvě 2017

@medulinek no docela me to mrzelo, protoze jsem k nemu prechazela ve 24tt hlavne kuli tomu ze ex dr. me zanedbaval jak mohl a nikdy mi nic nerek, nedelal, nikam neposilal...tak cumim, ze tenhle to vlastne taky moc nehrotí😝
myslela jsem, že už taky budu chodit časteji, hlavně to že měsíc se moje cukrovka vůůbec neřeší😢
no na zítřek jsme opravdu moc zvědavá!🙂

alkapinka
4. kvě 2017

Tak mam kontrolu za sebou.. vytosili me hned ze zacatku,ale melo stesti ze pak byli v pohode.. takze hodinu po normalnim jidle(snidani) jsem mela hodnotu 4,5 .. takze jsem vyfasovala glukometr,papirky a dokonce i paporky na moc protoze se boji ze telo hladovy..mam pry drzet dietu.. no nevim..ze mi to prej neuskodi..no..hodlam jist"po svym normalne" zvlast kdyz jsem mela takovouhle hodnotu a uvidime kdyz uz se muzu merit co a jak..🙄

medulinek
4. kvě 2017

@alkapinka hm,to je fakt dost malo,ja si ty papirky na moc kupovala sama,nastesti ketony jsem zachytila jen jednou. A kdy mas dalsi kontrolu?

alkapinka
4. kvě 2017

@medulinek za 14dni a za tyden mam komecne kontrolu na gynde tak aspon budu vedet jestli je malej burtik nebo je to oukej

lucienelka
4. kvě 2017

@alkapinka ta hodnota je fakt dost malo, takove hodnoty mivam, kdyz si dam treba opravdu hodne lehkou snidani jako treba nejakou jahlovou kasi 🙂.Pred snidani hodnota 5,1 a po snidani 4,4 🙂. No zkus se merit a uvidis co ti ty jidla budou delat.

medulinek
5. kvě 2017

Nebo kdyz si dam bezsacharidovy j8dlo a pak treba vybehnu ven nebo jdu uklizet

alkapinka
5. kvě 2017

@lucienelka
@medulinek devcata dneska jsem si dala.hned merici den-jsem zvedava (mam se merit 3x tydne) a zatim lacna uplne ukazkova..myslim ze tady asi udelali dr. chybu😕 protoze z 15ti mereni jsem mela jen jednu hodnotu na hrane a dr z toho udelal mega humbuk😕

werumka
5. kvě 2017

@alkapinka Ja uz si nepamatuju... Tys mela zvýšenou lačnou, test v pohodě a oni pak tu lačnou uz nekontrolovali znovu?

alkapinka
5. kvě 2017

@werumka jojo presne.. mela jsem lacnou 5,3 v testu pokracovali-dalsi vysledky vyli v poradku..druhy den jsem shodou okolnosti sla na kev na gastro a jelikoz mi tam delaj opravdu velky testy tak jsem se ze zvedavosti ptala jestli ten cukr nezlobi a dr mi rekl ze je absolutne v poradku..
v praci mam klasickou cukrovkarku tak jsme se dohodli ze me(asi tyden na to) premeri-i po totalne normalni snidani-chleba s Lipnem a salamem a medem oslazenej caj-zase hodnoty v poradku.. asi 14dni jsem sla konecne na gyndu kde mel ten papir z laborky kde bylo jasne napsany (ta veta tam byla) ze vysledky jsou oukej,ale on zaskrtl tu lacnou jako ze je uplne spatne a ze jsem cukrovkar a dal mi zadanku do dia.. tam jsem byla vcera po mesici cekani od kontroly gyn na v ty dia poradne..tam mi namerili 4,5.. po snidani.. Vyfasovala jsem glukometr, dneska se teda merim protoze jsem fakt zvedava.. no a lacna 4,6 po"normalni" snidani (krome oslazenyho caje) hodnota 5,2... tak jsem zvedava co udela"normalni obed" alá muj bezl gulas s bezl houskovym knedlikem😅

werumka
5. kvě 2017

@alkapinka Tak to ale žádnou cukrovku nemáš.... chyba byla v první řadě na straně laborky, která neudělala test správně a pak na straně gynekologa, který ten chaos blbě vyhodnotil (měl Tě poslat na opakovaný odběr lačné). Ten, pokud by byl v pořádku, tak se cukrovka vyloučí. Ale tím, že jsi byla na tom gastru a tam ho udělali, tak se to dá považovat za jednoznačné...

alkapinka
5. kvě 2017

@werumka no myslim si to já, myslí si to muj gastroenterolog a myslí si to moje cukrovkářská kolegyně.. moje dia doktorka mi na tuhle obhajobu řekla jen, že ta dieta mi neuškodí a že už to ten měsíc vydržim.. ale je pravda, že se tim hrozně stresuju, ještě když vim, že to je "možná neprávem".. a hlavně ta kombinace nejezení.. uff.. přiznám se že těhu dietu striktně dodržuju... bezlepkovou teď až skoro hystericky taky.. ale přiznám se že tu cukrovkářskou prostě nedávám.. 😢 takže přemýšlím, že jen vynechám "totální" cukry jako štáva s vodou, med v čaji a nějaký sušenky.. ale jinak bych jedla normálně..
Taky jsme hooodně zvedavá na úterý, kdy mi gyndař konečně řekne jak je malej velkej 🙂

werumka
5. kvě 2017

@alkapinka Vynechání těhle jednoduchých cukrů neuškodí nikomu (přece jen konzumace sladkého vede k nutnosti vyšší produkce inzulínu), ale jinak bych jedla tak, jak jsi zvyklá...

werumka
5. kvě 2017

@alkapinka Je škoda, že to nefunguje tak, že když se na diabetologii dostane těhotná se špatně provedeným testem, tak že jí pak nemůžou prostě vyřadit, když se potvrdí, že to cukrovka není... zkrátily by se pak čekačky pro těhotné, které tu péči fakt potřebují ☹

alkapinka
5. kvě 2017

@werumka to jsem si taky říkala.. měsíc musim čekat na objednání, to jsem nemohla vědět jestli je to špatný nebo to bylo jen špatne udelany test.. a taky jsem si říkala že po tý hodnotě na dia mě řeknou, jste v cajku už sem nemusíte.. takhel škoda peněz pojištovny, čas doktorky a přesně, evidentně zabírám místo někomu třeba duležitějšímu...

werumka
5. kvě 2017

@alkapinka Oni se musí řídit standardy pro testování - to měření po jídle u nich v ordinaci je pro jejich vlastní potřebu a nedá se podle toho určit, zda cukrovku máš a v jakém rozsahu. Ale měli by prostě vyžadovat dvě zvýšené lačné, nebo zvýšenou glykémii po roztoku. A pokud z toho něco chybí, tak vrátit a dokončit test... takhle si ty laborky furt budou dělat, co chtějí.

alkapinka
5. kvě 2017

@werumka ted jdu do tý samí laborky na ještě nejaký testy, tak doufám, že mi to zase nějak nevotento😀

werumka
5. kvě 2017

@alkapinka To aby byl člověk furt ve střehu, co? 😀 A vyplnila jsi ten bonzovací formulář na tehotenskacukrovka.cz?

alkapinka
5. kvě 2017

@werumka bonzovací formulář? to tam taky někde je? o tom nic nevím😝

werumka
5. kvě 2017

@alkapinka Jojo, když Ti udělají v laborce test blbe, tak vyplnis ten formulář a oni je zkontaktuji 🙂
www.tehotenskacukrovka.cz/dotaznik

alkapinka
5. kvě 2017

@werumka to je ale zajímavý! no tak to jim ho asi vyplnim🙂

balrozka
5. kvě 2017

Tak jsem dneska absolvovala v Podolí kolečko prenatálka, dia a ultrazvuk, abych se dověděla, že mimčo se drží na horní křivce, takže 34+2 máme odhadem 2900 g, a to mám zvýšený inzulín a chodím vzdor bolesti (hodně oteklé nohy) každý den na procházku. Nějak ztrácím naději, že to ukočíruju. Fakt to vypadá, že je úplně jedno, jak moc se snažím. Jediné, čeho jsem dosáhla je, že máme hlavičku o pár desítek milimentrů větší než bříško, což minule bylo stejně jako hlavička. Najednou je plodová voda na horní hranici množství (předtím vždy ok; ale jak mne ujišťovala MUDr. Holá v prenatální poradně, nemám panikařit, malé se daří dobře podle ostatních ukazatelů. A hraniční množství prý nevadí.) Paní doktorka na diabetologii opět marodí, tak jsem jenom dostala recept na další inzulín, nezkonzultovala dotazy a vypadla. Pořád to aspoň vypadá na termín císaře 31. května. Prý hospitalizují už týden nebo 14 dní předtím. ☹ Protože nemáme na nadstandard, mám docela hrůzu z pobytu na šestinedělí. Prý stačí 3 maminky s miminky na pokoji a člověk si neodpočine ani hodinu denně, jak psala nějaká rodička, co to takhle zažila. A návštěvy (z pochopitelných důvodů) jen hodinu denně. ☹ Takže nevím, jak dlouho tam budu muset vydržet, ale mám téměř jisté, že se tam manžel nedostane. Pracuje na směny a končí v Michli v šest večer. Návštěvy jsou od 15-16, na chodbě do 18. ☹ Takže v ideálním případě se tam objeví 2x týdně, když zrovna nebude v práci. Zbytek rodiny v tomto směru moc aktivní není. (Zažila jsem víckrát během různých pobytů v nemocnici.) No, omlouvám se všem za ten pesimismus, asi bych měla být "pozitivní a nabušená", ale to dneska fakt nejsem. ☹

medulinek
5. kvě 2017

@balrozka a musis do podoli? Me dnes vzali na pozorovani na Melnik a s cukrovkou tu krasne pracuji

balrozka
5. kvě 2017

@medulinek JJ, celou dobu mne tu sledují, i tak to mám 45 z domova. Mělník už je fakt hooodně daleko. Ale děkuju za tip.

medulinek
5. kvě 2017

@balrozka aha,tak to jo,my mame melnik pul hodinky,tak to jde.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru