Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

linee
18. črc 2018

@astracreek a kdy si po probouzeni meris?ja jsem.jedla treba v 10 vecer 2.snidani a vstavala jsem v 5 (na wc) a pak normalne v 7.V 5 jsem mela krasny cukr,v 7 uz vysoky (nekdy byl rodil i 1mmol)

astracreek
18. črc 2018

@linee @werumka Než jsem začala brát ten Glukophage, tak jsem mívala od 5,4 do 5,8. Teď mi to leze i přes 6. Zkouším se měřit hned ráno po vstávání, ale i později (vstávám v 6 a dávám si injekci na ředění krve, tak to mám při jednom). O víkendu zkouším měřit ráno hned po probuzení a pak před snídaní, což je třeba za hodinu. To ta hodnota bývá nižší. Ale za poslední 3 týdny, co měřím, tak jsem měla pod 5,3 jen 3x 😞

hubertka
18. črc 2018

@natysnovec nezlob se na mě jo, i když klidně můžeš, mně je to úplně u prdele, ale nepřijde ti, že jsi už trochu ošklivá na @werumka? Snaží se ti opravdu pomoci, jako nám všem tady ostatním. Jistěže mě taky zjištění o cukrovce (těhotenské) sralo, ano, doslova mě to sralo, protože jsem prostě bez sladkýho nedokázala žít, ale chytla jsem to za pačesy. A to mám tu cukrovku podstatně déle než ty. Takže ty sis mohla "žrát" prasárny až donedávna, kdežto my, které ji máme od začátku těhotenství, máme utrum a jsme na chlebu, sýru, šunce.. Kupříkladu já už teď téměř bez ovoce, bez mých milovaných knedlíků (s čímkoliv, kdykoliv), donutů, jakéhokoliv pečiva - sladké, slané.. Hlídám si počet brambor, rýži, těstoviny..a jsem celý život jak tyčka. Naprosto chápu tvoje rozhořčení, opravdu, ale tady se ti dostává pomoci, je tu holka, která vysvětluje co a jak, dodává odvahu a energii (byť by se na nás na všechny mohla zvysoka vysrat) a neudělala to. Bože kolikrát já jsem sem chtěla napsat, že už mě to fakt nebaví, nevím co jíst, píchání do prstů 6x denně fakt bolí.. Věřím, že by se mi tady té podpory dostalo. Třeba nemáš úplně tehotenskou cukrovku, jen nějakou glukózovou intoleranci, nevím, ale holt na chviličku než porodíš, budeš spadat do této kategorie. Je to k ničemu, je to na hovno, ale můžeš tím ovlivnit opravdu hodně věcí. Já mám teď vyšší lačnou, prostě jsem se neuhlídala na dovolené, kde bylo mraky ovoce, a při představě, že syn bude mít hodně nastimulovanou slinivku, se mi udělalo úplně zle (víc mi ani dr nemusela říkat). Je to šílený boj, vím to. Glukometr už je kamarád, byť to fakt už bolí to píchání. Ale už mám měsíc do termínu, a prostě to dám. Jo a v prvním těhotenství jsi neviděla, jaký věci jsem byla schopná zkonzumovat.

Držím ti pěsti!!! 😊

natysnovec
18. črc 2018

Poslusne hlasim ze cukr mam ukazkovej!!!!

natysnovec
18. črc 2018
natysnovec
18. črc 2018

@hubertka Nebo spis kd9 jak to bere...Ted mi dr rikala ze mam cukr ukazkovej po odberech s prstu...takze tak.Ahoj

hubertka
18. črc 2018

@natysnovec pak je všechno v nejlepším pořádku.

hubertka
18. črc 2018

@natysnovec tak pak je vše v nejlepším pořádku. Přeji i nadále bezproblémové těhotenství.

werumka
18. črc 2018

@astracreek Ještě teda důležitá věc - jaký máš glukometr a mělas možnost si srovnat hodnoty na něm a v laborce? Jestli Ti třeba brali lačnou i na diabetologii, jestli to odpovídá?
Jestli jsi ten typ, který má hned po probuzení glykémii vyšší a pak klesá, tak by možná byl vhodnější inzulín. Každopádně je potřeba se měřit fakt hned po probuzení, aby ty výsledky byly objektivní a daly se porovnávat z hlediska následujících týdnů. Co jsi zkoušela na druhou večeři? Měříš ketony v moči?

astracreek
18. črc 2018

@werumka Srovnání bohužel nemám. Jenom ten glukometr. Ale na odběrech ze žíly jsem měla 6,3 a 6,2, takže to asi tak nějak sedí. Většinou je to tak, že doma po probuzení je vyšší, o trochu později je nižší, dnes po probuzení 5,8, po příchodu do práce 6,4, po snídani 5,8, po obědě 5,4. Na druhou večeři jsem zkoušela trochu pečiva, zeleninu, šunku a sýr. Zkoušela jsem i bez pečiva.

bbn
18. črc 2018

@natysnovec hele, těhu cukrovku jsem měla 2x, pokaždé jsem byla pečlivě sledovaná, na každém utz mi dělali odhad velikosti miminka a 2x se dost spletli. V obou případech to byli 2 na sobě nezávislí profíci a v obou případech se sekli skoro o kilo. Pri první těhu cukrovce jsem měla taky “jen trochu zvýšenou jednu hodnotu” a dítě po porodu mělo přes 4kg a to jsem držela tu dietu, teď při druhé těhu cukrovce jsem měla špatné hodnoty už od začátku, od 16tt jsem si musela pichat inzulin, kontrolovaná jsem byla co 14 dni, týden před porodem odhadována váha plodu max 3,3 kg a neprenasela jsem, přesto ditko 4kg! A ty komplikace po porodu! Díky těhu cukrovce měla velmi silnou žloutenku, hypoxii, v inkubátoru s modrým světlem byla 58! hodin a hrozilo, ze ji prevezou do Motola beze mne. Jen kvůli těhu cukrovce! A to dle dr i dle výsledků z glukometru byla dobře kompenzována. Velmi se zamysli nad tím, jestli chceš mít zdravé dítě. To, ze ty máš pocit, ze je to “jen trochu zvýšená jedna hodnota” teď, to za týden dva taky může být jinak, hůř! Těhu cukrovku neovlivniš jinak než dietou nebo léky, je to nemoc, kterou ty svojí vůli nebo křikem neovlivniš. Je to jako bys řekla, že rakovina zmizí, když na ni nebudeš myslet! A následky sice hned neuvidiš, ani u sebe ani u dítěte (možná), ale následky budou v budoucnu. Je potvrzeno, že nelécená těhu cukrovka pravděpodobně způsobí normální cukrovku 2.typu, ať už u tebe (vysoké %pravdepodobnosti) nebo i u tvého dítěte. Je docela možné, že ti pak ditko jednou sdělí, ze si musí pichat inzulin, neb má cukrovku 2. typu. Jak se pak budeš cítit? S vědomím, že jsi to kdysi mohla ovlivnit. Ale ono se ti moc nechtělo, protože přece “jen jedna hodnota byla trošičku horší”.

natysnovec
18. črc 2018

@bbn necetla si zpravu ze mam vse ok??Jsem v poradku!!

bbn
18. črc 2018

@natysnovec a jsi si tím opravdu jistá, když píšeš, že to je po odběru z prstu? Nás, kterým je to jedno, možná ukecáš, i sebe, pokud je tvým cílem si lhát. Ale tělo, potažmo své dítě, neošidíš. Ale dělej si co chceš, tvoje zdraví, tvoje dítě.

arien_black
18. črc 2018

@natysnovec můžu se zeptat v jakém tt jsi?

werumka
18. črc 2018

@astracreek Já bych v kombinaci s tím glukophagem možná zkusila druhou večeři víc bílkovinovou, například plnotučný tvaroh s nějakými oříšky. Někdy zabírá i sklenice mléka. Ještě to vyzkoušej. A koukni na ty ketony v moči. Pokud by tam byly nějak moc, tak pak by se zase možná vyplatilo upravit jídlo. V kolik hodin si tu druhou večeři dáváš?
Faktem ale zůstává, že po 30. týdnu ty hodnoty rostou tak jako tak ☹

natysnovec
18. črc 2018

@arien_black 30tt a dr.mi to dneska sama rekla zr muj cukr je uplne v poradku
@bbn

astracreek
18. črc 2018

@werumka Tvaroh a všeobecně mléčné mi cukr zvyšují. Zkusím třeba znovu ještě tu šunku a zeleninu. Ketony jsem nevěřila, ale zítra bych mohla, papírky mám doma 🙂 Moc děkuji za všechny návrhy a tipy. Dnes jdu spát s pozdější večeří a cukry 6,5, tak jsem zvědavá, co to udělá ráno.

natysnovec
20. črc 2018

Tak hlasim a omlouvam se za sebe a svve spatne chovani vuci
@werumka .A hlasim ze opravdu cukrovku nemam.Ted jsem prijela od dr a s testovani a nic.Omlouvam se priznavam ze sem byla s toho dooost nervozni.

linee
20. črc 2018

@astracreek mne treba navysovaly i rajcata:( co mi treba pomohlo (trochu) byla 2.vecere a pred spanim trochu sunky a syra a nebo sklenice studeneho mleka.Ta 2.vecere sedne kazdemu jina. Ale ja at delala co delala,presto jsem skocila na inzulinu:(

astracreek
20. črc 2018

@linee Jestli se mi to nesrovná přes víkend, tak mi ho asi také dají... :(

linee
21. črc 2018

@astracreek uvidis,hlavne se nestresuj,udelala jsi maximum.Ja delala vse mozne a presto nepomohlo.

arien_black
21. črc 2018

Holky... je možný, že když si dám večer kus ovoce... měla jsem meloun, i když vím, že není zrovna vhodný, tak mám ráno nižší lačnou? Když jsem si ho dala, měla jsem 4,1 a když ne, tak kolem 5?

astracreek
21. črc 2018

Je, někomu na večer víc sacharidů prospívá 🙂

werumka
23. črc 2018

@arien_black Já se vůbec nedivím. V létě metabolismu funguje trochu jinak než v zimě a tak i potřeba druhé večeře může být různá. Já sama v těhotenství s melounem problém neměla. V létě mi jinak na glykémii ráno pomáhá, když se večer dost napiju. Možná i v tom ten meloun vyhovuje, že je hodně vodový.

arien_black
23. črc 2018

budu ještě testovat dál 🙂 ale zatím jsem zkoušela třikrát s melounem a třikrát bez melounu a když si ho dám, tak mám vždycky tu lačnou o trochu nižší. Ovšem za 14 dní může být taky všechno jinak, že? 😀

werumka
23. črc 2018

@arien_black Já jsem rozhodně pro meloun 😀 Pak mi v létě taky dělal dobře kefír, tak jako další možnost, kdyby melounu došla šťáva 😀

arien_black
23. črc 2018

@werumka já jsem taky pro 😁 teď jak jsem těhotná, tak mi navíc hrozně chutná

hubertka
23. črc 2018

@werumka jee ty se máš, mně meloun strašně cukr zvedá.. Takže letos mám utrum 😤

werumka
23. črc 2018

@hubertka A kdyby sis ho dala třeba v rámci hlavního jídla? Oběda? Já myslím, že letos ještě melouny stihneš 🙂

hubertka
23. črc 2018

@werumka doufám že ho stihnu 😁. Nějak mě nenapadlo si ho dát místo hlavního jídla.. Vidíš.. Už jsem mu nějak odvykla.. Asi vydržím a pak se s ním nacpu k prasknutí 😄

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru